Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
MAKIS66

MAKIS66

Ηλικία : 58
Τόπος : θεσσαλονικη
Registration date : 08/07/2011

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Αυγ 21 2011, 23:05

Γειά σας, λοιπόν παίδες, για να μείνουμε στο θέμα μας που είναι οι εντυπώσεις από τη συγκεκριμένη γέφυρα. Επειδή είμαι μεσήλικας!!!!!!!!!! (στα 46 περίπου, άντε να τα εκατοστίσω πάνω σε μοτό) και επειδή το V-STROMάκι μου είναι η 23η μοτό που έχω στην κατοχή μου, θέλω να πιστεύω ότι μπορώ κατά την ταπεινή μου άποψη να αξιολογήσω ένα αξεσουάρ. Η γέφυρα χρειάστηκε χρονομετρημένα 10 λεπτά περίπου για τοποθέτηση, με την δέουσα προσοχή, για να μην γίνει καμμιά γρατζουνιά στα καλάμια ή στα πλαστικά. Πολλοί και σωστά παρατήρησαν ότι έχει ένα κενό στις εξωτερικές βίδες. Μην ανησυχείτε και μην προσπαθήσετε με όλη τη δύναμη που διαθέτετε να σφίξετε τις βίδες. είναι αλουμίνιο και ως εκ τούτου "μαλακό" υλικό. Θέλουν νορμάλ σφίξιμο. Το κενό αυτό υπήρχε και σε άλλες γέφυρες που είχα κατά καιρούς και δεν αποτελεί πρόβλημα ούτε συντρέχει λόγος ανησυχίας. Σφίξτε πρώτα τις εσωτερικές και μετά τις εξωτερικές και φροντιστε η γέφυρα να είναι "πρόσωπο' με τα καλάμια. Κατά την οδήγηση τώρα ένοιωσα μια πιο απόλυτη συμπεριφορά ειδικά στις ανωμαλίες του οδοστρώματος πάνω σε στροφή και σε καλούτσικη κλίση. Πάντως οι πληροφορίες που παίρνεις από το μπροστινό σου είναι πιό άμεσες και συγκεκριμένες. Στο δικό μου εργαλείο ένα τρέμουλο που είχα στα 60 με 70 χλμ σταμάτησε χωρίς να πειράξω τίποτα άλλο. Επίσης κατά το φρενάρισμα πατάει καλύτερα χωρίς τις παραμορφώσεις των καλαμιών διότι είναι πιο δεμένο. Εν ολίγοις η γέφυρα σε μια μηχανή όπως το V-STROM 650 που έχει ομολογουμένως λείαν επιεικώς μέτριο μπροστινό σύστημα είναι απαραίτητη και βελτιώνει κατά πολύ την οδηγική συμπεριφορά της. Αν λάβουμε υπόψη μας και την τρελή τιμή (52 ευρώ !!!!!!!!!!!!!!!! που εχει καταφέρει να τις πάρει για όλους μας με πολύ τρέξιμο ο Γιώργος 4Kings), είναι να το σκέφτεται κανείς; Πράγματι δεν βρίσκω κάτι αρνητικό και συμβουλεύω όσους έχουν κάποιους ενδοιασμούς να ρωτήσουν και άλλους που έχουν βάλει οποιαδήποτε γέφυρα (όλες την ίδια δουλειά κάνουν, απλώς διαφέρουν ίσως στο φινίρισμα, στην ποιότητα κατασκευής κλπ). Ζητώ συγνώμη για την μακρηγορία της άποψής μου και αν κούρασα μερικούς. Μάκης - Θεσσαλονίκη


Για τον Barbacool κάνε τις ενέργειες που γράφει ο kok05. Αλλά πριν σφίξεις κάτω πλάκα τιμονιού και άξονα, τοποθέτησε τη γέφυρα και σφίξε μόνο τις δύο εσωτερικές αλλενόβιδες. Πρόσεξε η γέφυρα να είναι πρόσωπο με τις μπουκάλες. Κατόπιν σφίξε πλάκα τιμονιού και άξονα και μετά σφίξε σιγά σιγά και τις δύο εξωτερικές αλλενόβιδες της γέφυρας και είσαι έτοιμος. Μ' αυτό τον τρόπο ίσιωσες και τα καλάμια σου γιατί φοβάμαι ότι είχες ένα ψιλοθεματάκι με μικρή στρέβλωση των καλαμιών από πεζοδρόμια, ανώμαλο δρόμο, λακκούβες κλπ. Αν θέλεις βοήθεια ή όποιος άλλος και είναι κοντά μου θα χαρώ να βοηθήσω. Μάκης - θεσσαλονίκη.

ΥΓ Σε παραπάνω post μου, δεν μπήκε το αβαταρ και αντί για το nickname μου Μakis66 γράφτηκε anonym !!!!!!!!!!!!!!! Ξέρει κανείς για ποιο λόγο; Ευχαριστώ.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την makis66 στις Κυρ Αυγ 21 2011, 23:44, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SOTHRHS
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
SOTHRHS

Registration date : 01/06/2008

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Αυγ 21 2011, 23:43

δεν κουρασες και καθολου μαλιστα!
περιεγραψες την εμπειρια σου απλα λιτα και κατανοητα(κατι το οποιο ευχομαι να το κανουμε ολοι σε ολα τα θεματα)


α!!!!! να τα εκατοστησεις πανω σε μοτο Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MAKIS66

MAKIS66

Ηλικία : 58
Τόπος : θεσσαλονικη
Registration date : 08/07/2011

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Αυγ 21 2011, 23:46

SOTHRHS έγραψε:
δεν κουρασες και καθολου μαλιστα!
περιεγραψες την εμπειρια σου απλα λιτα και κατανοητα(κατι το οποιο ευχομαι να το κανουμε ολοι σε ολα τα θεματα)


α!!!!! να τα εκατοστησεις πανω σε μοτο Very Happy

Ευχαριστώ και αντεύχομαι τα ίδια και για σένα.

ΥΓ Σε παραπάνω post μου, δεν μπήκε το αβαταρ και αντί για το nickname μου Μakis66 γράφτηκε anonym !!!!!!!!!!!!!!! Ξέρει κανείς για ποιο λόγο; Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜΙΤΣ
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
ΜΙΤΣ

Ηλικία : 47
Τόπος : ΚΑΒΑΛΑ
Registration date : 20/04/2010

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Αυγ 22 2011, 08:07

makis66 έγραψε:

ΥΓ Σε παραπάνω post μου, δεν μπήκε το αβαταρ και αντί για το nickname μου Μakis66 γράφτηκε anonym !!!!!!!!!!!!!!! Ξέρει κανείς για ποιο λόγο; Ευχαριστώ.
o Δαίμων Twisted Evil του ηλεκτρονικού τυπογραφείου......
Το είδα να συμβαίνει σε πολλούς χθες,.......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dimitris k2
Member
Member
dimitris k2

Ηλικία : 37
Τόπος : ΑΓΡΙΝΙΟ/ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Registration date : 06/09/2010

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Αυγ 22 2011, 20:51

Τοποθετησα και εγω το Σαββατο και την Κυριακη εγινε η δοκιμη!!!
Απολογισμος:
1)τοποθετηση μεσα σε 10 λεπτα και χωρις να εχω τα παραπανω προβληματακια με τα καλαμια
2)καλυτερη αισθηση σε ολο το μπροστινο συστημα

Ενα Μεγαλο Ευχαριστω στον Γιωργο για ολο το τρεξιμο!!!
geia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanos23

thanos23

Ηλικία : 44
Τόπος : Περαμα
Registration date : 22/08/2010

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Αυγ 23 2011, 16:03

Ευχαριστω στον Γιωργο το παρέλαβα, μου το φτιαξε, το δοκιμασα, απλα τελειο!!! τα πιο χρήσιμα χρήματα που έδωσα για την μηχανή μου.

OK OK OK OK
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kyriakos II
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
kyriakos II

Ηλικία : 45
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
Registration date : 26/06/2011

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Σεπ 13 2011, 15:04

εχοντας φορεμενη κι εγω τη γεφυρα εδω και 10 μερες σχεδον πλεον μπορω να πω οτι το μηχανακι δεν εχει σχεση με πριν...
καλυτερη αισθηση του τιμονιου
ολοκληρο το μπροστινο συστημα εγινε πιο στηβαρο με αποτελεσμα να του εχω πλεον περισσοτερη εμπιστοσυνη...
οντως απο τα πιο χρησιμα χρηματα που εχω ξοδεψει κι εγω για το stromataki μου...

υ.γ. εμενα η γεφυρα μπηκε με την πρωτη και χωρις πολλα πολλα !!! Very Happy Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
barbacool

barbacool

Τόπος : Αθήνα (ex Μεσολόγγι)
Registration date : 07/04/2008

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Σεπ 13 2011, 20:46

MAKIS66 έγραψε:

....
Για τον Barbacool κάνε τις ενέργειες που γράφει ο kok05. Αλλά πριν σφίξεις κάτω πλάκα τιμονιού και άξονα, τοποθέτησε τη γέφυρα και σφίξε μόνο τις δύο εσωτερικές αλλενόβιδες. Πρόσεξε η γέφυρα να είναι πρόσωπο με τις μπουκάλες. Κατόπιν σφίξε πλάκα τιμονιού και άξονα και μετά σφίξε σιγά σιγά και τις δύο εξωτερικές αλλενόβιδες της γέφυρας και είσαι έτοιμος. Μ' αυτό τον τρόπο ίσιωσες και τα καλάμια σου γιατί φοβάμαι ότι είχες ένα ψιλοθεματάκι με μικρή στρέβλωση των καλαμιών από πεζοδρόμια, ανώμαλο δρόμο, λακκούβες κλπ. Αν θέλεις βοήθεια ή όποιος άλλος και είναι κοντά μου θα χαρώ να βοηθήσω. Μάκης - θεσσαλονίκη.
....

Μάκη ευχαριστώ...

Τελικά την γέφυρα την έβαλα μετά την εβδομαδιαία εκδρομή εντός Ελλάδος με τη βοήθεια φίλου. (Παρένθεση: το μεγάλο αυτό ταξίδι -χωρίς τη γέφυρα- περιελάμβανε δικάβαλη τριβάλιτση και με τανκ μπαγκ διαδρομή στην κεντρική Ελλάδα-Θεσσαλία (στροφιλίκια Δομοκού, Μετέωρα, όλο το Πήλιο με άπειρες στροφές και τέλος όλη τη Βόρεια Εύβοια με τις καταπληκτικές στροφές από Προκόπι μέχρι Ψαχνά που έγιναν σχεδόν σε ρυθμούς "γρήγορης κούρσας". Παντού η μηχανή έμπαινε υπέροχα στις στροφές εμπνέοντας απόλυτη εμπιστοσύνη!! Μάλιστα απορούσα μέσα μου ότι θα ήταν αδύνατο με τη γέφυρα να δω βελτίωση....Κλείνει η παρένθεση).
Λύσαμε βέβαια φτερό για να μπορούμε να εργαζόμαστε καλύτερα εκεί κάτω. Κάτω πλάκα δεν χρειάστηκε να "λασκάρω" μόνο άξονα και βίδα σύσφιξης άξονα (650).
Στα πρώτα 30 χλμ. στην εθνική ένοιωθα τις ανωμαλίες πιο ξεκάθαρα και το "σαγρέ" του δρόμου. Μετά το συνήθισα.
Στους χάλια δρόμους της πόλης με τα σαμάρια και τις λακούβες ακούω λιγότερα γκαπ-γκουπ και γενικά δείχνει να δουλεύει πιο μαλακά και συγκροτημένα.
Τώρα σε ταξίδι (το προηγούμενο Σ/Κ ξανάκανα δικάβαλο στη Μουρτερή) μου φαίνεται ότι δεν βοηθάει πολύ στις κλίσεις και το "μπάσιμο" στις στροφές... Σαν να γέρνει ο τροχός πιο γρήγορα και άμεσα με αποτέλεσμα να "κλείνει" η μοτό... Δεν με αφήνει δηλ. να μπω πλαγιασμένος και να κάνω μια πλήρη ομοιόμορφη ελλειπτική τροχιά (βλ. παλιός οδηγός συνηθισμένος με ευρωπαϊκά ="κρεμάω" το μοτέρ και στρίβω πλαγιασμένος σε τροχιά)... Θα το ξαναδοκιμάσω κάποια στιγμή σε στροφιλίκια... Κάπου στο thread της αγοράς κάποιος είχε αναλύσει το θέμα των στροφών με τη γέφυρα, ότι ίσως να ανοίγει τροχιά (υποστροφή), ίσως το βρω.
Βέβαια στους αέρηδες το μπροστινό έγινε πιο στιβαρό, αλλά έτσι οι ελαστικότητες μένουν πιο έντονες πίσω!!! Γενικά η μηχανή μας είναι φτιαγμένη για να έχει αρκετές ελαστικότητες (=εντουροκαταγωγή) και έτσι να "διορθώνει" εγγενείς αδυναμίες... Γι' αυτό και στο μεγάλο ταξίδι που αναφέρω πιο πάνω, γνωρίζοντας πια και τη μηχανή, ήμουνα απόλυτα ικανοποιημένος και χωρίς γέφυρα...
Αυτά, μην σας κουράζω...
Πάντως σαν αγορά τη θεωρώ θετική...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MAKIS66

MAKIS66

Ηλικία : 58
Τόπος : θεσσαλονικη
Registration date : 08/07/2011

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Σεπ 13 2011, 22:57


[/quote]
Πάντως σαν αγορά τη θεωρώ θετική...[/quote]

Φίλε μου χαίρομαι που ευχαριστήθηκες τη μηχανή στο ταξιδάκι σου και σου εύχομαι και σε άλλα. Πάντως η γέφυρα, θέλει χρόνο να την συνηθίσεις γιατί είναι πιό απόλυτη στις αντιδράσεις του μπροστινού και λόγω δεσίματος νιώθεις τα πάντα. Είναι ζήτημα χρόνου να τη συνηθίσεις και μετά θα την εμπιστεύεσαι περισσότερο. Νάσαι πάντα καλά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
barbacool

barbacool

Τόπος : Αθήνα (ex Μεσολόγγι)
Registration date : 07/04/2008

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Σεπ 14 2011, 11:41

MAKIS66 έγραψε:

Πάντως σαν αγορά τη θεωρώ θετική...[/quote]

Φίλε μου χαίρομαι που ευχαριστήθηκες τη μηχανή στο ταξιδάκι σου και σου εύχομαι και σε άλλα. Πάντως η γέφυρα, θέλει χρόνο να την συνηθίσεις γιατί είναι πιό απόλυτη στις αντιδράσεις του μπροστινού και λόγω δεσίματος νιώθεις τα πάντα. Είναι ζήτημα χρόνου να τη συνηθίσεις και μετά θα την εμπιστεύεσαι περισσότερο. Νάσαι πάντα καλά.[/quote]

ΤΗΝΧ ΜΑΚΙΣ66!! Νάσαι κι εσύ καλά....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vamael
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Vamael

Ηλικία : 51
Τόπος : Νέα Σμύρνη-Καρυά
Registration date : 27/09/2010

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Σεπ 24 2011, 15:58

Επιτέλους αξιώθηκα κι εγώ να βάλω τη γέφυρα σήμερα το πρωΐ. Μπήκε πανεύκολα, και σε μια μικρή βολτούλα εντός πόλης και με δεύτερο άτομο οι εντυπώσεις είναι οι καλύτερες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tolismark
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
tolismark

Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά
Registration date : 30/12/2010

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Νοε 20 2011, 22:37

Παιδιά έδω και λίγες μέρες έβαλα τη γέφυρα...έχουμε και λέμε...
*Το μπροστινό γίνεται με την πρώτη εντύπωση σκληρότερο αλλά το συνήθίζεις αμέσως και το μόνο που σου μένει είναι η πιο άμμεση πληροφόρηση του οδοστρώματος.
*Στην εθνική με πολλά χιλιόμετρα είναι πιο σταθερό.
*Σε κλίσεις στις στροφές δεν παρατήρησα κάτι διαφορετικό, νομίζω πως δεν έχει κάποια -σημαντικη τουλάχιστον- διαφορά.
*Καλύτερη αίσθηση φρεναρίσματος (με το μπροστινό) και επίσης το ABS μπαίνει δυσκολότερα (νομίζω).
*Και τέλος, εκείνο το ενοχλητικό ''γκούπ'' στις λακούβες είναι παρελθόν.
Στο δια ταύτα οι διαφορές δεν είναι μεγάλες ούτε γίνεται άλλο μηχανάκι αλλά σίγουρα διορθώνει κάποια πράγματα στην συμπεριφορά της μηχανής προς το καλυτερο.Με τιμή 60? (μαζί με τα μεταφορικά) νομίζω πως είναι ''must'' αξεσουάρ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
white angel
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
white angel

Ηλικία : 45
Τόπος : ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Registration date : 22/04/2010

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Νοε 20 2011, 22:53

tolismark έγραψε:
Παιδιά έδω και λίγες μέρες έβαλα τη γέφυρα...έχουμε και λέμε...
*Το μπροστινό γίνεται με την πρώτη εντύπωση σκληρότερο αλλά το συνήθίζεις αμέσως και το μόνο που σου μένει είναι η πιο άμμεση πληροφόρηση του οδοστρώματος.
*Στην εθνική με πολλά χιλιόμετρα είναι πιο σταθερό.
*Σε κλίσεις στις στροφές δεν παρατήρησα κάτι διαφορετικό, νομίζω πως δεν έχει κάποια -σημαντικη τουλάχιστον- διαφορά.
*Καλύτερη αίσθηση φρεναρίσματος (με το μπροστινό) και επίσης το ABS μπαίνει δυσκολότερα (νομίζω).
*Και τέλος, εκείνο το ενοχλητικό ''γκούπ'' στις λακούβες είναι παρελθόν.
Στο δια ταύτα οι διαφορές δεν είναι μεγάλες ούτε γίνεται άλλο μηχανάκι αλλά σίγουρα διορθώνει κάποια πράγματα στην συμπεριφορά της μηχανής προς το καλυτερο.Με τιμή 60? (μαζί με τα μεταφορικά) νομίζω πως είναι ''must'' αξεσουάρ.

goood goood
+650
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης



Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Νοε 22 2011, 20:50

tolismark έγραψε:
Παιδιά έδω και λίγες μέρες έβαλα τη γέφυρα...έχουμε και λέμε...
*Το μπροστινό γίνεται με την πρώτη εντύπωση σκληρότερο αλλά το συνήθίζεις αμέσως και το μόνο που σου μένει είναι η πιο άμμεση πληροφόρηση του οδοστρώματος.
*Στην εθνική με πολλά χιλιόμετρα είναι πιο σταθερό.
*Σε κλίσεις στις στροφές δεν παρατήρησα κάτι διαφορετικό, νομίζω πως δεν έχει κάποια -σημαντικη τουλάχιστον- διαφορά.
*Καλύτερη αίσθηση φρεναρίσματος (με το μπροστινό) και επίσης το ABS μπαίνει δυσκολότερα (νομίζω).
*Και τέλος, εκείνο το ενοχλητικό ''γκούπ'' στις λακούβες είναι παρελθόν.
Στο δια ταύτα οι διαφορές δεν είναι μεγάλες ούτε γίνεται άλλο μηχανάκι αλλά σίγουρα διορθώνει κάποια πράγματα στην συμπεριφορά της μηχανής προς το καλυτερο.Με τιμή 60? (μαζί με τα μεταφορικά) νομίζω πως είναι ''must'' αξεσουάρ.

Εσενα εξαφανιστηκε, ενω σε μενα εμφανιστηκε gmt
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
.........
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος :
Registration date : 31/03/2010

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Νοε 22 2011, 21:37

axibde έγραψε:
tolismark έγραψε:
Παιδιά έδω και λίγες μέρες έβαλα τη γέφυρα...έχουμε και λέμε...
*Το μπροστινό γίνεται με την πρώτη εντύπωση σκληρότερο αλλά το συνήθίζεις αμέσως και το μόνο που σου μένει είναι η πιο άμμεση πληροφόρηση του οδοστρώματος.
*Στην εθνική με πολλά χιλιόμετρα είναι πιο σταθερό.
*Σε κλίσεις στις στροφές δεν παρατήρησα κάτι διαφορετικό, νομίζω πως δεν έχει κάποια -σημαντικη τουλάχιστον- διαφορά.
*Καλύτερη αίσθηση φρεναρίσματος (με το μπροστινό) και επίσης το ABS μπαίνει δυσκολότερα (νομίζω).
*Και τέλος, εκείνο το ενοχλητικό ''γκούπ'' στις λακούβες είναι παρελθόν.
Στο δια ταύτα οι διαφορές δεν είναι μεγάλες ούτε γίνεται άλλο μηχανάκι αλλά σίγουρα διορθώνει κάποια πράγματα στην συμπεριφορά της μηχανής προς το καλυτερο.Με τιμή 60? (μαζί με τα μεταφορικά) νομίζω πως είναι ''must'' αξεσουάρ.

Εσενα εξαφανιστηκε, ενω σε μενα εμφανιστηκε gmt


....δεν φταιει η γεφυρα!!

δεν μπορει σε 79 μηχανακια να μπηκε και να το εξαφανισε και σε εσενα να το εμφανισε!

ξαναβγαλτη και αστο κανα δυο μερες χωρις!!!(μηπως το ειχες και δεν του ειχες δωσει σημασια!)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MAKIS66

MAKIS66

Ηλικία : 58
Τόπος : θεσσαλονικη
Registration date : 08/07/2011

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Νοε 23 2011, 02:24

Ο Γιώργος (4kings) έχει δίκιο ότι δεν φταιει η γέφυρα! Στην κούκλα μου έκατσε γάντι και βελτίωσε την συμπεριφορά της. Αν της βάλω και καινούργια παπά (λαστιχάκια) θα είναι η καλυτερότερη του χωριού.....

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hypersonic
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Hypersonic

Ηλικία : 47
Τόπος : Πετρουπολη, Καλλιθεα
Registration date : 12/04/2010

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Μαρ 12 2012, 17:11

Υπαρχει περιπτωση να σου γλυστρισει το μπροστινο (ή να νομισεις οτι πηγε να γλυστρισει) πανω σε χαλαρη στροφη με 20-30χαω επειδη ειναι πιο απολυτο ?

(ή φταιει η βροχη? )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
liakosvol
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
liakosvol

Ηλικία : 60
Registration date : 05/10/2010

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Μαρ 12 2012, 18:34

Hypersonic έγραψε:
Υπαρχει περιπτωση να σου γλυστρισει το μπροστινο (ή να νομισεις οτι πηγε να γλυστρισει) πανω σε χαλαρη στροφη με 20-30χαω επειδη ειναι πιο απολυτο ?

(ή φταιει η βροχη? )

Ωχ!Τι λέει εδώ? ti!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
barbacool

barbacool

Τόπος : Αθήνα (ex Μεσολόγγι)
Registration date : 07/04/2008

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Μαρ 12 2012, 21:22

@Hypersonic

Πιθανόν!!! Έτσι ένοιωθα κ εγώ τους πρώτους 3 μήνες... Shocked Very Happy Shocked mouuuuuu
Δηλ. να νομίσεις ότι πήγε να σου γλιστρήσει ή αλλιώς να νομίσεις ότι παίρνεις πια τις στροφές πιο ανοιχτά (=το τιμόνι πιο ευθυγραμμισμένα με τη μηχανή) αλλά και πιο πολύ πλαγιασμένος...
Δεν περιγράφεται ακριβώς, αλλά η όλη αίσθηση είναι πιο "stiff" που θα έλεγε κι ένας Άγγλος... (ή ότι η μηχανή πλαγιάζει πιο πολύ τον πίσω τροχό προσπαθώντας να μπει στη στροφή γιατί ο μπροστινός πάει "πιο τραίνο", ή ότι ο μπροστινός κόβει όλος απότομα προς την εσωτερική της στροφής -πάνω στο peak- δίνοντας αίσθηση "χασίματος").
Πάντως την αίσθηση απόλυτου ελέγχου στις στροφές Βόρειας Εύβοιας (Αγ. Ιωάννης Ρώσσος - Χαλκίδα) που είχα δικάβαλος και φορτωμένος χωρίς τη γέφυρα, δεν την είχα μετά με τη γέφυρα, αλλά πρέπει να ξανακάνω τη διαδρομή για να σιγουρευτώ... (η αλήθεια, μετά με τη γέφυρα έκανα μια μικρή εξόρμηση μόνο μέχρι Μουρτερή, και δεν βοήθησε για εξαγωγή συμπερασμάτων... ήταν φρεσκοβαλμένη και δεν την είχα συνηθίσει).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hypersonic
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Hypersonic

Ηλικία : 47
Τόπος : Πετρουπολη, Καλλιθεα
Registration date : 12/04/2010

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Μαρ 13 2012, 09:04

Τι να πω... σημερα λογω "φορτωτικων" ειμαι με το αυτοκινητο.... βρεχει κιολας οποτε δε θα κανω τεστ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
liakosvol
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
liakosvol

Ηλικία : 60
Registration date : 05/10/2010

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Μαρ 13 2012, 18:28

Συμβουλέψτε!!!!Συμβουλέψτε παιδιά γιατί αν εσείς που πλαγιάζετε με το strom στις στροφούλες έχετε πρόβλημα τι θα κάνουμε όσοι πέρνουμε τις στροφές αργα-αργα όσοι ακόμη μαθαίνουμε.... Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 8117 Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 8117 Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 8117
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης



Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Μαρ 13 2012, 18:55

liakosvol έγραψε:
Συμβουλέψτε!!!!Συμβουλέψτε παιδιά γιατί αν εσείς που πλαγιάζετε με το strom στις στροφούλες έχετε πρόβλημα τι θα κάνουμε όσοι πέρνουμε τις στροφές αργα-αργα όσοι ακόμη μαθαίνουμε.... Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 8117 Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 8117 Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 3 8117

Όσοι παίρνετε τις στροφές, αργά - αργά και ακόμα μαθαίνετε, δεν θα έχετε κανένα απολύτως πρόβλημα.

Η γέφυρα είναι ένα πολύ καλό upgrade και βοηθάει στην καλύτερη πληροφόρηση απ' το κακό μαμά μπροστινό σύστημα. Αυτή η πληροφόρηση έχει τα υπέρ της, έχει και τα κατά της, στα υπέρ είναι η σταθερότητα και η άμεση απόκριση του μπροστινού στις ανωμαλίες του δρόμου και στα κατά της είναι ότι μειώνει τις ανοχές των καλαμιών υπό γωνία με αποτέλεσμα ένα πιο ξερό / σκληρό μπροστινό στις στροφές και σε συνδυασμό με καταπονημένα ελατήρια - ανάρτηση περιορίζεται η λειτουργία της στο δρόμο. Όσο για τα σαμάρια και τις λακουβίτσες, οι απόψεις διίστανται, εγώ με καταπονημένα ελατήρια και ανάρτηση έχω έντονο χτύπημα και κραδασμούς στο τιμόνι από την παραμικρή ανωμαλία του δρόμου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 3 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Αναρτήσεις-
Μετάβαση σε: