Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 2012-Το τέλος του κόσμου?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
morfeas
Administrator
Administrator
morfeas

Ηλικία : 50
Τόπος : Ηλιούπολη
Registration date : 14/01/2008

2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2012-Το τέλος του κόσμου?   2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 11 2008, 10:28

καταρχήν , δεν υπάρχει λόγος να δημιουργούνται εντάσεις για θέματα που ανήκουν στην σφαίρα της φαντασίας και ούτε είναι σωστό να κάνουν τον διαιτητή οι συντονιστές . το ότι κάποιος δεν πιστεύει στις φαμφαρολογίες του κάθε λιακόπουλου δεν σημαίνει ότι είναι και Άθεος....
Σίγουρα μέσω του γραπτού λόγου μια λάθος καταγραφή αυτών που έχουμε στο μυαλό μας μπορεί να πυροδοτεί εντάσεις, θεωρώ πως ο chefbf ήταν εριστικός αλλά πιστεύω πως δεν είχε πρόθεση για διαμάχη...

Άρη θεωρώ σημαντική την γνώμη σου και σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ πως μας έκανες μάθημα...
συνεχίζουμε λοιπόν να συζητάμε το εν λόγω θέμα παραθέτοντας απόψεις δικές μας ή μη.

_________________
2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Motolo10
Δημήτρης K.
mail:info@vstromhellasforum.com
MOTOtaxidiotis
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.mototaxidiotis.gr
aris_n
gold member
gold member
aris_n

Ηλικία : 43
Τόπος : Άθενς
Registration date : 08/04/2008

2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2012-Το τέλος του κόσμου?   2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 11 2008, 10:30

Λοιπόν διέγραψα το προηγούμενο μου post το οποίο πιθανότατα θα εκλαμβανόταν ως εριστικό.
Επειδή δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε και σκοπός αυτού του φόρουμ είναι η μοτοσυκλέτα που όλοι οδηγούμε, προτείνω να συνεχίσουμε την συζήτηση σε ένα καφέ.
Θα ακουστούν πολλά ενδιαφέροντα πιστεύω και δεν υπάρχει λόγος να ανακαλύψουμε τον τροχό, ο καθένας απο την πλευρά του σε αυτό το φόρουμ.
Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
morfeas
Administrator
Administrator
morfeas

Ηλικία : 50
Τόπος : Ηλιούπολη
Registration date : 14/01/2008

2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2012-Το τέλος του κόσμου?   2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 11 2008, 10:33

aris_n έγραψε:
Λοιπόν διέγραψα το προηγούμενο μου post το οποίο πιθανότατα θα εκλαμβανόταν ως εριστικό.
Επειδή δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε και σκοπός αυτού του φόρουμ είναι η μοτοσυκλέτα που όλοι οδηγούμε, προτείνω να συνεχίσουμε την συζήτηση σε ένα καφέ.
Θα ακουστούν πολλά ενδιαφέροντα πιστεύω και δεν υπάρχει λόγος να ανακαλύψουμε τον τροχό, ο καθένας απο την πλευρά του σε αυτό το φόρουμ.
Smile

για εμένα κακως το διέγραψες....κουβέντα κάνουμε και δεν έχουμε να χωρισουμε τίποτε....ισα ισα πρεπει να λέμε αυτο που σκεφτόμαστε .
είμαστε μια παρεα και μάλιστα αρκετά δεμένη σε σχέση με άλλα φόρουμ.
συγκεκριμένα επειδή γνωρίζω τον chefbf ξέρω πως δεν ειναι άνθρωπος που πυροδοτεί καταστάσεις...οποτε να τα λέμε όλα και να τα λυνουμε όλα....γνωμη μου..αλλιώς υπάρχει και το μπανάρισμα...χεχε

_________________
2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Motolo10
Δημήτρης K.
mail:info@vstromhellasforum.com
MOTOtaxidiotis
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.mototaxidiotis.gr
deusxt
Member
Member
deusxt

Ηλικία : 53
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 17/01/2008

2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2012-Το τέλος του κόσμου?   2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 11 2008, 11:45

[quote="morfeas"]
aris_n έγραψε:
..αλλιώς υπάρχει και το μπανάρισμα...χεχε
να μπανιαρουμε εσενα παλιοβρωμυλε.
με μανικα πυροσβεστικής
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
morfeas
Administrator
Administrator
morfeas

Ηλικία : 50
Τόπος : Ηλιούπολη
Registration date : 14/01/2008

2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2012-Το τέλος του κόσμου?   2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 11 2008, 11:47

[quote="deusxt"]
morfeas έγραψε:
aris_n έγραψε:
..αλλιώς υπάρχει και το μπανάρισμα...χεχε
να μπανιαρουμε εσενα παλιοβρωμυλε.
με μανικα πυροσβεστικής

ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ.... kolaraki

_________________
2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Motolo10
Δημήτρης K.
mail:info@vstromhellasforum.com
MOTOtaxidiotis
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.mototaxidiotis.gr
chefbf
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
chefbf

Ηλικία : 51
Τόπος : ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ - ΑΤΤΙΚΗΣ
Registration date : 29/02/2008

2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2012-Το τέλος του κόσμου?   2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 11 2008, 12:47

όπα όπα παιδιά δεν ξέρω εάν έδωσα μήνυμα λάθος δεν τα έχω πάρει με κανέναν μάλλον λάθος διατύπωση έγινε και κακός το έσβησε . ΑΡΗ κουβέντα να γίνετε ρε παιδιά μην βαράτε απλά θεωρό ότι πολλά πράγματα από το παρελθών έχουν δημιουργιθη για να μας προτρέπουν σε κάποια πράγματα.το ΟΤΙ η γη έχει κορεστεί το ξέρουμε όλοι δεν είναι αναγκαίο να αρπαχτούμε κιόλας για μια κουβέντα .απλά υπαρχή αγνεία στο θέμα αυτό και το έθεσα σαν ερώτημα.sorry αρη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.chefclub.gr
aris_n
gold member
gold member
aris_n

Ηλικία : 43
Τόπος : Άθενς
Registration date : 08/04/2008

2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2012-Το τέλος του κόσμου?   2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 11 2008, 12:58

Δεν υπάρχει καμία παρεξήγηση και καμία προσβολή, άλλωστε το μήνυμα το έσβησα γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο, γιατί δεν αξίζει να χαλάμε τις καρδιές μας, όχι οτι έλεγα τίποτα χοντρό δηλαδή άλλα, γιατί ίσως δινόταν η εντύπωση οτι τσακωνόμαστε. Είμαστε όλοι εδω για το κοινό μας ενδιαφέρον για την μοτοσυκλέτα και πολύ ωραίο είναι να συζητάμε και πράγματα έξω απο αυτό τον κύκλο, απλά πεποίθηση μου είναι οτι γίνεται πολύ κακό για το τίποτα.
Χαρακτηριστικό δε είναι το γεγονός οτι χθές που ξεκίνησε το πείραμα στο CERN με τον μεγάλο συγκρουστή αδρονίων (LHC Large Hadron Collider) και με όλη αυτή την παραφιλολογία περί εξαφανισμού της γής και δημιουργίας μαύρων τρυπών που θα καταπιούν τη γη κτλ κτλ, μια 17χρονη κοπέλα στην Ιαπωνία έφτασε στο σημείο να αυτοκτονήσει.
Οπότε ας είμαστε πιο συγκρατημένοι ως προς το μέλλον και αν είναι να γίνουν όλα αυτά τα τρομερά και φοβερά το 2012 με αρκετή δόση χιούμορ θα πώ, "Πάλι καλά, γιατί χρωστάω κάτι λεφτά και έψαχνα κανα τρόπο μπάς και τα γλυτώσω"
Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chefbf
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
chefbf

Ηλικία : 51
Τόπος : ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ - ΑΤΤΙΚΗΣ
Registration date : 29/02/2008

2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2012-Το τέλος του κόσμου?   2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 11 2008, 13:15

καλά τα λες αλλά οι ΙΑΠΩΝΕΣ δεν ειναι ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ σαν και εμάς γιατί μην ξεχνάς τη λαός είμαστε και πόσο πολύ μπροστά θα μπορούσαμε να είμαστε αλλά οι ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ είναι φίλοι μας οπός και οι ΕΒΡΑΙΟΙ (αυτό είναι ΣΛΟΓΚΑΝ ενός φίλου )και καταλαβαίνετε γιατί το λέει. Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.chefclub.gr
mpetatzis
gold member
gold member
mpetatzis

Ηλικία : 52
Registration date : 17/01/2008

2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2012-Το τέλος του κόσμου?   2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 11 2008, 14:23

εγω εχω μια αλλη απορια φιλε βασιλη.εστω λοιπον οτι σε 200,300,1000 χρονια παιζει να γινει κατι τετοιο...who cares???σε τι θα αλλαζε αυτο την καθημερινοτητα μας?
εδω κοντευουμε να μην ξερουμε αν θα μπορεσουμε να εχουμε να φαμε σε 1-2 χρονια και θα σκεφτομαι αν γινει αντιστροφη των πολων σε 500-1000 χρονια???
επισης εχω μια απορια..οταν ακουω πως καποιοι λενε ,ξερετε αυτο το πραγμα δεν εχει γινει εδω και 5000-10000 χρονια οποτε ειναι πολυ πιθανο να συμβει πανω σε ποιες αποδειξεις στηριζονται και το λενε??υπαρχουν αρχεια για το τι εγινε πριν απο τοσες χιλιαδες χρονια??αρα ρε φιλε πως το λες και μαλιστα τοσο φανατικα??ολα ειναι εικασιες και με τις εικασιες δεν μπορει να ζησει κανεις,εκτος και αν τις γραψει σε βιβλιο και τις πουλησει.....
αρα αν αυριο αναπτυξω και εγω μια θεωρια η οποια εκ των πραγματων δεν μπορει να αποδεικτει αλλα γραψω ενα βιβλιο το οποιο θα πουλησει επειδη υπαρχει τετοιο κοινο τοτε θα εχω ενα τεραστιο οφελος.σωστα?
προσωπικα μου αρεσει να ακουω διαφορες θεωριες αλλα μεχρι εκει..αυτη η καταστροφολογια με χαλαει παρα πολυ..
οποτε μου λενε κατι τετοια η απαντηση μου ειναι μια.."ε τοτε φιλε μου ,αφου θα πεθανουμε που θα πεθανουμε δεν παμε να αυτοκτονησουμε απο τωρα να μην κουραζομαστε κιολας??"
ζω το παρον και προσπαθω να καλυτερεψω το μελλον μου.ειναι παρα πολλα τα προβληματα της ζωης μας για να φορτωνομαστε και το τι θα γινει σε 1000 χρονια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chefbf
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
chefbf

Ηλικία : 51
Τόπος : ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ - ΑΤΤΙΚΗΣ
Registration date : 29/02/2008

2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2012-Το τέλος του κόσμου?   2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 11 2008, 19:42

mpetatzis έγραψε:
εγω εχω μια αλλη απορια φιλε βασιλη.εστω λοιπον οτι σε 200,300,1000 χρονια παιζει να γινει κατι τετοιο...who cares???σε τι θα αλλαζε αυτο την καθημερινοτητα μας?
εδω κοντευουμε να μην ξερουμε αν θα μπορεσουμε να εχουμε να φαμε σε 1-2 χρονια και θα σκεφτομαι αν γινει αντιστροφη των πολων σε 500-1000 χρονια???
επισης εχω μια απορια..οταν ακουω πως καποιοι λενε ,ξερετε αυτο το πραγμα δεν εχει γινει εδω και 5000-10000 χρονια οποτε ειναι πολυ πιθανο να συμβει πανω σε ποιες αποδειξεις στηριζονται και το λενε??υπαρχουν αρχεια για το τι εγινε πριν απο τοσες χιλιαδες χρονια??αρα ρε φιλε πως το λες και μαλιστα τοσο φανατικα??ολα ειναι εικασιες και με τις εικασιες δεν μπορει να ζησει κανεις,εκτος και αν τις γραψει σε βιβλιο και τις πουλησει.....
αρα αν αυριο αναπτυξω και εγω μια θεωρια η οποια εκ των πραγματων δεν μπορει να αποδεικτει αλλα γραψω ενα βιβλιο το οποιο θα πουλησει επειδη υπαρχει τετοιο κοινο τοτε θα εχω ενα τεραστιο οφελος.σωστα?
προσωπικα μου αρεσει να ακουω διαφορες θεωριες αλλα μεχρι εκει..αυτη η καταστροφολογια με χαλαει παρα πολυ..
οποτε μου λενε κατι τετοια η απαντηση μου ειναι μια.."ε τοτε φιλε μου ,αφου θα πεθανουμε που θα πεθανουμε δεν παμε να αυτοκτονησουμε απο τωρα να μην κουραζομαστε κιολας??"
ζω το παρον και προσπαθω να καλυτερεψω το μελλον μου.ειναι παρα πολλα τα προβληματα της ζωης μας για να φορτωνομαστε και το τι θα γινει σε 1000 χρονια...



φίλε μου άκου μάλλον δεν διάβασες τα προηγούμενα που γράφτηκαν και δεν είπε κανείς ότι θα γίνουνε σε 1000 η 5000 χρόνια τα αρχαία ημερολόγια αναφέρονται σε αυτές τις ημερομηνίες το πώς εάν το ήξερα δεν θα ήμουνα εδώ να παίζω με το vstrom αυτό είναι το μόνο σίγουρο .Όλα είναι υποθέσεις τίποτα σίγουρο και επιδει έχω αγνεία σε ορισμένα πράγματα γι΄αυτό άνοιξα και αυτό το τοπικ. ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΣ πολλά για το παρελθόν πώς ξέρουμε τη έκαναν οι αρχαίοι ΕΛΛΗΝΕΣ στην ακρόπολη και γιατί να αποκλείουμε να ξέρουμε τη προβλέπετε να γίνει στο μέλλον.τέλος πάντων είναι μεγάλη κουβέντα και πολλές οι απόψεις .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.chefclub.gr
spyrakos35
Member
Member
spyrakos35

Ηλικία : 52
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 14/01/2008

2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2012-Το τέλος του κόσμου?   2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 11 2008, 20:05

[quote="deusxt"]ΠΑΙΔΙΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!!!!!
Ο ΗΛΙΟΣ ΘΑ ΣΒΗΣΕΙ, Η ΓΗ ΘΑ ΠΑΓΩΣΕΙ!!!!
ΤΑ ΠΡΟΒΑΤΑ ΘΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΟΥΝ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΘΑ ΚΑΚΑΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ EURO2012.
quote]

γελας φιλε αλλα για μουντιαλ 2010 το παει το λουξ..... ρωτα και τους ελβετουσ.......... lol! lol! lol! lol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpetatzis
gold member
gold member
mpetatzis

Ηλικία : 52
Registration date : 17/01/2008

2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2012-Το τέλος του κόσμου?   2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 11 2008, 21:00

billy χωρις παρεξηγηση φιλε τα ειπα ολα αυτα...απλα ειμαι λιγο φορτισμενος επειδη χτες εφυγε η μητερα του κολητου μου απο καρκινο ,οποτε καταλαβαινεις πως ολες αυτες οι υποθεσεις ακουγονται τοσο αστειες οταν υπαρχουν τετοιου ειδους αμεσα και αλυτα προβληματα ακομα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
deusxt
Member
Member
deusxt

Ηλικία : 53
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 17/01/2008

2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2012-Το τέλος του κόσμου?   2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 11 2008, 21:31

spyrakos35 έγραψε:

γελας φιλε αλλα για μουντιαλ 2010 το παει το λουξ..... ρωτα και τους ελβετουσ.......... lol! lol! lol! lol! lol! lol!
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΤΣΣΣΣΣΣΣ
οριστε κύριοι που σιγα σιγα επιβεβαιώνομαι
λέω και τον καφέ!!! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ipser

ipser

Ηλικία : 48
Τόπος : ΑΘΗΝΑ- ΣΕΡΡΕΣ
Registration date : 04/04/2008

2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2012-Το τέλος του κόσμου?   2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 12 2008, 03:33

Αυτό το οποίο εγώ θέλω να πώ είναι ότι η ζωή μας είναι ήδη αρκετά μικρή και τα χρόνια διαδέχονται το ένα το άλλο χωρίς να τα καταλαβαίνουμε και χωρίς να μπορούμε να κάνουμε τίποτα . Τι σημασία έχει λοιπόν αν θα πεθάνεις το 2012 ή θα πεθάνεις το 2018 ή αργότερα ή νωρίτερα Αυτό που έχει σημασία είναι τι έχεις κάνει στον χρόνο που σου δώθηκε.Τι έχει βρει και τί έχει καταλάβει απο καθένας από εμάς για τον ευατό του και πόσο ειλικρινής είναι στην αναζήτησή του.Ερωτήματα ποιος είμαι, από που ήρθα και που θα καταλήξω ( αν καταλήξουμε βέβαια και κάπου ) έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα από το αν οι πόλοι της γής θα αντιστραφούν , αν ο ήλιος θα σκοτεινίασει και αλλάξουν οι ηλεκτρομαγνητικές ισορροπίες , αν θα μας χτυπήσει κανένας κομήτης ...... και ένα σωρό άλλες πιθανότητες και καταστροφές που μπορούν να συμβούν.Η επιστήμη έτσι και αλλίως δεν τα ξέρει όλα και θα ήταν ανοησία οποιοσδήποτε να προσπαθεί να πείσει τον ευατό του ότι η επιστήμη είναι έτοιμη να αντιμετωπίσει όποια κατάσταση θα παρουσιαστεί ξαφνικά.Είμαστε τόσο μικροί και ασήμαντοι μέσα σε αυτό το χάος από πλανήτες και αστέρια που αν ξαφνικά αντιληφθούμε πόσο ανάγκη μας έχει τελικά το σύμπαν για να λειτουργήσει, θα τα κάνουμε επάνω μας. Δεν είμαστε τίποτα περισσότερο για το σύμπαν από ότι είναι για εμάς τα κυτταρά μας .Εκατομμύρια γεννιούνται και πεθαίνουν καθε μέρα μέσα μας και όμως εμείς ζούμε και λειτουργούμε και συνεχίζουμε καθημερινά να σταυρώνουμε τον ευατό μας πάνω στην ύλη και να αγωνιούμε και να διεκδικούμε και να θεωρούμε τον ευατό μας σπουδαίο και τρανό και να κάνουμε καθε μέρα τις ίδιες μαλακίες ...
Υπάρχουν τόσος πόνος ήδη πάνω στη Γη για τον οποίο δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα δυστυχώς όσο και αν προσπαθήσουμε ... Ο καθένας από εμάς δυστυχώς δεν μπορεί να βοηθήσει κανέναν άλλο , εαν δεν μάθει πρώτα να βοηθάει τον ευατό του. Και ξανά δυστυχώς αυτή είναι μια λησμονημένη τέχνη.Σήμερα επικρατεί το συμφέρον και η ταχύτητα. Ποιος θα ενδιαφερθεί για τον άλλον ? Τα πάντα τα μετράμε σε χρόνο και χρήμα . Δύο πλευρές του σύγχρονου θεού που πιστεύουμε.Υπάρχει και σήμερα η ειδωλολατρεία , ποτέ δεν χάθηκε.

Μερικές φορές σκέφτομαι ότι ίσως μια μεγάλη καταστροφή ίσως να ήταν τελικά ένα θείο δώρο για την υπόλοιπη πλάση και ίσως και εμείς μέσα από τον πόνο που θα βιώσουμε αποφασίσουμε επιτέλους να κατεβάσουμε λίγο το κεφάλι μας και να ζητήσουμε μία συγνώμη για όσα πράγματα σκεφτήκαμε , είπαμε και κάναμε ... Ισως.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chefbf
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
chefbf

Ηλικία : 51
Τόπος : ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ - ΑΤΤΙΚΗΣ
Registration date : 29/02/2008

2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2012-Το τέλος του κόσμου?   2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 12 2008, 14:35

ipser έγραψε:
Αυτό το οποίο εγώ θέλω να πώ είναι ότι η ζωή μας είναι ήδη αρκετά μικρή και τα χρόνια διαδέχονται το ένα το άλλο χωρίς να τα καταλαβαίνουμε και χωρίς να μπορούμε να κάνουμε τίποτα . Τι σημασία έχει λοιπόν αν θα πεθάνεις το 2012 ή θα πεθάνεις το 2018 ή αργότερα ή νωρίτερα Αυτό που έχει σημασία είναι τι έχεις κάνει στον χρόνο που σου δώθηκε.Τι έχει βρει και τί έχει καταλάβει απο καθένας από εμάς για τον ευατό του και πόσο ειλικρινής είναι στην αναζήτησή του.Ερωτήματα ποιος είμαι, από που ήρθα και που θα καταλήξω ( αν καταλήξουμε βέβαια και κάπου ) έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα από το αν οι πόλοι της γής θα αντιστραφούν , αν ο ήλιος θα σκοτεινίασει και αλλάξουν οι ηλεκτρομαγνητικές ισορροπίες , αν θα μας χτυπήσει κανένας κομήτης ...... και ένα σωρό άλλες πιθανότητες και καταστροφές που μπορούν να συμβούν.Η επιστήμη έτσι και αλλίως δεν τα ξέρει όλα και θα ήταν ανοησία οποιοσδήποτε να προσπαθεί να πείσει τον ευατό του ότι η επιστήμη είναι έτοιμη να αντιμετωπίσει όποια κατάσταση θα παρουσιαστεί ξαφνικά.Είμαστε τόσο μικροί και ασήμαντοι μέσα σε αυτό το χάος από πλανήτες και αστέρια που αν ξαφνικά αντιληφθούμε πόσο ανάγκη μας έχει τελικά το σύμπαν για να λειτουργήσει, θα τα κάνουμε επάνω μας. Δεν είμαστε τίποτα περισσότερο για το σύμπαν από ότι είναι για εμάς τα κυτταρά μας .Εκατομμύρια γεννιούνται και πεθαίνουν καθε μέρα μέσα μας και όμως εμείς ζούμε και λειτουργούμε και συνεχίζουμε καθημερινά να σταυρώνουμε τον ευατό μας πάνω στην ύλη και να αγωνιούμε και να διεκδικούμε και να θεωρούμε τον ευατό μας σπουδαίο και τρανό και να κάνουμε καθε μέρα τις ίδιες μαλακίες ...
Υπάρχουν τόσος πόνος ήδη πάνω στη Γη για τον οποίο δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα δυστυχώς όσο και αν προσπαθήσουμε ... Ο καθένας από εμάς δυστυχώς δεν μπορεί να βοηθήσει κανέναν άλλο , εαν δεν μάθει πρώτα να βοηθάει τον ευατό του. Και ξανά δυστυχώς αυτή είναι μια λησμονημένη τέχνη.Σήμερα επικρατεί το συμφέρον και η ταχύτητα. Ποιος θα ενδιαφερθεί για τον άλλον ? Τα πάντα τα μετράμε σε χρόνο και χρήμα . Δύο πλευρές του σύγχρονου θεού που πιστεύουμε.Υπάρχει και σήμερα η ειδωλολατρεία , ποτέ δεν χάθηκε.

Μερικές φορές σκέφτομαι ότι ίσως μια μεγάλη καταστροφή ίσως να ήταν τελικά ένα θείο δώρο για την υπόλοιπη πλάση και ίσως και εμείς μέσα από τον πόνο που θα βιώσουμε αποφασίσουμε επιτέλους να κατεβάσουμε λίγο το κεφάλι μας και να ζητήσουμε μία συγνώμη για όσα πράγματα σκεφτήκαμε , είπαμε και κάναμε ... Ισως.





φίλε μου είσαι απίστευτος με όλη την σημασία της λέξης .
αυτά που είπες πραγματικά εάν ακουγόντουσαν στους 100 ο 1 να τα έλεγε θα είχανε και αποτέλεσμα αλλά δυστυχώς υπάρχει αχαριστία και μας έχουνε κάνει όλους ΕΒΡΑΙΟΥΣ να κοιτάμε μόνο πως θα πλουτίσουμε στην πλάτη του άλλου και πως θα εκμεταλλευτούμε κατάστασης πολύ σωστά τα λες και μπράβο που σκέπτεσαι έτσι .

μπετατζή συλληπτήρια στο φίλο σου και μακάρι να γινότανε κάτι διαφορετικό στο λέω μέσα από την καρδιά μου γιατί έχω περάσει κάτι αντίστοιχο με την ξαδέρφη μου ετών 35.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.chefclub.gr
JEFFakhs
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
JEFFakhs

Τόπος : Volos-->Piraeus-->Heraklion-->?
Registration date : 28/09/2008

2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2012-Το τέλος του κόσμου?   2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 03 2008, 02:23

Ρε σεις?

Κι εγώ που έχω πάρει 1 κ*λοδάνειο που λήγει το 2013 τον Ιούλη τι θ'αποκάμω? Shocked Shocked Shocked

Να αρχίσω να ζορίζομαι απο τώρα μη με βρεί κανά πλανητικό-διαγαλαξιακό α λα STAR WARS μπλακ αουτ και χάσω την.......ΗΡΕΜΙΑ που μου δίνει η ΕΜΠΟΡΙΚΗ (Τράπεζα)?

Χαλαρώστε σύντροφοι!

Με κάτι τέτοιες "θεωρείες συντέλειας" αρκετοί λαοπλάνοι έχουν πάρει στο λαιμό τους αρκετές ψυχές και αρκετοί ακόμα στήνουν θρησκειολογίες αρκετων.....billion dollars χειραγωγοντας απανταχού μεμψίμοιρους!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
obelix
Member
Member
obelix

Ηλικία : 52
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 13/02/2008

2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2012-Το τέλος του κόσμου?   2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 03 2008, 08:26

Κυρίες και κύριοι, όλα αυτα που αναφέρονται δυστυχώς είναι μια αλήθεια. Πιστεύω και εγώ ότι λίγο ή πολύ κάποια στιγμή στο μέλλον θα έρθουν τα αναπόφευκτα για το πλανήτη Γή και το είδος το δικό μας. Γι'αυτό όπως λέγανε και οι παλιοί, ζήσε το σήμερα σα να μην υπάρχει αύριο! Βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να δρούμε με ασυδοσία αλλά με ευχαρίστηση και όπως γράφω στην υπογραφή μου, καλό είναι να μη στεναχωρίεσε για πράγματα που γίνονται και καλό είναι να μη στεναχωρίεσε για πράγματα που δε γίνονται!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
corleone
Member
Member
corleone

Ηλικία : 45
Τόπος : 'Ανω Βριλήσσια
Registration date : 02/05/2008

2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2012-Το τέλος του κόσμου?   2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 17 2008, 22:15

ovelix έγραψε:
Κυρίες και κύριοι, όλα αυτα που αναφέρονται δυστυχώς είναι μια αλήθεια. Πιστεύω και εγώ ότι λίγο ή πολύ κάποια στιγμή στο μέλλον θα έρθουν τα αναπόφευκτα για το πλανήτη Γή και το είδος το δικό μας. Γι'αυτό όπως λέγανε και οι παλιοί, ζήσε το σήμερα σα να μην υπάρχει αύριο! Βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να δρούμε με ασυδοσία αλλά με ευχαρίστηση και όπως γράφω στην υπογραφή μου, καλό είναι να μη στεναχωρίεσε για πράγματα που γίνονται και καλό είναι να μη στεναχωρίεσε για πράγματα που δε γίνονται!


Σωστόςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
σαλιγκάρι
gold member
gold member
σαλιγκάρι

Ηλικία : 50
Τόπος : Περιστέρι
Registration date : 11/09/2008

2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2012-Το τέλος του κόσμου?   2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 17 2008, 22:36

καλο θα ηταν παντως να αφηναμε ενα μικρο παραθυρο ανοιχτο .......για παν ενδεχομενο να εχουμε και λιγο σασπενς ρε παιδι μου η μηπως ξεχασαμε κιολας τις εικασιες που γινονταν για το τοσο προσφατο μιλενιουμ ποσοι περιμεναν το τελος του κοσμου το 2000 και ποσες ομαδικες αυτοκτονιες ειχαν γινει ανα την υφηλιο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bluemax

bluemax

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 05/04/2008

2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2012-Το τέλος του κόσμου?   2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Νοε 12 2009, 12:14

νομιζω οτι ο φιλος ipser επιασε το πραγματικο νοημα που θα εχουν, οι οποιες αλλαγες θα ερθουν. Πρεπει να κατανοησουμε οτι η Γη
δεν ειναι ενας σωρος απο πετρες και χωμα,αλλα μια οντοτητα με συνειδηση. Ειμαστε μερη του συμπαντος πολυ σημαντικα και αυτη τη στιγμη εχουμε ξεστρατισει αρκετα. Θυμηθειτε οτι σε ολες σχεδον τις μυθολογιες η "θεωση" του πνευματος περνουσε αναγκαστικα απο το θανατο. Ο οποιος δεν ηταν κατι μακαβριο και βδελυρο,αλλα απαραιτητος ακριβως για να καταλαβουν οι ανθρωποι οτι το πιο σημαντικο πραγμα δεν ειναι απλα να υπαρχεις,αλλα να σκεπτεσαι και κυριως να αισθανεσαι. Βρισκομαστε σε μια "συμφωνια" με τον πλανητη,οπου,αν μπορουμε να το πουμε ετσι,εχουμε μια ευκαιρια να φτιαξουμε την κατασταση χωρις να χρειαστει μια καταστροφη.Ολοι θα προσεξατε οτι γυρω σας υπαρχουν πολλοι περισσοτεροι συνειδητοποιημενοι ανθρωποι, απο οτι πριν μια δεκαετια ας πουμε,μονο που δεν το εκφραζουν ευκολα γιατι οι μηχανισμοι χειραγωγησης γινονται ολο και πιο αμειλικτοι. Προσωπικα θα προσπαθω να γινομαι οσο καλυτερος αισθανομαι οτι μπορω να γινω,αδιαφορωντας για ετικεττες,παρακαμπτοντας προκαταληψεις και φοβιες. Ελπιζω να τα καταφερω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILT
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
MILT

Ηλικία : 59
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2009

2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2012-Το τέλος του κόσμου?   2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 10 2010, 02:07

Κακα τα ψεματα παιδια.
Τα μονα που θα επιζησουν θα ειναι τα προβολακια. dead
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vstrom.gr/
aris_n
gold member
gold member
aris_n

Ηλικία : 43
Τόπος : Άθενς
Registration date : 08/04/2008

2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2012-Το τέλος του κόσμου?   2012-Το τέλος του κόσμου? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 31 2010, 22:16


Ένα υπέροχο βίντεο που αξίζει να το δείτε όλοι. Τα δεδομένα που παρουσιάζονται προέρχονται απο τα καλύτερα επιστημονικά μέσα αστρονομικής παρατήρησης που έχει σήμερα η ανθρωπότητα.
Και μετά σκεφτείτε πόσο μικροί είμαστε όλοι μας....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

2012-Το τέλος του κόσμου?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ.... :: Απόψεις....-
Μετάβαση σε: