Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Kostas_Ath
Member
Member
Kostas_Ath

Ηλικία : 44
Τόπος : ΓΛΥΦΑΔΑ - ΜΑΝΤΟΥΔΙ
Registration date : 26/09/2012

LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights)   LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιουλ 22 2014, 11:36

Λιγο υπομονη παλικαρια μαλλον θα γινει την ερχομενη εβδομαδα γιατι κατι ετυχε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kostas_Ath
Member
Member
Kostas_Ath

Ηλικία : 44
Τόπος : ΓΛΥΦΑΔΑ - ΜΑΝΤΟΥΔΙ
Registration date : 26/09/2012

LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights)   LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουλ 23 2014, 11:45

Οι καινουριες φωτογραφιες μπηκαν στο αρχικο ποστ οπου συγκεντρωθηκαν και οι υπολοιπες... enjoy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sailing
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Sailing

Ηλικία : 46
Τόπος : Μαρούσι
Registration date : 15/06/2012

LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights)   LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουλ 23 2014, 11:53

Α, ρε Κωστάκη καλοκαιριάτικα......ούτε στο νησί δεν θα χαλαρώσω.....  Cool 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kostas_Ath
Member
Member
Kostas_Ath

Ηλικία : 44
Τόπος : ΓΛΥΦΑΔΑ - ΜΑΝΤΟΥΔΙ
Registration date : 26/09/2012

LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights)   LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουλ 23 2014, 11:59

Sailing έγραψε:
Α, ρε Κωστάκη καλοκαιριάτικα......ούτε στο νησί δεν θα χαλαρώσω.....  Cool 

φιλε αμα θες αλλαζουμε... ελα εδω που ειμαι να παω εκει που εισαι χαχαχαχαχα!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 60
Registration date : 30/08/2013

LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights)   LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Αυγ 17 2014, 15:45

Kostas_Ath έγραψε:
Ημουν με λαμπες αλογονου αλλα με χαλαγε η κιτρινιλα... Βαζω ξενον μετα απο λιγο καιρο και χαμηλωνω την δεσμη γιατι ενοχλουσαν. Ωραιο το λευκο αλλα και παλι εχανα στην δεσμη. Τα ξανα αλλαξα σε αλογονου και τοτε καταλαβα οτι με τα ξενον δεν εβλεπα. Βρισκω ενα σετ νεας τεχνολογιας led μικρη μεγαλη σκαλα, ψαχνομαι στο ιντερνετ για αποδοσεις αξιοπιστια κτλ και παιρνω την αποφαση. Παραγγελνω απο εδω τις παρελαβα σε 2 εβδομαδες και τις βαζω αμεσως.

Τις εχω δουλεψει χωρις διακοπτη για περιπου 1000 χλμ και ειναι αψογες. Πανευκολη η εγκατασταση και το σημαντικοτερο πολυ καλος φωτισμος και χωρις περιεργες ενοχλητικες αντανακλασεις σε σχεση με τα ξενον. Δεν γνωριζω ποσο θα αντεξουν στον χρονο γιατι τιθεται ενα θεμα με την θερμοκρασια, γι αυτο και παντα εχω στην μπαγκαζιερα μου τις αλογονου ωστε να τις αλλαξω σε πριπτωση βλαβης. Για να καταλαβετε οι λαμπες εχουν ανεμιστηρα ενσωματωμενο για ψυξη.

Πρωτη φορα ακουσα την αντλια μου να δουλευει τοσο ξεκουραστα γυρνωντας τον διακοπτη και Εαν δεν ειναι η ιδεα μου, η μηχανη ηταν πιο νευρικη σε σχεση με πριν ειδικα στην αποκριση του γκαζιου.

Νομιζω οτι πρεπει να ειμαι απο τους πρωτους που φορουν τετοιες λαμπες και γι αυτο τον λογο εαν καποιος εχει αποριες η θελει να τις δει απο κοντα το κανονιζουμε και παιρνει μια γευση. Επισης μπορω να βοηθησω και στην εγκατασταση ωστε να κανουμε και το φωτορεπορταζ που εγω δεν εκανα.


Αντανακλασεις υπαρχουν αλλα ειναι αποδεκτες κατα την δικη μου αποψη. Σε καμια περιπτωση δεν πλησιαζουν τις αντανακλασεις των ξενον.


Αυτό το περίμενα καιρό!
Αλλά πριν σχολιάσω αυτά που βλέπω και διαβάζω θα ήθελα να μας πεις ποιες λάμπες αλογόνου χρησιμοποιούσες πριν τoποθετήσεις τα led και πως τις τροφοδοτούσες. Με την μαμά καλωδίωση ή απευθείας από την μπαταρία με ρελέ;


 sunny


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Χείρων στις Κυρ Αυγ 17 2014, 19:48, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kostas_Ath
Member
Member
Kostas_Ath

Ηλικία : 44
Τόπος : ΓΛΥΦΑΔΑ - ΜΑΝΤΟΥΔΙ
Registration date : 26/09/2012

LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights)   LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Αυγ 17 2014, 17:08

Μαμά καλωδίωση είχα τις αλογόνου οι οποίες δεν θυμάμαι καν τι μάρκα ηταν. Με την ευκαιρία επειδή είμαι εκτός Αθηνών και θα επιστρεψω αρχές Σεπτεμβρίου θα συναντήσω τον Κωνσταντίνο και θα τεστάρουμε τις μεν και τις δε. Καλή ξεκούραση σε όσους φεύγουν η θα φύγουν...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 60
Registration date : 30/08/2013

LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights)   LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Αυγ 17 2014, 19:50

Καλές διακοπές λοιπόν και θα επανέλθουμε τον Σεπτέμβρη!...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kojo
Member
Member


Τόπος : Αθήνα - Γέρακας .
Registration date : 06/05/2013

LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights)   LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Αυγ 18 2014, 00:48

Kostas_Ath έγραψε:
Μαμά καλωδίωση είχα τις αλογόνου οι οποίες δεν θυμάμαι καν τι μάρκα ηταν. Με την ευκαιρία επειδή είμαι εκτός Αθηνών και θα επιστρεψω αρχές Σεπτεμβρίου θα συναντήσω τον Κωνσταντίνο και θα τεστάρουμε τις μεν και τις δε. Καλή ξεκούραση σε όσους φεύγουν η θα φύγουν...

Καλές διακοπές και όταν γυρίσεις εδώ είμαι εγώ .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΤΑΚΗΣ81
Member
Member
ΤΑΚΗΣ81

Ηλικία : 42
Registration date : 01/05/2012

LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights)   LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Σεπ 17 2014, 13:50

Kostas_Ath είσαι ικανοποιημένος απο τη μεγάλη σκάλα; φωτάνε μακριά; ρωτάω γιατί είμαι σε σκέψη να βγάλω τα xenon απο μπροστά στο φανάρι (να κάνω μόντα στα hella και να μπούν εκεί τα xenon) και να βάλω αλογόνου για να έχω μακρινή δέσμη αλλά υπολόγιζω και την κατανάλωση scratch ...
για δώσε μας τα φώτα σου... Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kostas_Ath
Member
Member
Kostas_Ath

Ηλικία : 44
Τόπος : ΓΛΥΦΑΔΑ - ΜΑΝΤΟΥΔΙ
Registration date : 26/09/2012

LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights)   LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 18 2014, 10:25

ΤΑΚΗΣ81 έγραψε:
Kostas_Ath είσαι ικανοποιημένος απο τη μεγάλη σκάλα; φωτάνε μακριά; ρωτάω γιατί είμαι σε σκέψη να βγάλω τα xenon απο μπροστά στο φανάρι (να κάνω μόντα στα hella και να μπούν εκεί τα xenon) και να βάλω αλογόνου για να έχω μακρινή δέσμη αλλά υπολόγιζω και την κατανάλωση scratch ...
για δώσε μας τα φώτα σου... Smile

Για την χρηση που κανω εγω ειμαι ικανοποιημενος. Μεγαλη σκαλα εκτος απο συνιαλο την χρησιμοποιω σε ταξιδια στην επαρχια αλλα οχι σε ευθειες αλλα σε δρομους με πολλες στροφες κυριως αναβασεις και καταβασεις. Θελω να σου πω οτι δεν ξερω εαν "φωτανε μακρια" γιατι σε ευθειες μεγαλες μονο για συνιαλο τα εχω χρησιμοποιησει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 60
Registration date : 30/08/2013

LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights)   LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 19 2014, 01:16

Μπορεί κανείς από το σαιτ της Cree:
http://www.cree.com/LED-Components-and-Modules/Products/XLamp/Arrays-NonDirectional/XLamp-CXA1512
να δει τι είναι αυτά τα "μαγικά" led CXA1512. Μπορεί ακόμα και να κατεβάσει το data sheet για μια πιο ενδελεχή μελέτη.

Όπως μπορεί κανείς να διαβάσει στο data sheet, αυτά τα led χωρίζονται μετά από δοκιμές σε ένδεκα κατηγορίες ποιότητας. Τα χαμηλότερης ποιότητας led ξεκινάνε με μία φωτεινή ροή μόλις 900 lumen. Ενώ η άριστης ποιότητας ομάδα φτάνει να εκπέμπει ακόμα και 1800 lumen. Προφανώς ο κατασκευαστής του κιτ διαλέγει να αγοράσει από τα led της τέταρτης κατηγορίας ποιότητας από τα κάτω, με φωτεινή ροή 1100 lumen. Τον πιστεύουμε!  Άρα μπορούμε να δεχθούμε πως η κάθε λάμπα με τα δύο led αποδίδει μέγιστη φωτεινή ροή 2200 lumen όπως ισχυρίζεται ο κατασκευαστής.

Όμως και μία "σπέσιαλ" ή +100% λάμπα αλογόνου μπορεί να φτάσει αυτά τα νούμερα φωτεινής ροής ή και να τα ξεπεράσει ακόμα, αν τροφοδοτηθεί μεσω ρελέ κλπ...

Στο data sheet των cree led βλέπουμε πως ο συντελεστής "χρωματικής πιστότητας" CRI των 6000-6500Κ led είναι μόλις 70-80% ανάλογα την ποιότητα του led. Και είναι νομίζω ασφαλές να υποθέσουμε πως γι αυτήν την εφαρμογή διαλέγονται τα led με την χαμηλότερη ποιότητα CRI. Όχι μόνο γιατί κοστίζουν λιγότερο αλλά γιατί για να πετύχεις καλό CRI θυσιάζεις Lumen. Και σήμερα πουλάνε τα lumen και όχι το CRI. Eξάλλου και οι λάμπες ξένον τον ίδιο χάλια CRI έχουν...

Οι λάμπες αλογόνου από την άλλη είχαν ανέκαθεν άριστο CRI όπως και όλες οι λάμπες πυράκτωσης. Αυτό σημαίνει πως το κόκκινο ή το πράσινο χρώμα που θα δούμε με τις λάμπες αλογόνου είναι αυτό που θα δούμε και στο φως της μέρας. Η Τζοκόντα του Ντα Βιντσι στο Λούβρο φωτίζεται με λάμπες αλογόνου για να καταλάβετε.

Κάτι άλλο σημαντικό που διαβάζει κανείς στο data sheet είναι η "ενεργός" γωνία εκπομπής του φωτός. Η οποία γι αυτά τα led είναι στις 115 μοίρες. Δηλαδή όπως είναι τοποθετημένα πλάτη με πλάτη δύο τέτοια led στην λάμπα δεν έχουν μία ομοιόμορφη σφαιρική 360 μοίρες εκπομπή αλλά υπάρχει στην μέση μία "σκοτεινή" ζώνη 65 μοιρών. 65 μοίρες δεξιά και 65 μοίρες αριστερά μας κάνουν 130 μοίρες στις 360 που είτε υπάρχει λίγο φως ή δεν υπάρχει καθόλου.  

Και πάλι οι λάμπες αλογόνου πλεονεκτούν στέλνοντας μία πλήρη δέσμη 360 μοιρών στο κάτοπτρο για να την συγκεντρώσει εμπρός.

Στο τέλος αφήνω την πολύ κρίσιμη γεωμετρία της φωτεινής πηγής όπου οι λάμπες led εμφανώς είναι λάθος. Υπάρχει ένα led στην πάνω μεριά και ένα led στην κάτω τα οποία έχουν απόσταση μεταξύ τους. Το ένα είναι πιο μπροστά το άλλο πιό πίσω για να προσομοιώσουν τα δύο νήματα της λάμπας αλογόνου. Αλλά αυτό προφανώς λειτουργεί στο περίπου και όχι ακριβώς. Και μέσα στο κάτοπτρο ξέρετε τα πάντα είναι υπολογισμένα με μεγάλη ακρίβεια. 1 χιλιοστό λάθος μέσα στο κάτοπτρο μπορεί να σημαίνει 50 μέτρα λάθος στα 500 μέτρα μακριά. Και η θαμβωση των απέναντι οδηγών πρέπει να θεωρείται δεδομένη. Μικρότερη βέβαια από τις ξένον γιατί απλά και τα led μέχρι στιγμής έχουν μικρότερη φωτεινή ροή από τα ξένον.

Εδώ οι λάμπες αλογόνου είναι απλά η αναφορά. Γι αυτές σχεδιάστηκαν τα κάτοπτρα.

Άρα γιατί να διαλέξει κανείς led αντί αλογόνου; Ούτε πιο δυνατό φως έχουν μέχρι στιγμής, ούτε καλύτερης ποιότητας χρώματα, ούτε σωστή δέσμη.

Έχουν όμως μικρότερη απορροφούμενη ισχύ. Πράγματι έτσι είναι! Για όσους δεν επαρκουν τα 375 βατ της γεννήτριας του στρομ. Γλυτώνει κανείς περίπου 100 βατ.

Άλλος λόγος να προτιμήσει κανείς led; Όπως λέει και ο φίλος Kostas_Ath "ήμουν με λαμπες αλογονου αλλα με χαλαγε η κιτρινιλα..."

Αυτή η λεγόμενη κιτρινίλα των αλογόνου, όσο υπάρχει, οφείλεται στις προβληματικές πλεξούδες τις φτηνές φίσες και διακόπτες της εργοστασιακής εγκατάστασης. Τι περιμένετε όταν μία λάμπα φτιάχνεται για να πυρώνει πλήρως στα 13,2 βολτ κι εμείς την τροφοδοτούμε με τα ανεμικά 11,5 βολτ; Κιτρινιάρικο φώς φυσικά. Και θα δει κανείς τεράστια διαφορά όταν λύσει αυτό το πρόβλημα.

Κι αν επιλέξουμε κάποια λάμπα αλογόνου μεγαλύτερης φωτεινής ροής +80% - 120% που υπάρχουν από κάποιες μάρκες τότε το αποτέλεσμα είναι ένα εντυπωσιακά λευκό φως. Προσέξτε, λέω "εντυπωσιακά" λευκό και όχι "ψεύτικα" λευκό. Υπάρχει διαφορά!

Ποια είναι τα καλύτερα φώτα σήμερα που συναντάμε στα οχήματα; Νομίζω πως είναι τα φώτα ξένον που είναι εξοπλισμένα απο το εργοστάσιο κάποια ακριβά αυτοκίνητα. Είδατε ποτέ σε εργοστασιακό ξένον κάποιας ακριβής μερτσέντες ή bmw να βγάζει εκείνη την απερίγραπτη "ασπρίλα" μπροστά από το αυτοκίνητο που να θυμίζει τον αγωνιστικό χώρο του σταδίου "Καραισκάκη"; Μάλλον όχι. Νομίζω πως κάτι έχει παρεξηγηθεί σχετικά με τα καλά φώτα....

Τα led έχουν δρόμο μπροστά τους. Ίσως η επόμενη μοτοσυκλέτα μας να είναι εξοπλισμένη με προβολείς led. Αλλά τα κάτοπτρα του στρομ είναι άλλης τεχνολογίας. Καλύτερα πιστεύω να εξαντλούμε πρώτα τις δυνατότητες της συμβατής τεχνολογίας. Και μετά ψαχνόμαστε παραπέρα...

sunny
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kojo
Member
Member


Τόπος : Αθήνα - Γέρακας .
Registration date : 06/05/2013

LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights)   LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 19 2014, 07:23

Φίλε Χείρων υποκλίνομαι .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kostas_Ath
Member
Member
Kostas_Ath

Ηλικία : 44
Τόπος : ΓΛΥΦΑΔΑ - ΜΑΝΤΟΥΔΙ
Registration date : 26/09/2012

LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights)   LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 19 2014, 08:00

Δεν χορταίνω να σε διαβάζω!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 60
Registration date : 30/08/2013

LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights)   LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Σεπ 20 2014, 12:48

Ευχαριστώ με κολακεύετε πολύ!

Φίλε Kostas_Ath για πες μου, ακούγονται τα ανεμιστηράκια των led;
Πάντως αυτό με την υπερθέρμανση είναι πρόβλημα. Αν δεν υπήρχε θέμα θα μπορούσαν τα συγκεκριμένα led να αποδώσουν ακόμα και σαν ξένον.

Κατασκευαστικά θα έπρεπε να χρησιμοποιούν τρία led. Ένα για την χαμηλή σκάλα να βλέπει προς τα πάνω και δύο πλάτη με πλάτη για την μεγάλη σκάλα. Μην πω και τρία σε διάταξη τριγωνική...

Και μια που υπάρχει παλμοτροφοδοτικό για την τροφοδοσία τους, καλό (και απλό) θα ήταν να έχει και λειτουργία dimmer.

Και επιτέλους να δώσουν και την επιλογή των 4200Κ και των 3500Κ! Είπαμε, έχουμε δρόμο....

sunny

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kostas_Ath
Member
Member
Kostas_Ath

Ηλικία : 44
Τόπος : ΓΛΥΦΑΔΑ - ΜΑΝΤΟΥΔΙ
Registration date : 26/09/2012

LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights)   LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Σεπ 20 2014, 14:15

Φίλε Χειρωνα τα ανεμιστηρακια ακούγονται χωρίς να είναι ενοχλητικός ο ήχος, πριν να βάλω μπροστά την μηχανή. Μετά εννοείται ότι ακόμα και εάν σκύψω στα οργανα δεν ακούω τίποτα. Τα ξενον τα είχα με διακόπτη ενώ τα λεντ χωρίς. Ο λόγος είναι για να τα τεστάρω τους καλοκαίρινους μήνες στο εάν θα αντέξουν στιός υψηλές θερμοκρασίες κατά την διάρκεια της ημέρας.μέχρι στιγμής όλα οκ...

Εκκρεμεί και μια δοκιμή δίπλα δίπλα με τον kojo, μονο που τις ώρες που βρίσκομαι στα μέρη του είναι ακόμα ημέρα... σιγά σιγά μικραίνει η ημέρα όμως και θα γίνει και αυτό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 60
Registration date : 30/08/2013

LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights)   LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Σεπ 21 2014, 11:32

Δεν ξέρω τι ποιότητας μπορεί να είναι τα ανεμιστηράκια αλλά πολύ φοβάμαι κάποια στιγμή... What a Face
Θα συνεχίσουν να δουλεύουν τα led έστω και με μειωμένη ισχύ; scratch
Είμαστε στην αρχή ακόμα... Arrow

Την δοκιμή να την κάνετε οπωσδήποτε. Να έχετε όμως κατα νου πως δεν είναι εύκολο να βγάλει κανείς συμπέρασμα γρήγορα και απλά με μία πρόχειρη σύγκριση στην γειτονιά. Το μάτι κολακευεται από το εντυπωσιακό και ξεγελιέται εύκολα.

Οργανώστε αν έχετε χρόνο μια νυχτερινή εξόρμηση. Κάντε διαδρομές πάνω κάτω και ανταλλάξτε μοτοσυκλέτες. Ο ένας να φεύγει δεξιά ο άλλος αριστερά για πεντε δέκα χιλιόμετρα και μετά ξανά πίσω. Αυτά θα προσπαθούσα να κάνω κι εγώ στη θέση σας.

Πάντως περιμένουμε εντυπώσεις!...

sunny
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 60
Registration date : 30/08/2013

LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights)   LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Σεπ 21 2014, 11:45

Και για να κάνω μία πρώτη νύξη γι αυτό, άρχισα πάλι να ψάχνομαι για series regulator/rectifier, κοινώς ανορθωτή "σειράς". Αν κάνω το βήμα και περάσω σ αυτή την τεχνολογία έχει πλέον νόημα να προσπαθήσω να ελαττώσω τα φορτία μου όσο γίνεται. Άρα τα led με ενδιαφέρουν. Τουλάχιστον την ημέρα να χρησιμοποιώ προβολάκια led για να γίνομαι ορατός.

farao

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
antonis46

antonis46

Ηλικία : 42
Τόπος : κορινθος
Registration date : 14/04/2013

LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights)   LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Νοε 07 2014, 19:27

παιδια κανατε τη συγκριση τελικα?περιμενουμε νεα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

LED λαμπες για κυρια φωτα (HeadLights)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: