Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Μπαταρία LiPo JMT YTX14-BS

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 40
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπαταρία LiPo JMT YTX14-BS   Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μάης 25 2018, 22:39

Μπα δεν νομίζω να την αφήσω τόσο ,
πριν την πανελλήνια θα την έχω αλλάξει να έχω το κεφάλι μου ήσυχο .
Το θέμα είναι οτι δεν ξέρω τι να διαλέξω

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 33ncnm10Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 33e6ee10Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 63u2ip10Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 Amzm8k10Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
basilis_k6
Member
Member


Registration date : 09/05/2015

Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπαταρία LiPo JMT YTX14-BS   Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μάης 25 2018, 22:49

loverdos11 έγραψε:
Μπα δεν νομίζω να την αφήσω τόσο ,
πριν την πανελλήνια θα την έχω αλλάξει να έχω το κεφάλι μου ήσυχο .
Το θέμα είναι οτι δεν ξέρω τι να διαλέξω
motobatt μολυβδου. αν το βάρος ειχε σημασια στο vstrom μια επωνυμη lifepo4
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
basilis_k6
Member
Member


Registration date : 09/05/2015

Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπαταρία LiPo JMT YTX14-BS   Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μάης 25 2018, 23:14

metallidhs έγραψε:
Χείρων έγραψε:
Τι είδικό φορτιστή; Αφού ο ανορθωτής της μηχανής τις φορτώνει κι αυτές και μάλιστα πιο άτσαλα από έναν φορτιστή του lidl πχ

και εγώ αυτό σκέφτηκα και όταν την αγόρασα την έκανα μία πλήρη φόρτιση με κανονικό φορτιστή αυτόματο,  απόδοσης 10Ah
αν δεν εχει προγραμμα αποθείωσης μάλλον δεν θα εχεις προβλημα. αν εχει, μην το ξανακάνεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 40
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπαταρία LiPo JMT YTX14-BS   Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μάης 25 2018, 23:50

basilis_k6 έγραψε:
loverdos11 έγραψε:
Μπα δεν νομίζω να την αφήσω τόσο ,
πριν την πανελλήνια θα την έχω αλλάξει να έχω το κεφάλι μου ήσυχο .
Το θέμα είναι οτι δεν ξέρω τι να διαλέξω
μολυβδου. αν το βάρος ειχε σημασια στο vstrom μια επωνυμη lifepo4
Η gs μου την πρότειναν ως καλύτερη από την motobatt.
Όταν λες επώνυμη για πες επιλογές ?

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 33ncnm10Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 33e6ee10Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 63u2ip10Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 Amzm8k10Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
basilis_k6
Member
Member


Registration date : 09/05/2015

Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπαταρία LiPo JMT YTX14-BS   Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μάης 26 2018, 00:55

loverdos11 έγραψε:
basilis_k6 έγραψε:
loverdos11 έγραψε:
Μπα δεν νομίζω να την αφήσω τόσο ,
πριν την πανελλήνια θα την έχω αλλάξει να έχω το κεφάλι μου ήσυχο .
Το θέμα είναι οτι δεν ξέρω τι να διαλέξω
μολυβδου. αν το βάρος ειχε σημασια στο vstrom μια επωνυμη lifepo4
Η gs μου την πρότειναν ως καλύτερη από την  motobatt.
Όταν λες επώνυμη για πες επιλογές ?
ναι και αυτη πιστευω μια χαρα θα ειναι. εγω θα έβαζα shorai μιας που διαβάσα και άσχημα λογια για ballistic και antigravity. παιζουν διαφορες μαρκες μπορεις να ψαξεις στο νετ κριτικες κτλ. καλυτερα παντως κατι που εισαγετε επισημα η έρχεται με εγγυηση απο το εργοστασιο σε σενα. α και οι λιθιου δεν τα πανε καλα με ρευματα που δουευουν χωρις να δουλευει το δυναμο. αν θες να φορτιζεις κινητα στο καμπινγκ η ο συναγερμος τραβαει αρκετο ρευμα καλυτερα να μην τις κοιτας. εννοειτε το κλασσικο μεγαλο προβλημα ειναι το κρυο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 60
Registration date : 30/08/2013

Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπαταρία LiPo JMT YTX14-BS   Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μάης 26 2018, 09:48

basilis_k6 έγραψε:
metallidhs έγραψε:
Χείρων έγραψε:
Τι είδικό φορτιστή; Αφού ο ανορθωτής της μηχανής τις φορτώνει κι αυτές και μάλιστα πιο άτσαλα από έναν φορτιστή του lidl πχ

και εγώ αυτό σκέφτηκα και όταν την αγόρασα την έκανα μία πλήρη φόρτιση με κανονικό φορτιστή αυτόματο,  απόδοσης 10Ah
αν δεν εχει προγραμμα αποθείωσης μάλλον δεν θα εχεις προβλημα. αν εχει, μην το ξανακάνεις.

Αυτό είναι σωστό! Απλό φορτιστή θέλει. Και μάλιστα όσο την φορτίζει στα 14-14,5 βολτ δεν υπάρχει πρόβλημα.
Στην συντήρηση υπάρχει πρόβλημα γιατί τα 12,8 βολτ είναι λίγα για τις λιθίου. Οπότε φόρτιση και αποσύνδεση. έτσι κι αλλιώς οι λιθίου δεν θέλουν συντήρηση. Δεν αποφορτίζονται εύκολα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
metallidhs
Member
Member
metallidhs

Ηλικία : 41
Τόπος : Σέρρες
Registration date : 26/06/2011

Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπαταρία LiPo JMT YTX14-BS   Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μάης 26 2018, 09:57

Χείρων έγραψε:
basilis_k6 έγραψε:
metallidhs έγραψε:
Χείρων έγραψε:
Τι είδικό φορτιστή; Αφού ο ανορθωτής της μηχανής τις φορτώνει κι αυτές και μάλιστα πιο άτσαλα από έναν φορτιστή του lidl πχ

και εγώ αυτό σκέφτηκα και όταν την αγόρασα την έκανα μία πλήρη φόρτιση με κανονικό φορτιστή αυτόματο,  απόδοσης 10Ah
αν δεν εχει προγραμμα αποθείωσης μάλλον δεν θα εχεις προβλημα. αν εχει, μην το ξανακάνεις.

Αυτό είναι σωστό! Απλό φορτιστή θέλει. Και μάλιστα όσο την φορτίζει στα 14-14,5 βολτ δεν υπάρχει πρόβλημα.
Στην συντήρηση υπάρχει πρόβλημα γιατί τα 12,8 βολτ είναι λίγα για τις λιθίου. Οπότε φόρτιση και αποσύνδεση. έτσι κι αλλιώς οι λιθίου δεν θέλουν συντήρηση. Δεν αποφορτίζονται εύκολα.

αν και σε έμενα το cbf δεν βγάζει παραπάνω από 13,6-13,7v κρύο και 13,4 ζεστό ακόμη και μετά από 1 μήνα η τάση της μπαταρίας ήταν στα 13v.
Αν και ο δικός μου φορτιστής τη συντήρηση την κάνει στα 13,7v
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 60
Registration date : 30/08/2013

Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπαταρία LiPo JMT YTX14-BS   Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μάης 26 2018, 11:33

Οι λιθίου έχουν ένα ακόμα συν: Επειδή κρατάνε μεγαλύτερη τάση και έχουν περισσότερο CCA, μέγιστο ρεύμα εν ψυχρώ, βάζουν πιο άμεσα μπροστά τον κινητήρα και δεν καταπονούν τόσο την μίζα

Οι λιθίου έχουν ένα θέμα και στο κρύο. Δεν ξέρω αν μειώνεται μόνο η χωρητικότητα, τα Ah δηλαδή ή και το CCA, το μέγιστο ρεύμα εν ψυχρώ.

Αν κανείς είναι πολύ χειμερινός τύπος ίσως έχει ένα θεματάκι με τα πρωινά ξεκινήματα.

Εγώ που πια δεν την κυκλοφορώ καταχείμωνο και με θερμοκρασίες μικρότερες των 5C, δεν θα το σκεφτόμουν δεύτερη φορά. Έχω βαρεθεί κάθε τόσο να αλλάζω μπαταρίες. Αφήστε και το κόστος! Αν αντέχει η λιθίου την πενταετία είναι τελικά η φτηνότερη λύση!

Σχόλιο:
Δεν νομίζω τα εργοστάσια να εφοδιάζουν τις μοτοσυκλέτες με εξαιρετικής ποιότητας και άρα πανάκριβες μπαταρίες. Μάλλον τυπικής ποιότητας αλλά σωστών προδιαγραφών. Αν αυτές οι "τυπικές" μπαταρίες κρατάνε 6-10 χρόνια σκεφτειτε τι σκουπιδαριό κυκλοφορεί στην αγορά και σε τι τιμές!
Μία σύγκριση δε με τις τιμές των μπαταριών αυτοκινήτου που με 100 ευρώ αγοράζει κανείς μία άριστη 60Αh με προδιαγραφές start/stop ή οποία θα αντέξει τουλάχιστον μία πενταετία, για άλλη μία φορά οι μοτοσυκλετιστές πιάνονται από το εμπορικό κύκλωμα ...μικρά παιδάκια, μην το πω πιο χοντρά!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 40
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπαταρία LiPo JMT YTX14-BS   Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μάης 27 2018, 18:50

Όσο το ψάχνω και ακούω γνώμες καταλήγω στο συμπέρασμα ότι θα
αποφύγω την λιθίου

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 33ncnm10Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 33e6ee10Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 63u2ip10Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 Amzm8k10Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
basilis_k6
Member
Member


Registration date : 09/05/2015

Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπαταρία LiPo JMT YTX14-BS   Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μάης 27 2018, 19:37

loverdos11 έγραψε:
Όσο το ψάχνω και ακούω γνώμες καταλήγω στο συμπέρασμα ότι θα
αποφύγω την λιθίου  
οι λιθιου έχουν ενα μονο πλεονέκτημα. το βάρος. Δεν υπάρχει κανένας άλλος λογος να μπλέξεις με αυτες. Ο φορτιστης σου δεν κάνει, jump start μπορεί να τις χαλάσει, στο κρυο περιμένεις να παρει μπρος, με σβυστο μοτερ δεν αντεχουν να τους τρως ρευμα, θελεις  ΠΑΝΤΑ μεγαλύτερη απο αυτη που συστηνει η εκάστοτε εταιρια μπαταριων λιθιου (ειχε γινει μεγάλο θεμα στην usa στο παρελθον πανω σε αυτο) και ειναι πανάκριβες. Μια μολυβδου κρατάει 3-4 χρόνια, μια λιθιου ακριβη θεωρητικά 6. Αν ήταν πιο φθηνές ισως και να άξιζε. Στο daytona μου σκεφτηκα να την βάλω γιατι ειναι μηχανάκι που θα μπαινει πιστα κτλ. Παλι ειπα, αστο να παει, 2 κιλά διαφορά δεν αξιζει να δωσω +60 ευρω.

τα πολλα cca και οι σουπερ τεχνολογίες ειναι μαρκετινγκ. ειχαμε ποτε προβλημα με τα cca στο μηχανάκι? άσε που κάτι φθηνες λιπο με κακή μεταχείριση παιρνανε φωτιά. αμα ψαξεις στο νετ θα δεις ουκ ολιγες φλαμπε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 40
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπαταρία LiPo JMT YTX14-BS   Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μάης 28 2018, 04:06

το βάρος είναι το τελευταίο που με απασχολούσε .
Μου είχαν πει ότι έχει περισσότερη δύναμη στο μιζάρισμα ,
βέβαια δεν μου είχαν πει τα μείον της .
Όσο για την τιμή δεν την βρίσκω απαγορευτική ( κάτω από 100? , 90? για την ακρίβεια)
αλλά όταν άκουσα ότι μπορεί να σκάσει και αν αναλογιστούμε τι είναι από πάνω της kolaraki
δεν θα πάρω merci What a Face

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 33ncnm10Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 33e6ee10Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 63u2ip10Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 Amzm8k10Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 60
Registration date : 30/08/2013

Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπαταρία LiPo JMT YTX14-BS   Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μάης 28 2018, 09:05

Και οι μολύβδου μπορεί να σκάσουν αν υπερφορτιστούν. Και είναι γεμάτες θειικό οξύ..What a Face
Από την άλλη έχουμε ακούσει για κινητά που σκάνε στο αυτί σου κλπ...

Εγώ πάντως αν η Motobat δεν μου βγάλει 4-5 χρόνια, που την προσέχω κιόλας, θα πάρω λιθίου! Τι 80 ευρώ που πήρα την μοτοβατ τι 90.

Λέτε τελικά να φανώ ...λίθιος; scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
basilis_k6
Member
Member


Registration date : 09/05/2015

Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπαταρία LiPo JMT YTX14-BS   Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μάης 28 2018, 19:53

loverdos11 έγραψε:
το βάρος είναι το τελευταίο που με απασχολούσε .
Μου είχαν πει ότι έχει περισσότερη δύναμη στο μιζάρισμα ,
βέβαια δεν μου είχαν πει τα μείον της .
Όσο για την τιμή δεν την βρίσκω απαγορευτική ( κάτω από 100? , 90? για την ακρίβεια)
αλλά όταν άκουσα ότι μπορεί να σκάσει και αν αναλογιστούμε τι είναι από πάνω της kolaraki
δεν θα πάρω merci What a Face  
και τι ακριβως προσφερει η δυναμη στο μιζαρισμα? Για ποια χωρητικοτητα μιλαμε ομως; και για lifepo4 η lipo? Με bms η χωρις?

Χειρων αν δεν βγαλουν 4 χρονια οι μοτομπατ ουτε εγω θα ξαναπαρω αλλα ακομη και οι κινεζικες βαρτα μου βγαλανε 4.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chdimis
Member
Member
chdimis

Ηλικία : 50
Τόπος : Βέροια
Registration date : 08/08/2008

Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπαταρία LiPo JMT YTX14-BS   Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μάης 29 2018, 04:39

Σε μένα εκτός την πρώτη YASA που κράτησε 4 χρόνια όλες οι υπόλοιπες κράτησαν 2 από την ποιο ανώνυμη μήτσοςμπατ μέχρι την motobatt . Δεν είδα καμία διαφορά από την ποιο φθήνή της αγοράς. Έτσι κι έγω έβαλα μία μολύβδου με 17 ? 9ah (13Ah ίδια τιμή αλλά δε χωράει)να μην κλαιω και τα λεφτά μου. για την ώρα μια χαρά. Φίλος την έχει 2 χρόνια ήδη και δεν παρουσίασε πρόβλημα. Αν βγάλει κι έμένα 2 είναι ότι καλήτερο. Απ ότι κατάλαβα με προσωπική εμπειρία λεφτά σε μπαταρίες έιναι λεφτά για πέταμα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
christosx13



Ηλικία : 48
Registration date : 10/10/2011

Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπαταρία LiPo JMT YTX14-BS   Μπαταρία  LiPo JMT YTX14-BS - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Σεπ 16 2018, 09:29

power έγραψε:
επειδη εχω μαμα μπαταρια(6ετων)σκεφτομουν προληπτικα καποια στιγμη μετα το καλοκαιρι να την αλλαξω κ να βαλω λιθιου για να μην τρεχω τελευταια στιγμη μεσα στο χειμωνα.εεεε ποσο να βγαλει ακομα κ αυτη η κακομοιρα???απλως μου μπηκαν ιδεες με την υπερ-φορτιση που ειπατε.εμενα δουλευει ειτε ρελαντι ειτε σε οποιοδηποτε φασμα στροφων απο 14.6 ρελαντι εως 14.7(σχεδον παντα) κ μερικες φορες παει 14.8 στιγμιαια κ ξανα 14.7....πρωτη μοτο μου δουλευει τοσο ψηλα.συνηθως δουλευανε απο 13,7 εως 14,2 αντε 0,1-0,2 πιο πανω...


Μπα φιλε μην ορκιζεσαι οτι 6 χρονια ειναι πολλα οσον αφορα τη μαμα μπαταρια. Εμενα η μπαταρια μου σε μοντελο 03/2008 το οποιο εχω ακομα παρεδωσε πνευμα ακριβως πριν 2 βδομαδες μετα απο 10,5 ολοκληρα χρονια!! Και νομιζω θα ειχε παει και περισσοτερο αν λογω οικογενειας και παιδιου τα τελευταια 2,5 χρονια δε την ξεχνουσα τη μηχανη για μεγαλα διαστηματα σε ακινησια χωρις να την βαζω και λιγο μπροστα. Παντως δε την ειχα φορτωσει ποτε με συναγερμους και διαφορα αλλα κολπα γι αυτο πιστςυω βγηκε βιονικη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Μπαταρία LiPo JMT YTX14-BS

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: