Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Ποιές μπότες?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
σαλιγκάρι
gold member
gold member
σαλιγκάρι

Ηλικία : 50
Τόπος : Περιστέρι
Registration date : 11/09/2008

Ποιές μπότες? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιές μπότες?   Ποιές μπότες? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 28 2010, 19:29

μιλησα μονο για την αδιαβροχοποιηση της μποτας και τιποτις αλλο.και επαναλαμβανω πως για 2-3 μηνες ηταν αψογες σε ολα.
κατα τα αλλα η μποτα τα σπαει οπως ειπε και ο γιωργης.
περιμενω να βρεις λυση ρε γιωργαρε δεν τις εχω πεταξει τις μποτες μιας και εμφανισιακα ειναι αριστες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
domiemic65

domiemic65

Ηλικία : 49
Registration date : 02/05/2008

Ποιές μπότες? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιές μπότες?   Ποιές μπότες? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Φεβ 10 2010, 23:29

Απο τις καλύτερες (αν όχι οι καλύτερες) μπότες της αγοράς:

http://www.daytona.de/english/boots_e/gore.html
Είναι εταιρία που φτιάχνει ΜΟΝΟ μπότες και μάλιστα χειροποίητες στην Γερμανία!! Εδώ δεν είναι και πολύ γνωστές ίσως λόγω περιορισμένης διαφήμισης... αλλά και γιατί ήταν αρκετά ακριβές! Αν βάλεις και την Dainesomania που έχουμε όλοι λίγο πολύ (δικαιολογημένα δεν λέω)...

Εχω εδώ και 14 μηνες περιπου τα μποτάκια Rainbow GTX και πριν λιγες μερες πηρα και τις Voyager GTX!
Στην Eliofil στην αρχή στη Βουλιαγμένης τις έχουν σε πολύ καλές προσφορά 50% (Σε παλιότερο κατάλογο τις είχαν 279? και τις πήρα 139). Μάλλον όμως δεν έχει και πολλά νούμερα ούτε μοντέλα... υποψιάζομαι οτι μπορεί και να σταματήσουν να τις εισάγουν.
Τα μποτάκια τα φοράω κάθε μέρα κάνοντας περι τα 50χλμ τουλάχιστον. Δεν έχουν πάρει ποτέ νερό ούτε κρυο βεβαια! Τις μπότες τις έχω βάλει μόνο μια φορά...


Α και μια παρατήρηση! Η μεμβράνη XCR GORE TEX είναι η κατα κάποιο τρόπο καλοκαιρινή εκδοχή της κανονικής Gore Tex και για αυτό τον λόγο θα την δείτε φορεμένη σε διάτριτα μποτάκια και μπότες για καλοκαιρινή touring χρήση!
Είναι και αυτή 100% αδιάβροχη και ίσως έχει ακόμα καλύτερη διαπνοή απο την απλή GT αλλά τα παπούτσια που την φέρουν δεν είναι για χειμώνα...
Μου την σπάει ρε γμτ που μόνο όταν την πατήσουμε μαθαίνουμε κάποια πράγματα τα οποία οι πωλητές θα έπρεπε να τα ξέρουν (πράγμα για το οποίο πολύ αμφιβάλω) και να μας λένε!!!! Ο φίλος πχ που λέει σε προηγούμενο post οτι κρυώνει με τις TCX δεν θα είχε κανενα θεμα αν του έλεγε ο πωλητης οτι οι AIRTECH είναι στην ουσία για καλοκαιρινό τουρισμό οπότε στην περίπτωση αυτή θέλουμε να μπάζουν αέρα που λέει ο λόγος...

Επίσης όλα αυτά τα τεχνικά είδη θέλουν και την κατάληλη και συχνή φροντίδα κάθε τόσο για να μπορούν να αποδίδουν σωστά (καθαρισμό, λύπανση)... Αν πχ σε ένα παπούτσι GT βάλουμε λύπος ακατάλληλο για την μεμβράνη τότε επιρεάζουμε την διαπνοή του...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SOTOS80

SOTOS80

Ηλικία : 43
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 13/02/2009

Ποιές μπότες? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιές μπότες?   Ποιές μπότες? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Φεβ 24 2010, 12:54

Να πώ κι εγώ το πρόβλημά μου.

Αγόρασα ένα ζευγάρι μποτάκια forma απο γνωστό κατάστημα της Αθήνας. Το αριστερό ήταν λίγο στενό αλλα σιγά σιγά το συνήθιζα (με χτύπαγε βέβαια όταν περπατούσα στο μπροστινό μέρος αλλά ελέγα ...δεν βαριέσαι). Στις πρώτες βροχές έβαλαν νερά απο μπροστά (στο πλάι).. τσαντίστικα και είπα να τις πάω πίσω στο μαγαζί μιάς και τις πουλάγανε για αδιάβροχες. Μου τις κρατήσανε 2 μέρες (τις δοκιμάσανε) και μου τις δώσανε πίσω λέγοντάς μου ότι είναι μια χαρά και δεν βάζουν νερά. Τις πέρνω... πάω σπίτι και τις αφήνω για κανένα 2 λεπτο κάτω απο την βρύση και εντοπίζω που ακριβώς βάζουν νερό.

Τις ξαναπάω πίσω στο κατάστημα και ευτυχώς μου λέει ο πωλητής.. φέρτες και θα τις στείλουμε στο εργοστάσιο. Μετά απο 2 εβδομάδες με πέρνουν τηλέφωνο και μου λένε έλα να πάρεις ότι άλλο θέλεις.

Πάω με χαρά και φυσικά δεν ξαναπήρα τις ίδιες αλλά κάτι άλλες Diadora. Ακόμα δεν τις έχω φορέσει στον δρόμο, μόνο μέσα στο σπίτι. Διαπιστώνω ότι το νούμερο είναι οριακό και με χτυπάνε μπροστά στα δάκτυλα. Το 42 μικρό... το 43 οριακό... το 44 πολύ μεγάλο. Και τώρα λέω να τις ξαναπάω πίσω μιάς και δεν έχω βγάλει καν τα ταμπελάκια απο πάνω. Το πρόβλημα είναι ότι στο κατάστημα δεν υπάρχει κανένα άλλο μοντέλο που να μου αρέσει και σε 1 - 2 που μου έκαναν κλίκ ... δεν έχει νούμερα και δεν θα ξαναφέρει. Οπότε είμαι αναγκασμένος να πάρω κάτι άλλο το οποίο ΔΕΝ χρειάζομαι αυτή την στιγμή.

Και φυσικά θα πρέπει να δώσω άλλα τόσα λεφτά και να ψάξω μπότες απο άλλο μαγαζί.
Και αναρωτιέμαι.. εγώ έχω πρόβλημα ή έτσι είναι όλες οι μπότες? Είναι δυνατόν να με χτυπάνε μπροστά? Είναι δυνατόν να μήν βρίσκω το νούμερο μου? Εσείς έχετε ανάλογη εμπειρία?

Δεν ξέρω τί να κάνω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.shipofools.gr
V.Stratos
moderator
moderator
V.Stratos

Ηλικία : 41
Τόπος : Βόλος
Registration date : 19/08/2008

Ποιές μπότες? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιές μπότες?   Ποιές μπότες? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Φεβ 24 2010, 13:56

Καταρχάς συγνώμη κιόλας αλλά το μαγαζί αν δεν καταλήξεις σε αγορά
δεν είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟ να σου δώσει τα λεφτά σου πίσω ??

Οσο αφορά τις μπότες τώρα..
Είναι το τί θα σου κάτσει στο πόδι
Μπορεί σε άλλες να φοράς 43 σε άλλες 44
Δοκιμάζεις και τις περπατάς λίγο μέσα στο μαγαζί
ΠΑΝΤΑ με χοντρή κάλτσα γιατί αν σου κάνουν με αυτή
τότε με λεπτές θα σου είναι μια χαρά πχ. για καλοκαίρι..

Δοκίμασε και άλλες πάντως..
Και ζήτα τα λεφτά σου πίσω

Σε λίγες μέρες τα LIDL θα βγάλουν εξοπλισμό μηχανής
Θα έχουν ΚΑΙ μπότες αλλά ΚΑΙ μποτάκια Wink

_________________
Ποιές μπότες? - Σελίδα 3 1331373600_20_1_EUR_3_dark

''Ride slower than your guardian angel can fly''

Reveka Project
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SOTOS80

SOTOS80

Ηλικία : 43
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 13/02/2009

Ποιές μπότες? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιές μπότες?   Ποιές μπότες? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Φεβ 24 2010, 14:11

Το πρόβλημα είναι ότι έχω λεπτό πόδι γενικά και με το 44 έχει αρκετό κενό αριστερά - δεξιά. Στο μήκος όμως αν θυμάμαι καλά είναι καλύτερα. Σκεφτομαι ότι με το 44 θα δείχνουν τεράστιες επάνω μου. Μπορώ να δοκιμάσω να πάρω 44 και να βάλω και πάτους μέσα αν είναι.Αλλά πάλι φοβάμαι ότι θα δείχνουν τεράστιες επάνω μου

Είναι σίγουρο ότι δίνουν λεφτά πίσω? Δεν μου έχει τύχει πότε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.shipofools.gr
KOYRKOYBINIS
Member
Member
KOYRKOYBINIS

Ηλικία : 42
Τόπος : ΚΑΜΑΤΕΡΟ
Registration date : 14/06/2008

Ποιές μπότες? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιές μπότες?   Ποιές μπότες? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Φεβ 24 2010, 14:17

DAINASE APACHE και τελος!!!Τις πηρα απο moto-expert Περιστεριου (θηβων),τιμη 160 ευρω.Στις μεγαλες βροχες πριν κανα διμηνο,βραχηκα οπου αλλου σκεφτεστε εκτος απο τα ποδια! Επισης με αυτες: α) πλενω τα μπαλκονια και τα αλουμινια, β) πλενω αυτοκινητο και μηχανη,τις χρησιμοποιω δηλαδη και σαν γαλοτσες!!! lol! Αποτελεσμα: 1000% αδιαβροχες,δεν περναει σταγονα!Επισης ειναι και πολυ ζεστες.Με προετρεψε να τις παρω ενας συναδελφος ο οποιος δεν εχει καν μηχανη,απλα οταν παει καμια Υπηρεσια εξω και κανει κρυο,τις φοραει για να κρατανε ζεστα τα ποδια του,συν οτι ειναι μαυρες και μοιαζουν με Υπηρεσιακο μποτακι,οποτε δεν θα σου πρηξει τ'αρχ...δια κανενας εποπτης!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geo
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
geo

Ηλικία : 50
Τόπος : ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Registration date : 11/04/2009

Ποιές μπότες? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιές μπότες?   Ποιές μπότες? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Φεβ 24 2010, 16:29

SOTOS80 έγραψε:
Το πρόβλημα είναι ότι έχω λεπτό πόδι γενικά και με το 44 έχει αρκετό κενό αριστερά - δεξιά. Στο μήκος όμως αν θυμάμαι καλά είναι καλύτερα. Σκεφτομαι ότι με το 44 θα δείχνουν τεράστιες επάνω μου. Μπορώ να δοκιμάσω να πάρω 44 και να βάλω και πάτους μέσα αν είναι.Αλλά πάλι φοβάμαι ότι θα δείχνουν τεράστιες επάνω μου

.

Κόψε νυχάκια ….συγγνώμη δεν κρατήθηκα . σοβαρά τώρα δοκίμασε άλλες μάρκες που έχουν διαφορετική φόρμα μου έχει τύχει μεγάλη διαφορά από μπότα σε μπότα .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SOTOS80

SOTOS80

Ηλικία : 43
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 13/02/2009

Ποιές μπότες? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιές μπότες?   Ποιές μπότες? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Φεβ 24 2010, 16:33

Ναί αυτό έχω σκοπό να κάνω .. μόνο που το πρόβλημά μου είναι τί θα κάνω με τα λεφτά που έχω δώσει σε αυτό το μαγαζί. Ουσιαστικά τα χάνω γιατι αναγκαστικά θα χρειαστεί να αγοράσω κάτι άλλο όπου δεν χρειάζομαι αυτή την στιγμή. Δεν νομίζω ότι θα δεχτούν να τα επιστρέψουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.shipofools.gr
geo
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
geo

Ηλικία : 50
Τόπος : ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Registration date : 11/04/2009

Ποιές μπότες? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιές μπότες?   Ποιές μπότες? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Φεβ 24 2010, 16:37

Απλά εξήγησε τους το πρόβλημα και ζήτησε τους ευγενικά αν γίνεται επιστροφή χρημάτων αν όχι θα έρθει η ώρα που κάτι θα χρειαστείς να είσαι σίγουρος .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
massai
gold member
gold member
massai

Ηλικία : 50
Τόπος : Ίλιον
Registration date : 03/11/2008

Ποιές μπότες? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιές μπότες?   Ποιές μπότες? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Φεβ 24 2010, 17:28

Αν σε πιστώσουν, θυμήσου να ζητήσεις πιστωτικό σφραγισμένο και υπογεγραμένο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SOTOS80

SOTOS80

Ηλικία : 43
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 13/02/2009

Ποιές μπότες? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιές μπότες?   Ποιές μπότες? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Φεβ 24 2010, 17:33

Ευχαριστώ για την συμβουλή!! Θα το κάνω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.shipofools.gr
SOTOS80

SOTOS80

Ηλικία : 43
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 13/02/2009

Ποιές μπότες? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιές μπότες?   Ποιές μπότες? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 25 2010, 11:23

Τελικά πήγα στο μαγαζί.. δοκίμασα το μεγαλύτερο νούμερο αλλά ήταν τεράστιο. Φυσικά δέν δέχτηκαν επιστροφή χρημάτων οπότε μου έκοψε ένα πιστωτικό για μελλοντικές αγορές. Το θέμα είναι ότι δεν χρειάζομαι κάτι άλλο αυτή την περίοδο εκτός απο μπότες.

Τώρα ΑΝ κάποιος σκέφτεται να αγοράσει κάτι αυτή την περίοδο και μπορεί να το βρεί στο συγκεκριμένο μαγαζί, μπορεί αν θέλει να βοηθήσει κι εμένα, να χρησιμοποιήσει το πιστωτικό που έχω δίνοντάς μου τα λεφτά ώστε να αγοράσω απο άλλο μαγαζί.Το μαγαζί είναι ο xikis στην Μιχαλακοπούλου.

Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.shipofools.gr
V.Stratos
moderator
moderator
V.Stratos

Ηλικία : 41
Τόπος : Βόλος
Registration date : 19/08/2008

Ποιές μπότες? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιές μπότες?   Ποιές μπότες? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 25 2010, 12:03

Πόσα λεφτά ??

Από Bering δοκίαμσες τπτ ή XPD που έχει μέσα ??
Γιατί τα Diadora που είπες δεν τα ήξερα και με το που τα είδε μου ήρθε κάπως.. No

_________________
Ποιές μπότες? - Σελίδα 3 1331373600_20_1_EUR_3_dark

''Ride slower than your guardian angel can fly''

Reveka Project
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SOTOS80

SOTOS80

Ηλικία : 43
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 13/02/2009

Ποιές μπότες? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιές μπότες?   Ποιές μπότες? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 25 2010, 12:37

Δεν θέλω Bering δεν έχω ακούσει κ τα καλύτερα λόγια.Με βλέπω για καμία dainese να τελειωνω. το υπόλοιπο στο μαγαζί είναι 132 euros. Το θέμα είναι να μπορέσω να αποδεσμευσω τα λεφτά από το συγκεκριμένο μαγαζί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.shipofools.gr
V.Stratos
moderator
moderator
V.Stratos

Ηλικία : 41
Τόπος : Βόλος
Registration date : 19/08/2008

Ποιές μπότες? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιές μπότες?   Ποιές μπότες? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 25 2010, 12:39

Να ξερες τί μου κάνεις τώρα που θέλω να πάρω ένα Tank Bag για την Ιταλία
της Bagster που ζαχαρώνω πολύ καιρό..
Αααχχχχχ...Και ξανα ααχχχχχχ..

Δε νομίζω οι Bering πάντως να μην είναι καλές..

_________________
Ποιές μπότες? - Σελίδα 3 1331373600_20_1_EUR_3_dark

''Ride slower than your guardian angel can fly''

Reveka Project
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SOTOS80

SOTOS80

Ηλικία : 43
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 13/02/2009

Ποιές μπότες? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιές μπότες?   Ποιές μπότες? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 25 2010, 13:12

Αν σκεφτεσαι να κανεις αγορα τώρα και θέλεις απο το συγκεκριμένο μαγαζι θα με διευκολίνεις πάααρααα πολυ!!!

Πες μου αν ειναι!!

Δεν θέλω BERING και ασε που δεν είχε και νούμερο. Δοκιμασα κάτι dainese και δεν εχουν καμια σχεση. 99% πάω για dainese αν καταφέρω και αποδεσμέυσω το ποσό απο τον xiki.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.shipofools.gr
JOHN-ROCK

JOHN-ROCK

Ηλικία : 40
Τόπος : N.FILADELFIA-ALEXANDROUPOLI
Registration date : 29/04/2010

Ποιές μπότες? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιές μπότες?   Ποιές μπότες? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Μάης 09 2010, 18:37

EΓΩ ΕΧΩ ΤΙΣ ΟΧΤΑR MATRIX.EINAI OI ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ TCX MATRIX 2 ΜΕ ΜΙΚΡΕΣ ΣΧΕΔΙΑΣΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ.Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΝΟΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΤΗΣ ALPINESTAR.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΟ ΛΟΓΟ.ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΟΤΙ ΤΙΣ ΦΟΡΑΩ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΑΔΙΑΒΡΟΧΕΣ 1000%.ΤΙΣ ΕΧΩ ΠΛΥΝΕΙ ΑΚΟΜΙ ΚΕ ΣΕ ΒΕΝΖΙΝ-ΑΔΙΚΟ ΜΕ ΠΙΕΣΗ!!!!!ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΦΘΑΡΤΕΣ.ΜΕ ΛΕΠΤΗ ΚΑΛΤΣΑ ΦΟΡΙΟΥΝΤΑΙ ΚΕ ΚΑΛΟΚΑΙΡΑΚΙ.ΕΝΤΑΞΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΗΤΕΣ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ 35 ΒΑΘΜΟΥΣ ΥΠΟΦΕΡΟΝΤΑΙ...ΠΡΟΤΕΙΝΩ TCX. OK OK OK
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Ποιές μπότες?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 3 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ένδυση-
Μετάβαση σε: