Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Χρονοκαθυστέρηση φώτων

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 40
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

Χρονοκαθυστέρηση φώτων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χρονοκαθυστέρηση φώτων   Χρονοκαθυστέρηση φώτων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μάης 17 2016, 21:42

To μόνο πρόβλημα είναι ότι πρέπει να του τυπώσουν μίνιμουμ 150 πλακέτες του Βασίλη ...
Άρα πρέπει να δει αν υπάρχει ενδιαφέρον για να δει αν θα προχωρήσει ή όχι .
Το καλό είναι ότι μπαίνει σε όλες τις μηχανές και σε όλους τους τύπους φώτων άρα θα υπάρξει ενδιαφέρον κα από άλλους.

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


Χρονοκαθυστέρηση φώτων - Σελίδα 2 33ncnm10Χρονοκαθυστέρηση φώτων - Σελίδα 2 33e6ee10Χρονοκαθυστέρηση φώτων - Σελίδα 2 63u2ip10Χρονοκαθυστέρηση φώτων - Σελίδα 2 Amzm8k10Χρονοκαθυστέρηση φώτων - Σελίδα 2 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Χρονοκαθυστέρηση φώτων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χρονοκαθυστέρηση φώτων   Χρονοκαθυστέρηση φώτων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μάης 17 2016, 22:15

Να ανάψω και εγώ φωτιές... What a Face

Υπάρχει ρελέ το οποίο κρατάει τα φώτα σβηστά μέχρι να πατήσετε μία φορά το σινιάλο. Μετά μένουν αναμμένα μέχρι να κλείσετε το κλειδί...

Σφαχτείτε!! Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
shadow.gr.
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
shadow.gr.

Ηλικία : 47
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 25/05/2008

Χρονοκαθυστέρηση φώτων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χρονοκαθυστέρηση φώτων   Χρονοκαθυστέρηση φώτων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μάης 17 2016, 22:18

Κυριοι σαν  αδαης απο ηλεκτρολογικα να ρωτησω κατι και εγω??αν εχεις διακοπτη και κλεινεις τα φωτα σου μακροπροθεσμα ετσιι δημιουργηται προβλημα στην μπαταρια??καπου το ειχα διαβασει καποτε.. scratchαπο το φορτιο που δεν καταναλωνεται
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hypersonic
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Hypersonic

Ηλικία : 47
Τόπος : Πετρουπολη, Καλλιθεα
Registration date : 12/04/2010

Χρονοκαθυστέρηση φώτων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χρονοκαθυστέρηση φώτων   Χρονοκαθυστέρηση φώτων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μάης 17 2016, 23:15

Γι αυτο που λες θεωρητικα αλλα και πρακτικα η γεννητρια παραγει σταθερη ισχυ, ασχετα με τις απαιτησεις των φορτιων (φορτιση μπαταριας, μπουζι, φωτα, κορνα κλπ) και ειναι υπολογισμενη να παραγει τοση ισχυ οση χρειαζεται η μοτοσυκλετα.... Η επιπλεον ισχυς που δεν καταναλωνεται εκεινη τη στιγμη (αλλα πρεπει να παραχθει γιατι μπορει να χρειαστει πχ για να φορτιστει η πιο ξεφορτιστη μπαταρια ταυτοχρονα με τα αλαρμ, τα φωτα στοπ και την κορνα που θα πατησεις) μετατρεπεται σε θερμοτητα στον ανορθωτη (και "καταναλωνεται" απο τον ανορθωτη)...
Σκεψου λοιπον τον ανορθωτη που ειναι φτιαγμενος να "ψηνεται" με τα 50Watt επιπλεον ισχυος... τι θα γινει σε βαθος χρονου αν του δωσεις αλλα 100Watt απο τις σβηστες λαμπες, να τα κανει και αυτα θερμοτητα...
Προβλημα στη μπαταρια οχι... στον ανορθωτη ναι...



terino έγραψε:
Να ανάψω και εγώ φωτιές... What a Face

Υπάρχει ρελέ το οποίο κρατάει τα φώτα σβηστά μέχρι να πατήσετε μία φορά το σινιάλο. Μετά μένουν αναμμένα μέχρι να κλείσετε το κλειδί...

Σφαχτείτε!! Laughing Laughing Laughing

Εχει να κανει με το "απο που" θα παρει την εντολη το αναλογο κυκλωμα... αυτο που λες παιρνει την εντολη απο το σινιαλο..
τα αλλα με την χρονοκαθυστερηση παιρνουν την εντολη εναρξης του χρονου απο το on του κλειδιου...
Η κεντρικη ιδεα ειναι ιδια... μη σφαχτουμε κιολας.... προτιμω αυτο με την χρονοκαθυστερηση...


Οσο για τα κιτ απο την Κινα.... (και επειδη ειχα φτιαξει δικο μου κυκλωμα χρονοκαθυστερησης για το στρωμα)
1. Το ρελε που εχουν στα 10Αμπερ ειναι ΜΙΚΡΟ για τις 2 λαμπες του strom, γι αυτο κολλαει σε βαθος χρονου.
2. Το αρχικο "φλασαρισμα" που λετε οτι κανει το ενα κυκλωματακι ειναι -πιθανον- γιατι παιρνει ως εντολη την ταση τροφοδοσιας, οποτε δεν προλαβαινει να ξεκινησει το χρονο και να οπλισει ταυτοχρονα.

Αυτο που εχω φτιαξει, παιρνει μονιμα ταση το κυκλωμα (ελαχιστη καταναλωση ως καθολου, χωρις αγχος για την αποφορτιση της μπαταριας) και ξεχωριστη εντολη (on κλειδιου) για την εναρξη την χρονοκαθυστερησης/οπλισης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 60
Registration date : 30/08/2013

Χρονοκαθυστέρηση φώτων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χρονοκαθυστέρηση φώτων   Χρονοκαθυστέρηση φώτων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μάης 18 2016, 00:03

loverdos11 έγραψε:
Καλησπέρα,
έχω μιλήσει με τον Βασίλη τον v-cosmos και το κοιτάει με κόστος έως 10 ? όλα μαζί και σταθεροποιητή και χρονοκαθυστέρηση και κουτάκι στο μέγεθος σπιρτόκουτο όλο και εύκολη εγκατάσταση .
Θα ενημερώσω εγώ ή ο Βασίλης σύντομα

Για να μην γίνονται τα πράγματα περίπλοκα, είναι υπερβολή η αγορά ολόκληρης πλακέτας σταθεροποίησης. Δεν έχουμε και ατέλειωτο χώρο στη μηχανή. Εγώ ενδεικτικά έβαλα το λινκ για μελέτη.
Αρκεί η προσθήκη ενός 7812 πάνω στην πλακέτα της καθυστέρησης. Το πολύ πολύ και ένα πυκνωτάκι στην έξοδο έως 100μF. Νομίζω δεν θα χρειαστεί καν ψύκτρα το τσιπ.

Απλά κάποιος να διαθέσει μισή ώρα από την ζωή του να δει πως θα τα ταιριάξει μαζί.

Νομίζω ο Βασίλης πολύ σωστά προς τα εκεί κινείται...

Basketball
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 40
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

Χρονοκαθυστέρηση φώτων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χρονοκαθυστέρηση φώτων   Χρονοκαθυστέρηση φώτων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μάης 18 2016, 03:13

Χείρων ο Βασίλης θα φτιάξει σαν των Κινέζων σε μέγεθος σπιρτόκουτου και θα τα έχει όλα.
Απλώς την πλακέτα δεν την φτιάχνει αυτός και εκεί που τυπώνουν του ειπαν 150 τεμάχια μίνιμουμ

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


Χρονοκαθυστέρηση φώτων - Σελίδα 2 33ncnm10Χρονοκαθυστέρηση φώτων - Σελίδα 2 33e6ee10Χρονοκαθυστέρηση φώτων - Σελίδα 2 63u2ip10Χρονοκαθυστέρηση φώτων - Σελίδα 2 Amzm8k10Χρονοκαθυστέρηση φώτων - Σελίδα 2 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kojo
Member
Member


Τόπος : Αθήνα - Γέρακας .
Registration date : 06/05/2013

Χρονοκαθυστέρηση φώτων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χρονοκαθυστέρηση φώτων   Χρονοκαθυστέρηση φώτων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μάης 18 2016, 07:34

Εκεί βασιλεύουν οι κινέζοι . Φτιάχνουν κάποια εκατομμύρια πλακέτες και τις πουλάνε πιο φτηνά και από τα εξαρτήματα .
Οσο για τα κυκλώματα των κινέζων το έγραψα και πιο πάνω .
Δεν τα χρησιμοποιείς στην τροφοδοσία των φώτων . Ελεος .
Στο σήμα για τα ρελέ τα χρησιμοποιείς .
Εμένα 2 χρόνια + δεν έχει πάθει τίποτα . Και κόστος 1,5 ευρώ .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 60
Registration date : 30/08/2013

Χρονοκαθυστέρηση φώτων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χρονοκαθυστέρηση φώτων   Χρονοκαθυστέρηση φώτων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μάης 18 2016, 13:12

terino έγραψε:
Να ανάψω και εγώ φωτιές... What a Face

Υπάρχει ρελέ το οποίο κρατάει τα φώτα σβηστά μέχρι να πατήσετε μία φορά το σινιάλο. Μετά μένουν αναμμένα μέχρι να κλείσετε το κλειδί...

Σφαχτείτε!! Laughing Laughing Laughing

Γιατί να πατήσουμε σινιάλο; Αν το ξεχάσουμε ή δεν χρειαστεί;
Εγώ έχω να πατήσω σινιάλο από πέρσι ή πρόπερσι...... affraid

Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Χρονοκαθυστέρηση φώτων

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: