Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 έως 80% δυνατότερο φώς.......???

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
σαλιγκάρι
gold member
gold member
σαλιγκάρι

Ηλικία : 50
Τόπος : Περιστέρι
Registration date : 11/09/2008

έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: έως 80% δυνατότερο φώς.......???   έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤετ Σεπ 15 2010, 21:27

bozosd έγραψε:
hargoul έγραψε:
Αλλο ομως το λιγο πιο λευκο απο τις μαμα και αλλο το λευκο, εγω θελω λευκο!!!

Οπότε για <πεντακάθαρο λευκό> μόνον με ξένον...



οχι μονον μην ειστε απολυτοι.
να πω και γω την λαλακια μου για λευκο φως?
τις εχω πανω γυρω στον εναμιση χρονο και πριν ηταν γυρω στο τριμηνο στο ι.χ εχουν κατασπρο φως
για ριξτε μια ματια σε αυτες...........................
http://www.motorspeed.com/store_main.asp?int_catalog_id=5&int_category_id=56&int_subcategory_id=0&int_page=3&int_product_id=2646

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hargoul
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
hargoul

Ηλικία : 46
Τόπος : Χαλάνδρι
Registration date : 14/07/2008

έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: έως 80% δυνατότερο φώς.......???   έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤετ Σεπ 15 2010, 23:33

σαλιγκάρι έγραψε:
bozosd έγραψε:
hargoul έγραψε:
Αλλο ομως το λιγο πιο λευκο απο τις μαμα και αλλο το λευκο, εγω θελω λευκο!!!

Οπότε για <πεντακάθαρο λευκό> μόνον με ξένον...



οχι μονον μην ειστε απολυτοι.
να πω και γω την λαλακια μου για λευκο φως?
τις εχω πανω γυρω στον εναμιση χρονο και πριν ηταν γυρω στο τριμηνο στο ι.χ εχουν κατασπρο φως
για ριξτε μια ματια σε αυτες...........................
http://www.motorspeed.com/store_main.asp?int_catalog_id=5&int_category_id=56&int_subcategory_id=0&int_page=3&int_product_id=2646


Παλια στην τρανσαλπ ειχα βαλει μια λαμπα που την ειχα παρει απο την Autoplus (και απο οτι θυμαμαι ακριβα) ηταν καταλευκο το φως, σαν τα ξενον, αλλα απο φωτεινοτητα οχι τιποτα σπουδαιο, ασε που καηκε γρηγορα (και στην τρανσαλπ για να αλλαξεις μια γαμωλαμπα μπορει να ετρωγες καμια ωρα στο χαλαρο και ισως να εω και λιγο!).
Αυτες εδω οι XP Moto μπορει να μην εχουν το λευκο που θελω, αλλα απο φωτεινοτητα τις συγκρινω με τα ξενον.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://vstromhellas.forumgreek.com
spyrosk58
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
spyrosk58

Ηλικία : 65
Τόπος : Αθήνα - Νότια
Registration date : 17/04/2009

έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: έως 80% δυνατότερο φώς.......???   έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 16 2010, 09:49

Μην ξεχνάτε ότι η "λευκότητα" είναι αποτέλεσμα της λεγόμενης "θερμοκρασίας χρώματος" που μετριέται με Kelvin (K)
Πάνω από 4300Κ μπορεί να είναι λευκότερο "οπτικά" αλλά η διεισδυτικότητά του, όσο αυξάνουν τα Kelvin μειώνεται.
Πιο "κιτρινιάρικο" είναι και πιο αποτελεσματικό. Θυμηθείτε τα παλιά γαλλικά αμάξια με τα κίτρινα φώτα.
Οπότε μπορεί μεν "περι ορέξεως, ..." να μη γίνεται συζήτηση, αλλά επί της ουσίας έτσι έχουν τα πράγματα.
Απ' την άλλη αν δεν σου τύχει και ποτέ να οδηγήσεις με ομίχλη, πούσι, πάχνη και γενικά ατμοσφαιρικές συνθήκες με μειωμένη ορατότητα, τότε δεν έχεις και κανένα πρόβλημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hargoul
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
hargoul

Ηλικία : 46
Τόπος : Χαλάνδρι
Registration date : 14/07/2008

έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: έως 80% δυνατότερο φώς.......???   έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 16 2010, 10:27

spyrosk58 έγραψε:
Μην ξεχνάτε ότι η "λευκότητα" είναι αποτέλεσμα της λεγόμενης "θερμοκρασίας χρώματος" που μετριέται με Kelvin (K)
Πάνω από 4300Κ μπορεί να είναι λευκότερο "οπτικά" αλλά η διεισδυτικότητά του, όσο αυξάνουν τα Kelvin μειώνεται.
Πιο "κιτρινιάρικο" είναι και πιο αποτελεσματικό. Θυμηθείτε τα παλιά γαλλικά αμάξια με τα κίτρινα φώτα.
Οπότε μπορεί μεν "περι ορέξεως, ..." να μη γίνεται συζήτηση, αλλά επί της ουσίας έτσι έχουν τα πράγματα.
Απ' την άλλη αν δεν σου τύχει και ποτέ να οδηγήσεις με ομίχλη, πούσι, πάχνη και γενικά ατμοσφαιρικές συνθήκες με μειωμένη ορατότητα, τότε δεν έχεις και κανένα πρόβλημα.

Εχεις απολυτο δικιο Σπυρο, μην ξεχναμε αλλωστε οτι στα ξενον οσο αυξανει η θερμοκρασια μειωνονται τα λουμενς, αρα κιτρινο δυνατο, μωβ πιο αδυναμο!

Αλλα ελα που οπτικα στο ματι ειναι ωραιο το λευκο. Παντως ξαναλεω για οποιον θελει φως που να συγκρινεται με ξενον αλλα δεν τον πειραζει να ειναι ολιγον τι κιτρινα ειναι εξαιρετικα αυτα τα λαμπακια!

(Εαν τα δικα μου δεν τα θελει καποιος αλλος θα τα βαλω στο αμαξι, που εκει, δεν ξερω γιατι αλλα δεν με πειραζει να μην ειναι λευκα τα φωτα, και τα ξενον που εχω στο αμαξι, το οποιο χρησιμοποιειται σπανια, θα τα βαλω στον πατερα μου που με εχει πρηξει τοσο καιρο, αλλα βαριεμαι να του βαλω)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://vstromhellas.forumgreek.com
msp
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
msp

Ηλικία : 48
Τόπος : Athens, Ellas - Shantou, China
Registration date : 27/10/2009

έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: έως 80% δυνατότερο φώς.......???   έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 16 2010, 16:10

spyrosk58 έγραψε:
Μην ξεχνάτε ότι η "λευκότητα" είναι αποτέλεσμα της λεγόμενης "θερμοκρασίας χρώματος" που μετριέται με Kelvin (K)
Πάνω από 4300Κ μπορεί να είναι λευκότερο "οπτικά" αλλά η διεισδυτικότητά του, όσο αυξάνουν τα Kelvin μειώνεται.
Πιο "κιτρινιάρικο" είναι και πιο αποτελεσματικό. Θυμηθείτε τα παλιά γαλλικά αμάξια με τα κίτρινα φώτα.
Οπότε μπορεί μεν "περι ορέξεως, ..." να μη γίνεται συζήτηση, αλλά επί της ουσίας έτσι έχουν τα πράγματα.
Απ' την άλλη αν δεν σου τύχει και ποτέ να οδηγήσεις με ομίχλη, πούσι, πάχνη και γενικά ατμοσφαιρικές συνθήκες με μειωμένη ορατότητα, τότε δεν έχεις και κανένα πρόβλημα.
Άρα τα MOTOVISION υπερτερούν σε σχέση με τα XP MOTO;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: έως 80% δυνατότερο φώς.......???   έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 16 2010, 16:13

msp έγραψε:
Άρα τα MOTOVISION υπερτερούν σε σχέση με τα XP MOTO;

Με βάση τα δεδομένα, σίγουρα ναι...
Δεν τις έχω φορέσει ακόμα βέβαια, περιμένω να καούν οι nightbraker...

EDIT: Τώρα θυμήθηκα πως υπαρχουν κι αυτές, αποκλειστικά για μοτό και μάλιστα σε pack των 2:

http://www.osram.com/osram_com/Consumer/Automotive_Lighting/Products/Motorcycle_lamps/NIGHT_RACER/index.html

http://www.osram.com/osram_com/Consumer/Automotive_Lighting/Products/Motorcycle_lamps/X_RACER/index.html
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyrosk58
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
spyrosk58

Ηλικία : 65
Τόπος : Αθήνα - Νότια
Registration date : 17/04/2009

έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: έως 80% δυνατότερο φώς.......???   έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 16 2010, 20:30

msp έγραψε:
spyrosk58 έγραψε:
Μην ξεχνάτε ότι η "λευκότητα" είναι αποτέλεσμα της λεγόμενης "θερμοκρασίας χρώματος" που μετριέται με Kelvin (K)
Πάνω από 4300Κ μπορεί να είναι λευκότερο "οπτικά" αλλά η διεισδυτικότητά του, όσο αυξάνουν τα Kelvin μειώνεται.
Πιο "κιτρινιάρικο" είναι και πιο αποτελεσματικό. Θυμηθείτε τα παλιά γαλλικά αμάξια με τα κίτρινα φώτα.
Οπότε μπορεί μεν "περι ορέξεως, ..." να μη γίνεται συζήτηση, αλλά επί της ουσίας έτσι έχουν τα πράγματα.
Απ' την άλλη αν δεν σου τύχει και ποτέ να οδηγήσεις με ομίχλη, πούσι, πάχνη και γενικά ατμοσφαιρικές συνθήκες με μειωμένη ορατότητα, τότε δεν έχεις και κανένα πρόβλημα.
Άρα τα MOTOVISION υπερτερούν σε σχέση με τα XP MOTO;

Οι motovision be seen (αν λέμε γι αυτές) παράγουν αυτό το πρόσθετο "περίγραμμα" να το πω, πορτοκαλί ή μπλε, που σκοπό έχει να σε κάνει περισσότερο ορατό στα προπορευόμενα οχήματα.

Δεν είπα ότι το λευκό των xp moto είναι τόσο λευκό που ξεφεύγει σε Kelvin από το όριο. Αν και η συσκευασία δεν αναφέρει Kelvin, συγκρίνοντάς τα οπτικά με xenon 4300K είναι λιγότερο λευκά, άρα μια χαρά. Αν αποδειχτούν και όσο ανθεκτικά πρέπει (ο χρόνος θα δείξει) τότε κατά την προσωπική μου άποψη είναι άριστα. Ίδωμεν !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
msp
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
msp

Ηλικία : 48
Τόπος : Athens, Ellas - Shantou, China
Registration date : 27/10/2009

έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: έως 80% δυνατότερο φώς.......???   έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 17 2010, 20:52

Άρα το πορτοκαλί περίγραμμα των Motovision είναι ένα συν σε σχέση με το απλό λευκό των XP Moto, αλλά το θέμα είναι κατα πόσο αυτά τα +40% και +80% ισχύουν!
Αν τα XP Moto με το +80% είναι πιο φωτεινά με μακρύτερη δέσμη, υπερτερούν στο σκοτάδι σε σχέση με το 45% των Motovision και το περίγραμμα δεν είνα τίποτα παρά εφφέ!
....και ξαφνικά έχουμε και τα OSRAM Night Racer που αναφέρουν 90%... Τελικά ποιά;;;;;;;

Υ.Γ. Τις OSRAM τις βρήκα εδώ: http://www.moto-accessories.gr/greek/ProductDet.asp?PID=3302&CatID=588&CatPosition=559 Μήπως η τιμή σημαίνει κάτι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: έως 80% δυνατότερο φώς.......???   έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 17 2010, 21:21

msp έγραψε:
Υ.Γ. Τις OSRAM τις βρήκα εδώ: http://www.moto-accessories.gr/greek/ProductDet.asp?PID=3302&CatID=588&CatPosition=559 Μήπως η τιμή σημαίνει κάτι;

Κοίτα, τα +80%, +90% και πάει λέγοντας είναι πολύ υποκειμενικά...
Δεν πιστεύω πως ανταποκρίνονται σε φωτεινότητες lumens κι άρα στην πραγματικότητα...
Ότι θα δεις διαφορές σε σχέση με τις απλές είναι παραπάνω από σίγουρο...
Το περίγραμμα των motovision είναι όντως effect αλλά αυτή είναι η δουλειά του:
να τραβάει την προσοχή κυρίως στον καθρέφτη...

Τώρα, για την παρατήρησή σου που παρέθεσα, η τιμή αφορά σε 2 λάμπες
αλλά είναι όντως πάλι υψηλή σε σχέση με τις άλλες...
Ρίξε μια ματιά και σοτ e-bay αν θες για το τι τιμές "παίζουν"
προκειμένου να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης...

Ως ρεζουμέ, να σου πω απλά πως ό,τι κι αν επιλέξεις δεν θα χάσεις...
Εγώ φοράω τις nightbraker κι όποιος τις βλέπει στο δρόμο καταλαβαίνει
αμέσως πως πρόκειται για άλλη λάμπα...
Περιμένω να καούν, για να δοκιμάσω και τις motovision που τις έχω να κάθονται...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: έως 80% δυνατότερο φώς.......???   έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ Μαρ 21 2011, 20:52

Επισκέπτ έγραψε:
Εγώ ξαναλέω έχω βάλει τις PHILIPS MOTOVISION, είναι πράγματι κατά πολύ πιο φωτεινές από τις ΜΑΜΑ, το 40 % που αναφέρει είναι αλήθεια, έχω βάλει και ψείρες λεντ λευκές.

Τώρα αυτό με τους ρελέδες δεν το πολυκαταλαβαίνω αλλά θα ρωτήσω σήμερα τον γιατρό (ROBS), πάντως δεν μου είπε για ρελέδες.

Αλλά εάν δεν είναι πολύ σημαντικό δεν κόβω καλώδια!!!!!!!!!!!

Διαβασα όλες τις σελίδες και κατεληξα οτι οι MOTOVISION (BE SEEN) και οι XP MOTO ειναι οι πιο φωτεινες συμφωνα με οσους τις εχουν δοκιμασει με μια έμφαση προς της MOTOVISION...η απορία μου ομως ειναι τελικα οι MOTOVISION ειναι αισθητικά ωραιες ή οντως κανουν το φαναρι να φαινεται κοκκινο? Θελω κατι πιο λευκο και οχι κιτρινο όπως οι μαμα!! Τωρα φοραω καποιες οι οποιες εχουν ωραιο λευκο φως το βραδυ αλλά την μερα το φαναρι φαινεται σβηστο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: έως 80% δυνατότερο φώς.......???   έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤρι Μαρ 22 2011, 13:36

nikos147 έγραψε:
Επισκέπτ έγραψε:
Εγώ ξαναλέω έχω βάλει τις PHILIPS MOTOVISION, είναι πράγματι κατά πολύ πιο φωτεινές από τις ΜΑΜΑ, το 40 % που αναφέρει είναι αλήθεια, έχω βάλει και ψείρες λεντ λευκές.

Τώρα αυτό με τους ρελέδες δεν το πολυκαταλαβαίνω αλλά θα ρωτήσω σήμερα τον γιατρό (ROBS), πάντως δεν μου είπε για ρελέδες.

Αλλά εάν δεν είναι πολύ σημαντικό δεν κόβω καλώδια!!!!!!!!!!!

Διαβασα όλες τις σελίδες και κατεληξα οτι οι MOTOVISION (BE SEEN) και οι XP MOTO ειναι οι πιο φωτεινες συμφωνα με οσους τις εχουν δοκιμασει με μια έμφαση προς της MOTOVISION...η απορία μου ομως ειναι τελικα οι MOTOVISION ειναι αισθητικά ωραιες ή οντως κανουν το φαναρι να φαινεται κοκκινο? Θελω κατι πιο λευκο και οχι κιτρινο όπως οι μαμα!! Τωρα φοραω καποιες οι οποιες εχουν ωραιο λευκο φως το βραδυ αλλά την μερα το φαναρι φαινεται σβηστο...

Καποια γνωμη για τις MOTOVISION???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
John The Son
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
John The Son

Τόπος : Ξανθη
Registration date : 27/04/2009

έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: έως 80% δυνατότερο φώς.......???   έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤρι Μαρ 22 2011, 14:05

nikos147 έγραψε:
nikos147 έγραψε:
Επισκέπτ έγραψε:
Εγώ ξαναλέω έχω βάλει τις PHILIPS MOTOVISION, είναι πράγματι κατά πολύ πιο φωτεινές από τις ΜΑΜΑ, το 40 % που αναφέρει είναι αλήθεια, έχω βάλει και ψείρες λεντ λευκές.

Τώρα αυτό με τους ρελέδες δεν το πολυκαταλαβαίνω αλλά θα ρωτήσω σήμερα τον γιατρό (ROBS), πάντως δεν μου είπε για ρελέδες.

Αλλά εάν δεν είναι πολύ σημαντικό δεν κόβω καλώδια!!!!!!!!!!!

Διαβασα όλες τις σελίδες και κατεληξα οτι οι MOTOVISION (BE SEEN) και οι XP MOTO ειναι οι πιο φωτεινες συμφωνα με οσους τις εχουν δοκιμασει με μια έμφαση προς της MOTOVISION...η απορία μου ομως ειναι τελικα οι MOTOVISION ειναι αισθητικά ωραιες ή οντως κανουν το φαναρι να φαινεται κοκκινο? Θελω κατι πιο λευκο και οχι κιτρινο όπως οι μαμα!! Τωρα φοραω καποιες οι οποιες εχουν ωραιο λευκο φως το βραδυ αλλά την μερα το φαναρι φαινεται σβηστο...

Καποια γνωμη για τις MOTOVISION???

Τις φοραω καιρο, ειμαι ικανοποιημενος..!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stam
gold member
gold member
stam

Ηλικία : 39
Τόπος : πάνω στη σέλα...
Registration date : 19/11/2009

έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: έως 80% δυνατότερο φώς.......???   έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤρι Μαρ 22 2011, 15:47

παίδες το stream το άνοιξα τον Αυγουστο που εγκατέστησα τις extreme power της philips.

μέχρι τώρα δεν έχουν καεί και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από το αποτέλεσμά τους σε σχέση με το κιτρινιάρικο φως της μαμάς...
Αν υπάρχουν και πιο λευκές ή πιο φωτεινές...? Μάλλον! δεν ξέρω!

Το ζήτημα είναι ότι τις πλήρωσα ένα 20άρικο και μέχρι στιγμής είναι οκ γιατί ο tom (Θωμάς) είχε πει ότι καίγονται..

Αυτά!! όλα καλά από μένα, συνεχίζω δυνατά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: έως 80% δυνατότερο φώς.......???   έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤρι Μαρ 22 2011, 18:31

John The Son έγραψε:
Τις φοραω καιρο, ειμαι ικανοποιημενος..!!

Και απο χρωμα εχει όντως αυτη την πορτοκαλι αποχρωση ή το φαναρι φαίνεται λευκο??

Κανεις που να εχει βάλει τις ΜΟΤΟ ΧΡ υπαρχει να μας πει και αυτος εντυπωσεις??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: έως 80% δυνατότερο φώς.......???   έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤετ Μαρ 23 2011, 16:55

Tελικά σήμερα πήρα τις moto xp (9ευρω η μια) μιας και φοβηθηκα το πορτοκαλοκκοκινο χρώμα των motovision...μολις τις βαλω θα γραψω και εντυπώσεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: έως 80% δυνατότερο φώς.......???   έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 24 2011, 00:26

nikos147 έγραψε:
Tελικά σήμερα πήρα τις moto xp (9ευρω η μια) μιας και φοβηθηκα το πορτοκαλοκκοκινο χρώμα των motovision...μολις τις βαλω θα γραψω και εντυπώσεις!


Πριν λίγο έβαλα τις moto xp και οντως το φως ειναι αρκετα πιο δυνατο αλλά σαν χρώμα ειναι ελάχιστα λιγοτερο κιτρινο απο τα μαμα!! Εμενα επειδη φορουσε λάμπες απο τον προηγουμενο που εβγαζαν λευκο φως (δεν ειδα να γραφουν επωνυμία πάνω...) οι moto xp φαινονται πολυ πιο κιτρινες αλλά το φως που βγαζουν ειναι και αρκετα πιο εντονο!! Οποτε απο ομορφια δεν ειναι και οτι καλυτερο (με led ψειρες που εχω κανουν μεγαλη αντιθεση!!) αλλά ειναι αρκετα δυνατοτερες...


MILT έγραψε:
@ Γιωργος

Ειναι μια πανευκολη βελτιωση που κανεις με δυο ρελε που τοποθετεις μπροστα αριστερα μετα τον κονεκτορα της μπροστινης πλεξουδας.

Συνοπτικα κοβεις τα δυο καλωδια (μεσαια και μεγαλη σκαλα) που πηγαινουν στο μουτρο.
Απο την πλευρα του διακοπτη τα συνδεεις στο 86 των ρελε, απο την πλευρα των φορτιων τα συνδεεις στο 87 των ρελε, τα δυο 85 τα γειωνεις, τραβας και ενα καλο 6 καρε απο την μπαταρια με ασφαλεια στο 30 των ρελε και εισαι ετοιμος.

Ετσι εχεις 13,8V στην λαμπα και οxι 10,2V.

Μπορεις να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες?? Λέω να το επιχειρησω!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bozosd
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
bozosd

Ηλικία : 49
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 12/12/2009

έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: έως 80% δυνατότερο φώς.......???   έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 24 2011, 14:54

Ορίστε μερικές ημερίσιες φώτο για συγκρίσεις:

1. Όπως βλέπουμε την φώτο: ΔΕΞΙΑ μαμά osram - ΑΡΙΣΤΕΡΑ philips XP MOTO.

έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Xpmoto1

2. ΔΕΞΙΑ μαμά osram - AΡΙΣΤΕΡΑ osram night breaker.

έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Osram2

3. ΔΕΞΙΑ philips XP MOTO - AΡΙΣΤΕΡΑ osram night breaker.

έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Xpmotoosram3

έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 59167455

Οι πρώτες εντυπώσεις με το φως του ήλιου,μιας και δεν δοκιμάστηκαν νύχτα για να συγκρίνω
την φωτεινότητα την θερμότητα-λευκότητα και την απόσταση δέσμης της καθεμιάς,δείχνουν στο μάτι
και ίσως και στις φώτο πως οι osram night breaker είναι ένα κλικ πιο λευκές έναντι των philips XP MOTO.
Το σίγουρο βέβαια είναι,πως και οι δυο είναι πιο λευκές και δυνατές απο μαμά.
Η συνέχεια του συγκριτικού τεστ,αναμένεται στην πράξη σε πλήρες σκότος! What a Face
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: έως 80% δυνατότερο φώς.......???   έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 24 2011, 15:15

Μπραβο!! Ωραιο συγκριτικο!! Οι μονες που λείπουν ειναι οι ΜΟΤΟVISION...παντως αφου δοκιμασα τις ΜΟΤΟ ΧΡ και το χρωμα δεν μου αρεσε τοσο λέω να δοκιμασω και τις ΜΟΤΟVISION απο περιεργεια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης



έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: έως 80% δυνατότερο φώς.......???   έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 24 2011, 15:16

respect
Χαράς στο κουράγιο και την υπομονή σου να βάζεις - βγάζεις λάμπες... Να 'σαι καλά που μας ξεστραβώνεις φίλε Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: έως 80% δυνατότερο φώς.......???   έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 24 2011, 15:53

dimnik83 έγραψε:
respect
Χαράς στο κουράγιο και την υπομονή σου να βάζεις - βγάζεις λάμπες... Να 'σαι καλά που μας ξεστραβώνεις φίλε Smile

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ όταν έβλεπα τις φωτογραφίες... λέω από μέσα μου "έκατσε το θηρίο και έκανε τόσες σκάτζες?"

Φίλε ρισπέκτ από εμένα και έχεις και +1rep για πάρτη σου και μόνο!!!

OK
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
bozosd
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
bozosd

Ηλικία : 49
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 12/12/2009

έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: έως 80% δυνατότερο φώς.......???   έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 24 2011, 16:19

terino έγραψε:
dimnik83 έγραψε:
respect
Χαράς στο κουράγιο και την υπομονή σου να βάζεις - βγάζεις λάμπες... Να 'σαι καλά που μας ξεστραβώνεις φίλε Smile

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ όταν έβλεπα τις φωτογραφίες... λέω από μέσα μου "έκατσε το θηρίο και έκανε τόσες σκάτζες?"

Φίλε ρισπέκτ από εμένα και έχεις και +1rep για πάρτη σου και μόνο!!!

OK

χαχαχα....δεν λεν,δουλειά δεν είχε ο γάιδαρος....
Έχω σκάσει γαιδάρους εγω... Laughing

Να 'σται καλά ρε παίδες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
John The Son
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
John The Son

Τόπος : Ξανθη
Registration date : 27/04/2009

έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: έως 80% δυνατότερο φώς.......???   έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 24 2011, 16:25

nikos147 έγραψε:
Μπραβο!! Ωραιο συγκριτικο!! Οι μονες που λείπουν ειναι οι ΜΟΤΟVISION...παντως αφου δοκιμασα τις ΜΟΤΟ ΧΡ και το χρωμα δεν μου αρεσε τοσο λέω να δοκιμασω και τις ΜΟΤΟVISION απο περιεργεια...
Φιλε δοκιμασε τες..!!
Το πορτοκαλι φαινεται μονο απο την μεση του φανου και κατω οταν εισαι κοντα και απο μακρια πρεπει να φαινεται ολο το φαναρι πορτοκαλιζον..
Παντως δεν ειναι εκεινο το χαζο πορτοκαλι που βγαζουν πολλες λαμπες..
Εχει μια σπιρταδα μεσα του αυτο.. Razz Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
LARRY
Member
Member
LARRY

Ηλικία : 48
Τόπος : ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Registration date : 15/01/2009

έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: έως 80% δυνατότερο φώς.......???   έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 24 2011, 20:32

bozosd,καλησπέρα. Μια ερώτηση. Τί λάμπες έχεις βάλει στα hella de 35w ή 55w;Σε ρωτάω για να δω αν σηκώνει τα φορτία...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
σαλιγκάρι
gold member
gold member
σαλιγκάρι

Ηλικία : 50
Τόπος : Περιστέρι
Registration date : 11/09/2008

έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: έως 80% δυνατότερο φώς.......???   έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠαρ Μαρ 25 2011, 00:10

δοκιμαστε και αυτες...........

έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 35063890



τις ειχα ενα εξαμηνο στο τουτου και κοντα στα δυο χρονια στο στρωμα.
πιο λευκες στο ματι δεν υπαρχουν.
τοσο λευκες που τις περνας για xenon Very Happy.την ενταση τους και το χρωμα τους μπορειτε να την δειτε στο βιντεακι της υπογραφης μου.
παρα μα παρα πολυ ικανοποιημενος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: έως 80% δυνατότερο φώς.......???   έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠαρ Μαρ 25 2011, 00:43

σαλιγκάρι έγραψε:
δοκιμαστε και αυτες...........

έως 80% δυνατότερο φώς.......??? - Σελίδα 5 35063890



τις ειχα ενα εξαμηνο στο τουτου και κοντα στα δυο χρονια στο στρωμα.
πιο λευκες στο ματι δεν υπαρχουν.
τοσο λευκες που τις περνας για xenon Very Happy.την ενταση τους και το χρωμα τους μπορειτε να την δειτε στο βιντεακι της υπογραφης μου.
παρα μα παρα πολυ ικανοποιημενος.

Aπο που τις πηρες και ποσο?? Το οτι ειναι 110/115w δεν παιζει ρολο??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

έως 80% δυνατότερο φώς.......???

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 5 από 6Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: