Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 φάκελλος ρατσισμός !!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
socrates
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
socrates

Τόπος : Αθήνα, Χαλκίδα
Registration date : 25/06/2010

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Icon_minitimeΔευ Ιουν 23 2014, 09:44

K0k0$ tis Aravias έγραψε:
Οπως αναφερεται και παραπανω, πριν μερικα χρονια βαλαμε στην Ελλαδα ενα τσουρμο Αλβανων (κυριως εργατων αλλα μαζι μπηκαν και πολλα εγκληματικα στοιχεια). Ολοι βολευτικαμε τοτε, καθως εκεινοι εκαναν τη δουλεια για ψιχουλα και εμεις αραζαμε με τον φραπε στο χερι. Ολα καλα μεχρι εκει. Φεραμε και Πακιστανους, Μπαγκαλια κτλ κτλ, και τους χωσαμε στις οικοδομες και στη λατζα. Ειχαμε λεφτα, δεν μας πολυαπασχολουσαν και που ζουσαν αναμεσα μας...

Τωρα ομως που ζορισαν τα πραγματα, το βλεπουμε αλλιως. Φυσιολογικο ειναι!

Η ουσια ειναι οτι πλεον η κατασταση εχει ξεφυγει. Η ουσια ειναι οτι δεν τους αντεχει αλλο η οικονομια μας. Η ουσια ειναι οτι πλεον ειναι υπεραριθμοι. Κανεις δε διαφωνει.

Απλα πρεπει να ξεκαθαρισουμε μεταξυ μας οτι ειναι θεμα οικονομικο και οχι ρατσισμου. Ειναι???

Κατα την αποψη μου δεν ειναι. Αν ηταν καθαρα οικονομικο, θα πιεζαμε τους απο πανω, θα πλακωνομαστε με τους διοικουντες για να φυγουν, δε θα επιτεθομασταν στους ιδιους. Οταν ομως ειμαστε ΚΟΤΕΣ και την πεφτουμε σε αυτους τους ιδιους, λες και φταινε αυτοι για το ενστικτο αυτοσυντηρησης που κυριαρχει μεσα τους , οπως και σε καθε ανθρωπο.

Μην πεταχτειτε οι ... γνωστοι να πειτε την καραμελα σας, "τι θα τους αφησουμε να μας σκοτωσουν, θα τους στηθουμε στα τεσσερα?" κτλ... Δε λεω να τους αφησουμε να κανουν ο,τι θελουν. Απλα, επειδη 10 Πακιστανοι σκοτωσαν ή ληστεψαν , δε σημαινει οτι θα το κανουν και οι υπολοιποι 90.


Ρατσισμος δεν ειναι "ειδα εναν αλλοδαπο να την πεφτει σε μια γριουλα και τον σαπισα στο ξυλο". Ρατσισμος ειναι "ειδα εναν αλλοδαπο να την πεφτει σε μια γριουλα γιαυτο πλακωσα 30 τετοιους στο ξυλο".

Να τους διωξουμε, να τους γυρισουμε πισω, να φυγουν απο δω, μαζι σας. Απλα οχι με τη βια. Οσους ασκουν βια ή επιδιδονται σε ανομες πραξεις, να τους τιμωρισουμε.  Απλα οχι και τους υπολοιπους, ετσι, προκαταβολικα, επειδη μαλλον θα το κανουν κι αυτοι. Στο Ντουμπαι ας πουμε, που το 80% του πλυθησμου ειναι Ινδοπακιστανομπαγκαλια και δεν τρεχει καστανο τι κανουνε? Ουτε χερια κοβουνε οπως στη Σαουδια, ουτε κεφαλια παιρνουν οπως στο Ιραν. Τι μαγκια κανουν και εχουν δωσει σε ολους τους ξενους να καταλαβουν οτι "εισαι εδω φιλοξενουμενος, σε προστατευω, ζησε, δουλεψε, αλλα αν τολμησεις να κανεις το παραμικρο, σε πηρε ο διαολος..."


...φερονται και στους Αμερικανους, και στους Ευρωπαιους, και στους Ασιατες με τον ιδιο τροπο. Παρανομησες? Σε πηρε ο διαολος. Μεσα. Φυλακα. Κεφαλι γουλι, φερε εδω το κινητο, σε 3 μηνες θα δικαστεις και στην καλυτερη θα σε σουταρουμε απο την χωρα, στην οποια δεν παιζει να ξαναμπεις ποτε, γιατι σε ολα τα λιμανια, αεροδρομια, οδικα συνορα εχουμε μεχρι και μηχανιματα σκαναρισματος της ιριδας, της οποιας το αποτυπωμα εχουμε ηδη αποθηκευμενο απο την πρωτη φορα που σου επιτρεψαμε να μπεις στη χωρα, εστω και σαν επισκεπτης...

Τα αυτονόητα... ή μήπως δεν είναι τόσο αυτονόητα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NASOS_p
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
NASOS_p

Ηλικία : 44
Τόπος : Πυργος Ηλειας
Registration date : 07/05/2011

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Icon_minitimeΔευ Ιουν 23 2014, 18:45

Miskin πότε η μετακινηση πληθυσμων ηταν τοσο μαζικη ωστε αριθμητικα να δειχνει απειλητικη για τους λαους που ειναι εγκατεστημενοι σε ενα τοπο;Η Ελλαδα ή η Ευρωπηπότε αντιμετωπισε ποτε τετοιο προβλημα;Αν ναι να δουμε ποτε συνεβη και πως αντιμετωπισθηκε.

Η προσεγγιση μου δεν ειναι τοσο κοντοφθαλμη ωστε να εξεταζω μονον τον οικονομικο ή εγκληματολογικο παραγοντα και συγγνωμη αν μιλαω αποτομα.Ασχετα με το αν διαπρατουν αδικηματα, ο μεγαλος αριθμος αλλοδαπων στη χωρα αλλοιωνει την εθνολογικη ομοιογενεια.Τα αποτελεσματα τρομακτικα για το καθε εθνος.Εμεις μπορει να μην ζησουμε αυτα που θα ερθουν, θα τα ζησουν τα παιδια μας ομως.Ισως καποιοι να προωθουν την ιδεα του πολυπολιτισμου, τη μετατροπη του εθνους κρατους σε ενα κρατος απλου πληθυσμου.Εγω δεν θα το κανω ποτε.Το οφειλω στους προγονους μου και στα παιδια μου κυριοι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miskin
Member
Member
Miskin

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 25/05/2008

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Icon_minitimeΔευ Ιουν 23 2014, 20:30

NASOS_p έγραψε:
Miskin πότε η μετακινηση πληθυσμων ηταν τοσο μαζικη ωστε αριθμητικα να δειχνει απειλητικη για τους λαους που ειναι εγκατεστημενοι σε ενα τοπο;Η Ελλαδα ή η Ευρωπηπότε αντιμετωπισε ποτε τετοιο προβλημα;Αν ναι να δουμε ποτε συνεβη και πως αντιμετωπισθηκε.
Σε περιόδους μεγάλης πείνας και πολέμων ή θανατηφόρων ιών (πανούκλα,κλπ), δηλαδή συνεχώς!
NASOS_p έγραψε:

Η προσεγγιση μου δεν ειναι τοσο κοντοφθαλμη ωστε να εξεταζω μονον τον οικονομικο ή εγκληματολογικο παραγοντα και συγγνωμη αν μιλαω αποτομα.
Ασχετα με το αν διαπρατουν αδικηματα, ο μεγαλος αριθμος αλλοδαπων στη χωρα αλλοιωνει την εθνολογικη ομοιογενεια.
Από το παραπάνω καταλαβαίνω ότι η κρίση δε σε αγγίζει φίλε μου. Οπότε τι μιλάμε, εγώ που έχω άνεργη τη μάνα μου, την αδερφή μου (με 2 παιδιά) τη γυναίκα μου (με 2 παιδιά), εγώ μόλις πριν ένα μήνα απολύθηκα (αλλά λόγω επαγγέλματος βρήκα αμέσως δουλειά) και οι 2 κολλητοί μου επίσης άνεργοι. Με σένα που κόπτεσαι για την εθνολογική ομοιογένεια (σαλάτα τη λέω γω) της Ελληνικής επικράτειας.
NASOS_p έγραψε:

Τα αποτελεσματα τρομακτικα για το καθε εθνος.Εμεις μπορει να μην ζησουμε αυτα που θα ερθουν, θα τα ζησουν τα παιδια μας ομως.Ισως καποιοι να προωθουν την ιδεα του πολυπολιτισμου, τη μετατροπη του εθνους κρατους σε ενα κρατος απλου πληθυσμου.Εγω δεν θα το κανω ποτε.Το οφειλω στους προγονους μου και στα παιδια μου κυριοι.
Τα παιδιά μου θα έχουν πεινάσει πολύ πριν χάσουν την εθνική τους ταυτότητα.
Τέλος θα έπρεπε να ανησυχείς περισσότερο για κάτι Έλληνες με κοστούμια παρά για τους ρακένδυτους αλλοδαπούς, ή ακόμα και για τους καλοντυμένους. Εκτός βεβαίως αν φοράς και συ κοστούμι...  panic
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Icon_minitimeΔευ Ιουν 23 2014, 21:46

Συγνωμη, αλλα εχω την εντυπωση οτι το σημερινο πολυπολιτισμικο στοιχειο δεν πιανει μια μπροστα σε εκεινο επι Ανατολικης Ρωμαικης Αυτοκρατοριας (το λεγομενο Βυζαντιο)... Τοτε κι αν στον ελλαδικο χωρο κυκλοφορουσε "καθε καρυδιας καρυδι" απο καθε ακρη της γης! Για να μην αναφερω τις συνεπειες των 400ων ετων της Οθωμανικης κυριαρχιας...

Ο σημερινος ελληνικος πολιτισμος (οπως και καθε αλλος πολιτισμος της γης) ειναι συνεπεια των επιρροων που δεχθηκε με το περασμα των αιωνων. Ειδαλλως να ζητησουμε να φυγουν και οι Αρβανιτες, οι Βλαχοι, οι Σαρακατσανοι, οι Τσακωνες, οι Κρητες, οι Αρμενιοι, οι Ποντιοι.. και να μεινουν μονο τα ισως 2-3 ατομα που μπορει και να ειναι καθαροι απογονοι των αρχαιων ημων προγονων.

Μηπως αγχονομαστε για τη θρησκεια μας? Αλλο παραμυθι. Τα ιδια πραγματα ειναι ουτως ή αλλως ο χριστιανισμος με το ισλαμ. Ο χριστιανισμος προηρθε απο τον ιουδαισμο, και ο μουσουλμανισμος απο τον χριστιανισμο. Τωρα, αν σε καθε χωρα ερμηνευουν διαφορετικα τη Σαρια, γουστο και καμαρι τους, γιαυτο -ευτυχως- ειναι ακομη διχασμενοι και σκοτωνονται μεταξυ τους, γιατι αν κανουν καμια μακακια και τα βρουν, την κατσαμε. Εδω που ειμαι ισχυει η ανεξιθρησκεια, αλλα επισημη θρησκεια ειναι το Ισλαμ. Αμα θελω, μπορω να φοραω το σταυρουδακι μου, να κανω το σταυρο μου, να λεω το Πατερ Ημων μου, μπροστα τους, και να μη μπορει να μου πει κανεις τιποτα. ΑΛΛΑ, απαγορευεται δια ροπαλου ο προσυλιτισμος (εκατερωθεν!) και ΠΡΕΠΕΙ να σεβομαι τα ηθη και τα εθιμα τους, δηλαδη να μην φιλιεμαι στο δρομο, να μην επιτρεπω στη γυναικα μου να κυκλοφορει με ξεκωλα και να μην τους κολαζω τρωγοντας ή καπνιζοντας μπροστα τους στο Ραμαζανι! Με λιγα λογια, καλωσοριζουν καθε θρησκεια (εκτος απο Εβραιους, για ευνοητους λογους) αλλα σου λενε "Εδω επισημο ειναι το Ισλαμ, θα το σεβαστεις αλλιως μπουντρουμι! Ποσο δυσκολο ειναι αυτο να γινει και στην Ελλαδα?


Κακα τα ψεματα. Δεν τιθεται θεμα απειλης της εθνικης μας ταυτοτητας. Δεν εχουμε αναγκη τους ξενους, αυτη την καταστρεφουμε και μονοι μας. Το θεμα ειναι καθαρα ξενοφοβικο. Αυτη τη στιγμη για ολα φταινε οι ξενοι. Μονο που οι ξενοι που φταινε ειναι στα Βορειοδυτικα μας, ενω εμεις ξεσπαμε στους ξενους που ερχονται απο τα Νοτιοανατολικα μας. Ετσι παει. Οχι μονο στην Ελλαδα, αλλα σε ολοκληρη την Ευρωπη. Τα τελευταια χρονια που η Ευρωπη ηταν ΔΥΝΑΜΗ και ολοι οι Ευρωπαιοι ειχαν λεφτακια, μια χαρα ξενους απο την ανατολη ειχαμε αναμεσα μας να μας κανουν τις δουλειες μας. Ουτε ακροδεξια κομματα στην εξουσια, ουτε τιποτα. Ξαφνικα, σφιξαν οι κωλοι, στενεψαμε το ζωναρι, αδειασανε οι τσεπες, και αποκτησανε ολοι στην Ευρωπη εθνικη συνειδηση! Κι ολα αυτα μεσα σε 5 χρονια οικονομικης κρισης!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NASOS_p
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
NASOS_p

Ηλικία : 44
Τόπος : Πυργος Ηλειας
Registration date : 07/05/2011

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤρι Ιουν 24 2014, 20:45

Miskin δεν ειπα οτι δε με ενδιαφερει το οικονομικο.Ειπα δεν κοιταζω μονο αυτο.Σημερα η Ελλαδα εχει γυρω της εχθρους ετοιμους να στραφουν εναντιον της.Οι αριθμοι των αλλοδαπων εντος της χωρας ειναι αποστομοτικοι.Μεγαλος αριθμος αλλοδαπων, ιδιαιτερως Αλβανων με προθεσεις που εχουν εκφραστει ηδη και ειναι κατα της Ελλαδος, θα δημιουργησουν συντομα μειονοτητες.Στη θρακη το ιδιο με τους Τουρκους.Οι μειονοτητες αυτες δε θα αργησουν να στραφουν εναντιον μας κ να διεκδικησουν αυτα που τους συμφερουν.Συνεπως ακομα κι αν ορθοποδησουμε αυριο οικονομικα, μεθαυριο θα αντιμετωπισουμε κατι πολυ χειροτερο, το οποιο δεν θα ειναι μονο οικονομικο.Ο κινδυνος φιλε μου ειναι πολυ μεγαλυτερος και οπως βλεπω θα τον ζησουν τα παιδια σου και τα παιδια μου και θα ευθυνομαστε εμεις.Ο κινδυνος θα μας βρει να τσακωνομαστε για τα ανθρωπινα δικαιωματα των αλλων χωρις να κοιταζουμε το μεγαλυτερο δικαιωμα ενος λαου.Την υπαρξη του ως εθνος και την ανεξαρτηρια των εδαφων που κληρονομησε απο τους προγονους του.Και τοτε η οικονομικη κριση θα μοιαζει περιπατος.

Υ.Γ. Φιλε Κοκο κανεις πολυ μεγαλο λαθος.Ο Χριστιανισμος δεν εχει ουδεμια σχεση με το Ισλαμ.Ειναι τελειως αντιθετος στη βαση του δλδ στην ιδια την εννοια του Θειου.Το ιδιο και ο μουσουλμανισμος.Δεν ξερω με τι εναυσματα το λες, αλλα αν εμβαθυνεις αποκλειεται να μη δεις τις αγεφυρωτες διαφορες τους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miskin
Member
Member
Miskin

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 25/05/2008

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤρι Ιουν 24 2014, 21:05

Συγνώμη παραιτούμαι. Εκπέμπουμε σε διαφορετική συχνότητα. Εσύ βάζεις πάνω από όλα το έθνος (το δικό σου μόνο), ενώ εγώ τους λαούς (όλους).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NASOS_p
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
NASOS_p

Ηλικία : 44
Τόπος : Πυργος Ηλειας
Registration date : 07/05/2011

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Icon_minitimeΠεμ Ιουν 26 2014, 12:42

Miskin έγραψε:
Συγνώμη παραιτούμαι. Εκπέμπουμε σε διαφορετική συχνότητα. Εσύ βάζεις πάνω από όλα το έθνος (το δικό σου μόνο), ενώ εγώ τους λαούς (όλους).

Το επιασες αρκετα επιτυχημενα.Εδω ειναι η βαση της διαφωνιας μας.Αναγνωριζω σε καθε εθνος (και στο δικο μου) το δικαιωμα της υπαρξης του στον χωρο των προγονων του δλδ αυτο που ονομαζουμε πατρις.Ειμαι δλδ υπερ του εθνους κρατους.Δλδ καθε εθνος στην δικη του πατριδα καθ' υπεροχην.Οχι ολοι αχταρμα διοτι τοτε χανονται τα εθνη-κρατη και μαζι με αυτα η ιδια τους η ταυτοτητα.Αυτο εξαλλου προβλεπεται κι απο το Συνταγμα ως υποχρεωση του κρατους μεσω της καλλιεργειας εθνκης συνειδησεως.Αν σε ολα αυτα προσθεσεις οτι γειτονικοι λαοι εχουν εκφραστει εναντιον μας κι εχουν εκφρασει προθεσεις να διεκδικησουν ακομα και εδαφη, δεν αντιλαμβανομαι που ακριβως εδραζεται η επιλοη σου να βαζεις πανω απ'ολα.....ολους λες και δεν υπαρχουν εξωτερικες απειλες, λες και ολοι ζουμε σε ενα κοσμο αγγελικα πλασμενο χωρις εχθρους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
socrates
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
socrates

Τόπος : Αθήνα, Χαλκίδα
Registration date : 25/06/2010

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Icon_minitimeΔευ Αυγ 04 2014, 09:10

Επειδή υπάρχει και αυτού του είδους ο ρατσισμός...

http://www.eimaimama.gr/2014/08/ntropiasan-mia-mama-5-paidion-gia-to-soma-tis-ki-ekeini-tous-apantise-opos-tous-aksize.html
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jk_prince
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
jk_prince

Ηλικία : 50
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 06/09/2011

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Icon_minitimeΔευ Αυγ 04 2014, 09:53

socrates έγραψε:
Επειδή υπάρχει και αυτού του είδους ο ρατσισμός...

http://www.eimaimama.gr/2014/08/ntropiasan-mia-mama-5-paidion-gia-to-soma-tis-ki-ekeini-tous-apantise-opos-tous-aksize.html

και ηταν μονο αυτος..... Βαζοντας ενα επιθετο μπροστα στη λεξη (σεξιστικος, θρησκευτικος κοκ) ανακαλυπτεις και αλλους.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://patra2.meteoclub.gr
NASOS_p
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
NASOS_p

Ηλικία : 44
Τόπος : Πυργος Ηλειας
Registration date : 07/05/2011

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤετ Αυγ 20 2014, 13:46

Για ακόμη μια φορά η Παμποντιακή Ομοσπονδία τιμά τον ίδιο της τον εαυτό και το Ελληνικό Έθνος, αποστέλλοντας επιστολή καταπέλτη σχετικά με το αντιρατσιστικό νομοσχέδιο. Η επιστολή έχει ως εξής:

“Θεσσαλονίκη,30-4-2014

Αρ.Πρ.:6694

Προς: Αξιότιμο Υπουργό Δικαιοσύνης, Διαφάνειας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων

κ. Χαράλαμπο Αθανασίου

Κοινοποίηση:

Όλους τους Βουλευτές, ΜΜΕΤα 431 Σωματεία Μέλη Παμποντιακής Ομοσπονδίας Ελλάδος

Υπόμνημα

Σε συνέχεια του από 24 Νοεμβρίου 2013 Ψηφίσματος της Γενικής Συνελεύσεως της Παμποντιακής Ομοσπονδίας Ελλάδος, του από 28 Νοεμβρίου 2013, με αριθμό πρωτοκόλλου 8, Δελτίου τύπου της Διεθνούς Συνομοσπονδίας Ποντίων Ελλήνων, του από 2 Δεκεμβρίου 2013 με αριθμό πρωτοκόλλου 6386 υπομνήματος μας, του από 15 Απριλίου 2014, με αριθμό πρωτοκόλλου 24, Δελτίου τύπου της Διεθνούς Συνομοσπονδίας Ποντίων Ελλήνων και δεδομένου του γεγονότος ότι η Βουλή των Ελλήνων με το ομόφωνο ψήφισμα, της 24ης Φεβρουαρίου 1994, ανακήρυξε την 19η Μαΐου ως «Ημέρα Μνήμης για τη Γενοκτονία των Ελλήνων στο Μικρασιατικό Πόντο», η Παμποντιακή Ομοσπονδία Ελλάδος επανέρχεται και καταδικάζει με τον πλέον έντονο τρόπο την παράλειψη της Γενοκτονίας του Ποντιακού Ελληνισμού αλλά και των υπολοίπων χριστιανικών λαών της πάλαι ποτέ Οθωμανικής Αυτοκρατορίας από τις πρόνοιες του «αντιρατσιστικού νομοσχεδίου», που πρόκειται να επανέλθει εντός των ημερών προς ψήφιση από την Ολομέλεια της Βουλής των Ελλήνων.

Μας προκαλεί έκπληξη το γεγονός, καθώς παρ όλες τις διαβεβαιώσεις που λάβαμε, επανέρχεστε με το υπό ψήφιση νομοσχέδιο στο οποίο διαχωρίζετε τα θύματα των Γενοκτονιών, καθώς αλλά τυγχάνουν προστασίας και άλλα όχι.
Με τον τρόπο αυτόν ουσιαστικά αναιρείτε την αναγνώριση της Γενοκτονίας από την Βουλή των Ελλήνων, καθώς ως κριτήριο για την υπαγωγή στις διατάξεις του νόμου και ιδιαίτερα στο άρθρο 3 αυτού τίθεται η αναγνώριση τους από Ελληνικό ή Διεθνές δικαστήριο και ως εκ τούτου υποβαθμίζετε το κύρος και την εγκυρότητα της ίδιας της Βουλής των Ελλήνων.

Η παράληψη αυτή στερεί από την φαρέτρα μας, στον αγώνα που δίδεται για την διεθνή αναγνώριση του εγκλήματος της Γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου, ένα σημαντικό όπλο και χρήσιμο εργαλείο και τελικά εμφανίζει την συντεταγμένη Πολιτεία ανακόλουθη καθώς αφήνει σαφέστατα ερωτηματικά σχετικά με το ποία είναι η στάση της στο ζήτημα της Γενοκτονίας του Ποντιακού Ελληνισμού, αναγνωρίζοντας αφενός την Γενοκτονία αρνούμενη αφετέρου να συμπεριλάβει την άρνηση της στις πρόνοιες του εν λόγω νομοθετήματος.

Ως Παμποντιακή Ομοσπονδία Ελλάδος αλλά κυρίως ως μέλη της Ανθρωπότητας σας επιστήσουμε την προσοχή, καθώς οι βουλευτές που θα ψηφίσουν το επίμαχο νομοσχέδιο, με την μορφή που έχει σήμερα, θα είναι οι πρώτοι που «εγκωμιάζουν, αρνούνται και εκμηδενίζουν τα εγκλήματα της γενοκτονίας», κατά τους ορισμούς του άρθρου 3, όπως αυτό διατυπώνεται στην αιτιολογική έκθεση, που υπέστησαν οι Έλληνες και οι Αρμένιοι στις αρχές του 20ου αιώνα από το Κεμαλικό καθεστώς.Σας καλούμε έστω και την ύστατη στιγμή να διορθώσετε την παράλειψη σας.

Με τιμή

Για το Διοικητικό Συμβούλιο

Ο Πρόεδρος Ο Γενικός Γραμματέας

Επαμεινώνδας Φαχαντίδης Χρήστος-Δημήτριος Τοπαλίδης

Ομ. Καθηγητής Ιατρικής Α.Π.Θ Δικηγόρος”
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stam
gold member
gold member
stam

Ηλικία : 39
Τόπος : πάνω στη σέλα...
Registration date : 19/11/2009

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤετ Αυγ 20 2014, 15:07

στην Ελλάδα ο "Ρατσισμός" αναπτύχθηκε για τους "άλλους" και όχι για όλους....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NASOS_p
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
NASOS_p

Ηλικία : 44
Τόπος : Πυργος Ηλειας
Registration date : 07/05/2011

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Icon_minitimeΣαβ Αυγ 23 2014, 22:56

Η επιστολή 34 ακαδημαϊκών

"Εξοχότατε κύριε Πρόεδρε της Δημοκρατίας,
Εξοχότατε κύριε Πρωθυπουργέ,
Αξιότιμοι κύριοι Υπουργοί,
Αξιότιμοι κύριοι Βουλευτές,

Η Ελληνική πολιτεία σκοπεύει να χρηματοδοτήσει την κατασκευή και λειτουργία τεμένους στο Βοτανικό, προφανώς για να ασκείται κρατικός έλεγχος σε αυτό. Όμως στην πραγματικότητα αυτή η κίνηση, γινόμενη υπό την πίεση της Τουρκίας και των Μουσουλμάνων λαθρομεταναστών, επαυξάνει σοβαρά τους κινδύνους που διατρέχει η χώρα μας από το τεράστιο πρόβλημα της λαθρομετανάστευσης.

Η ανεξέλεγκτη εισροή αλλοεθνών στο έδαφος μιας χώρας είναι παράνομος εποικισμός, συνιστά έγκλημα εθνοκτονίας συντελούμενο κατά κανόνα υπό ανώμαλες συνθήκες πολέμου, και απαγορευόμενο από το διεθνές δίκαιο (Άρθρο 8.2.β.viii του Καταστατικού του Διεθνούς Ποινικού Δικαστηρίου).

Παράνομος μουσουλμανικός εποικισμός είναι ακριβώς αυτό που συμβαίνει εδώ και χρόνια στην Ελλάδα: και οι έποικοι, αντί να απελαθούν, όπως διατάσσουν οι νόμοι, εδραιώνονται και α π α ι τ ο ύ ν.

Το δε μέλλον διαγράφεται δυσοίωνο καθώς εκατομμύρια παράνομοι αλλοδαποί βρίσκονται ήδη στη χώρα, ενώ οι νέες αφίξεις παρουσιάζουν υψηλό ρυθμό αύξησης ιδιαίτερα από μουσουλμανικές χώρες. Μια χώρα που μαστίζεται από ανεργία της τάξεως του 27% και παραπαίει στο χείλος της χρεωκοπίας όχι μόνο δεν έχει ανάγκη από μετανάστες αλλά δεν μπορεί να τους προσφέρει, και περισσότερο σε λαθρομετανάστες, ανθρώπινες συνθήκες διαβίωσης, αφού δεν μπορεί να τις παράσχει και σε μεγάλο ποσοστό των πολιτών της.

Μετά την συνάντηση του Έλληνα πρωθυπουργού με τον Ερντογάν το 2013 μπήκαν στην τελική ευθεία οι διαδικασίες για την κατασκευή, με έξοδα του Ελληνικού κράτους, ισλαμικού τεμένους στον Βοτανικό, στην περιοχή του αρχαίου Ελαιώνα, επάνω σε οικόπεδο που παραχωρήθηκε σε αυτούς από το Ελληνικό Πολεμικό Ναυτικό.

Με την παρουσία του τεμένους ο Βοτανικός, μια περιοχή στο κέντρο της πρωτεύουσας της χώρας, διατρέχει τον κίνδυνο να μετατραπεί σε ένα γκέτο ανέργων παράνομων Μουσουλμάνων μεταναστών, με όλα τα κοινωνικά προβλήματα που μαστίζουν τέτοια γκέτο, και μια βάση του φανατικού ισλάμ που φουντώνει κάτω από τέτοιες συνθήκες.

Επιπροσθέτως, η περιβαλλοντική επιβάρυνση από ένα τέτοιο γκέτο θα είναι καταστροφική για μια περιοχή που χρειάζεται ακριβώς το αντίθετο, δηλαδή ανακούφιση και χώρους «αναπνοής» για τους κατοίκους.

Η κατασκευή τεμένους στο Βοτανικό για την ικανοποίηση της Τουρκίας και των απαιτήσεων παράνομων μεταναστών, η υπουργική απόφαση (ΦΕΚ Βʼ 1453, 5-6-2014), και το αντιρατσιστικό νομοσχέδιο που προωθείται από την κυβέρνηση, έχουν επιπτώσεις πολύ ευρύτερες από αυτές στον Βοτανικό.

Η κατασκευή και λειτουργία τζαμιών με δαπάνες του κράτους ανταμείβει την παράνομη εισβολή και στην συνέχεια εποίκηση από αλλοεθνείς επήλυδες πλήρως αναφομοίωτους και οδηγεί στη διάρρηξη της κοινωνικής συνοχής της χώρας με ολέθρια αποτελέσματα. Με το αντιρατσιστικό νομοσχέδιο, το οποίο έχει ήδη κριθεί αντισυνταγματικό από την Κεντρική Νομοπαρασκευαστική Επιτροπή, επιβάλλεται στους Έλληνες η φίμωση της ελευθερίας του λόγου (που είναι το θεμέλιο της Δημοκρατίας).

Με την υπουργική απόφαση (ΦΕΚ Βʼ 1453, 5-6-2014) χορηγείται άδεια διαμονής ενός (1) έτους σε πολίτες ξένων χωρών που φέρονται ως θύματα ρατσισμού, έστω και λεκτικού. Άδεια διαμονής ενός (1) έτους χορηγείται επίσης σε όλους τους ουσιώδεις μάρτυρες, δηλαδή τους υπόλοιπους λαθρομετανάστες που εισβάλλουν παράνομα μαζί τους. Είναι φανερό ότι και η εν λόγω υπουργική απόφαση οξύνει ακόμη περισσότερο τη μάστιγα της λαθρομετανάστευσης.

Η ανέγερση του τζαμιού προγραμματίστηκε με την υπουργική απόφαση 3512/2006, εφόσον οι νόμοι 1363/1938 και 1672/1939 εξουσιοδοτούσαν τον Υπουργό Παιδείας και Θρησκευμάτων να δίδει άδεια για ανέγερση ευκτηρίων οίκων άλλων θρησκειών.

Επισημαίνουμε ότι με μια ad hocτροποποίηση του νόμου περί ευκτηρίων οίκων αλλοθρήσκων το ίδιο έτος (3467/2006) καταργήθηκε η προβλεπόμενη από τους νόμους του 1938-1939 προαπαίτηση της άδειας κ α ι της οικείας εκκλησιαστικής αρχής της Ορθοδόξου Εκκλησίας της Ελλάδος, έτσι ώστε να εκμηδενισθεί κάθε εμπόδιο για την κατασκευή του τεμένους μετά από μια υπουργική απόφαση που να την υποστηρίζει.

Δηλαδή άλλαξε η νομοθεσία αποκλειστικά προς εξυπηρέτηση του Ισλάμ και των φορέων του. Τόσο ο 3512/2006 όσο και η απόφαση του ΣτΕ, όμως, παρακάμπτουν το γεγονός ότι οι νόμοι του 1938-1939 (έστω και στην «τροποποιημένη» τους μορφή) σε καμία περίπτωση δεν αναγνωρίζουν το δικαίωμα λατρείας σε ευκτηρίους οίκους σε μουσουλμάνους μη Έλληνες πολίτες π α ρ α ν ό μ ω ς διαβιούντες στη χώρα και των οποίων οι συνεχώς αυξανόμενοι αριθμοί αποτελούν άμεση εθνική απειλή για την Ελλάδα.

Η μοναδική διεθνής συμβατική υποχρέωση της Ελλάδας για παραχώρηση τόπων θρησκευτικής λατρείας εδράζεται στη Συνθήκη τη Λωζάννης και σχετίζεται αποκλειστικά και μόνον με την μειονότητα των Ελλήνων υπηκόων μουσουλμάνων το θρήσκευμα, οι οποίοι κατοικούν στη Θράκη.

Η κατασκευή τζαμιού εντός της Επικράτειας και πέραν των ορίων της Θράκης σημαίνει dejure και de facto αναγνώριση ετέρων, αγνώστων το πλήθος, μουσουλμανικών μειονοτήτων στην Αττική ή οπουδήποτε αλλού.

Έτσι, αυτόματα, αναγνωρίζονται ως νόμιμοι όλοι οι επήλυδες που έχουν εισβάλλει και διαβιούν παράνομα στην Ελλάδα αφού στερούνται / αποκρύπτουν τα απαιτούμενα ταξιδιωτικά έγγραφα, αλλά και οι χιλιάδες που συνωστίζονται στα παράλια της Τουρκίας παρά την θέληση του Ελληνικού Λαού και θα εισβάλλουν στο εγγύς μέλλον.

Σημειώνεται ότι: α) η περιοχή του χώρου λατρείας για τους μουσουλμάνους αποτελεί και ιδιοκτησία τους, βάσει του ιερού τους βιβλίου, κάτι που συνεπάγεται ιδιοκτησία Ελληνικού εδάφους από παρανόμως ευρισκομένους σε αυτό αλλοδαπούς· β) εκ των πραγμάτων η περιοχή του τζαμιού (ως λατρευτικού χώρου και βάσει διεθνούς δικαίου) αποτελεί χώρο ασύλου που ενδέχεται να χρησιμοποιηθεί για παράνομες πράξεις.

Το Ισλάμ διαιρείται σε πολυάριθμες σέκτες (σουνίτες, σιίτες, αλεβίτες, κλπ.) κάποιες από τις οποίες βρίσκονται σε αιματηρή αντιπαράθεση εδώ και αιώνες. Ποιους από όλους θα εξυπηρετεί το τέμενος στον Βοτανικό; Σε κάθε περίπτωση η πολιτεία θα αναγκασθεί στο μέλλον να εκδώσει πολυάριθμες νέες άδειες ανέγερσης τζαμιών για τις θρησκευτικές ανάγκες και των υπολοίπων ισλαμικών σεκτών, οι οποίες είναι πολύ πιθανόν να εμπλακούν σε εχθροπραξίες μεταξύ τους, ακριβώς όπως πράττουν σε ολόκληρη την Μέση Ανατολή σήμερα.

Οι προθέσεις των ισλαμιστών της Τουρκίας είναι ξεκάθαρες από την δήλωση του πρωθυπουργού της Τουρκίας Ερντογάν το 1997: «Η δημοκρατία είναι μόνο το τραίνο, στο οποίο επιβιβαζόμαστε για να φθάσουμε στον στόχο μας. Τα τζαμιά είναι τα στρατόπεδά μας, οι μιναρέδες είναι οι ξιφολόγχες μας, οι τρούλοι είναι τα κράνη μας, οι πιστοί είναι οι στρατιώτες μας». Από το 2001 και έπειτα στο όνομα του Ισλάμ έχουν γίνει περισσότερες από 17.000 τρομοκρατικές επιθέσεις.

Οι εκρήξεις στο μετρό της Μαδρίτης το 2004 και του Λονδίνου το 2005 είχαν εκατοντάδες θύματα, πρεσβείες της Δανίας παγκοσμίως έγιναν στόχος εξ αιτίας κάποιων αντί-ισλαμικών γελοιογραφιών και μουσουλμάνοι δεύτερης και τρίτης γενεάς έκαψαν το 2005 προάστια του Παρισιού.

Εάν τα ανωτέρω έγιναν σε χριστιανικές χώρες όπου οι μουσουλμάνοι εισήχθησαν ως νόμιμοι μετανάστες, ποιος μπορεί να εγγυηθεί την δημόσια τάξη στην Ελλάδα όπου οι μετανάστες είναι παράνομοι και πολλαπλάσιοι ως ποσοστό απʼ ότι στις καλά οργανωμένες και φυλασσόμενες χώρες της Δύσης;

Δείγματα γραφής έχουν ήδη δοθεί με συλλογικούς βανδαλισμούς στο κέντρο των Αθηνών με αφορμή την υποτιθεμένη προσβολή αντιτύπου του κορανίου από Έλληνα αστυνομικό το 2009, με την κατάληψη των Προπυλαίων του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου και των μεγάλων πλατειών των Αθηνών το 2010, και με αμέτρητες ληστρικές επιθέσεις και δολοφονίες Ελλήνων πολιτών.

Οι χριστιανοί αποδεκατίζονται σήμερα σε όλο το φανατικό ισλαμικό τόξο (Λίβανο, Συρία, Αίγυπτο, Ιράκ, Σομαλία, Πακιστάν). Το φανατικό Ισλάμ εξασκεί τη λατρεία όχι μόνο προσβάλλοντας «την δημόσια τάξη και τα χρηστά ήθη», αλλά επιδιώκοντας την ανατροπή των δημοκρατικών θεσμών και την επιβολή μιας άγριας θρησκευτικής δικτατορίας.

Δεν είναι εφιαλτική υπερβολή μια μελλοντική προσπάθεια για εισαγωγή της Σαρίας στη δημόσια ζωή της χώρας μας με την συνεπαγόμενη διατάραξη της ισονομίας σε σχέση με αστικές ελευθερίες και δικαιώματα, όπως γίνεται κατόπιν πιέσεων φανατικών μουσουλμάνων σε ευρωπαϊκές χώρες:

Στο Ηνωμένο Βασίλειο ήδη συζητείται η ενσωμάτωσή του Ισλαμικού νόμου στο Βρετανικό νομικό σύστημα, ώστε να εξυπηρετηθούν όλοι οι κάτοικοι της χώρας, ανάλογα με το πολιτιστικό τους υπόβαθρο.

Στη Νορβηγία, ισλαμιστικές οργανώσεις της χώρας απαιτούν τη δημιουργία Ισλαμικού χαλιφάτου που να τηρεί τους νόμους της Σαρίας, με την απειλή τρομοκρατικής επίθεσης εναντίον του σκανδιναβικού έθνους.

Καλούμε την Πολιτεία:

1) Να αντιμετωπίσει άμεσα τη μάστιγα της εισβολής-εποίκησης αποκαθιστώντας την υπό πλήρη κατάρρευση πληθυσμιακή συνοχή αλλά και την ασφάλεια της χώρας, όπως έχει υποχρέωση και καθήκον, ως εξής:
α) Καταγγέλλοντας και καταργώντας τους εθνοκτόνους Κανονισμούς «Δουβλίνο ΙΙ και ΙΙΙ» που πλήττουν το εθνικό συμφέρον. β) Εντοπίζοντας όλους τους αλλοδαπούς που εισήλθαν παράνομα στην Ελλάδα και απελαύνοντάς τους άμεσα, με χρέωση των εξόδων απέλασης στις Πρεσβείες τους.
γ) Επαναφέροντας τα προσφάτως καταργηθέντα άρθρα του Ποινικού Κώδικα με τα οποία προβλέπονταν το μέτρο της διοικητικής απέλασης αλλοδαπών με την διάπραξη πλημμελήματος.
δ) Περιορίζοντας δραστικά το θεσμό του πολιτικού ασύλου, δεδομένου ότι ο θεσμός αυτός καταστρατηγείται συστηματικά για να διευκολύνει την είσοδο των αλλοδαπών στη χώρα

. 2) Να αναβάλει την απόφαση για την ίδρυση τεμένους στο Βοτανικό ή αλλού στην Ελληνική επικράτεια, μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία της απέλασης των παράνομων αλλοδαπών.

3) Να αποσύρει το κριθέν ως αντισυνταγματικό αντιρατσιστικό νομοσχέδιο που, όπως έχει, καταρρακώνει το αναφαίρετο δικαίωμα της ελευθερίας του λόγου.
Τέλος, καλούμε τους Έλληνες βουλευτές να συνειδητοποιήσουν τους εθνικούς κινδύνους που επισημαίνονται παραπάνω και να πράξουν τα δέοντα στις επερχόμενες ψηφοφορίες της Βουλής.

ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ

Σταύρος Α. Αναγνωστόπουλος, Ομότιμος Καθηγητής, Πανεπιστήμιο Πατρών.
Ιωάννα Αναστασοπούλου, Καθηγήτρια, Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο.
Αντώνιος Ανδρεάτος, Καθηγητής, Σχολή Ικάρων.
Ιωάννης Αργυρόπουλος, PhD, Διευθυντικό στέλεχος τεχνικού προσωπικού AT&T Labs, Atlanta.
Ευάγγελος Βαλιανάτος, Διδάκτωρ, συγγραφέας.
Νίνα Γκατζούλη, Καθηγήτρια, University of New Hampshire.
Αθανάσιος Επίσκοπος, Αναπληρωτής Καθηγητής, Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών.
Χρήστος Κ. Ευαγγελίου, Καθηγητής Φιλοσοφίας, Πανεπιστήμιο του Μαίρυλαντ (Τάουσον), ΗΠΑ.
Παναγιώτης Εσκίογλου, Καθηγητής, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης.
Πέτρος Ιωάννου, Καθηγητής, University of Southern California.
Λεωνίδας Κουμάκης, Νομικός, συγγραφέας.
Ηλίας Κουρούμαλης, Καθηγητής, Πανεπιστήμιο Κρήτης.
Γεώργιος Κυριακού, Καθηγητής, Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης.
Xanthippi Markenscoff, Distinguished Professor, University of California, San Diego.
Ευριπίδης Μπίλλης, τ. Επίκουρος Καθηγητής, Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο.
Γεώργιος Μπλύτας, PhD Physical Chemistry, συγγραφέας.
Λευτέρης Μέρμηγκας, Πολιτειακό Πανεπιστήμιο της Νέας Υόρκης στο Μπάφαλο, Νέα Υόρκη, ΗΠΑ.
Νικόλαος Λ. Μωραΐτης, Ph.D., Πανεπιστήμιο Καλιφόρνιας, ΗΠΑ.
Μαρία Νεγρεπόντη-Δελιβάνη, Πρ. Πρύτανης, Καθηγήτρια, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας.
Δημήτριος Παντελής, Επίκουρος Καθηγητής, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας.
Γρηγόριος Παπαγιάννης, Αναπληρωτής Καθηγητής, Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης.
Νικόλαος Θ. Παπαδόπουλος, Ομότιμος Καθηγητής, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης.
Στέφανος Παπακώστας, ΜΒΑ, τ. Καθηγητής Κολλεγίων Deree, Southeastern, University of Indianapolis.
Νικόλαος Παπαροδόπουλος, τ.Λέκτορας Πανεπιστημίου Αιγαίου
Γεώργιος Παύλος, Αναπληρωτής Καθηγητής, Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης.
Γεώργιος Πυργιωτάκης, τ. Αναπληρωτής Καθηγητής, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας.
Ευάγγελος Ρήγος, Master Mariner, Pace University, NY – BBA, Ελλάς.
Κωνσταντίνος Ρωμανός, Καθηγητής, Πανεπιστήμιο Αιγαίου.
Ηλίας Σταμπολιάδης, Καθηγητής, Πολυτεχνείο Κρήτης. Αναστασία Τσακιροπούλου, Καθηγήτρια, University of Alabama.
Georgia Triantafillou, Professor of Mathematics, Temple University, Philadelphia, ΗΠΑ.
Μαρία Υψηλάντη, Επίκουρος Καθηγήτρια, Πανεπιστήμιο Κύπρου.
Νικόλαος Φυτρολάκης, Ομότιμος Καθηγητής, Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο.
Ιωάννης Χατζόπουλος, Καθηγητής, Πανεπιστήμιο Αιγαίου."


_________________
Είναι αδύνατο για έναν άνθρωπο να μάθει ό,τι νομίζει ότι ξέρει ήδη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jk_prince
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
jk_prince

Ηλικία : 50
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 06/09/2011

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Icon_minitimeΚυρ Αυγ 24 2014, 00:07

Κατα τ άλλα στην Ελλαδα υπαρχει ανεξιθρησκεια..... Μαλιστα..... Εχω φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 501340 στα XAXAXAXA  
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://patra2.meteoclub.gr
DHMOKRITOS69
moderator
moderator
DHMOKRITOS69

Ηλικία : 42
Τόπος : Θεσσαλονικη
Registration date : 18/05/2010

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Icon_minitimeΚυρ Αυγ 24 2014, 16:49

Νομίζω οτι στην επιστολή οι καθηγητές αναλύουν τους προβληματισμους τούς και για τα οποία προβλήματα θα πρεπει να αντιμετωπιστουν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NASOS_p
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
NASOS_p

Ηλικία : 44
Τόπος : Πυργος Ηλειας
Registration date : 07/05/2011

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Icon_minitimeΚυρ Αυγ 24 2014, 17:26

jk_prince έγραψε:
Κατα τ άλλα στην Ελλαδα υπαρχει ανεξιθρησκεια..... Μαλιστα..... Εχω φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 501340 στα XAXAXAXA  

Ανεξιθρησκεια σημαινει δεν διωκω της θρησκευτικες σου πεποιθησεις, σου αναγνωριζω το δικαιωμα να πιστευεις οπου θες.Δε σημαινει γινομαι λεκανη υποδοχης ολων των λαθρομεταναστων κι επειδη ειναι αλλης θρησκειας τους χτιζω και τεμενος για να μην ειναι και παραπονεμενοι.Κανενας που πιστευει σε αλλη θρησκεια ή που ειναι αθεος δεν αισθανεται ντροπη ή φοβαται να το πει στην Ελλαδα.Αρκετα με τις βλακειες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kalamaria
gold member
gold member
kalamaria

Ηλικία : 59
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ(ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ)
Registration date : 18/01/2008

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Icon_minitimeΚυρ Αυγ 24 2014, 19:55

NASOS_p έγραψε:
jk_prince έγραψε:
Κατα τ άλλα στην Ελλαδα υπαρχει ανεξιθρησκεια..... Μαλιστα..... Εχω φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 501340 στα XAXAXAXA  

Ανεξιθρησκεια σημαινει δεν διωκω της θρησκευτικες σου πεποιθησεις, σου αναγνωριζω το δικαιωμα να πιστευεις οπου θες.Δε σημαινει γινομαι λεκανη υποδοχης ολων των λαθρομεταναστων κι επειδη ειναι αλλης θρησκειας τους χτιζω και τεμενος για να μην ειναι και παραπονεμενοι.Κανενας που πιστευει σε αλλη θρησκεια ή που ειναι αθεος δεν αισθανεται ντροπη ή φοβαται να το πει στην Ελλαδα.Αρκετα με τις βλακειες.

 OK OK 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jk_prince
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
jk_prince

Ηλικία : 50
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 06/09/2011

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Icon_minitimeΚυρ Αυγ 24 2014, 20:52

NASOS_p έγραψε:
jk_prince έγραψε:
Κατα τ άλλα στην Ελλαδα υπαρχει ανεξιθρησκεια..... Μαλιστα..... Εχω φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 501340 στα XAXAXAXA  

Ανεξιθρησκεια σημαινει δεν διωκω της θρησκευτικες σου πεποιθησεις, σου αναγνωριζω το δικαιωμα να πιστευεις οπου θες.Δε σημαινει γινομαι λεκανη υποδοχης ολων των λαθρομεταναστων κι επειδη ειναι αλλης θρησκειας τους χτιζω και τεμενος για να μην ειναι και παραπονεμενοι.Κανενας που πιστευει σε αλλη θρησκεια ή που ειναι αθεος δεν αισθανεται ντροπη ή φοβαται να το πει στην Ελλαδα.Αρκετα με τις βλακειες.

Διαβασε το Συνταγμα και μετα να μιλας για κατι που υποθετεις οτι ξερεις. Αντε να σου δωσω και λιγη βοηθεια....
Μουσουλμανος που κατοικει στην Αθηνα απο το 80, που πηγαινει για να τελουνται τα της θρησκειας του ή ο βουδιστης ακομα? Πατρινος Χριστιανος Διαμρτυρομενος(Καθολικη Εκκλησια υπαρχει και λειτουγει ως το Συνταγμα οριζει) που αραγε πηγαινει αυτος?
Οσο για τις "βλακεις"..... μη κρινεις εξ ιδιον τα αλλότρια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://patra2.meteoclub.gr
mpetatzis
gold member
gold member
mpetatzis

Ηλικία : 52
Registration date : 17/01/2008

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Icon_minitimeΔευ Αυγ 25 2014, 19:00

Διαβασε το Συνταγμα και μετα να μιλας για κατι που υποθετεις οτι ξερεις. Αντε να σου δωσω και λιγη βοηθεια....
Μουσουλμανος που κατοικει στην Αθηνα απο το 80, που πηγαινει για να τελουνται τα της θρησκειας του ή ο βουδιστης ακομα? Πατρινος Χριστιανος Διαμρτυρομενος(Καθολικη Εκκλησια υπαρχει και λειτουγει ως το Συνταγμα οριζει) που αραγε πηγαινει αυτος?
Οσο για τις "βλακεις".....  μη κρινεις εξ ιδιον τα αλλότρια [/quote]



χριστιανος στην Συρια,Ιραν,Ιρακ και λοιπα ισλαμομουσουλμανικα εθνη???

αν του εχουν αφησει το κεφαλι ενωμενο με το υπολοιπο σωμα βεβαια...
που πηγαινει αραγε αυτος?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jk_prince
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
jk_prince

Ηλικία : 50
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 06/09/2011

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Icon_minitimeΔευ Αυγ 25 2014, 19:57

mpetatzis έγραψε:
Διαβασε το Συνταγμα και μετα να μιλας για κατι που υποθετεις οτι ξερεις. Αντε να σου δωσω και λιγη βοηθεια....
Μουσουλμανος που κατοικει στην Αθηνα απο το 80, που πηγαινει για να τελουνται τα της θρησκειας του ή ο βουδιστης ακομα? Πατρινος Χριστιανος Διαμρτυρομενος(Καθολικη Εκκλησια υπαρχει και λειτουγει ως το Συνταγμα οριζει) που αραγε πηγαινει αυτος?
Οσο για τις "βλακεις".....  μη κρινεις εξ ιδιον τα αλλότρια



χριστιανος στην Συρια,Ιραν,Ιρακ και λοιπα ισλαμομουσουλμανικα εθνη???

αν του εχουν αφησει το κεφαλι ενωμενο με το υπολοιπο σωμα βεβαια...
που πηγαινει αραγε αυτος?

Για να καταλαβω την ερωτηση..... Θες να γινουμε τριτοκοσμικοι(ετσι αποκαλουμε αυτες τις χωρες) ή να παμε καποιους αιωνες πισω που οι Χριστιανοι κατεσφαζαν αλλοθρησκους(κατι που γινεται και στην Αφρικη στις μερες μας), που τους ειχαν κατασφαξοι πιο πριν οι αλλοθρησκοι τους Χριστιανους, γιατι αυτοι κατεσφαξαν πιο πριν αλλοθρησκους που σφαζαν χριστιανους.........
Βρε συ για δες επαναληψη γινεται με δικαιολογεια τη θρησκεια μεσα στους αιωνες
Πολυ απλα λεω να φτιαξουμε τα του οικου μας και μετα κοιταμε να κριτικαρουμε αλλες χωρες(κατι που βεβαιως βεβαιως ειμαστε απαιχτοι).
Εκτος αυτου σε ελαχιστες χωρες δεν υπαρχει θρησκευτικος ρατσισμος(και η Ελλαδα δεν αποτελει εξαιρεση δυστυχως).Αν παρατηρησουμε καλυτερα το Συνταγμα καταλαβαινουμαι οτι μια χαρα κραταει απο τα "μπαλακια" το Κρατος η εκκλησια.
Αρα καλο ειναι πρωτα να κοιταξουμε τους φονταμελιστες της Ελλαδας(και να διορθωσουμε τα κακως κειμενα) και μετα κοιταμε το κοσμο(Γενικα ομως και οχι μεμονωμένες καταστασεις αυτου )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://patra2.meteoclub.gr
stam
gold member
gold member
stam

Ηλικία : 39
Τόπος : πάνω στη σέλα...
Registration date : 19/11/2009

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤρι Αυγ 26 2014, 10:03

jk_prince έγραψε:
NASOS_p έγραψε:
jk_prince έγραψε:
Κατα τ άλλα στην Ελλαδα υπαρχει ανεξιθρησκεια..... Μαλιστα..... Εχω φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 501340 στα XAXAXAXA  

Ανεξιθρησκεια σημαινει δεν διωκω της θρησκευτικες σου πεποιθησεις, σου αναγνωριζω το δικαιωμα να πιστευεις οπου θες.Δε σημαινει γινομαι λεκανη υποδοχης ολων των λαθρομεταναστων κι επειδη ειναι αλλης θρησκειας τους χτιζω και τεμενος για να μην ειναι και παραπονεμενοι.Κανενας που πιστευει σε αλλη θρησκεια ή που ειναι αθεος δεν αισθανεται ντροπη ή φοβαται να το πει στην Ελλαδα.Αρκετα με τις βλακειες.

Διαβασε το Συνταγμα και μετα να μιλας για κατι που υποθετεις οτι ξερεις. Αντε να σου δωσω και λιγη βοηθεια....
Μουσουλμανος που κατοικει στην Αθηνα απο το 80, που πηγαινει για να τελουνται τα της θρησκειας του ή ο βουδιστης ακομα? Πατρινος Χριστιανος Διαμρτυρομενος(Καθολικη Εκκλησια υπαρχει και λειτουγει ως το Συνταγμα οριζει) που αραγε πηγαινει αυτος?
Οσο για τις "βλακεις".....  μη κρινεις εξ ιδιον τα αλλότρια

και επειδή εσύ γνωρίζεις το Σύνταγμα και το χεις διαβάσει, γιατί εγώ δεν έχω χρόνο να το διαβάσω, πες μου σε παρακαλώ, ποιος Νόμος γράφει ότι επιβάλλεται στο κράτος με δημόσια δαπάνη να φτιάχνει χώρους λατρείας για τον κάθε πιστό κάθε θρησκείας....? Αυτούς τους κακόμοιρους τους Ιεχωβάδες, ή τους Ευαγγελιστές, ή τους άλλους τους πιστούς της Εκκλησίας της Πεντηκοστής, που είναι και νόμιμοι, φορολογούμενοι πολίτες και πληρώνουν με το παραπάνω την εισφορά τους στον δημόσιο κορβανά γιατί δεν τους φτιάχνουν ναούς? Μόνο οι μουσουλμάνοι έχουν δικαίωμα σε αυτόν τον Νόμο τον οποίο απ' ότι φαίνεται γνωρίζεις ότι επιβάλλει την κατασκευή τεμένους?

Επίσης αν και δεν είχα χρόνο να διαβάσω το Σύνταγμα, ωστόσο στην ηλικία που έπρεπε έμαθα τι σημαίνει ανεξιθρησκεία και δεν έχει σχέση με αυτό που μάλλον νομίζεις εσύ. ΚΑΝΕΙΣ δεν εμπόδισε ή απαγόρευσε την άσκηση θρησκευτικών καθηκόντων σε αυτή τη χώρα, πέραν ίσως μερικών σατανιστών που για την ασκηση καθηκόντων τους χρειαζόντουσαν κάμποσο αίμα ανθρώπινο... Στη χώρα μας ΚΑΝΕΝΑ θρησκευτικό δικαίωμα δεν έχει καταπατηθεί, και ΟΛΟΙ είναι ελεύθεροι να πιστεύουν και να λατρεύουν ό,τι επιθυμούν. Αυτό είναι ανεξιθρησκία. Από την Αρχή της ανεξιθρησκείας όμως δεν πηγάζει υποχρέωση για το κράτος να φτιάξει δημοσία δαπάνη χώρους λατρείας.... Όπως και κανείς Ορθόδοξος Ναός δεν έχει χτιστεί με χρήματα του κράτους, αλλά με χρήματα πιστών. Αν λοιπόν όλοι οι Μουσουλμάνοι που νόμιμα ή παράνομα ζουν εδώ και απολαμβάνουν τις αρετές αυτού του ευλογημένου τόπου, επιθυμούν τέμενος, ας βάλουν ρεφενέ να πάρουν οικόπεδο, να φτιάξουν και τέμενος.

Επειδή έχει περάσει σε ψιλά γράμματα, το υποψήφιο παραχωρούμενο οικόπεδο είναι τεράστιας αξίας όχι μόνο αντικειμενικής σαν οικόπεδο, αλλά επίσης και για τον ρόλο που έπαιξε κατά τη διάρκεια του Β' ΠΠ ο Ασύρματος που ήταν εκεί, προστίθεται τεράστια αξία συναισθηματική και ιστορική στην οποία θα έπρεπε η προδοτική πολιτεία να δείξει διπλό σεβασμό....

~*~
Βλέποντας τα τελευταία χρόνια αυτούς τους τζιχαντιστές δολοφόνους που ζούσαν μέσα στην καρδιά του δυτικού κόσμου, έμαθαν, τράφηκαν, πήραν από αυτόν αλλά δεν άλλαξαν στο ελάχιστο την ζωώδη και ακραία νοοτροπία τους, αυτή που τους όπλισε το χέρι με σουγιάδες, ή παγιδευμένες χύτρες, διαπιστώνω ότι επιβεβαιώνεται ο μανάβης στη γειτονιά μου, που κάθεται και ξεχωρίζει τα κουκιά από τα φασόλια... δεν ταιριάζουν μεταξύ τους παραμόνο αν σκόπιμα με συνταγή όμορφη, με καρυκεύματα και διάβασμα πολύ του τσελεμεντέ, αποφασίσεις να τα μαγειρέψεις μαζί... Και παλι όμως σε μετρημένες ποσότητες και ελεγχόμενες συνθήκες...

Ελπίζω να μην ζήσουμε μια μέρα αυτό που ζουν "προηγημένες" κοινωνίες σαν την Αμερική ή την Μ. Βρεττανία, να σκάνε μπόμπες δίπλα τους και να ζουν με τον φόβο και τον τρόμο για το ποιός μένει δίπλα τους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jk_prince
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
jk_prince

Ηλικία : 50
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 06/09/2011

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤρι Αυγ 26 2014, 11:53

Ας ξεκινησουμε με τα του Συνταγματος και του αρθρου 13

ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ

Άρθρο 13
Η ελευθερία της θρησκευτικής συνείδησης είναι απαραβίαστη. Η απόλαυση των ατομικών και πολιτικών δικαιωμάτων δεν εξαρτάται από τις θρησκευτικές πεποιθήσεις καθενός.
Κάθε γνωστή θρησκεία είναι ελεύθερη και τα σχετικά με τη λατρεία της τελούνται ανεμπόδιστα υπό την προστασία των νόμων. Η άσκηση της λατρείας δεν επιτρέπεται να προσβάλλει τη δημόσια τάξη ή τα χρηστά ήθη. Ο προσηλυτισμός απαγορεύεται.
Οι λειτουργοί όλων των γνωστών θρησκειών υπόκεινται στην ίδια εποπτεία της Πολιτείας και στις ίδιες υποχρεώσεις απέναντί της, όπως και οι λειτουργοί της επικρατούσας θρησκείας.
Κανένας δεν μπορεί, εξαιτίας των θρησκευτικών του πεποιθήσεων, να απαλλαγεί από την εκπλήρωση των υποχρεώσεων προς το Κράτος ή να αρνηθεί να συμμορφωθεί προς τους νόμους.
Κανένας όρκος δεν επιβάλλεται χωρίς νόμο, που ορίζει και τον τύπο του.

Συμφωνα με αυτο, σου αρεσει ή δε σου αρεσει(οχι εσενα προσωπικα αλλα στο καθενα) η πολιτεια εχει υποχρεωση να εχει τοπους λατρειας για "Καθε γνωστη θρησκεια" ωστε να τελουνται ανεμποδιστα τα σχετικα με τη λατρεια της θρησκειας με οτι αυτο συνεπαγεται. Αν ειχε μεριμνησει ωστε να υπαρχει καποιος τοπος λατρειας για τις γνωστες θρησκειες (να συμπληρωσω πολυπληθεστερες) στη πρωτευουσα του Κρατους τοτε και ευνουμενη πολιτεια θα ηταν και δεν θα υπηρχε κανενας να πει το οτιδηποτε.
Θεμα προσυλιτισμου απο την επικρατουσα θρησκεια καλυτερα να μην το πιασουμε. Στο σχολειο δεν πιστευω οτι εμαθες για τις αλλες θρησκειες (πλην ενος χρονου που εκανες μεσα σε αυτον κοντα στις 30 σχολικες ωρες για να σου πουν για τις αλλες θρησκειες.) Εγω εχω παντως ακομα στο μυαλο μου οτι η δασκαλα τις Ε' Δημοτικου θα με αφηνε χαλαρα να χασω την χρονια μου αν δεν ηξερα το "Πιστεω"
Οσο για τα χρηματα που δινουν οι πιστοι για την ανεργεση ναων, ναι αν τα δινουν επειδη το θελουν εχει καλως αλλα αν ΥΠΟΧΡΕΟΝΟΝΤΑΙ τοτε αλλαζει το πραγμα. Ζω σε μια πολη, που ασχετως θρησκευτικων πεποιθησεων, με υποχρεωναν να πληρωνω για την ανεγερση Χριστιανικου Ναου. Ακομα και οταν αυτος ειχε ολοκληρωθει. Αρα εκει ηταν αναγκασμενος ο οποιοσδηποτε(ανεξαρτητου θρησκευματος) να πληρωνει εστω και αν δεν πιστευει σε αυτο.
Αν καποιος θελει (με δικα του χρηματα) να χτισει ενα τοπο λατρειας ΑΠΑΙΤΟΥΣΕ(πριν το 2006) το κρατος να του εχει δωθει αδεια απο την οικεια εκκλησιαστικη αρχη(οχι μονο η πολεοδομεια που ειναι βεβαιως σωστο). Αυτο δεν συνηστουσε απαγόρευση στην άσκηση θρησκευτικών καθηκόντων. Αρα για ποια ανεξιθρησκεια

Οσο η εκκλησια παει χερακι-χερακι με το κρατος η εννοια της ανεξιθρησκιας(στο βαθμο που το θετεις και φυσικα επρεπε να ειναι) παει περιπατο. Πριν μερικα χρονια ακομα αν η ταυτοτητα δεν εγραφε ΧΟ σε κοιταγαν περιεργα σαν να ησουν αρρωστος και καποιοι ακομα σε απορριπταν απο δουλεια ασχετα αν ειχες τα προσοντα.

Τελος για αυτο που γραφεις για τους τζιχαντιστες(αν και πριν 60 χρονια αρκετοι Ελληνες κεφαλια κοβαμε και τα βαζαμε σε στυλους ή φωτογραφιζομασταν με αυτα και αν υπηρχε τοτε το ιντερνετ μπορει να καναμε και selfie με αυτα) το Συνταγμα εχει προβλεψει και αυτο(σε σχεση με τη θρησκεια λεμε παντα στη παραγραφο 4) Ασχετως θρησκειας δεν εισαι υπερανω νομου αν και εχω ακουσει πολλακις την φραση σε Δικαστηριο "Ειναι καλος χριστιανος....."
Αρα ο Θρησκευτικος ρατσισμος καλα κρατει και στις μερες μας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://patra2.meteoclub.gr
mpetatzis
gold member
gold member
mpetatzis

Ηλικία : 52
Registration date : 17/01/2008

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤρι Αυγ 26 2014, 15:21

jk_prince έγραψε:
mpetatzis έγραψε:
Διαβασε το Συνταγμα και μετα να μιλας για κατι που υποθετεις οτι ξερεις. Αντε να σου δωσω και λιγη βοηθεια....
Μουσουλμανος που κατοικει στην Αθηνα απο το 80, που πηγαινει για να τελουνται τα της θρησκειας του ή ο βουδιστης ακομα? Πατρινος Χριστιανος Διαμρτυρομενος(Καθολικη Εκκλησια υπαρχει και λειτουγει ως το Συνταγμα οριζει) που αραγε πηγαινει αυτος?
Οσο για τις "βλακεις".....  μη κρινεις εξ ιδιον τα αλλότρια



χριστιανος στην Συρια,Ιραν,Ιρακ και λοιπα ισλαμομουσουλμανικα εθνη???

αν του εχουν αφησει το κεφαλι ενωμενο με το υπολοιπο σωμα βεβαια...
που πηγαινει αραγε αυτος?

Για να καταλαβω την ερωτηση..... Θες να γινουμε τριτοκοσμικοι(ετσι αποκαλουμε αυτες τις χωρες) ή να παμε καποιους αιωνες πισω που οι Χριστιανοι κατεσφαζαν αλλοθρησκους(κατι που γινεται και στην Αφρικη στις μερες μας), που τους ειχαν κατασφαξοι πιο πριν οι αλλοθρησκοι τους Χριστιανους, γιατι αυτοι κατεσφαξαν πιο πριν αλλοθρησκους που σφαζαν χριστιανους.........
Βρε συ για δες επαναληψη γινεται με δικαιολογεια τη θρησκεια μεσα στους αιωνες
Πολυ απλα λεω να φτιαξουμε τα του οικου μας και μετα κοιταμε να κριτικαρουμε αλλες χωρες(κατι που βεβαιως βεβαιως ειμαστε απαιχτοι).
Εκτος αυτου σε ελαχιστες χωρες δεν υπαρχει θρησκευτικος ρατσισμος(και η Ελλαδα δεν αποτελει εξαιρεση δυστυχως).Αν παρατηρησουμε καλυτερα το Συνταγμα καταλαβαινουμαι οτι μια χαρα κραταει απο τα "μπαλακια" το Κρατος η εκκλησια.
Αρα καλο ειναι πρωτα να κοιταξουμε τους φονταμελιστες της Ελλαδας(και να διορθωσουμε τα κακως κειμενα) και μετα κοιταμε το κοσμο(Γενικα ομως και οχι μεμονωμένες καταστασεις αυτου )

όπως φαινεται μαλλον δεν καταλαβες την ερωτηση....
δεν ειπα ποτε πως πρεπει να γινουμε εμεις τριτοκοσμικη χωρα ουτε ότι πρεπει να αρχισουμε επειδή είναι η σειρα μας να σφαζουμε μουσουλμάνους στο ονομα του χριστιανισμου.

αυτό που εννοουσα είναι πως γινεται αυτοι οι οποιοι στις χωρες τους σφαζουν οσους δεν εχουν την ιδια θρησκεια η δεν την ασπαζονται μπας και γλιτωσουν το κεφαλι τους,ποσο μαλλον να σου επιτρεψουν να εχεις χωρους θρησκευτικης λατρειας,αυτοι λοιπον απαιτουν να δημιουργηθεί χωρος για την δικια τους θρησκεια..και ποσο περισσοτερα μαλιστα όταν εχουν μπει παρανομα στην χωρα...

θα σου δωσω ένα πολύ απλοικο παράδειγμα..

εσυ εχεις ένα σπιτι.το σπιτι σουτο εχεις "ανοικτο" καλεις φιλους και γνωστους η αλλα ατομα που εχεις γνωρισει σε άλλες εκδηλώσεις.αν εγω που μενω σε ένα παλιο σπιτι ετοιμο να γκρεμιστεί ερθω και μπω κρυφα στο σπιτι σου από το παραθυρο επειδή θεωρω πως το δικο σου είναι πιο μοντερνο πιο καλο κτλπ εισαι υποχρεωμένος να με κρατησεις μεσα ? αν εγω σου κατσικωθω επειδή δεν μπορω  να παω να βρω να χωθω από το παραθυρο μιας βιλας με πολλα δωματια επειδή αυτη η βιλα εχει συναγερμούς κτλπ εισαι υποχρεωμένος να με κανεις συγκατοικο επειδή το θελω εγω? και αν εγω σου πω "ξερεις επειδή στο σπιτι μου ειχα δικο μου δωματιο ,απαιτω να μου δωσεις ένα από τα δικα σου "εσυ εισαι υποχρεωμένος να το κανεις?ισως αν εισαι παρα πολύ καλος ανθρωπος και εχεις κανα καναπε μου πεις κοιμησου ένα δυο βραδια και μετα φευγεις. αλλα αν ταυτόχρονα μπουν από το παραθυρο και αλλοι σαν και μενα αλλα εσυ δεν εχεις δευτερο καναπε να τους κοιμησεις τι θα κανεις? και αν εμεις γινουμε πολλοι και τελικα αντι να μας διωξεις εσυ σε διωξουμε εμεις με την βια επειδή θα εχουμε το αριθμητικο πλεονεκτημα?


οσο για την εκκλησια,ο μονος λογος που κραταει η εκκλησια από τα μπαλακια την πολιτεια είναι καθαρα για τους ψηφους.θα μπορούσαμε αν πιστεύαμε ολοι στο δωδεκαθεο ακομα να την κρατάγανε οι ιερεις που θα το εκπροσωπουσαν κτλπ..

επισης αν και δεν το εχω μελετησει είμαι σχεδόν σιγουρος πως οι μονες χωρες που δεν θα υπαρχει διαχωρισμος θρησκειων είναι αυτές που δεν εχουν γενικοτερα καποια θρησκευτικη κουλτουρα.αρα δεν ειμαστε εμεις η εξαιρεση όταν όπως λες και εσυ είναι ελάχιστες αυτές οι χωρες.. αρα λοιπον αυτό που λες είναι εμεις να στησουμε κωλο στις άλλες θρησκείες εστω και αν αυτές δεν σεβονται την δικια μου...

θα ηταν πολύ σωστα αυτά που λες αν εμεις σαν χωρα-θρησκεια απαιτουσαμε ας πουμε από μια μουσουλμανικη χωρα να φτιαχτουν εκκλησιες,να μην σφαζουν τους δικους τους πολιτες που είναι χριστιανοι και τοτε γυρναγε η χωρα αυτή και μας ελεγε "εσεις εχετε κανενα τζαμι να προσκηνανε οι μουσουλμάνοι?πως μας ζητατε πραγματα που δεν κανετε εσεις?"
αρα λοιπον πανω σε ποια λογικη ερχονται και απαιτουνε την δημιουργια τζαμιου κτλπ?
και στην τελικη υπαρχουν ένα σωρο χωροι λατρειας απλα δεν είναι επισημοι και τους οποιους καμμια πολιτεια και κανενας δεν τους εχει απαγορεψει να χρησιμοποιουν,αρα από που και ως που δεν ισχυει η ελευθερια να εξασκουν τα θρησκευτικα τους καθήκοντα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NASOS_p
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
NASOS_p

Ηλικία : 44
Τόπος : Πυργος Ηλειας
Registration date : 07/05/2011

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Icon_minitimeΠεμ Αυγ 28 2014, 14:24

jk_prince έγραψε:
Ας ξεκινησουμε με τα του Συνταγματος και του αρθρου 13

ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ

Άρθρο 13
Η ελευθερία της θρησκευτικής συνείδησης είναι απαραβίαστη. Η απόλαυση των ατομικών και πολιτικών δικαιωμάτων δεν εξαρτάται από τις θρησκευτικές πεποιθήσεις καθενός.
Κάθε γνωστή θρησκεία είναι ελεύθερη και τα σχετικά με τη λατρεία της τελούνται ανεμπόδιστα υπό την προστασία των νόμων. Η άσκηση της λατρείας δεν επιτρέπεται να προσβάλλει τη δημόσια τάξη ή τα χρηστά ήθη. Ο προσηλυτισμός απαγορεύεται.
Οι λειτουργοί όλων των γνωστών θρησκειών υπόκεινται στην ίδια εποπτεία της Πολιτείας και στις ίδιες υποχρεώσεις απέναντί της, όπως και οι λειτουργοί της επικρατούσας θρησκείας.
Κανένας δεν μπορεί, εξαιτίας των θρησκευτικών του πεποιθήσεων, να απαλλαγεί από την εκπλήρωση των υποχρεώσεων προς το Κράτος ή να αρνηθεί να συμμορφωθεί προς τους νόμους.
Κανένας όρκος δεν επιβάλλεται χωρίς νόμο, που ορίζει και τον τύπο του.

Συμφωνα με αυτο, σου αρεσει ή δε σου αρεσει(οχι εσενα προσωπικα αλλα στο καθενα) η πολιτεια εχει υποχρεωση να εχει τοπους λατρειας για "Καθε γνωστη θρησκεια" ωστε να τελουνται ανεμποδιστα τα σχετικα με τη λατρεια της θρησκειας με οτι αυτο συνεπαγεται. Αν ειχε μεριμνησει ωστε να υπαρχει καποιος τοπος λατρειας για τις γνωστες θρησκειες (να συμπληρωσω πολυπληθεστερες) στη πρωτευουσα του Κρατους τοτε και ευνουμενη πολιτεια θα ηταν και δεν θα υπηρχε κανενας να πει το οτιδηποτε.
Θεμα προσυλιτισμου απο την επικρατουσα θρησκεια καλυτερα να μην το πιασουμε. Στο σχολειο δεν πιστευω οτι εμαθες για τις αλλες θρησκειες (πλην ενος χρονου που εκανες μεσα σε αυτον κοντα στις 30 σχολικες ωρες για να σου πουν για τις αλλες θρησκειες.) Εγω εχω παντως ακομα στο μυαλο μου οτι η δασκαλα τις Ε' Δημοτικου θα με αφηνε χαλαρα να χασω την χρονια μου αν δεν ηξερα το "Πιστεω"
Οσο για τα χρηματα που δινουν οι πιστοι για την ανεργεση ναων, ναι αν τα δινουν επειδη το θελουν εχει καλως αλλα αν ΥΠΟΧΡΕΟΝΟΝΤΑΙ τοτε αλλαζει το πραγμα. Ζω σε μια πολη, που ασχετως θρησκευτικων πεποιθησεων, με υποχρεωναν να πληρωνω για την ανεγερση Χριστιανικου Ναου. Ακομα και οταν αυτος ειχε ολοκληρωθει. Αρα εκει ηταν αναγκασμενος ο οποιοσδηποτε(ανεξαρτητου θρησκευματος) να πληρωνει εστω και αν δεν πιστευει σε αυτο.
Αν καποιος θελει (με δικα του χρηματα) να χτισει ενα τοπο λατρειας ΑΠΑΙΤΟΥΣΕ(πριν το 2006) το κρατος να του εχει δωθει αδεια απο την οικεια εκκλησιαστικη αρχη(οχι μονο η πολεοδομεια που ειναι βεβαιως σωστο). Αυτο δεν συνηστουσε απαγόρευση στην άσκηση θρησκευτικών καθηκόντων. Αρα για ποια ανεξιθρησκεια

Οσο η εκκλησια παει χερακι-χερακι με το κρατος η εννοια της ανεξιθρησκιας(στο βαθμο που το θετεις και φυσικα επρεπε να ειναι) παει περιπατο. Πριν μερικα χρονια ακομα αν η ταυτοτητα δεν εγραφε ΧΟ σε κοιταγαν περιεργα σαν να ησουν αρρωστος και καποιοι ακομα σε απορριπταν απο δουλεια ασχετα αν ειχες τα προσοντα.

Τελος για αυτο που γραφεις για τους τζιχαντιστες(αν και πριν 60 χρονια αρκετοι Ελληνες κεφαλια κοβαμε και τα βαζαμε σε στυλους ή φωτογραφιζομασταν με αυτα και αν υπηρχε τοτε το ιντερνετ μπορει να καναμε και selfie με αυτα) το Συνταγμα εχει προβλεψει και αυτο(σε σχεση με τη θρησκεια λεμε παντα στη παραγραφο 4) Ασχετως θρησκειας δεν εισαι υπερανω νομου αν και εχω ακουσει πολλακις την φραση σε Δικαστηριο "Ειναι καλος χριστιανος....."
Αρα ο Θρησκευτικος ρατσισμος καλα κρατει και στις μερες μας

Αυτη η κουβεντα αποκτα πολυ ενδιαφερον τελικα.Σε ποιο σημειο του Συνταγματος στηριζεται το συμπερασμα σου οτι το κρατος υποχρεουται να φτιαξει τοπους λατρειας για καθε θρησκεια;Πολυ δε μαλλον οτι πρεπει να φτιαξει τοπους λατρειας για θρησκεια ανθρωπων που εχουν ερθει παρανομα στη χωρα;

Οσο για την αντιδραση σου οτι οτι σε χρεωνει για ανεγερσεις ναων, νομιζω κολλαει γαντι με τα περι υποχρεωσης του κρατους να φτιαχνει τοπους λατρειας.Σε περιπτωση που δεν το γνωριζεις καθες εθνος-κρατος ειναι ενα συνολο πολιτιστικων στοιχειων, μεταξυ αυτων και η θρησκεια.ΦΥΣΙΚΑ και το κρατος θα πληρωσει με δικα του λεφτα (δλδ απο τους δικου σου φορους) την στηριξη κι ενδυναμωση αυτων των στοιχειων.Μηπως να μην πληρωνεις και για την ανεγερση σχολειων επειδη ισως ηθελες να μαθεις αλλη γλωσσα;Εδω αρχιζουμε να εξηγουμε τα αυτονοητα, για να καταλαβω;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NASOS_p
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
NASOS_p

Ηλικία : 44
Τόπος : Πυργος Ηλειας
Registration date : 07/05/2011

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Icon_minitimeΠεμ Αυγ 28 2014, 15:03

jk_prince έγραψε:
Ας ξεκινησουμε με τα του Συνταγματος και του αρθρου 13

Οσο η εκκλησια παει χερακι-χερακι με το κρατος η εννοια της ανεξιθρησκιας(στο βαθμο που το θετεις και φυσικα επρεπε να ειναι) παει περιπατο. Πριν μερικα χρονια ακομα αν η ταυτοτητα δεν εγραφε ΧΟ σε κοιταγαν περιεργα σαν να ησουν αρρωστος και καποιοι ακομα σε απορριπταν απο δουλεια ασχετα αν ειχες τα προσοντα.


Να κι ο χωρισμος κρατους εκκλησιας, ενα θεμα που σας καιει πολυ μερικους..Μιλατε για χωρισμο κρατους εκκλησιας λες και ειναι δυο διαφορετικα πραγματα.Παμε τωρα να μαθουμε μερικα πραγματακια γιατι πολυ μας τα εχετε πρηξει με τις ανοησιες σας.
Εκκλησια προερχεται απο το ρημα καλω.Εκκλησια ειναι η συγκεντρωσις των ανθρωπων.Δεν ειναι ουτε οι ναοι ουτε οι παπαδες ουτε τα μοναστηρια.Εκκλησια ειμαστε ολοι εμεις, δλδ η συγκεντρωση των πιστων.Εφοσον λοιπον εκκλησια ειναι η συγκεντρωσις των πιστων κι εφοσον εχουμε δημοκρατια κι αποφασιζει η πλειοψηφια, ελληνικο κρατος κι εκκλησια ειναι ενα και το αυτο.Θα πηγαινουν χερι χερι λοιπον διοτι εξ' ορισμου δε μπορουν να αποκοπουν. ειτε το θες ειτε οχι.

Κι επειδη απο την αρχαιοτητα μπορουμε να διδαχθουμε πολλα πραγματα που δυστυχως αγνοουμε κι εχουμε φθασει στην σημερινη καταντια, να δουμε πως αντιμετωπιζοταν η σχεση κρατους εκκλησιας σε παλαιοτερες εποχες.Αντιμετωπιζοταν θετικα ή το "χερι-χερι" ειναι μια σημερινη κακια μοδα;
Στην Ελλαδα κατα την αρχαιοτητα η εννοια θρησκειας και κρατους ηταν ταυτοσημη διοτι πρωτιστως ενα κρατος ενδιαφερεται για την εθνικη και κοινωνικη του συνοχη (δε χρειαζεται να μπω σε κειμενα αρχαιων για την αναγκαιοτητα και τα θετικα αυτης της συνοχης).Η θρησκευτικη συνειδηση λοιπον, ως στοιχειο πολιτιστικο ειναι ενας εκ των σημαντικων παραγοντων εθνικης και κοινωνικης συνοχης.Αρα λοιπον καθε κρατος ειναι προς το συμφερον του να συμβαλει στην εδραιωση κι ενισχυση των κοινωνικων δεσμων και διαμεσου της θρησκειας.

Ομως για να πεσουν οι μασκες, η ουσια της διαφωνιας ημων με καποιους απο εσας τους αριστερους, ειναι οτι εσεις  θελετε τη μετατροπη του Ελληνικου εθνικου κρατους σε κρατος απλου πληθυσμου, οπου αλλοι θα ειναι Ελληνες αλλοι Αλβανοι, αλλοι Αφγανοι και παει λεγοντας.Εσεις ειστε υπερ του πολιπολιτισμου κι εμεις υπερ του εθνικου κρατους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stam
gold member
gold member
stam

Ηλικία : 39
Τόπος : πάνω στη σέλα...
Registration date : 19/11/2009

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 7 Icon_minitimeΠεμ Αυγ 28 2014, 15:38

jk_prince έγραψε:
Ας ξεκινησουμε με τα του Συνταγματος και του αρθρου 13

ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ

Άρθρο 13
Η ελευθερία της θρησκευτικής συνείδησης είναι απαραβίαστη. Η απόλαυση των ατομικών και πολιτικών δικαιωμάτων δεν εξαρτάται από τις θρησκευτικές πεποιθήσεις καθενός.
Κάθε γνωστή θρησκεία είναι ελεύθερη και τα σχετικά με τη λατρεία της τελούνται ανεμπόδιστα υπό την προστασία των νόμων. Η άσκηση της λατρείας δεν επιτρέπεται να προσβάλλει τη δημόσια τάξη ή τα χρηστά ήθη. Ο προσηλυτισμός απαγορεύεται.
Οι λειτουργοί όλων των γνωστών θρησκειών υπόκεινται στην ίδια εποπτεία της Πολιτείας και στις ίδιες υποχρεώσεις απέναντί της, όπως και οι λειτουργοί της επικρατούσας θρησκείας.
Κανένας δεν μπορεί, εξαιτίας των θρησκευτικών του πεποιθήσεων, να απαλλαγεί από την εκπλήρωση των υποχρεώσεων προς το Κράτος ή να αρνηθεί να συμμορφωθεί προς τους νόμους.
Κανένας όρκος δεν επιβάλλεται χωρίς νόμο, που ορίζει και τον τύπο του.

Συμφωνα με αυτο, σου αρεσει ή δε σου αρεσει(οχι εσενα προσωπικα αλλα στο καθενα) η πολιτεια εχει υποχρεωση να εχει τοπους λατρειας για "Καθε γνωστη θρησκεια" ωστε να τελουνται ανεμποδιστα τα σχετικα με τη λατρεια της θρησκειας με οτι αυτο συνεπαγεται. Αν ειχε μεριμνησει ωστε να υπαρχει καποιος τοπος λατρειας για τις γνωστες θρησκειες (να συμπληρωσω πολυπληθεστερες) στη πρωτευουσα του Κρατους τοτε και ευνουμενη πολιτεια θα ηταν και δεν θα υπηρχε κανενας να πει το οτιδηποτε.
Θεμα προσυλιτισμου απο την επικρατουσα θρησκεια καλυτερα να μην το πιασουμε. Στο σχολειο δεν πιστευω οτι εμαθες για τις αλλες θρησκειες (πλην ενος χρονου που εκανες μεσα σε αυτον κοντα στις 30 σχολικες ωρες για να σου πουν για τις αλλες θρησκειες.) Εγω εχω παντως ακομα στο μυαλο μου οτι η δασκαλα τις Ε' Δημοτικου θα με αφηνε χαλαρα να χασω την χρονια μου αν δεν ηξερα το "Πιστεω"
Οσο για τα χρηματα που δινουν οι πιστοι για την ανεργεση ναων, ναι αν τα δινουν επειδη το θελουν εχει καλως αλλα αν ΥΠΟΧΡΕΟΝΟΝΤΑΙ τοτε αλλαζει το πραγμα. Ζω σε μια πολη, που ασχετως θρησκευτικων πεποιθησεων, με υποχρεωναν να πληρωνω για την ανεγερση Χριστιανικου Ναου. Ακομα και οταν αυτος ειχε ολοκληρωθει. Αρα εκει ηταν αναγκασμενος ο οποιοσδηποτε(ανεξαρτητου θρησκευματος) να πληρωνει εστω και αν δεν πιστευει σε αυτο.
Αν καποιος θελει (με δικα του χρηματα) να χτισει ενα τοπο λατρειας ΑΠΑΙΤΟΥΣΕ(πριν το 2006) το κρατος να του εχει δωθει αδεια απο την οικεια εκκλησιαστικη αρχη(οχι μονο η πολεοδομεια που ειναι βεβαιως σωστο). Αυτο δεν συνηστουσε απαγόρευση στην άσκηση θρησκευτικών καθηκόντων. Αρα για ποια ανεξιθρησκεια

Οσο η εκκλησια παει χερακι-χερακι με το κρατος η εννοια της ανεξιθρησκιας(στο βαθμο που το θετεις και φυσικα επρεπε να ειναι) παει περιπατο. Πριν μερικα χρονια ακομα αν η ταυτοτητα δεν εγραφε ΧΟ σε κοιταγαν περιεργα σαν να ησουν αρρωστος και καποιοι ακομα σε απορριπταν απο δουλεια ασχετα αν ειχες τα προσοντα.

Τελος για αυτο που γραφεις για τους τζιχαντιστες(αν και πριν 60 χρονια αρκετοι Ελληνες κεφαλια κοβαμε και τα βαζαμε σε στυλους ή φωτογραφιζομασταν με αυτα και αν υπηρχε τοτε το ιντερνετ μπορει να καναμε και selfie με αυτα) το Συνταγμα εχει προβλεψει και αυτο(σε σχεση με τη θρησκεια λεμε παντα στη παραγραφο 4) Ασχετως θρησκειας δεν εισαι υπερανω νομου αν και εχω ακουσει πολλακις την φραση σε Δικαστηριο "Ειναι καλος χριστιανος....."
Αρα ο Θρησκευτικος ρατσισμος καλα κρατει και στις μερες μας

Επί του άρθρου 13, έωλα και ασυνάρτητα αυτά που λες....

Από που προκύπτει από τα παραπάνω άρθρα του Συντάγματος, η υποχρέωση της Πολιτείας να ανεγείρει Μουσουλμανικό ή οποιοδήποτε άλλο θρησκευτικό τέμενος...???
Όταν από το νόμο εσύ στο οικόπεδό σου δικαιούσαι να χτίσεις, σημαίνει ότι είναι υποχρεωμένο το κράτος να σου χτίσει το σπίτι σου....?

Για το υπόλοιπο σεντόνι με θέματα τα οποία αναφέρεις πάλι είσαι λάθος και αν και δεν είναι επί του παρόντος με αναγκάζεις να πλατειάσω...
Ας μη σου αρέσει, αυτή η χώρα ελευθερώθηκε με σπαθί και με σταυρό στο χέρι... Και το πρώτο Σύνταγμα το οποίο συνετάχθη γράφτηκε υπό τον όρκο και την πίστη στην Ελληνορθόδοξη θρησκεία. Και ακόμη και σήμερα με τόσους ρεπούσηδες ανάμεσά μας, παραμένει ένα κράτος με Ελληνορθόδοξη Πίστη, και στα θρησκευτικά διδάσκονται θέματα θρησκείας, τα οποία αν και κατά τη δική μου γνώμη είναι πολύ πολυσυλλεκτικά για αυτή την ηλικία στην οποία βρίσκονται τα παιδιά, για εσένα θεωρείς ότι είναι πολύ μονοθεματικά υπερ του Ελληνορθόδοξου Χριστιανισμού. Σε ενημερώνω λοιπόν ότι σήμερα οποιοδήποτε παιδί δεν επιθυμεί να παρακολουθεί θρησκευτικά μπορεί με τις υπογραφές των κηδεμόνων του να εξαιρεθεί από το μάθημα... Τώρα αν θεωρείς ότι τότε που ήσουν μαθητής καταρρακώθηκε η παιδική σου ψυχή από αυτό το μάθημα, μπορείς να κινηθείς δικαστικά εναντίον του Κράτους και του ΥΠ. Παιδ. & Θρησκ.

Για τον Ναό του Αγ. Ανδρέα από το 95 και μετά επιβαρύνθηκαν 40δραχμές ή 12 σεντς το μήνα μέχρι το 2005 σε μία και μοναδική πανελλαδικώς περίπτωση η οποία ήταν και απόφαση της Δημοτικής αρχής την οποία εκλέξατε ως λαός της Πάτρας. Αν όμως εξετάσει κανείς την ιστορία του Ναου μόνο και μόνο σαν οικοδόμημα, το οποίο ξεκίνησε να ανεγείρεται το 1905 για να φτάσει να ολοκληρωθεί μετά από 90 χρόνια, και έχει μία στοιχειώδη αγάπη για την πόλη του θα θεωρούσε σωστό το αντί να αφήσει, να παρατήσει ή να καταστρέψει ένα τέτοιο κτίσμα μετά από τόσους αγώνες της πόλης των Πατρών, η μόνη φυσική συνέχεια ήταν να ολοκληρωθεί η ανέγερσή του....
Αν με αυτό το ειδικό παράδειγμα και μοναδικό προσπαθείς να με πείσεις πως δεν υπάρχει ανεξιθρησκεία, θα σου απαντήσω πως όλο αυτό μου θυμίζει έναν δικηγορίστικο ελιγμό, τερατοποίησης μίας μόνο περίπτωσης-παραδείγματος ώστε να στηρίχθεί το κατα τ' άλλα αστήριχτο επιχείρημα πως στην Ελλάδα δεν υπάρχει ανεξιθρησκεία. Καλό το τέχνασμα αλλά παραμένει τέχνασμα.

Για να κλείσω, η ανεξιθρησκεία είναι Ιδέα, και σαν ιδέα στην χώρα μας τηρείται στο έπακρον κυριολεκτικά. Στο νομικό πλαίσιο τώρα, που έχει συσταθεί για την διασφάλισή της, περιλαμβάνονται πιο λεπτομερή νομικά άρθρα, το οποία όμως απέχουν από την κυριολεκτική λεξικολογική επεξήγηση του όρου, και στις διάφορες εκφάνσεις της καθημερινότητας μπορεί κάποιος που έχει κίνητρα να αναζητήσει και να βρει περιπτώσεις στις οποίες θίγεται η νομική υπόσταση της ανεξιθρησκείας. Σε αυτές τις περιπτώσεις, τα δικαστήρια της χώρας είναι στη διάθεσή του, και φυσικά παραδίπλα βρίσκεται και το Στρασβούργο με το Ευρ. Δικαστήριο Δικαιωμάτων...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

φάκελλος ρατσισμός !!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 7 από 8Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ.... :: Απόψεις....-
Μετάβαση σε: