Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Stefanos_V

Stefanos_V

Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 28/03/2014

ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ!   ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 31 2014, 16:08

Ανοιγω το παρακάτω θέμα γιατι δεν βρηκα κάτι να μου λύσει την απορια!
οι λογοι ειναι οι εξης:
1) μένω Αθήνα και δεν εμπιστεύομαι κανέναν στις βενζίνες
2) Ειναι δίκια μου προσωπική λοξα και περιεργια
3) Εχω ένα VStromακι του 08 με 46 k χιλιόμετρα και το θεωρώ πρεπον...

Προχωράμε στο κυρίως θέμα...

Θέλω να κάνω μεγάλο σέρβις (λάδια, όλα τα φίλτρα, μπουζί, υγρά φρένων, παραφλου και ρυθμισμα στις βαλβίδες) και λόγω καιρών εχω ρωτήσει τρεις τέσσερεις μαστορες που μου έχουν προταθεί απο γνωστούς για τη δουλεια τους...Ετσι λοιπόν όταν φτάνω στο σημείο που τους λέω: θέλω να αλλαξουμε και το φίλτρο βενζίνης, όλοι παραξενευονται....
Ο ένας παραπονέθηκε γιατι είναι βαριέται να λύσει την τρόμπα, ο αλλος μου λέει ότι δεν υπάρχει φίλτρο παρα το αλλάζεις μόνο όταν τα φτύσει η τρόμπα, ο τρίτος ότι θα μου το κάνει και δεν έφερε αντίρρηση, ο τέταρτος μου λέει φίλε εχει δυο φίλτρα ένα μεσα(140 €) και ένα "προφιλτρο"(έτσι το είπε)(30€) και ότι δεν το αλλαζει συνήθως αλλα είναι διαδικασια και θα με χρεώσει...Να σημειωθει παρακαλω οτι οι δυο απο αυτους ειναι εξουσιοδοτημενοι αντιπροσωποι...

Εχω μπερδευτεί λιγο...Αν και νομίζω ότι μέσα εχει πέσει αυτοπου δεν του φάνηκε περίεργο χωρίς να ξέρω πολλά!

Ευχαριστώ προκοταβολικα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ!   ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 31 2014, 16:46

O 4ος έχει δίκιο.
Αυτό το φίλτρο που ακούς να αλλάζουν πολλοί κάτοχοι, είναι το φθηνό με τα 30ευρώ, το οποίο στην πράξη είναι ένα μικρό σιτάκι στην είσοδο του καυσίμου.
Το ακριβό δεν έχω ακούσει κανέναν να το άλλαξε.
Φυσικά και θα σε χρεώσει για να το αλλάξει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
disaster13

disaster13

Registration date : 24/11/2013

ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ!   ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 31 2014, 17:59

Η διαδικασία για να αλλάξεις το φιλτράκι φαίνεται εδώ https://www.vstromhellasforum.com/t2935-topic

Όπως είπε και ο από πάνω αυτό είναι μια μικρή σίτα
Αριστερά είναι το καινούριο και δεξιά το παλιό.
ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! 1802


Η φασαρία που σου είπαν έγκειται στο ότι πρέπει να βγει το ντεπόζιτο και να ξεβιδωθεί η αντλία από μέσα. Αλλά αφού θα αλλάξεις μπουζί, ήδη θα έχει λυθεί μεγάλο μέρος της μηχανής.

Όταν πήγα εγώ τη δικιά για σέρβις, ο ίδιος ο μάστορας με ρώτησε αν έχει αλλαχθεί και μου πρότεινε να το αλλάξουμε. Το κόστος του είναι 22? και δεν μου χρέωσε παραπάνω εργατικά για το φιλτράκι, ήταν όλα μέσα στο σερβις. Πάντως καλά θα κάνεις να το αλλάξεις γιατί όταν βγήκε το παλιό από την μηχανή μου είχα πάθει πλάκα, ήταν κατράμι μαύρο.

Αν θες να σου στείλω σε pm το συνεργείο που πήγα στον Πειραιά να κάνεις κι εκεί μια ερώτηση.  Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Stefanos_V

Stefanos_V

Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 28/03/2014

ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ!   ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 31 2014, 20:07

disaster13 έγραψε:
Η διαδικασία για να αλλάξεις το φιλτράκι φαίνεται εδώ https://www.vstromhellasforum.com/t2935-topic

Όπως είπε και ο από πάνω αυτό είναι μια μικρή σίτα
Αριστερά είναι το καινούριο και δεξιά το παλιό.
ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! 1802


Η φασαρία που σου είπαν έγκειται στο ότι πρέπει να βγει το ντεπόζιτο και να ξεβιδωθεί η αντλία από μέσα. Αλλά αφού θα αλλάξεις μπουζί, ήδη θα έχει λυθεί μεγάλο μέρος της μηχανής.

Όταν πήγα εγώ τη δικιά για σέρβις, ο ίδιος ο μάστορας με ρώτησε αν έχει αλλαχθεί και μου πρότεινε να το αλλάξουμε. Το κόστος του είναι 22? και δεν μου χρέωσε παραπάνω εργατικά για το φιλτράκι, ήταν όλα μέσα στο σερβις. Πάντως καλά θα κάνεις να το αλλάξεις γιατί όταν βγήκε το παλιό από την μηχανή μου είχα πάθει πλάκα, ήταν κατράμι μαύρο.

υΑν θες να σου στείλω σε pm το συνεργείο που πήγα στον Πειραιά να κάνεις κι εκεί μια ερώτηση.  Wink
+1
ακριβως αυτο ήθελα να κτλβ....τωρα εξηγούνται όλα...αρα μιλάμε για κατάποση χρημάτων σχετικά με την "χρέωση" του καθαρισμού αφου θα ειναι ούτως η αλλως σηκωμένο το ντεπόζιτο απο τα μπουζί και το φίλτρο αερα που θα αλλαξω....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ!   ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 31 2014, 20:56

Stefanos_V έγραψε:

ακριβως αυτο ήθελα να κτλβ....τωρα εξηγούνται όλα...αρα μιλάμε για κατάποση χρημάτων σχετικά με την "χρέωση" του καθαρισμού αφου θα ειναι ούτως η αλλως σηκωμένο το ντεπόζιτο απο τα μπουζί και το φίλτρο αερα που θα αλλαξω....

Δεν είναι έτσι τα πράγματα.
Ενα σηκωμένο τεπόζιτο για να βγάλεις το φίλτρο, δεν σημαίνει ότι πρέπει δωρέαν να κάτσει να βγάλει το τεπόζιτο, να βγάλει την τρόμπα, να την λύσει προσεκτικά, να αλλάξει το φιλτράκι, να την ξαναδέσει προσεκτικά, πολύ πιθανόν να μην δουλέψει γιατί τσαλάκωσε κανένα o-ring, και να τα ξαναλύσει όλα.
Η εργασία πληρώνεται, και πρέπει να πληρώνεται.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SOTHRHS
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
SOTHRHS

Registration date : 01/06/2008

ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ!   ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 31 2014, 21:55

Εναλλακτικα,μπορεις να τα κανεις ολα μονος σου
και να μη δωσεις εργατικα πουθενα!
Η αποφαση δικη σου...η θες η δε θες!
Το φορουμ τα εχει ολα αναλυτικοτατα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lmb990
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
lmb990

Ηλικία : 34
Τόπος : ATHENS GREECE
Registration date : 01/06/2013

ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ!   ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 31 2014, 23:25

γιατι δεν πας στα μαστόρια που πάνε οι περισσοτεροι εδω??
μιχαλης πειραιας
γιωργος χαλανδρι
σταθοπ στο κεντρο
αυτα που ζητας παίζουν απο 190-220
πχ ο μιχαλης κανει μεγαλο με καθαρισμα μπεκ με υπερηχους χωρις φιλτρο βενζινης με 200
ο γιωργος κανει μεγαλο με φιλτρο βενζινης χωρις υπερηχους στα μπεκ με 185 και τα μπεκ πανε εξτρα τιμη
ο σταθης δεν ξερω.. πρεπει να το εχει 190 χωρις τπτ απο τα δυο (δεν ειμαι σιγουρος)
διαλεγεις και παίρνεις.. ελπίζω να σε βοήθησα!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ck69
Member
Member


Ηλικία : 44
Registration date : 30/10/2013

ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ!   ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Icon_minitimeΠαρ Αυγ 01 2014, 00:05

Εμενα παντως με διαφωτισες...  OK 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Stefanos_V

Stefanos_V

Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 28/03/2014

ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ!   ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Icon_minitimeΠαρ Αυγ 01 2014, 00:18

andreasp έγραψε:
Stefanos_V έγραψε:

ακριβως αυτο ήθελα να κτλβ....τωρα εξηγούνται όλα...αρα μιλάμε για κατάποση χρημάτων σχετικά με την "χρέωση" του καθαρισμού αφου θα ειναι ούτως η αλλως σηκωμένο το ντεπόζιτο απο τα μπουζί και το φίλτρο αερα που θα αλλαξω....

Δεν είναι έτσι τα πράγματα.
Ενα σηκωμένο τεπόζιτο για να βγάλεις το φίλτρο, δεν σημαίνει ότι πρέπει δωρέαν να κάτσει να βγάλει το τεπόζιτο, να βγάλει την τρόμπα, να την λύσει προσεκτικά, να αλλάξει το φιλτράκι, να την ξαναδέσει προσεκτικά, πολύ πιθανόν να μην δουλέψει γιατί τσαλάκωσε κανένα o-ring, και να τα ξαναλύσει όλα.
Η εργασία πληρώνεται, και πρέπει να πληρώνεται.


Χωρίς να θέλω να προσβάλω τις γνώσεις σου και την αποψη, το συγκεκριμένο σέρβις θέλουμε να γινει και στα τρία v Strom που έχουμε οικογενειακως...Και όταν εγώ είχα αλλαξει τρόμπα βενζίνης πριν ένα χρόνο και ήμουν μπροστα πιο πολύ του πήρε να σηκώσει το ντεπόζιτο παρα να να την λύσει για να μου την δειξει μέσα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Stefanos_V

Stefanos_V

Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 28/03/2014

ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ!   ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Icon_minitimeΠαρ Αυγ 01 2014, 00:23

SOTHRHS έγραψε:
Εναλλακτικα,μπορεις να τα κανεις ολα μονος σου
και να μη δωσεις εργατικα πουθενα!
Η αποφαση δικη σου...η θες η δε θες!
Το φορουμ τα εχει ολα αναλυτικοτατα

σίγουρα και δεν έχω κανένα παράπονο απλα τα χέρια,μου,δεν πιάνουν τόσο.... Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SOTHRHS
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
SOTHRHS

Registration date : 01/06/2008

ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ!   ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Icon_minitimeΠαρ Αυγ 01 2014, 00:27

Εσυ ξερεις καλυτερα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
disaster13

disaster13

Registration date : 24/11/2013

ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ!   ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Icon_minitimeΠαρ Αυγ 01 2014, 00:52

andreasp έγραψε:

Δεν είναι έτσι τα πράγματα.
Ενα σηκωμένο τεπόζιτο για να βγάλεις το φίλτρο, δεν σημαίνει ότι πρέπει δωρέαν να κάτσει να βγάλει το τεπόζιτο, να βγάλει την τρόμπα, να την λύσει προσεκτικά, να αλλάξει το φιλτράκι, να την ξαναδέσει προσεκτικά, πολύ πιθανόν να μην δουλέψει γιατί τσαλάκωσε κανένα o-ring, και να τα ξαναλύσει όλα.
Η εργασία πληρώνεται, και πρέπει να πληρώνεται.


Συμφωνώ ότι είναι λεπτοδουλειά και ευθύνη αλλά όπως προείπα το μεγαλύτερο κομμάτι της έχει γίνει. Για κάποιον που ξέρει τη διαδικασία και την έχει κάνει αρκετές φορές, όπως ο Μιχάλης που είχα πάει, έλυσε την αντλία,άλλαξε το φιλτράκι, την καθάρισε με σπρέυ και την έδεσε πάλι μέσα σε 10 λεπτά (το λέω χωρίς καμία υπερβολή)

Επίσης όταν πας για μεγάλο σέρβις συνήθως ο μάστορας σου βγάζει ένα κοστολόγιο για τα ανταλλακτικά και ένα για την εργασία του. Δεν κάθεται να μετρήσει μία μία τις δουλειές που σου έκανε για να σου τις χρεώσει ξεχωριστά. Αν του πάρει παραπάνω ώρα για να σου κάνει τα εξτρά που θες εσύ, συμφωνώ να την πληρωθεί.


Επίσης Στέφανε καλό θα ήταν όταν θα πας για το σέρβις το ντεπόζιτο να είναι άδειο, για να είναι πιο εύκολο για τον μάστορα να το βγάλει και να λύσει από μέσα την αντλία.  Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Stefanos_V

Stefanos_V

Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 28/03/2014

ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ!   ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Icon_minitimeΠαρ Αυγ 01 2014, 09:45

+1
στον γαμπρό μου είχε πει λάδια στις μπουκάλες 70 και όταν πήγε και αλλαξε και τα λαδάκι του πήρε 70 και για τα δυο...το αναφερω σαν παράδειγμα για αυτο που είπες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
invman
Member
Member
invman

Ηλικία : 35
Τόπος : ΠΑΤΡΑ-ΑΘΗΝΑ
Registration date : 02/12/2011

ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ!   ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Icon_minitimeΠαρ Αυγ 01 2014, 15:33

lmb650 έγραψε:
γιατι δεν πας στα μαστόρια που πάνε οι περισσοτεροι εδω??
μιχαλης πειραιας
γιωργος χαλανδρι
σταθοπ στο κεντρο
αυτα που ζητας παίζουν απο 190-220
πχ ο μιχαλης κανει μεγαλο με καθαρισμα μπεκ με υπερηχους χωρις φιλτρο βενζινης με 200
ο γιωργος κανει μεγαλο με φιλτρο βενζινης χωρις υπερηχους στα μπεκ με 185 και τα μπεκ πανε εξτρα τιμη
ο σταθης δεν ξερω.. πρεπει να το εχει 190 χωρις τπτ απο τα δυο (δεν ειμαι σιγουρος)
διαλεγεις και παίρνεις.. ελπίζω να σε βοήθησα!!!
Ο Μιχάλης διεύθυνση? Ποια είναι η προσφορά του δεν την βρίσκω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
disaster13

disaster13

Registration date : 24/11/2013

ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ!   ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Icon_minitimeΠαρ Αυγ 01 2014, 19:43

invman έγραψε:

Ο Μιχάλης διεύθυνση? Ποια είναι η προσφορά του δεν την βρίσκω.

Ιωαννίδης Μιχαήλ Κ.
Αγίου Δημητρίου 64, Πειραιάς, 18545, ΑΤΤΙΚΗΣ
Τηλέφωνο : 210-4628778

Απόσο ξέρω δν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη προσφορά, αλλά οι τιμές του είναι πολύ καλές και σαν μάστορας είναι αξιόπιστος. Κάπου εδώ μέσα υπήρχε και ένα topic αλλά δν το βρίσκω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Man With No Name
Member
Member
Man With No Name

Ηλικία : 52
Τόπος : Minara City
Registration date : 17/01/2008

ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ!   ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Icon_minitimeΠεμ Νοε 13 2014, 14:27

Για πείτε γνώμες. 
Αυτή είναι η αντλία μου με 58,000χλμ. Όπως την άνοιξα. Δεν έχω καθαρίσει τπτ ακόμα. 


[img]ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! 2ikbgm[/img]
[img]ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! 332t0mc[/img]
[img]ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! 4kvbt3[/img]
[img]ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! O8e6q1[/img]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
rafel
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast


Ηλικία : 34
Τόπος : Άγιοι Ανάργυροι - Σαλαμίνα
Registration date : 19/09/2014

ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ!   ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Icon_minitimeΠεμ Νοε 13 2014, 15:44

Man With No Name έγραψε:
Για πείτε γνώμες. 
Αυτή είναι η αντλία μου με 58,000χλμ. Όπως την άνοιξα. Δεν έχω καθαρίσει τπτ ακόμα. 


βρωμικη φαινεται και είναι εγω μετα το τελευταιο καθαρισμα πηγα στη σιγουρη λυση που είναι αυτή!!! http://www.ebay.com/itm/Mr-Funnel-F8C-Fuel-Filter-5-gal-minute-Petrol-Diesel-Heating-Oil-Kerosene-/201153006993?pt=UK_CarsParts_Vehicles_BoatEquipment_Accessories_SM&hash=item2ed5a74d91
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Man With No Name
Member
Member
Man With No Name

Ηλικία : 52
Τόπος : Minara City
Registration date : 17/01/2008

ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ!   ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Icon_minitimeΠεμ Νοε 13 2014, 16:13

rafel7 έγραψε:
Man With No Name έγραψε:
Για πείτε γνώμες. 
Αυτή είναι η αντλία μου με 58,000χλμ. Όπως την άνοιξα. Δεν έχω καθαρίσει τπτ ακόμα. 


βρωμικη φαινεται και είναι εγω μετα το τελευταιο καθαρισμα πηγα στη σιγουρη λυση που είναι αυτή!!! http://www.ebay.com/itm/Mr-Funnel-F8C-Fuel-Filter-5-gal-minute-Petrol-Diesel-Heating-Oil-Kerosene-/201153006993?pt=UK_CarsParts_Vehicles_BoatEquipment_Accessories_SM&hash=item2ed5a74d91
Και τι, κουβαλάς μόνιμα το χωνί?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
rafel
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast


Ηλικία : 34
Τόπος : Άγιοι Ανάργυροι - Σαλαμίνα
Registration date : 19/09/2014

ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ!   ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Icon_minitimeΠεμ Νοε 13 2014, 16:38

οχι οταν ξερω οτι πρεπει να βαλω βενζινη το περνω μαζι μου οταν επιστρεφω το αφηνω να καθεται!!! στην αρχη και επειδη βαζω σε shell μονο μου αρχισαν τις μαγκιες οτι δεν επιτρεπεται και καλα και τετοιου ειδους κουλα, αν πεις οτι "για να μην το επιτρεπεται κατι φοβαστε" καταλαβαινουν οτι δεν ψαρωνεις και ολα καλα. με εχουν συνηθησει πλεον και δε μου λενε οτι απαγορευεται
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Man With No Name
Member
Member
Man With No Name

Ηλικία : 52
Τόπος : Minara City
Registration date : 17/01/2008

ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ!   ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Icon_minitimeΠεμ Νοε 13 2014, 17:34

rafel7 έγραψε:
οχι οταν ξερω οτι πρεπει να βαλω βενζινη το περνω μαζι μου οταν επιστρεφω το αφηνω να καθεται!!! στην αρχη και επειδη βαζω σε shell μονο μου αρχισαν τις μαγκιες οτι δεν επιτρεπεται και καλα και τετοιου ειδους κουλα, αν πεις οτι "για να μην το επιτρεπεται κατι φοβαστε" καταλαβαινουν οτι δεν ψαρωνεις και ολα καλα. με εχουν συνηθησει πλεον και δε μου λενε οτι απαγορευεται
χαχαχαχ

Πάντως το φίλτρο χαμηλής πίεσης που έκανα τσεκ είναι μια χαρά. Το χρώμα που έχει είναι από τις βενζίνες. Για 60000χλμ σχεδόν είναι σαν καινούριο. Υπό αυτή τη έννοια λογικά είναι κομπλέ και το υψηλής. 
Άρα η πατέντα με το bypass μπορεί να περιμένει. 
Η μαυρίλα στο πάτο του πιάτου της αντλίας να είναι από την υγρασία ή από τα χημικά; 

[img]ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Oqjalh[/img]


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Man With No Name στις Πεμ Νοε 13 2014, 19:30, 3 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IKARUS
Member
Member
IKARUS

Ηλικία : 53
Τόπος : Καπου ψιλα με θεα
Registration date : 26/01/2012

ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ!   ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Icon_minitimeΠεμ Νοε 13 2014, 18:59

Μετρισες ποσοτητα καυσιμου? Γιατι νομιζω ότι θα εισαι πολύ κατω απ'το κανονικο,και γι'αυτο θα ευθινετε το φιλτρο υψιλης!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
rafel
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast


Ηλικία : 34
Τόπος : Άγιοι Ανάργυροι - Σαλαμίνα
Registration date : 19/09/2014

ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ!   ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Icon_minitimeΠεμ Νοε 13 2014, 19:18

[quote="Man With No Name"]
rafel7 έγραψε:
 
Η μαυρίλα στο πάτο του πιάτου της αντλίας να είναι από την υγρασία ή από τα χημικά;

δε γνωριζω παντως κανε ενα καθαρισμα ή αλλαγη οτι χρειαζεται και καποια στιγμη παρε αυτο που σου δειξα. εχω μεινει απολυτα ευχαριστημενος βλεπωντας τι μαζευει το φιλτρο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Man With No Name
Member
Member
Man With No Name

Ηλικία : 52
Τόπος : Minara City
Registration date : 17/01/2008

ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ!   ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Icon_minitimeΠεμ Νοε 13 2014, 19:25

IKARUS έγραψε:
Μετρισες ποσοτητα καυσιμου? Γιατι νομιζω ότι θα εισαι πολύ κατω απ'το κανονικο,και γι'αυτο θα ευθινετε το φιλτρο υψιλης!
Γιατί να είμαι πολύ κάτω από το κανονικό και γιατί γενικά να είμαι κάτω;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IKARUS
Member
Member
IKARUS

Ηλικία : 53
Τόπος : Καπου ψιλα με θεα
Registration date : 26/01/2012

ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ!   ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Icon_minitimeΠεμ Νοε 13 2014, 22:13


Πάντως το φίλτρο χαμηλής πίεσης που έκανα τσεκ είναι μια χαρά. Το χρώμα που έχει είναι από τις βενζίνες. Για 60000χλμ σχεδόν είναι σαν καινούριο. Υπό αυτή τη έννοια λογικά είναι κομπλέ και το υψηλής. 
Άρα η πατέντα με το bypass μπορεί να περιμένει. [/quote]


Επειδή βρηκες το φιλτρο χαμηλης ψυλοκαθαρο δεν σημενει ότι θα είναι και το υψιλης,γι'αυτο!Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Man With No Name
Member
Member
Man With No Name

Ηλικία : 52
Τόπος : Minara City
Registration date : 17/01/2008

ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ!   ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ! Icon_minitimeΠεμ Νοε 13 2014, 23:44

IKARUS έγραψε:
Επειδή βρηκες το φιλτρο χαμηλης ψυλοκαθαρο δεν σημενει ότι θα είναι και το υψιλης,γι'αυτο!

Κατάλαβα! 
Δεδομένου πως έχω 2 αντλίες οπότε η μοτοσικλέτα δεν ακινητοποιείται θα την ανοίξω πάλι αύριο και θα τη πέσω στο φίλτρο υψηλής. 
Επ ευκαιρίας, θέλει οπωσδήποτε εκτός από πίεση με αέρα καθαριστικό για καρμπιρατέρ ή θα μπορούσα να κάνω δουλειά μου και με καθαριστικό για τακάκια που σπάει τη βρώμα και γενικά χρησιμοποιείται κατά κόρον στα συνεργεία για τέτοιες δουλειές;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Υγρά....& φίλτρα-
Μετάβαση σε: