Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
NewFish
gold member
gold member
NewFish

Ηλικία : 47
Τόπος : Όπου γης και πατρίς
Registration date : 13/02/2008

stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Icon_minitimeΣαβ Οκτ 15 2011, 23:26

nikos147 έγραψε:
NewFish έγραψε:
NewFish έγραψε:
Ρε παιδιά... έχει διαβάσει κανένας από εσάς αυτό το θέμα στο οποίο με τόσο ζήλο γράφετε;

ΕΔΩ υπάρχει ένας άνθρωπος που πριν 2 χρόνια έκανε ολόκληρο φωτορεπορτάζ με οδηγίες για τη Magnum... χωρίς ρελέ, χωρίς ασφάλεια.

ΕΔΩ και ΕΔΩ υπάρχουν μερικές ιδέες για την εγκατάσταση της Nautilus... η οποία παρεμπιπτόντως χρειάζεται για την εγκατάστασή της ρελέ και ασφάλεια 20Α.

Καλό διάβασμα! Smile

Μπορώ να το κάνω quote σε κάθε σελίδα του θέματος... μιας και ούτε μια πίσω δε διαβάζουν κάποιοι Laughing

Μιας και απαντας μάλλον στο δικό μου μηνυμα για πες μου που σε όλα αυτα που εκανες quote, τα οποια εχουν διαβαστει προ πολλού, δινονται οι απαντησεις για την hella και το εαν θελει ρελε ή οχι?? Το εαν η stebel magnum δεν χρειαζεται δεν σημαινει κατι...

Όχι φίλε μου... δεν απαντάω σε σένα προσωπικά... αν και παραπάνω είπες:

nikos147 έγραψε:
...Εγω παλιοτερα στο scooter ειχα την nautilus και απλά ηταν τελεια!! Δεν υπήρχε καποιος που να μην με προσεχε...απλά στο scooter ειχε πολλά πλαστικά για να την κρύψεις ενω στην strom δεν θελω να την βαλω μιας και παντου θα φαινεται!!

Αν ακολουθήσεις τα λινκ, θα δεις τη Nautlus εγκατεστημένη χωρίς να φαίνεται....

nikos147 έγραψε:
vezouvios έγραψε:

Σε μια παράλληλη ερευνα που εκανα ομως,βρηκα πιστεύω την καλύτερη λυση,η οποια και μπαινει στην θεση της μαμας,και εχει καλο ηχο εφάμιλλο της magnus,και δεν χρειάζεται ρελε και εξτρα καλωδιώσεις
http://www.hella.com/MicroSite/horns/
EXEI και ακουστικό δείγμα!
Ψαξτε την
electro two-tone clarion TE16 http://www.hella.com/MicroSite/horns/media/products/00187_KI_TE16/J00187_KI_TE16_GB.pdf

Eιμαστε σιγουροι ομως οτι η clarion TE16 δεν θελει ρελε και μπαινει κατευθειαν στην θεση της εργοστασιακης? Εγω παλιοτερα στο scooter ειχα την nautilus και απλά ηταν τελεια!! Δεν υπήρχε καποιος που να μην με προσεχε...απλά στο scooter ειχε πολλά πλαστικά για να την κρύψεις ενω στην strom δεν θελω να την βαλω μιας και παντου θα φαινεται!!

Επίσης, αν ξαναδιαβάσεις αυτό που συζητάτε είναι σα να χρειάζεται η Magnum καμιά πολύπλοκη εγκατάσταση με ρελέ και ασφάλειες (πράγμα που δεν ισχύει... θα το δεις αν ακολουθήσεις τα λινκ) και προτείνετε μια καινούγια λύση...

Σα να έχει μπερδευτεί το θέμα χωρίς λόγο;

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Icon_minitimeΣαβ Οκτ 15 2011, 23:50

NewFish έγραψε:


nikos147 έγραψε:
...Εγω παλιοτερα στο scooter ειχα την nautilus και απλά ηταν τελεια!! Δεν υπήρχε καποιος που να μην με προσεχε...απλά στο scooter ειχε πολλά πλαστικά για να την κρύψεις ενω στην strom δεν θελω να την βαλω μιας και παντου θα φαινεται!!

Αν ακολουθήσεις τα λινκ, θα δεις τη Nautlus εγκατεστημένη χωρίς να φαίνεται....

Το να ειναι μεσα στο εμπρος φερινγκ με ενα σωρο σιδερακια για να στηριζεται και ενα σωρο καλωδια να κανουν βολτες εμενα δεν μου φαινεται οτι ειναι κρυμμενη...προσωπικα δεν μου αρεσει να βλέπω ουτε τα καλωδιακια που εχω στην δικια μου για τον διακοπτη των προβολέων ομιχλης...

NewFish έγραψε:
nikos147 έγραψε:
vezouvios έγραψε:

Σε μια παράλληλη ερευνα που εκανα ομως,βρηκα πιστεύω την καλύτερη λυση,η οποια και μπαινει στην θεση της μαμας,και εχει καλο ηχο εφάμιλλο της magnus,και δεν χρειάζεται ρελε και εξτρα καλωδιώσεις
http://www.hella.com/MicroSite/horns/
EXEI και ακουστικό δείγμα!
Ψαξτε την
electro two-tone clarion TE16 http://www.hella.com/MicroSite/horns/media/products/00187_KI_TE16/J00187_KI_TE16_GB.pdf

Eιμαστε σιγουροι ομως οτι η clarion TE16 δεν θελει ρελε και μπαινει κατευθειαν στην θεση της εργοστασιακης? Εγω παλιοτερα στο scooter ειχα την nautilus και απλά ηταν τελεια!! Δεν υπήρχε καποιος που να μην με προσεχε...απλά στο scooter ειχε πολλά πλαστικά για να την κρύψεις ενω στην strom δεν θελω να την βαλω μιας και παντου θα φαινεται!!

Επίσης, αν ξαναδιαβάσεις αυτό που συζητάτε είναι σα να χρειάζεται η Magnum καμιά πολύπλοκη εγκατάσταση με ρελέ και ασφάλειες (πράγμα που δεν ισχύει... θα το δεις αν ακολουθήσεις τα λινκ) και προτείνετε μια καινούγια λύση...

Σα να έχει μπερδευτεί το θέμα χωρίς λόγο;


Αναφερει κατι ο vezouvios για την hella και εγω ρωταω για την ορθοτητα των γραφομενων του μιας και η εταιρια στο site της δεν αναφερει κατι αντιθετα εχει εναν πίνακα με κωδικους της ΤΕ16 που διπλα αναφερει και την ύπαρξη ρελε...απο που εσυ εβγαλες το συμπερασμα οτι υπεθεσα οτι "η Μαgnum χρειάζεται καμιά πολύπλοκη εγκατάσταση με ρελέ και ασφάλειες" δεν μπορω να το καταλάβω!! Δεν μπορουμε δηλαδη ουτε να ρωτησουμε κατι???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NewFish
gold member
gold member
NewFish

Ηλικία : 47
Τόπος : Όπου γης και πατρίς
Registration date : 13/02/2008

stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 16 2011, 00:05

nikos147 έγραψε:
Δεν μπορουμε δηλαδη ουτε να ρωτησουμε κατι???

Φυσικά και μπορείτε και συγγνώμη για την παρέμβαση... Καλή συνέχεια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bandit
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
bandit

Ηλικία : 59
Τόπος : θεσσαλονικη
Registration date : 09/01/2011

stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 16 2011, 00:36

ρε φα με τρελάνετε με τα σχέδια το σωστό είναι αυτό


stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Stebelongtswiring

https://www.vstromhellasforum.com/t4226p225-topic




Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
.........
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος :
Registration date : 31/03/2010

stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 16 2011, 15:53

Φιλιππα και Γιαννη μη με τρελενετε Laughing

..ξερω πολυ καλα τι εχω κανει ακριβως και αυτο που εκανα ειναι αυτη η συνδεση:
stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Realay4



...εκανα μια προεκταση απο τα καλωδια του μπουτον που καταληγαν στη "μαμα" κορνα και τα συνδεσα στο 85 και στο 86 του ρελε!

...η θεση που την εβαλα ειναι αυτη που προτεινε ο painter και ειναι γ@μάτη!

LARRY έγραψε:
4kings-giorgosk9, από που την πήρες; Αυτός έχει και την magnum;Άσχετο,μπαρμπέρης είσαι;(χρειάζομαι κούρεμα και είμαστε κοντά)

αυτος που την πηρα ειναι ενα μαγαζι με αξεσουαρ αυτοκινητων και την εχει 30ευρο των ρωτησα για 10-15 κομματια και μου ειπε οτι μπορει να κανει εκπτωση 15%..ΔΕΝ εχει την magnum!

αν χρειαζεσαι κουρεμα μαζευεις αλλους 9 φιλους σου και εχεις 67% εκπτωση! Laughing

(οποτε θες LARRY ερχεσαι ειμαστε οντως κοντα θα χαρω να τα πουμε...(Δευτερα ειμαι κλειστα!)



k0k05 έγραψε:
Ο διακοπτης της μαμας κορνας στα 650 παιζει με το (-) του κυκλωματος του. Δηλαδη πατωντας τον κλεινουμε τη γειωση, οχι το θετικο.


Ο Γιωργος μαλλον λεει οτι εχει συνδεσει τις 2 φισες της υπαρχουσας κορνας στο ρελε του?

...που τα ξερεις ολα εσυ?? Laughing ......τετραπερατος Twisted Evil



matsos13 έγραψε:
LARRY έγραψε:
4kings-giorgosk9, από που την πήρες; Αυτός έχει και την magnum;Άσχετο,μπαρμπέρης είσαι;(χρειάζομαι κούρεμα και είμαστε κοντά)

Τον κομμωτή μας τον καναμε μπαρμερη τελικα!!!! XAXAXAXA XAXAXAXA XAXAXAXA

Που την ακουσα κ εγω σημερα ειναι λες κ οδηγουσα το αγροτικο του πατερα μου.
Οντως η θεση πολυ ωραια κ δείχνει πολυ εκει.

Ακουγετε καλυτερα το μπαρμπερης ....ειναι πιο "δυνατο"!!.. σαν την nautilus Laughing


...παιδια η κορνα εχει λιγο ταλαιπωρια αλλα ΑΞΙΖΕΙ με το παραπανω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jOnnYs
gold member
gold member
jOnnYs

Τόπος : Οπου φυσάει ο άνεμος...
Registration date : 12/04/2010

stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 16 2011, 16:58

4kings (ΓΙΩΡΓΟΣ-k9) έγραψε:
Φιλιππα και Γιαννη μη με τρελενετε Laughing
Οπως και νάχει, καλορίζικη...
Φιλαράκο,θα περάσω να τα πούμε απο κοντά.. Very Happy Είναι πολύ εύκολο και θα στο εξηγήσω πλήρως....stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 2
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikios
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
mikios

Ηλικία : 42
Τόπος : Ηράκλειο, Κρήτη - Περαία Θεσσαλονίκης
Registration date : 25/02/2008

stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 16 2011, 17:00

4kings (ΓΙΩΡΓΟΣ-k9) έγραψε:
Φιλιππα και Γιαννη μη με τρελενετε Laughing

..ξερω πολυ καλα τι εχω κανει ακριβως και αυτο που εκανα ειναι αυτη η συνδεση:
stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Realay4

αυτό ναι, είναι σωστό, συννενοηθήκαμε geek
Στο προηγούμενο σχέδιο συνδέεις το μπουτόν με τη μια και την άλλη άκρη του ρελέ, και δεν έχεις από πουθενά ρεύμα να δώσει εντολή.
Στην παραπάνω φωτό ουσιαστικά το ένα καλώδιο έρχεται από το μπουτόν και το άλλο καταλήγει στην μπαταρία κλείνοντας το κύκλωμα farao

(αυτό έχω κάνει και εγώ jocolor )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.kangaroo.gr
mavras
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mavras

Registration date : 16/06/2010

stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 16 2011, 17:07

Γιωργο, βγαλε μια φωτο να δουμε πως φαινεται στην θεση που την εχεις βαλει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
.........
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος :
Registration date : 31/03/2010

stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 16 2011, 18:48

stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Dsc01061u


stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Dsc01062kf


stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Dsc01063q


stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Dsc01064td


stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Dsc01065tj


stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Dsc01066gp


stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Dsc01067ki

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
LARRY
Member
Member
LARRY

Ηλικία : 48
Τόπος : ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Registration date : 15/01/2009

stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 16 2011, 19:09

Μου φαίνεται Τρίτη έρχομαι για κούρεμα,βλέπω το εργαλείο από κοντά και στα καπάκια πάω για ψώνια!Στείλε μου με pm διεύθηνση και τηλέφωνο.
Εν τω μεταξύ να σας ενημερώσω ότι τελικά θα φύγω για Θεσσαλονίκη 24/10-29/10.Άρα για την ομαδική θα πρέπει να περιμένετε.Αν πάλι κάποιος μπορεί....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
iannag
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
iannag

Ηλικία : 46
Τόπος : Βόλος
Registration date : 24/11/2010

stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 16 2011, 21:19

4kings (ΓΙΩΡΓΟΣ-k9) έγραψε:
stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Dsc01065tj

......


Γιώργο τσέκαρε τις οδηγίες της κόρνας, αν δεν κάνω λάθος λέει οτι πρέπει να μπεί όρθια και όχι ξαμπλωμένη, κάπως έτσι δηλαδή:

iannag έγραψε:

......

stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Hornu


Έχει επεξεργασθεί από τον/την iannag στις Σαβ Οκτ 22 2011, 01:44, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
.........
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος :
Registration date : 31/03/2010

stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 16 2011, 21:24

οτι και να λεει τα καγκελα εμποδιζουν στο να μπει αλλιως Laughing

ελπιζω να μην "βραχνιασει" Laughing

merci merci
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jOnnYs
gold member
gold member
jOnnYs

Τόπος : Οπου φυσάει ο άνεμος...
Registration date : 12/04/2010

stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 16 2011, 22:55

mikios έγραψε:
4kings (ΓΙΩΡΓΟΣ-k9) έγραψε:
Φιλιππα και Γιαννη μη με τρελενετε Laughing

..ξερω πολυ καλα τι εχω κανει ακριβως και αυτο που εκανα ειναι αυτη η συνδεση:
stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Realay4

αυτό ναι, είναι σωστό, συννενοηθήκαμε geek
Στο προηγούμενο σχέδιο συνδέεις το μπουτόν με τη μια και την άλλη άκρη του ρελέ, και δεν έχεις από πουθενά ρεύμα να δώσει εντολή.
Στην παραπάνω φωτό ουσιαστικά το ένα καλώδιο έρχεται από το μπουτόν και το άλλο καταλήγει στην μπαταρία κλείνοντας το κύκλωμα farao
(αυτό έχω κάνει και εγώ jocolor )
Γιωργάκη μου,θα σε απογοητεύσω,δεν είναι ούτε έτσι.Κοιτώντας τo service manual,είδα ότι η μαμά κόρνα έχει μόνιμο ( + ) ( το O/R-orange-red )και πατώτας το μπουτόν της δίνει το (-) το B/BL μαύρο με μπλέ γραμμή το οποίον (-) το ονομάζει και B/W-μαύρο με άσπρη γραμμή..
Φιλαράκο τα λέμε απο κοντά... Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mavras
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mavras

Registration date : 16/06/2010

stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Icon_minitimeΔευ Οκτ 17 2011, 00:29

4kings (ΓΙΩΡΓΟΣ-k9) έγραψε:
οτι και να λεει τα καγκελα εμποδιζουν στο να μπει αλλιως Laughing

ελπιζω να μην "βραχνιασει" Laughing

merci merci
α γεια σου!!
αυτο ηθελα να δω. το πως μπηκαν σε σχεση με τα καγκελα.
ευχαριστω γιωργο!

απο το μαγαζι ψηλα στην Ηρακλειου την πηρες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Perrakis
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Perrakis

Ηλικία : 40
Τόπος : Heraklion, Crete
Registration date : 15/08/2010

stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Icon_minitimeΔευ Οκτ 17 2011, 00:49

Δεν θα το κάνουμε power buy τελικα???
Ποιος θα μας τις στείλει Κρήτη???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 44
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Icon_minitimeΔευ Οκτ 17 2011, 02:17

είναι βασικότατο για την μακροζωία της κόρνας να μπει καρακόρυφα. Γιώργο βελτίωσε τουλάχιστον την γωνία, αν όχι κάθετα τουλάχιστον όσο πιο πολύ γίνεται...μου είχε εξηγήσει ο καρράς στην σαλόνικα γιατί κάποτε τεχνικά, κάτι για αυτολίπανση ή αυτοψύξη ή αυτοκάτι τέλος πάντων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
iannag
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
iannag

Ηλικία : 46
Τόπος : Βόλος
Registration date : 24/11/2010

stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Icon_minitimeΔευ Οκτ 17 2011, 02:43

Perrakis έγραψε:
Δεν θα το κάνουμε power buy τελικα???
Ποιος θα μας τις στείλει Κρήτη???

Μπορώ να το αναλάβω και εγώ το ΡΒ αρκεί να βρεθεί κάποιο μαγαζί που να τις έχει και να κάνει καλύτερη τιμή. Εδώ στον Βόλο, όπως προείπα, βρήκα σε έναν και την έχει 18ευρώ την διπλή και δεν μπορεί να κάνει καλύτερη τιμή γιατί μιλάμε για 5 συσκευασίες των 2 δηλαδή σύνολο 10 κόρνες. Για την μονή πήρε κάποιον τηλέφωνο να ρωτήσει (λογικά τον προμηθευτή του) και του είπε ότι δεν έχει.
Απ’ ότι έχω κοιτάξει δεν έχω βρεί κάπου μέσω ιντερνετ. Άμα βρεθεί κάτι ευχαρίστως να αναλάβω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
.........
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος :
Registration date : 31/03/2010

stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Icon_minitimeΔευ Οκτ 17 2011, 11:13

mavras έγραψε:
4kings (ΓΙΩΡΓΟΣ-k9) έγραψε:
οτι και να λεει τα καγκελα εμποδιζουν στο να μπει αλλιως Laughing

ελπιζω να μην "βραχνιασει" Laughing

merci merci
α γεια σου!!
αυτο ηθελα να δω. το πως μπηκαν σε σχεση με τα καγκελα.
ευχαριστω γιωργο!

απο το μαγαζι ψηλα στην Ηρακλειου την πηρες?

ναι στη γωνια πλαπουτα-ηρακλειου που ειναι!


tazakos έγραψε:
είναι βασικότατο για την μακροζωία της κόρνας να μπει καρακόρυφα. Γιώργο βελτίωσε τουλάχιστον την γωνία, αν όχι κάθετα τουλάχιστον όσο πιο πολύ γίνεται...μου είχε εξηγήσει ο καρράς στην σαλόνικα γιατί κάποτε τεχνικά, κάτι για αυτολίπανση ή αυτοψύξη ή αυτοκάτι τέλος πάντων.

οκ Γιαννη .ευχαριστω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mavras
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mavras

Registration date : 16/06/2010

stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Icon_minitimeΔευ Οκτ 17 2011, 21:16

4kings (ΓΙΩΡΓΟΣ-k9) έγραψε:


ναι στη γωνια πλαπουτα-ηρακλειου που ειναι!
OK
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Jimmis
gold member
gold member
Jimmis

Ηλικία : 53
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-- ΕΔΕΣΣΑ- ΒΟΛΟΣ
Registration date : 17/05/2008

stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 21 2011, 18:47

bandit έγραψε:
ρε φα με τρελάνετε με τα σχέδια το σωστό είναι αυτό


stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Stebelongtswiring

https://www.vstromhellasforum.com/t4226p225-topic




αυτο το σχεδιο ειναι ΛΑΘΟΣ το σωστο ειναι αυτο stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Stebelongtswiring

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://dkautosevice@yahoo.gr
Vezouvios
Administrator
Administrator
Vezouvios

Ηλικία : 45
Τόπος : Mακεδονια
Registration date : 09/10/2009

stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 21 2011, 22:05

Oντως το σχεδιο που ποσταρε ο jimmis ειναι το σωστο...


Σημερα την τοποθετησα...
Jimmi κορναρω ακους???





Υ.Σ Μαυριδη Thanks

_________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
ΗΛΙΑΣ
Θεσσαλονικη.Ελλας
www.vstromhellasforum.com
Email:vezouvios@vstromhellasforum.com
Vstrom -650 K4  Vstrom -1000 K7. MTS 1200s K16

stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Anim_77de2acd-f78b-e4a4-21de-bcd392d7392b
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
STAMOS V-STROM
Member
Member
STAMOS V-STROM

Ηλικία : 40
Τόπος : ΑΘΗΝΑ-ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
Registration date : 26/04/2010

stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 21 2011, 22:38

Τελικα τι εγινε παγωσε το θεμα για PB η οχι? Εχουμε καταλήξει ποια να παρουμε γιατι εγω μπερδευτικα....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
iannag
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
iannag

Ηλικία : 46
Τόπος : Βόλος
Registration date : 24/11/2010

stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Icon_minitimeΣαβ Οκτ 22 2011, 02:00

STAMOS V-STROM έγραψε:
Τελικα τι εγινε παγωσε το θεμα για PB η οχι? Εχουμε καταλήξει ποια να παρουμε γιατι εγω μπερδευτικα....
Εδώ στην επαρχία δεν έχουμε και πολλές επιλογές σε μαγαζιά. Στον Βόλο την βρήκα 18 ευρώ και στη Λάρισα στα 19 ή 20 ευρώ (δεν θυμάμαι καλά την αρχική) και άμα πάρουμε 5, μιλάω πάντα για την Magnum την διπλή, δηλαδή σύνολο 10 κόρνες, τις αφήνει στα 17 ευρώ. Το θέμα είναι συμφέρει να κάνουμε ΡΒ την στιγμή που η έκπτωση που κάνουν είναι λιγότερη από το κόστος των μεταφορικών; Δηλαδή άμα πάρουμε αυτή που την αφήνει στα 17ευρώ και θέλει άλλα 3 με 5 ευρώ για μεταφορικά σύνολο 20 -22ευρώ βγαίνει πιο ακριβά από το να πάει ο καθένας να την πάρει μόνος του χωρίς έκπτωση. Εκτός και αν δεν την βρίσκεται στα μέρη σας.

Εδώ είναι η λίστα όσων δηλώσαν ενδιαφέρων:

1. Hypersonic
2. terino
3. msp (αν όντως αντικαθιστά την μαμά)
4.mavras
5. socrates (με ενα ? γιατι ειμαι στα κοκκινα αυτον τον μηνα)
6. LARRY
7.iannag
8. STAMOS V-STROM
9.
10.

Δηλώστε αν εξακολουθείτε να ενδιαφέρεστε και ευχαρίστως να αναλάβω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
scarface
Member
Member
scarface

Ηλικία : 40
Τόπος : Έδεσσα-Αλεξάνδρεια
Registration date : 15/10/2010

stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Icon_minitimeΣαβ Οκτ 22 2011, 02:06

Παίδες μέσα και εγώ!


1. Hypersonic
2. terino
3. msp (αν όντως αντικαθιστά την μαμά)
4.mavras
5. socrates (με ενα ? γιατι ειμαι στα κοκκινα αυτον τον μηνα)
6. LARRY
7.iannag
8. STAMOS V-STROM
9. scarface
10.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Icon_minitimeΤετ Νοε 09 2011, 20:42

jOnnYs έγραψε:

Γιωργάκη μου,θα σε απογοητεύσω,δεν είναι ούτε έτσι.Κοιτώντας τo service manual,είδα ότι η μαμά κόρνα έχει μόνιμο ( + ) ( το O/R-orange-red )και πατώτας το μπουτόν της δίνει το (-) το B/BL μαύρο με μπλέ γραμμή το οποίον (-) το ονομάζει και B/W-μαύρο με άσπρη γραμμή..
Φιλαράκο τα λέμε απο κοντά... Smile

Μιας και σημερα που πέρασα από τον Γιώργο για να παραλάβω την γεφυρα μιλησαμε λιγακι για την stebel και μου ειπε καποια προβληματα που του παρουσίαζε θα προσπαθησω να εξηγησω τι πρέπει να κάνουμε για να δουλευει σωστα με την βοηθεια των πληροφοριών που αναφερει ο jOnnYs παραπάνω!

Παρακάτω ειναι το τι ισχύει γενικοτερα για το ρελέ...
Στο ποδαράκι με τον αριθμό 30 θα τοποθετήσουμε το θετικο καλώδιο (+) από την μπαταρία.
Στο ποδαρακι με τον αριθμο 85 θα τοποθετησουμε μια γειωση, συνηθως το αρνητικο (-) της μπαταριας.
Στο ποδαρακι με τον αριθμο 86 από την φύσα της μαμά κόρνας για να πάρει εντολή το πηνίο του ρελέ.
Στο ποδαρακι με τον αριθμό 87 στον θετικό πόλο της stebel κόρνας.

Οπότε εμεις συγκεκριμένα στην v-strom μιας και η κορνα έχει μόνιμο ρευμα από το O/R καλώδιο το τοποθετούμε στο ποδαράκι της εντολής Νο86 ενώ στο ποδαράκι Νο85, στο οποίο κανονικα βάζουμε την γείωση, συνδέουμε το καλώδιο Β/BL της μαμα κορνας και έτσι κάθε φορά που πατάμε το κουμπάκι της κόρνας θα δίνει το (-) στο καλώδιο B/BL της μαμα κόρνας και έτσι θα γειώνεται το ρελέ και θα λειτουργεί η stebel...ελπίζω να βοηθησα και με τα παραπάνω και με το παρακάτω σχήμα το οποίο έφτιαξα!!


stebel - Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 - Σελίδα 11 Stebelnikos147


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 11 από 14Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: