Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Ηλικία : 42
Τόπος : ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Registration date : 18/10/2010

Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ)   Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Ιαν 30, 2012 5:20 am

Στο Πορτο Ραφτη υπαρχουν ακομα 10 κοματια. Μολις πηρα το ενα. Τρεξτε μαγκεςςςςς!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ)   Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Ιαν 30, 2012 5:21 am

ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε:
Στο Πορτο Ραφτη υπαρχουν ακομα 10 κοματια. Μολις πηρα το ενα. Τρεξτε μαγκεςςςςς!!!

Σιγά μην δώσει κάποιος 20 ευρω βενζίνες και διόδια να πάει στο Πόρτο Ράφτη, για να πάρει φορτιστή! Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Highlander
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Highlander

Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 30/05/2011

Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ)   Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Ιαν 30, 2012 5:32 am

ΜΙΤΣ έγραψε:
Eυτυχώς εγώ τελείωνα από την δουλειά στις εννιά χθες και κατευθείαν πήγα lidl....
Είχαν μείνει καμιά δεκαριά, τελευταιοι και ετσι πρόλαβα και εγώ και πήρα ένα
Πριν από μένα μπήκαν με φουρια κάτι αλήτες μαλλιάδες μήχανοβιοι
και τρέχανε μες το μαγαζί να τους προλαβουν και πήραν καμιά δεκαριά
οοοοοοοοοουυυυυυυυυυυ παλιο μηχανόβιοι moto
Ηταν και κάτι παππούδες που το βλεπαν και το ξανάβλεπαν
και ήταν έτοιμοι να παρουν χωρίς να ξέρουν τί είναι Evil or Very Mad


και εδώ το βιντεο του lidl http://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/14510.htm
Ο πεθερός του αδερφού μου ότι βλέπει σε εργαλείο προσφορά το αγοράζει, το βάζει σε γκαράζ και μέχρι εκεί.
Ε, βγάλε άκρη.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.gr
STRO MAN
Member
Member
STRO MAN

Ηλικία : 45
Τόπος : βολος
Registration date : 23/08/2009

Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ)   Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Ιαν 30, 2012 5:53 am

andreasp έγραψε:
ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε:
Στο Πορτο Ραφτη υπαρχουν ακομα 10 κοματια. Μολις πηρα το ενα. Τρεξτε μαγκεςςςςς!!!

Σιγά μην δώσει κάποιος 20 ευρω βενζίνες και διόδια να πάει στο Πόρτο Ράφτη, για να πάρει φορτιστή! Smile

στην Αλεξανδρεια Ημαθιας εχει ακομα κατι κοματια αν θελει κανεις απο Αθηνα προλαβαινει! μονο 500 χιλιομ θα χρειαστει
affraid affraid affraid affraid affraid affraid affraid affraid affraid
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
krisberis
Member
Member
krisberis

Ηλικία : 38
Τόπος : ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Registration date : 06/06/2010

Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ)   Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Ιαν 30, 2012 7:24 am

Ειδα απο Δευτερα 6-2 εχει Ελεγκτής κατάστασης μπαταρίας και απόδοσης του δυναμό το εχει κανεις τι δειχνει?
και αυτο Γιλέκο ασφαλείας σε κιτρινο και πορτοκαλι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Highlander
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Highlander

Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 30/05/2011

Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ)   Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Ιαν 30, 2012 10:49 pm

krisberis έγραψε:
Ειδα απο Δευτερα 6-2 εχει Ελεγκτής κατάστασης μπαταρίας και απόδοσης του δυναμό το εχει κανεις τι δειχνει?
και αυτο Γιλέκο ασφαλείας σε κιτρινο και πορτοκαλι.
Επειδή είμαι τρελός με το θέμα ασφάλεια γιλέκο έχω και στη μηχανή και στο αυτοκίνητο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.gr
GD
Member
Member
GD

Ηλικία : 42
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 15/03/2011

Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ)   Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Ιαν 31, 2012 1:19 pm

Τον πήρα και εγώ!!!Καλώς φαίνεται και από ότι διαβάζω πρέπει να κάνει και δουλειά θα τον δοκιμάσω και θα γράψω εντυπώσεις!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ)   Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Ιαν 31, 2012 1:20 pm

Παντως το συμπέρασμα που έχω βγάλει, είναι ότι , είναι περισσότερο συντηρητής μπαταρίας, παρά φορτιστής.
Αδεια μπαταρία, δεν ξεκινάει να την φορτίσει. Πρέπει πρώτα να της δώσεις καμιά γκαζιά με άλλο φορτιστή, και μετά να τον βάλεις επάνω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
STRO MAN
Member
Member
STRO MAN

Ηλικία : 45
Τόπος : βολος
Registration date : 23/08/2009

Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ)   Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Ιαν 31, 2012 1:51 pm

andreasp έγραψε:
Παντως το συμπέρασμα που έχω βγάλει, είναι ότι , είναι περισσότερο συντηρητής μπαταρίας, παρά φορτιστής.
Αδεια μπαταρία, δεν ξεκινάει να την φορτίσει. Πρέπει πρώτα να της δώσεις καμιά γκαζιά με άλλο φορτιστή, και μετά να τον βάλεις επάνω.

γι αυτο και γω τσιμπισα ενα απ αυτο και φορτιζω μεχρι και διαστημοπλοιο success μονο που κοστιζε οσο το διαστημοπλοιο affraid

[img]Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Imag0252g By panoptis at 2012-01-31[/img]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
massai
gold member
gold member
massai

Ηλικία : 50
Τόπος : Ίλιον
Registration date : 03/11/2008

Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ)   Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Ιαν 31, 2012 2:03 pm

Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
southstromer

southstromer

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 21/11/2009

Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ)   Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Φεβ 01, 2012 1:25 pm

δε πολυκολλάει με το θέμα αλλά να ρωτήσω, αν βγάλουμε τη μπαταρία για φόρτιση αρκετές ώρες υπάρχει πιθανότητα να αποσυντονιστεί ο συναγερμός της μηχανής? merci (δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα, απλά ρωτάω να είμαι προετοιμασμένος)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ)   Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Φεβ 01, 2012 1:26 pm

southstromer έγραψε:
δε πολυκολλάει με το θέμα αλλά να ρωτήσω, αν βγάλουμε τη μπαταρία για φόρτιση αρκετές ώρες υπάρχει πιθανότητα να αποσυντονιστεί ο συναγερμός της μηχανής? merci (δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα, απλά ρωτάω να είμαι προετοιμασμένος)

Οχι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
k0panos
Member
Member


Ηλικία : 74
Τόπος : Athens
Registration date : 28/01/2008

Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ)   Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Φεβ 01, 2012 11:57 pm

θα τον κάνω τεστντράιβ σημερα μάλλον το MX5 εχει μείνει σχεδόν απο μπαταρία γιατι κυκλοφορώ με το σμαρτάκι συνήθως και η μηχανή το ίδιο!

Να ρωτήσω πρέπει να κάνω κάτι αλλο σα ρυθμιση στο φορτιστη οταν φορτιζω τη μπαταρία του αυτοκινήτου σε σχεση με τη μπαταρία της μηχανής???

και κάτι ακόμα...
αν θυμαμαι καλά οι μπαταρίες τυπου ΤΖΕΛ θέλαν αλλο φορτιστή σε σχεση με τις απλες ! αυτος ο φορτιστής φορτιζει και ΤΖΕΛ??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kostis
Member
Member
Kostis

Ηλικία : 42
Τόπος : Χανιά-Άγιος Νικόλαος
Registration date : 17/11/2009

Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ)   Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 02, 2012 12:24 am

Αποσυνδέεις τους πολους..
(πρώτα - μετα +)
Συνδέεις τον Φορτιστή..
(πρώτα + μετα -)
Μετα βαζεις τον φορτιστη στην πρίζα...
Οταν φορτίζει αναβει το led με τον κεραυνό..οταν η φορτιση ολοκληρωθεί αναβει το δίπλα.
Αποσυνδέεις ακριβώς ανάστροφα..(πρώτα πρίζα μετα - μετά + )
Συνδεεις ανάστροφα ( πρωτα + μετα - με το όχημα)

ΑΥΤΑ.

(manual pg 49-50)

Κάνει για ολες τις μπαταρίες SLA ειτε Τζέλ ειτε υγρού ηλεκτρολύτη

(manual pg 49)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ)   Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 02, 2012 12:25 am

Kostis έγραψε:
Αποσυνδέεις τους πολους..
(πρώτα - μετα +)
Συνδέεις τον Φορτιστή..
(πρώτα + μετα -)
Μετα βαζεις τον φορτιστη στην πρίζα...
Οταν φορτίζει αναβει το led με τον κεραυνό..οταν η φορτιση ολοκληρωθεί αναβει το δίπλα.
Αποσυνδέεις ακριβώς ανάστροφα..(πρώτα πρίζα μετα - μετά + )
Συνδεεις ανάστροφα ( πρωτα + μετα - με το όχημα)

ΑΥΤΑ.

(manual pg 49-50)

Κάνει για ολες τις μπαταρίες SLA ειτε Τζέλ ειτε υγρού ηλεκτρολύτη

(manual pg 49)

Για ποιον λόγο ακριβώς πρέπει να αποσυνδέσεις τους πόλους της μηχανής?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kostis
Member
Member
Kostis

Ηλικία : 42
Τόπος : Χανιά-Άγιος Νικόλαος
Registration date : 17/11/2009

Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ)   Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 02, 2012 12:33 am

Τάδε έφη manualion...

Αυτός που το έγραψε κατι θα ξέρει.
Εγω ομολογώ πως οχι ομως εχει μια λογική.
Νομίζω ειναι για να μην εκτεθούν τα κυκλώματα του οχήματος στη τάση του δικτύου.
Σε περίπτωση βλάβης του φορτιστή..και αρχιζουν οι αποζημειώσεις..
Καθοτι Γερμανία γαρ..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ)   Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 02, 2012 1:42 am

Kostis έγραψε:
Τάδε έφη manualion...

Αυτός που το έγραψε κατι θα ξέρει.
Εγω ομολογώ πως οχι ομως εχει μια λογική.
Νομίζω ειναι για να μην εκτεθούν τα κυκλώματα του οχήματος στη τάση του δικτύου.
Σε περίπτωση βλάβης του φορτιστή..και αρχιζουν οι αποζημειώσεις..
Καθοτι Γερμανία γαρ..

Αυτο ακριβως!

+για να μην μπερδευεται ο "εξυπνακιας" φορτιστης απο κατι ψιλοκαταλανωσεις πχ συναγερμο, ρολοϊ, κτλ κτλ. Αλλα κυριως το 1ο. Και ξερουμε ολοι πολυ καλα ποσο "καθαρο" ειναι το ρευμα στην Ελλαδαρα μας...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
k0panos
Member
Member


Ηλικία : 74
Τόπος : Athens
Registration date : 28/01/2008

Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ)   Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 02, 2012 2:26 am

thanks 4 the quick feedback! pirat
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgaras
gold member
gold member
georgaras

Ηλικία : 45
Τόπος : Χίος
Registration date : 24/08/2008

Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ)   Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 02, 2012 2:28 am

k0k0$ έγραψε:

Αλλα κυριως το 1ο. Και ξερουμε ολοι πολυ καλα ποσο "καθαρο" ειναι το ρευμα στην Ελλαδαρα μας...

Έτσι.... μου έχουν κάψει μέχρι στιγμής 1 οθόνη 19" TFT υπολογιστή, δυο πλακέτες ψυγείου, και ένα τροφοδοτικό PC , από σκαμπανεβάσματα τάσης... Και όσο για αποζημιώσεις ούτε λόγος στην ΔΕΗ.. Βάλε σου λένε πολυμπριζο ασφαλείας παντού... Mad Mad Mad


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ)   Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 02, 2012 2:34 am

Kostis έγραψε:
Τάδε έφη manualion...

Αυτός που το έγραψε κατι θα ξέρει.
Εγω ομολογώ πως οχι ομως εχει μια λογική.
Νομίζω ειναι για να μην εκτεθούν τα κυκλώματα του οχήματος στη τάση του δικτύου.
Σε περίπτωση βλάβης του φορτιστή..και αρχιζουν οι αποζημειώσεις..
Καθοτι Γερμανία γαρ..

Καλά... η πιθανότητα να γίνει το οτιδήποτε, να φάει και φρίκη ο φορτιστής και να περάσει τα 220volt στο μηχανάκι, είναι απειροελάχιστη.
Αν είναι να βγάζεις τους πόλους, τότε το κομμάτι του συντηρητή μπαταρίας, δεν το καλύπτει το συγκεκριμένο μηχανάκι.
Ο σκοπός είναι να το έχεις και μόνιμα συνδεμένο, και να συντηρεί την μπαταρία.
Κανείς CTEK δεν αναγράφει κάτι τέτοιο. Συνεπώς ή το lidl παραείναι τυπικό, ή τα κυκλώματα του συγκεκριμένου φορτιστή είναι για τον φούτσο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ)   Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 02, 2012 2:36 am

georgaras έγραψε:
k0k0$ έγραψε:

Αλλα κυριως το 1ο. Και ξερουμε ολοι πολυ καλα ποσο "καθαρο" ειναι το ρευμα στην Ελλαδαρα μας...

Έτσι.... μου έχουν κάψει μέχρι στιγμής 1 οθόνη 19" TFT υπολογιστή, δυο πλακέτες ψυγείου, και ένα τροφοδοτικό PC , από σκαμπανεβάσματα τάσης... Και όσο για αποζημιώσεις ούτε λόγος στην ΔΕΗ.. Βάλε σου λένε πολυμπριζο ασφαλείας παντού... Mad Mad Mad



Μην υπερβάλουμε τόσο πολύ. Δεν είναι τόσο χάλια το ρεύμα στην Ελλάδα. Τουλάχιστον στον Ν.Αττικής.
Και εγώ έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα, αλλά είναι μεμονωμένες περιπτώσεις.
Οσο αφορά αποζημίωση, έχω πάρει εγώ προσωπικά απο την ΔΕΗ για καμμένη πλακέτα aircondition.
Η καλύτερη λύση, είναι να δώσεις κανα 150αρι ευρω για μονοφασικό, να βάλεις έναν επιτηρητή τάσης στον πίνακα, και να τελειώνεις με το θέμα κακό ρεύμα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ)   Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 02, 2012 2:50 am

andreasp έγραψε:
georgaras έγραψε:
k0k0$ έγραψε:

Αλλα κυριως το 1ο. Και ξερουμε ολοι πολυ καλα ποσο "καθαρο" ειναι το ρευμα στην Ελλαδαρα μας...

Έτσι.... μου έχουν κάψει μέχρι στιγμής 1 οθόνη 19" TFT υπολογιστή, δυο πλακέτες ψυγείου, και ένα τροφοδοτικό PC , από σκαμπανεβάσματα τάσης... Και όσο για αποζημιώσεις ούτε λόγος στην ΔΕΗ.. Βάλε σου λένε πολυμπριζο ασφαλείας παντού... Mad Mad Mad



Μην υπερβάλουμε τόσο πολύ. Δεν είναι τόσο χάλια το ρεύμα στην Ελλάδα. Τουλάχιστον στον Ν.Αττικής.

Ναι, πες το αυτο στο UPS μου, που καθε τρεις και λιγο το ακουω να κανει kick-in με τον χαρακτηριστικο ηχο του ρελε και να ξαναμπαινει αμεσως σε stand-by...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kyriakos II
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
kyriakos II

Ηλικία : 45
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
Registration date : 26/06/2011

Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ)   Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 02, 2012 2:58 am

k0k0$ έγραψε:
Ναι, πες το αυτο στο UPS μου, που καθε τρεις και λιγο το ακουω να κανει kick-in με τον χαρακτηριστικο ηχο του ρελε και να ξαναμπαινει αμεσως σε stand-by...

μα συνεχεια λεμε.....
δεν ξερω ποσο θ'αντεξει το κακομοιρο....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jou
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
jou

Ηλικία : 46
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 17/03/2010

Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ)   Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 08, 2012 10:13 am

Kostis έγραψε:
Αποσυνδέεις τους πολους..
(πρώτα - μετα +)
Συνδέεις τον Φορτιστή..
(πρώτα + μετα -)
Μετα βαζεις τον φορτιστη στην πρίζα...
Οταν φορτίζει αναβει το led με τον κεραυνό..οταν η φορτιση ολοκληρωθεί αναβει το δίπλα.
Αποσυνδέεις ακριβώς ανάστροφα..(πρώτα πρίζα μετα - μετά + )
Συνδεεις ανάστροφα ( πρωτα + μετα - με το όχημα)

ΑΥΤΑ.

(manual pg 49-50)

Κάνει για ολες τις μπαταρίες SLA ειτε Τζέλ ειτε υγρού ηλεκτρολύτη

(manual pg 49)

ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑ
λοιπών σωστός τρόπος συνδεσης της μπαταρίας
Αποσυνδέεις τους πολους..
(πρώτα - μετα +)
Συνδέεις τον Φορτιστή..
(πρώτα + μετα -)
Μετα βαζεις τον φορτιστη στην πρίζα...
μέχρι εδώ καλά μετά;
αναγνωρίζει μόνο του που θα φορτίσει την μπαταρία δηλαδή θα πάει απο μόνο του στην ανάλογη ένδειξη μοτο/αυτο/ψυχος ή πρέπει να το βάλω εγώ και πως και πια ειναι η σώστη θέση
υπόψιν δεν έχω v-strom καρδιά μου αλλα varadero αν βοηθάει αυτο η έχει κάποια σημασία

Οταν φορτίζει αναβει το led με τον κεραυνό..οταν η φορτιση ολοκληρωθεί αναβει το δίπλα.
αν το αφήσεις παραπανω γυρναει απο μόνο του στην συντήρηση;
Αποσυνδέεις ακριβώς ανάστροφα..(πρώτα πρίζα μετα - μετά + )
Συνδεεις ανάστροφα ( πρωτα + μετα - με το όχημα)

ΑΥΤΑ.

(manual pg 49-50)

Κάνει για ολες τις μπαταρίες SLA ειτε Τζέλ ειτε υγρού ηλεκτρολύτη

(manual pg 49)[/quote]
ευχαριστώ εκ των προτέρων
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ)   Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ) - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 08, 2012 10:18 am

Πατας μια φορα το mode να παει στην ενδειξη με τη μηχανη.


Ναι, γυρναει μονο του στη συντηρηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Φορτιστης μπαταριας (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 3 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: