Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Βλάβη στο εξωτερικο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
nikosfp

nikosfp

Ηλικία : 60
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 10/08/2011

Βλάβη στο εξωτερικο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βλάβη στο εξωτερικο   Βλάβη στο εξωτερικο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μάης 06 2017, 22:52

https://i.servimg.com/u/f58/19/64/28/94/untitl10.jpg
To κατω είναι το καμενο και το πανω είναι αυτό που παρελαβα από Ελλαδα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
metallidhs
Member
Member
metallidhs

Ηλικία : 41
Τόπος : Σέρρες
Registration date : 26/06/2011

Βλάβη στο εξωτερικο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βλάβη στο εξωτερικο   Βλάβη στο εξωτερικο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μάης 06 2017, 23:17

Με το καλό η επιστροφή Νίκο .
Δε σε πάει η Ρουμανία . Very Happy
Όταν κατεβαίνει και έχεις χρόνο πίνουμε ένα καφεδάκι .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosfp

nikosfp

Ηλικία : 60
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 10/08/2011

Βλάβη στο εξωτερικο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βλάβη στο εξωτερικο   Βλάβη στο εξωτερικο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μάης 06 2017, 23:36

Rolling Eyes

Επίσης εγώ, αλλά και κάποιοι συνάδελφοι από εδώ, έχουμε αλλάξει ανορθωτή με έναν διαφορετικής τεχνολογίας, ο οποίος ανάμεσα στα άλλα προστατεύει τα πηνία από υπερβολική θερμική καταπόνηση και ενδεχομένως τα καθιστά "αθάνατα". Και το στρομ έχει παραδοσιακά, ευπαθή πηνία.


sunny[/quote]
Ποιος είναι αυτος ο ενισχυμενος ανορθωτης και από που τον παραγγελνω?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosfp

nikosfp

Ηλικία : 60
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 10/08/2011

Βλάβη στο εξωτερικο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βλάβη στο εξωτερικο   Βλάβη στο εξωτερικο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μάης 07 2017, 00:03

Μπαταρια αλλαξα.Φλαντζα δεν ειχαν και μου ειπαν να περιμενω 7 ημερες.Επειδη δεν ειχα τοσο χρονο μου εβαλαν σιλικονη υψηλης θερμοκρασίας(Ιδεα του μηχανικου μου από την Πατρα)και όταν γυρισω Πατρα θα βαλω φλαντζα κανονικα.Συγκεκριμενα μου ειπαν ότι εναι ασφαλες αυτή η σιλικονη και πως η Ducati δεν χρησιμοποιει πλεον φλαντζες αλλα σιλικονη υψηλης θερμοκρασίας.Δεν ξερω αν αυτό ισχυει αλλα είναι η μονη λυση να γυρισω σπιτι μου.Περιμενω και από εσας να μου πειτε ποιον ανορθωτή(ενισχυμενο) να παραγγειλω για να βαλω γιατι τον Ιουλιο θα ξανανεβω Ρουμανια και θελω να μην τραβιξω τα ιδια παλι.Σας ευχαριστω ολους ακομα μια φορα για την βοηθεια σας.Παντα ορθιοι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosfp

nikosfp

Ηλικία : 60
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 10/08/2011

Βλάβη στο εξωτερικο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βλάβη στο εξωτερικο   Βλάβη στο εξωτερικο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μάης 07 2017, 00:09

metallidhs έγραψε:
Με το καλό η επιστροφή Νίκο .
Δε σε πάει η Ρουμανία . Very Happy
Όταν κατεβαίνει και έχεις χρόνο πίνουμε ένα καφεδάκι .
Χρηστο μου οντως εχω πρόβλημα με την Ρουμανια.Στο παρελθον δυο φορες ειχα ανεβει με την transalp και δεν ειχα κανενα πρόβλημα.Τρεις φορες με την Vstrom και τις 2 ειχα πρόβλημα η τωρινη φορα φυσικα ουτε στον εχθρο μου.Φυσικα υπαρχουν και χειροτερα(π.χ. ατύχημα)Τελος καλο όλα καλα,θελω να ελπιζω.Αν εχω χρονο φυσικα και θα πιουμε καφε.Σ ευχαριστω για την προσκληση.Νασαι παντα καλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
metallidhs
Member
Member
metallidhs

Ηλικία : 41
Τόπος : Σέρρες
Registration date : 26/06/2011

Βλάβη στο εξωτερικο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βλάβη στο εξωτερικο   Βλάβη στο εξωτερικο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μάης 08 2017, 20:22

Νίκο έχεις Pm
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosfp

nikosfp

Ηλικία : 60
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 10/08/2011

Βλάβη στο εξωτερικο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βλάβη στο εξωτερικο   Βλάβη στο εξωτερικο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μάης 08 2017, 23:32

v_kostas έγραψε:
Νίκο είδα την ταλαιπωρία που τράβηξες φίλε.. εύχομαι να κανείς απροβλημάτιστα χλμ να περάσεις καλά και καλή επιστροφή!!! geia
Kωστα κανονισε να πιουμε κανενα καφε ρε φιλε.Ειμαστε απο Πατρα και δεν εχουμε συναντηθει ποτε.Σ ευχαριστω για τις ευχες σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosfp

nikosfp

Ηλικία : 60
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 10/08/2011

Βλάβη στο εξωτερικο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βλάβη στο εξωτερικο   Βλάβη στο εξωτερικο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μάης 08 2017, 23:45

Η μπαταρια που εβαλα εδω στιν Ρουμανια ειναι CCA100Α ενω αυτη που ειχα ηταν 180Α.Υπαρχει καποιο προβλημα?
τι ειναι το CCA?Θα εχω προβλημα στιν επιστροφη?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 60
Registration date : 30/08/2013

Βλάβη στο εξωτερικο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βλάβη στο εξωτερικο   Βλάβη στο εξωτερικο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μάης 09 2017, 15:48

CCA=cold cranking amps
"Cranking amps are the numbers of amperes a lead-acid battery at 32 degrees F (0 degrees C) can deliver for 30 seconds and maintain at least 1.2 volts per cell (7.2 volts for a 12 volt battery). ... In other words, CCA/cold cranking amps determine how much power you have to start your car on cold winter mornings."

Τα 100CCA είναι λίγα σε σχέση με την εργοστασιακή μπαταρία του στρομ. Τον χειμώνα θα φανεί η ανεπάρκεια, αν υπάρχει κάποια, και ίσως επηρεαστεί αρνητικά ο χρόνος ζωής της μπαταρίας. Ποια είναι η χωρητικότητα της; (σε ΑΗ)

Τουλάχιστον στα χαρτιά αυτή η μπαταρία δεν είναι κατάλληλη για το vstrom.

elephant
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosfp

nikosfp

Ηλικία : 60
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 10/08/2011

Βλάβη στο εξωτερικο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βλάβη στο εξωτερικο   Βλάβη στο εξωτερικο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μάης 09 2017, 17:56

Χείρων έγραψε:
[b]
Ποια είναι η χωρητικότητα της; (σε ΑΗ)
Τουλάχιστον στα χαρτιά αυτή η μπαταρία δεν είναι κατάλληλη για το vstrom.
elephant
Ειναι 12V-10AH-100A(CCA).Φιλε Χειρων λες να παω να παρω αλλη?Θα εχω προβλημα να γυρισω Ελλαδα?Σ ευχαριστω για την απαντηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
metallidhs
Member
Member
metallidhs

Ηλικία : 41
Τόπος : Σέρρες
Registration date : 26/06/2011

Βλάβη στο εξωτερικο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βλάβη στο εξωτερικο   Βλάβη στο εξωτερικο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μάης 09 2017, 18:46

στο  v-strom η μπαταρία είναι 12v-12ah(γράψε λάθος 10,5ah)
τώρα το καλοκαίρι δεν θα έχεις πρόβλημα . αλλά το χειμώνα αν καθίσει η μηχανή και για λίγες μέρες
μπορεί να μην έχει τη δύναμη να γυρίσει τη μίζα .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 60
Registration date : 30/08/2013

Βλάβη στο εξωτερικο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βλάβη στο εξωτερικο   Βλάβη στο εξωτερικο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μάης 09 2017, 21:50

Εγώ θα σε συμβούλευα, αν μπορείς να προσπαθήσεις να επιστρέψεις την μπαταρία και να ζητήσεις να σου την αλλάξουν με την σωστή. Αν δεν την δέχονται πίσω τότε άστο... Αφού η μηχανή ξεκινάει δεν θα έχεις άμεσο πρόβλημα. Τον χειμώνα εκτιμώ ότι το πολύ πολύ να δυσκολεύεται η μπαταρία να βάλει μπρος με την πρώτη την μηχανή. Ίσως όμως και όχι. Οπότε βλέποντας και κάνοντας....

Basketball
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosfp

nikosfp

Ηλικία : 60
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 10/08/2011

Βλάβη στο εξωτερικο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βλάβη στο εξωτερικο   Βλάβη στο εξωτερικο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μάης 09 2017, 21:59

Δεν υπαρχει περιπτωση να την αλλαξει γιατι εχει βαλει ταβυγρα μεσα.Θα ερθω Ελλαδα με αυτη και μπαινοντας ο Χειμωνας θα βαλω την κανονικη.Ευχαριστω παιδια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Βλάβη στο εξωτερικο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: