Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Σωληνακια υψηλης

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
panos
gold member
gold member
panos

Ηλικία : 52
Τόπος : Αθήνα - Αγ.Ανάργυροι
Registration date : 01/02/2008

Σωληνακια υψηλης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνακια υψηλης   Σωληνακια υψηλης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 10 2009, 11:41

αυτό που λέω είναι ότι στα υδραυλικά συστήματα εάν μειώσεις την διάμετρο και η δύναμη που ασκείς είναι σταθερή δεν μεγαλώνει η πίεση του συστήματος δηλαδή τα bar.
τώρα στα φρένα μας μπορείς να βάλεις μια 19 τρόμπα, όπως έχουν κάνει πολλοί και να έχεις καλύτερα φρένα,αλλά αυτό δεν έχει σχέση με τα bar του κυκλώματος,αλλά μπορεί να ασκείς περισσότερη δύναμη στην μανέτα η έχει διαφορετικό μοχλικό η απλά είναι καλύτερης ποιότητας τρόμπα.

και όλα αυτά τα γράφω γιατί έχω την άποψη ότι το μηχανάκι δεν έχει πρόβλημα στην δύναμη του φρεναρίσματος άρα και στην απόσταση ακινητοποιήσεις αλλά στην αίσθηση που έχει το φρένο που είναι μπούρδα και από ότι έχω δει κανένα 650 δεν εχει δυνατότερό σύστημα φρένων(μεγαλύτερους δίσκους,τρόμπα κτλ.)
εκτός εάν κάνω λάθος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KOYRKOYBINIS
Member
Member
KOYRKOYBINIS

Ηλικία : 42
Τόπος : ΚΑΜΑΤΕΡΟ
Registration date : 14/06/2008

Σωληνακια υψηλης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνακια υψηλης   Σωληνακια υψηλης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 10 2009, 19:40

Λοιπον,οπως εγραψα και στο φιλο spyrako 35 τον οποιο ξαναευχαριστω για τον χρονο του:Πηγα σημερα στο brake shop στην Αθηνα και ρωτησα διαφορες πληροφοριες.Ο τυπος φερνει για το μοντελο με αβς τα tubo fren (ιταλικα)τα οποια απ'οτι καταλαβα ειναι πολυ καλα σαν μαρκα κλπ.Αλλη εταιρεια που να βγαζει για αυτο το μοντελο δεν υπαρχει!Αυτο που με διαβεβαιωσε ειναι οτι θα δω μεγαλη διαφορα και μου το λεει οχι μονο απο την εμπειρια και τις γνωσεις πανω στο θεμα αλλα και απο αποψεις ατομων που τα τοποθετησαν που εμειναν ευχαριστημενοι.Επισης το πισω φρενο θα βελτιωθει αρκετα και το abs δεν θα ενεργοποιειται τοσο ευκολα και αοριστα οπως τωρα.Το σετ περιλαμβανει Ο Λ Α τα σωληνακια και τα ρακορ και ετσι δεν θα χρειαστω κατι αλλο.Ολα αυτα βεβαια στην τιμη των 220 ευρω,το οποιο ειναι διολου ευκαταφρονητο ποσο!Ιδια τιμη και στην αντιπροσωπεια Ελλαδος της tubo fren,Μιχαλακοπουλου 206 ,Αθηνα.Πρεπει να πω πως μου φανηκε γνωστης του αντικειμενου και με επεισε αρκετα.Απο το να σκαω και ακρη να μην βγαζω,αφου η αλλαγη τρομπας μπορει να γινει και μεταγενεστερα βλεποντας την εξελιξη της διαδικασιας αλλαγης των σωληνακιων,λεω να παω να τα παρω και να τα βαλω.Αυτο που μου τονισε ειναι οτι πρεπει να παω σε εξουσιοδοτημενο καταστημα,ωστε αν χρειαστει να προγραμματιστει κατι στο abs κατα την εξαερωση ,να γινει εκει.Δεν μου ανεφερε τιποτε για τρομπες,δαγκανες κλπ.Δεν θελω να δωσω χρηματα για δαγκανες κλπ,αφου αυτα θα ειναι παρα πολλα.Εξαλλου η χρηση της μοτο μου ειναι σχετικη,αφου πολλα ταξιδια δεν κανω,ουτε παω με τα οσα και συνεχεια φρεναριστος,απλως για τα λεφτα που θα κοστισουν τα σωληνακια και τα οποια μπορω να τα δωσω,θα βελτιωσω καπως την κατασταση και θα μου παρασχουν μια καποια περισσοτερη ασφαλεια.Αν στην πορεια προκυψει οτιδηποτε,τοτε θα συγκαλεσουμε εκ νεου συμβουλιο εδω μεσα για να δουμε τι θα γινει.Αυτο που θελω να ρωτησω εδω μεσα ειναι το που να παω να τα τοποθετησω, για σωστη-προσεγμενη δουλεια και ποσο θα κοστισει η τοποθετηση?
Ευχαριστω για τον χρονο σας...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILT
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
MILT

Ηλικία : 59
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2009

Σωληνακια υψηλης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνακια υψηλης   Σωληνακια υψηλης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 10 2009, 22:24

bluemax έγραψε:
λιγο αναποδα μου φαινονται τα πραγματα ρε παιδια ετσι οπως τα διαβαζω. Αν μειωνεται η δυναμη ή αυξανεται η διαδρομη,τοτε ποιος ο λογος να αναβαθμιζουν τα φρενα με 19αρες?


Καταφευγεις σε μεγαλυτερη τρομπα οταν τοποθετεις μεγαλυτερη δαγκανα.
Ετσι κρατας την αναλογια επιφανειων αντλιας - δαγκανας σταθερη αρα και την διαδρομη της μανετας την ιδια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vstrom.gr/
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 44
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Σωληνακια υψηλης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνακια υψηλης   Σωληνακια υψηλης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 10 2009, 22:32

κουρκομπινάκο το ίδιο σετ αυτό που έχει 220 ευρώ το έχω στα χέρια μου και περιμένω πότε να το περάσω, το πήρα 160 και αν θέλεις την ίδια τιμή το παίρνεις και εσύ...όσο για όσα σου ειπε ο brake shop λίγο πολύ τα είπαμε όλοι εδώ, εγώ πάντως θα σου πρότεινα να διαθέσεις χρήματα για 4-πίστονες πρώτα και ΄να αφήσεις τα σωληνάκια για δεύτερο βήμα αν δεν μπορείς να τα κάνεις όλα μαζί με 350.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KOYRKOYBINIS
Member
Member
KOYRKOYBINIS

Ηλικία : 42
Τόπος : ΚΑΜΑΤΕΡΟ
Registration date : 14/06/2008

Σωληνακια υψηλης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνακια υψηλης   Σωληνακια υψηλης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Δεκ 11 2009, 16:06

Τελικα αγορασα το σετ σημερα και περιμενω κι εγω να το βαλω.Το πηρα απο Μιχαλακοπουλου 206 (αντιπροσωπεια tubo fren )και ο τυπος μου τα αφησε στα 200 ευρω,αρκετα πιο υψηλη απο την δικη σου!!!Να ρωτησω απο που τα πηρες,ή δεν κανει,γιατι εδω την ψιλοπατησα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 44
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Σωληνακια υψηλης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνακια υψηλης   Σωληνακια υψηλης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Δεκ 11 2009, 16:48

KOYRKOYBINIS έγραψε:
Τελικα αγορασα το σετ σημερα και περιμενω κι εγω να το βαλω.Το πηρα απο Μιχαλακοπουλου 206 (αντιπροσωπεια tubo fren )και ο τυπος μου τα αφησε στα 200 ευρω,αρκετα πιο υψηλη απο την δικη σου!!!Να ρωτησω απο που τα πηρες,ή δεν κανει,γιατι εδω την ψιλοπατησα!

τα πήρα χίλια μέτρα από το σπίτι σου, μα καλά σου λέω στα βρίσκω 60 ευρώ κάτω από τον αντιπρόσωπο και πας και τα παίρνεις από εκεί? scratch

καλοφόρετα πάντως και όταν τα βάλεις πες που και πόσο γιατί δεν με βλέπω να αξιώνομαι να τα περάσω εγώ ποτε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KOYRKOYBINIS
Member
Member
KOYRKOYBINIS

Ηλικία : 42
Τόπος : ΚΑΜΑΤΕΡΟ
Registration date : 14/06/2008

Σωληνακια υψηλης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνακια υψηλης   Σωληνακια υψηλης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Δεκ 11 2009, 18:48

Βρε για μια ωρα την πατησα!Πρωτα τα πηρα και μετα ειδα το μηνυμα σου!!!Φανταζομαι απο το moto madness στο ιλιον...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
george_571

george_571

Ηλικία : 53
Τόπος : Athens
Registration date : 26/03/2009

Σωληνακια υψηλης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνακια υψηλης   Σωληνακια υψηλης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Δεκ 12 2009, 15:27

εισαι σιγουρος οτι με τα σωληνακια υψηλης πιεσης θα εχεις καλυτερα φρενα?? κι εγω πριν καιρο προτεινα στο μηχανικο μου να βαλω σωληνακια υψηλης μου ειπε οτι δε θα κερδισω απολυτως τιποτα ελεω AΒS αλλα θα μπαινει και το ABS πιο συχνα...δε ξερω....για ψαξε το λιγακι μην την πατησεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kafetzo
Member
Member
kafetzo

Ηλικία : 35
Τόπος : Αθήνα - Σεπόλια
Registration date : 25/11/2010

Σωληνακια υψηλης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνακια υψηλης   Σωληνακια υψηλης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Σεπ 13 2011, 21:40

Τελικά με τα σωληνάκια υψηλής τι γίνεται στα μοντέλα με ABS??? Κάνουν δουλειά ή τσάμπα λεφτά? Ρωτάω με αφορμή την παρότρυνση ενός βουλκανιζατερά-μηχανικού, στον οποίο πήγα να πάρω τιμή για λάστιχα, να βάλω σωληνάκια υψηλής, τακάκια χρυσά και κάποια υγρά φρένων (δεν θυμάμαι εταιρία) και θα δω άλλο φρενάρισμα. Τι έχουν να πουν οι έχοντες ABSάτοι με σωληνάκια?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 44
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Σωληνακια υψηλης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνακια υψηλης   Σωληνακια υψηλης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Σεπ 13 2011, 21:51

kafetzo έγραψε:
Τελικά με τα σωληνάκια υψηλής τι γίνεται στα μοντέλα με ABS??? Κάνουν δουλειά ή τσάμπα λεφτά? Ρωτάω με αφορμή την παρότρυνση ενός βουλκανιζατερά-μηχανικού, στον οποίο πήγα να πάρω τιμή για λάστιχα, να βάλω σωληνάκια υψηλής, τακάκια χρυσά και κάποια υγρά φρένων (δεν θυμάμαι εταιρία) και θα δω άλλο φρενάρισμα. Τι έχουν να πουν οι έχοντες ABSάτοι με σωληνάκια?

χρυσά τακάκια ναι κ αν θελεις να με ακούσεις EBC, επίσης θυμίσου τα υγρά φρένων αν κ νομίζω χαζομαρούλα αυτό. Οσο για τα υψηλής θέλεις σετ 9 τεμαχίων για να αλλάξεις απλά από υψηλής ελαστικού τύπου σε υψηλής μεταλλικού τύπου. η διαφορά είναι ανεπαίσθητη κ για μένα αχρείαστη. Ασε που για να μπούνε είναι σαν να κάνεις μεταμόσχευση μυελού των οστών σε άνθρωπο, θέλουν όλα ξήλωμα....όλο το μηχανάκι όμως! Κ τόσος μπελάς για να μην καταλάβεις διαφορά, εγώ λεω όχι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Σωληνακια υψηλης

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Φρένα-Μετάδοση-
Μετάβαση σε: