Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Δοκιμή φώτων V-Strom σε πραγματικές συνθήκες. (1500 νυχτερινά χλμ).

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Δοκιμή φώτων V-Strom σε πραγματικές συνθήκες. (1500 νυχτερινά χλμ). - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμή φώτων V-Strom σε πραγματικές συνθήκες. (1500 νυχτερινά χλμ).   Δοκιμή φώτων V-Strom σε πραγματικές συνθήκες. (1500 νυχτερινά χλμ). - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Σεπ 21 2014, 16:21

K0k0$ tis Aravias έγραψε:
Χειρωνα, οι καταναλωσεις ισχυος που αναφερεις ειναι αναποδα. Στις Η4 η μεσαια "καιει" ονομαστικα 60w και η μεγαλη 55w, αρα στη μεσαια εχεις μεγαλυτερη καταναλωση.

Αυτό κάπου το έχω διαβάσει κι εγώ. Θα το τσεκάρω με την πρώτη ευκαιρία.[/quote]

Aσε, το τσεκαρα εγω... Mea culpa. Ισχυει το 55 μεσαια, 60 μεγαλη...


Οσο για το ποσο βοηθαει το ρελε με ρευμα απο μπαταρια, δε χρειαζεται να εισαι σε πισσα σκοταδι για να το δεις...

Στον Μπαμπη τον Τενερε(τον μπλε τουμπανο εδω απο κατω) εχω το δεξι φαναρι με ρελε και το αριστερο με τη μαμα καλωδιωση. Το αριστερο το εχω πατενταρει μαλιστα να παιρνει ρευμα απο την ψυρρα, στην πρωτη σκαλα του διακοπτη, για να εχω μονο ενα φαναρι ανοιχτο στην κινηση μπας και με βλεπουν χωρις να ψοφαω τον ηδη πουσαρισμενο ανορθωτη για τον οποιο φημιζονται τα ΧΤΖ750, και στη δευτερη σκαλα του διακοπτη αναβουν και τα δυο φαναρια. Αν τα δεις λοιπον αναμμενα διπλα διπλα η διαφορα μαμα καλωδιωσης με καλωδιο στην μπαταρια ειναι μερα-νυχτα. Ειναι που ειναι μηχανακι 20ετιας, στη μαμα πλεξουδα επαιρνα ταση εξοδου 9.80ν στη λαμπα, ενω στη μερια του ρελε εχω 12+...

Αξιζει να σημειωσω εδω οτι κι εγω οταν ειχα βαλει πριν κατι χρονια πρωτη φορα πανω στη μαμα καλωδιωση τις τοτε x-treme vision +80%, δεν ειχα παθει και την πλακα μου... Μολις εκαψα το πρωτο σετακι xenon (μιλαμε για 2008 εποχες τωρα) αποφασισα να βαλω ρελε μπας και βλεπω την τυφλα μου χωρις να καφρευω τους αλλους. Αρα η καλυτερη συμβουλη σε ολους ειναι πρωτα τα σκαμε για 5-10 ευρω να παρουμε καλωδια και 2 ρελεδακια και να κανουμε τη μοντα με τις μαμα λαμπες, και αμα δε μας αρκει το φως δινουμε αλλα 20-30 για nightbreaker, xtreme vision κτλ.

Αλλη μια σημειωση. Ουτε οι ΡΙΑΑ, ουτε οι Lampa, Nokya, oυτε καποιες αλλες που εχουν ερωτευθει πολλοι εδω μεσα φτανουν την αποδοση των nightbreaker/ xtreme vision. Ναι, εχουν πιο λευκο φως σιγουρα, ειναι πιο ομορφες, αλλα για πραγματικη αποδοση σε φωτισμο δεν πλησιαζουν καν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 60
Registration date : 30/08/2013

Δοκιμή φώτων V-Strom σε πραγματικές συνθήκες. (1500 νυχτερινά χλμ). - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμή φώτων V-Strom σε πραγματικές συνθήκες. (1500 νυχτερινά χλμ).   Δοκιμή φώτων V-Strom σε πραγματικές συνθήκες. (1500 νυχτερινά χλμ). - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Σεπ 21 2014, 16:45

K0k0$ tis Aravias έγραψε:
...
Στον Μπαμπη τον Τενερε(τον μπλε τουμπανο εδω απο κατω) εχω το δεξι φαναρι με ρελε και το αριστερο με τη μαμα καλωδιωση. Το αριστερο το εχω πατενταρει μαλιστα να παιρνει ρευμα απο την ψυρρα, στην πρωτη σκαλα του διακοπτη, για να εχω μονο ενα φαναρι ανοιχτο στην κινηση μπας και με βλεπουν χωρις να ψοφαω τον ηδη πουσαρισμενο ανορθωτη για τον οποιο φημιζονται τα ΧΤΖ750, και στη δευτερη σκαλα του διακοπτη αναβουν και τα δυο φαναρια. Αν τα δεις λοιπον αναμμενα διπλα διπλα η διαφορα μαμα καλωδιωσης με καλωδιο στην μπαταρια ειναι μερα-νυχτα. Ειναι που ειναι μηχανακι 20ετιας, στη μαμα πλεξουδα επαιρνα ταση εξοδου 9.80ν στη λαμπα, ενω στη μερια του ρελε εχω 12+...

Mε 9.8 βολτ όχι κίτρινο αλλά ...καφέ φώς πρέπει να βγάζει Laughing
Πόσες μηχανές είναι έτσι ή καταντάνε έτσι σιγά σιγά οι επαφές τους!...
Και τρέξε μετά να βάλεις ξένον κλπ.

Σε μία ολοκαίνουρια μηχανή αν βάλεις ρελέ το φως κατ ευθείαν διπλασιάζεται!
Πόσο μάλλον σε μία παλιά με ήδη φθαρμένες επαφές και οξειδωμένες φίσες.

Ένα καλό έχουν μόνο οι κακές καλωδιώσεις. Δεν καίγονται ποτέ οι λάμπες έτσι ψόφια που ανάβουν. Laughing

ΥΓ
Τον ανορθωτή σου δεν τον ψοφάς όταν έχεις πολλά φορτία. Το αντίθετο!
Ο ανορθωτής τραβάει συνεχώς το μεγαλύτερο δυνατό ρεύμα από το πηνίο και ή το στέλνει στα φορτία αν υπάρχουν ή στην γη μέσω των θυρίστορ αν δεν έχουμε φορτία. Και εκεί ακριβώς είναι που ψοφάει. Έτσι ρυθμίζει την τάση. Γονατίζει την γεννήτρια μέχρι να πέσει στα 14,5 βολτ από μόνη της. Ή το φορτίο θα την γονατίσει ή ο ανορθωτής!...
affraid
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 60
Registration date : 30/08/2013

Δοκιμή φώτων V-Strom σε πραγματικές συνθήκες. (1500 νυχτερινά χλμ). - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμή φώτων V-Strom σε πραγματικές συνθήκες. (1500 νυχτερινά χλμ).   Δοκιμή φώτων V-Strom σε πραγματικές συνθήκες. (1500 νυχτερινά χλμ). - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Σεπ 21 2014, 16:49

K0k0$ tis Aravias έγραψε:

...
Αλλη μια σημειωση. Ουτε οι ΡΙΑΑ, ουτε οι Lampa, Nokya, oυτε καποιες αλλες που εχουν ερωτευθει πολλοι εδω μεσα φτανουν την αποδοση των nightbreaker/ xtreme vision. Ναι, εχουν πιο λευκο φως σιγουρα, ειναι πιο ομορφες, αλλα για πραγματικη αποδοση σε φωτισμο δεν πλησιαζουν καν.

Αν είναι με μπλέ γυαλί σίγουρα δεν έχουν σπουδαίες επιδόσεις.
Όπως σωστά λένε: βάψτο μπλε και πέτα το στη θάλασσα!
Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Δοκιμή φώτων V-Strom σε πραγματικές συνθήκες. (1500 νυχτερινά χλμ).

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: