Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
sarthan dl650k8

sarthan dl650k8

Ηλικία : 53
Τόπος : Ιωάννινα
Registration date : 02/08/2009

12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα.   12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 17 2009, 13:18

ermis έγραψε:
Μάλιστα. Αν βάλω μπαράκι στο τιμόνι.. μπορεί να μπαίνει εκεί το GPS και δίπλα ή απο κάτω ο αναπτήρας. Κάποιο καλό μπαράκι μαύρο με κατα προτίμηση πλαστικά στις άκρες μπορείτε να μου προτείνετε? Επίσης το GPS (τεράστιο) πώς το έχεις στερεώσει εκει?...! ΜΕ ποιά βάση? Γιατί κι αυτό παίζει...

η βάση είναι δίκια μου κατασκευή θα την φωτογραφίσω και θα σου δείξω και τον τρόπο στερέωσης του gps-βάσης, όσοι το έχουν δει έμειναν έκπληκτοι η φωτογραφία το αδικεί επίσης δεν επηρεάζει καθόλου την ορατότητα η οθόνη 7” είναι ευανάγνωστη για γρήγορη ματιά στο ταξίδι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης



12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα.   12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 17 2009, 13:43

aris_n έγραψε:
ermis έγραψε:


Αυτό πού το στηρίζεις? Μήπως έχεις καμια photo πρόχρειρη... και το πολύ πολύ το περιμένω απο εκεί.

Οι φωτό που ζήτησες. Ελπίζω να βοηθήσουν.

12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 12vl

12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 12v2

Μήπως μπορείς να μου πείς αν μπορεί να πιάσει και στο πλάι στο τιμόνι? Γιατί κέντρο έχω το gps-κινητό? Χωράει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aris_n
gold member
gold member
aris_n

Ηλικία : 43
Τόπος : Άθενς
Registration date : 08/04/2008

12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα.   12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 17 2009, 14:03

Κοίτα στο πλάι δεν δοκίμασα να το βάλω και λογικά νομίζω χωράει, αλλά θα τεντώσεις πολύ τα καλώδια φοβάμαι.Γιατί δεν κολλάς τέρμα αριστερά το μπριζάκι και τέρμα δεξιά την βάση για το gps.Επίσης γιατί δεν βάζεις την βάση για το gps στα πλαινά;Θα βολέψει περισσότερο πιστεύω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης



12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα.   12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 17 2009, 14:11

Δε πρέπει να χωράει, γιατί είναι η κλασική βάση που έχουν και στα ΙΧ. Αλλά αντί για βεντούζα εχει ΄βάση για τιμόνι κοντή και θα βρίσκει στις βίδες στο κέντρο στο τιμόνι... Αν έμπαινε ο αναπτήρας αριστερά ή δεξιά... θα ήταν ιδανικό!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sarthan dl650k8

sarthan dl650k8

Ηλικία : 53
Τόπος : Ιωάννινα
Registration date : 02/08/2009

12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα.   12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 17 2009, 23:11

Σας παραθέτω της φωτογραφιες απο την βάση.(στον κενό χωρο μεταξύ βάσης και τζαμιου χωράει παντα η φραπεδιά)
https://2img.net/r/ihimizer/img40/531/bashgps4.jpg
https://2img.net/r/ihimizer/img176/7797/bashgps5.jpg
https://2img.net/r/ihimizer/img338/5359/bashgps.jpg
https://2img.net/r/ihimizer/img122/8588/bashgps1.jpg
https://2img.net/r/ihimizer/img246/3175/bashgps2.jpg
https://2img.net/r/ihimizer/img40/5854/bashgps3.jpg
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
leonidas_dl650
gold member
gold member
leonidas_dl650

Ηλικία : 39
Τόπος : ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Registration date : 28/09/2008

12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα.   12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 18 2009, 00:45

sarthan έγραψε:
Σας παραθέτω της φωτογραφιες απο την βάση.(στον κενό χωρο μεταξύ βάσης και τζαμιου χωράει παντα η φραπεδιά)
...
...
https://2img.net/r/ihimizer/img40/5854/bashgps3.jpg

Τι ειπες τωρα ρε sarthan...???? Shocked Shocked
εχω παθει πλακα...!!! affraid affraid
βλεπω εισαι απο Γιαννενα???
που το εφτιαξες αυτο??
αν θες στειλε ενα τηλεφωνο σου να σε παρω να το δω απο κοντα...
εχω πολλες ερωτησεις...
μπραβο ρε φιλε...
respect
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.bikepics.com/members/2006dl650leontis/07dl650/
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 44
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα.   12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 18 2009, 01:57

sarthan έγραψε:
ermis έγραψε:
Μάλιστα. Αν βάλω μπαράκι στο τιμόνι.. μπορεί να μπαίνει εκεί το GPS και δίπλα ή απο κάτω ο αναπτήρας. Κάποιο καλό μπαράκι μαύρο με κατα προτίμηση πλαστικά στις άκρες μπορείτε να μου προτείνετε? Επίσης το GPS (τεράστιο) πώς το έχεις στερεώσει εκει?...! ΜΕ ποιά βάση? Γιατί κι αυτό παίζει...

η βάση είναι δίκια μου κατασκευή θα την φωτογραφίσω και θα σου δείξω και τον τρόπο στερέωσης του gps-βάσης, όσοι το έχουν δει έμειναν έκπληκτοι η φωτογραφία το αδικεί επίσης δεν επηρεάζει καθόλου την ορατότητα η οθόνη 7” είναι ευανάγνωστη για γρήγορη ματιά στο ταξίδι.

φίλε μου έχω και εγώ το navimate αλλά στο αμάξι, πολλές φορές σκέφτηκα πως θα ήταν στο στρόμα και τώρα ξέρω...χεχε, να ρωτήσω τι τηλεόραση έχεις?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sarthan dl650k8

sarthan dl650k8

Ηλικία : 53
Τόπος : Ιωάννινα
Registration date : 02/08/2009

12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα.   12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 18 2009, 08:59

tazakos έγραψε:
sarthan έγραψε:
ermis έγραψε:
Μάλιστα. Αν βάλω μπαράκι στο τιμόνι.. μπορεί να μπαίνει εκεί το GPS και δίπλα ή απο κάτω ο αναπτήρας. Κάποιο καλό μπαράκι μαύρο με κατα προτίμηση πλαστικά στις άκρες μπορείτε να μου προτείνετε? Επίσης το GPS (τεράστιο) πώς το έχεις στερεώσει εκει?...! ΜΕ ποιά βάση? Γιατί κι αυτό παίζει...

η βάση είναι δίκια μου κατασκευή θα την φωτογραφίσω και θα σου δείξω και τον τρόπο στερέωσης του gps-βάσης, όσοι το έχουν δει έμειναν έκπληκτοι η φωτογραφία το αδικεί επίσης δεν επηρεάζει καθόλου την ορατότητα η οθόνη 7” είναι ευανάγνωστη για γρήγορη ματιά στο ταξίδι.

φίλε μου έχω και εγώ το navimate αλλά στο αμάξι, πολλές φορές σκέφτηκα πως θα ήταν στο στρόμα και τώρα ξέρω...χεχε, να ρωτήσω τι τηλεόραση έχεις?

Εχω αγορασει και το tv-tuner αλλα αυτο δεν εχω ψαξει πως θα το προσαρμοσω?!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sarthan dl650k8

sarthan dl650k8

Ηλικία : 53
Τόπος : Ιωάννινα
Registration date : 02/08/2009

12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα.   12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 18 2009, 09:01

sarthan έγραψε:
tazakos έγραψε:
sarthan έγραψε:
ermis έγραψε:
Μάλιστα. Αν βάλω μπαράκι στο τιμόνι.. μπορεί να μπαίνει εκεί το GPS και δίπλα ή απο κάτω ο αναπτήρας. Κάποιο καλό μπαράκι μαύρο με κατα προτίμηση πλαστικά στις άκρες μπορείτε να μου προτείνετε? Επίσης το GPS (τεράστιο) πώς το έχεις στερεώσει εκει?...! ΜΕ ποιά βάση? Γιατί κι αυτό παίζει...

η βάση είναι δίκια μου κατασκευή θα την φωτογραφίσω και θα σου δείξω και τον τρόπο στερέωσης του gps-βάσης, όσοι το έχουν δει έμειναν έκπληκτοι η φωτογραφία το αδικεί επίσης δεν επηρεάζει καθόλου την ορατότητα η οθόνη 7” είναι ευανάγνωστη για γρήγορη ματιά στο ταξίδι.

φίλε μου έχω και εγώ το navimate αλλά στο αμάξι, πολλές φορές σκέφτηκα πως θα ήταν στο στρόμα και τώρα ξέρω...χεχε, να ρωτήσω τι τηλεόραση έχεις?

Εχω αγορασει και το tv-tuner αλλα αυτο δεν εχω ψαξει πως θα το προσαρμοσω?!!!!
βασικά και εγώ στο αμαξι το είχα αλλα η δοκιμή στο στρομακι πέτυχε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Skylosofos
Member
Member
Skylosofos

Ηλικία : 42
Τόπος : Νίκαια Πειραιάς
Registration date : 22/02/2010

12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα.   12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Απρ 29 2010, 15:19

terino έγραψε:
Λοιπόν... πήγαινε στον πειραιά ρε πουλάκι μου, Γούναρη 3 (ο κεντρικός δρόμος που έχει και την λεοφωρειολωρίδα). Μπαίνεις μέσα και ζητάς αυτό. Όπως βλέπεις βγαίνει είτε μόνο του το θυληκό, ή σετ αρσενικό-θυληκό. Αυτό φοράω 4 χρόνια τώρα, δεν μασάει τα @@ του. Επίσης αν δεν θες να βάλεις αλουμινάκι ή οποιαδήποτε άλλη βάση τότε ξέρεις τι κάνεις? Πολύ απλά βγάζει την ντίζα του συμπλέκτη από το μεταλλικό "δαχτυλίδι" που περνάει και το βάζεις εκεί... κουμπώνει άψογα, λες και φτιάχτηκε γι'αυτό.

Στο λέω γιατί και εγώ εκεί το έχω βάλει!!! Την κάτω μεριά που βγαίνουν οι ακροδέκτες, όταν κολλήσεις τα καλώδια, ντύσε τα με θερμοσυστελλόμενο και μετά ρίξε και λίγη θερμοσιλικόνη από πάνω να είσαι 100% σίγουρος.

Αυτά από εμένα, εδώ είμαι για οποιαδήποτε διευκρίνηση!

merci

Τώρα μόλις μίλαγα με το μαγαζί και τους ρώταγα για το συγκεκριμένο και μετά είδα το ποστ σου. Αντε και τα φτιάξαμε οπως τα λές... τα καλώδια μετά πού τα συνδέουμε???? παίζει καμία φώτο??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
massai
gold member
gold member
massai

Ηλικία : 50
Τόπος : Ίλιον
Registration date : 03/11/2008

12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα.   12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Απρ 29 2010, 15:46

Στη μπαταρία ρε μαν, που αλλού;
Τράβα δύο καλωδιάκια από τους πόλους, κότσαρε και μιά ασφαλειοθήκη (με ασφάλεια μέσα Smile) στο καλώδιο που θα καταλήξει στον θετικό και είσαι έτοιμος.
Αν δε θέλεις να έχει ρεύμα η πρίζα όταν η μηχανή είναι σβηστή, θα χρειαστεί να παρεμβάλεις και ένα ρελέ.
Κάπου εδώ μέσα έχει ποσταριστεί και η σχετική συνδεσμολογία. Αν το βρω το link θα το γράψω εδώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Skylosofos
Member
Member
Skylosofos

Ηλικία : 42
Τόπος : Νίκαια Πειραιάς
Registration date : 22/02/2010

12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα.   12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Απρ 29 2010, 15:53

massai έγραψε:
Στη μπαταρία ρε μαν, που αλλού;
Τράβα δύο καλωδιάκια από τους πόλους, κότσαρε και μιά ασφαλειοθήκη (με ασφάλεια μέσα Smile) στο καλώδιο που θα καταλήξει στον θετικό και είσαι έτοιμος.
Αν δε θέλεις να έχει ρεύμα η πρίζα όταν η μηχανή είναι σβηστή, θα χρειαστεί να παρεμβάλεις και ένα ρελέ.
Κάπου εδώ μέσα έχει ποσταριστεί και η σχετική συνδεσμολογία. Αν το βρω το link θα το γράψω εδώ.

Το φαντάστηκα οτι θα μου την λέγατε ετσι που το έγραψα αλλα περίμενα χειρώτερα... lol! lol!

Εννοείτε οτι θα κοτσαριστεί στην μπαταρία με κάποιον τρόπο.. το θέμα είναι ο τρόπος....και ακόμα καλύτερα αν δεν τραβάει ρεύμα όταν η μηχανή είναι σβηστή. νομίζω όμως πως αν δεν συνδέσεις κάποια συσκευή τότε δέν τραβάει ρεύμα... κάνω λάθος??? αν βρεθεί το λινκ στείλτε το να ξεκινήσω δουλειά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
massai
gold member
gold member
massai

Ηλικία : 50
Τόπος : Ίλιον
Registration date : 03/11/2008

12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα.   12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Απρ 29 2010, 15:58

Για δες εδώ, ο PAINTER έχει κεντήσει!

http://vstromhellas.forumgreek.com/forum-f5/topic-t5744.htm

respect
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
massai
gold member
gold member
massai

Ηλικία : 50
Τόπος : Ίλιον
Registration date : 03/11/2008

12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα.   12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Απρ 29 2010, 16:02

Δες και εδώ http://vstromhellas.forumgreek.com/forum-f9/topic-t3409.htm

και εδώ http://vstromhellas.forumgreek.com/forum-f16/topic-t7269.htm με αυτό τον τρόπο έψαξα, και πιό συγκεκριμένα πήγα στο γκούγκλι και έγραψα: ρελέ site:vstromhellas.forumgreek.com Wink τα υπόλοιπα τα έκανε η τεχνολογία Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Skylosofos
Member
Member
Skylosofos

Ηλικία : 42
Τόπος : Νίκαια Πειραιάς
Registration date : 22/02/2010

12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα.   12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Απρ 29 2010, 16:12

massai έγραψε:
Δες και εδώ http://vstromhellas.forumgreek.com/forum-f9/topic-t3409.htm

και εδώ http://vstromhellas.forumgreek.com/forum-f16/topic-t7269.htm με αυτό τον τρόπο έψαξα, και πιό συγκεκριμένα πήγα στο γκούγκλι και έγραψα: ρελέ site:vstromhellas.forumgreek.com Wink τα υπόλοιπα τα έκανε η τεχνολογία Smile

Είδα αυτό του Painter και με έπιασε η καρδιά μου...
απο την άλλη, το επόμενο που ποστάρισες φαίνετε ποιό βατό και νομίζω οτι για τον ρευματολήπτη/αναπτήρα που θέλω να βάλω μόνο, θα το πρωτιμήσω....

Thanks!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GUFY
Member
Member
GUFY

Ηλικία : 59
Τόπος : ΑΓ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Registration date : 08/09/2009

12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα.   12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Απρ 30 2010, 16:23

JEFFAKHS!!!! ΜΑΚΡΑΝ ΟΛΩΝ!!!!!!!!! OK OK OK
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosdll
Member
Member
nikosdll

Ηλικία : 47
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 07/01/2010

12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Στην Αθηνάς   12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Απρ 30 2010, 20:43

Αθηνάς στο κέντρο στο αριστερό σου χέρι όπως κινείσαι από Ομόνοια προς Θησείο θα το δείς !!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Skylosofos
Member
Member
Skylosofos

Ηλικία : 42
Τόπος : Νίκαια Πειραιάς
Registration date : 22/02/2010

12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα.   12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μάης 01 2010, 11:31

Το πάλεψα εχθές να βάλω τον αντάπτορα με την απλή διαδικασία μπαταρίας - ασφάλειας όπως το πρώτο σχέδιο στο http://vstromhellas.forumgreek.com/forum-f9/topic-t3409.htm αλλα δεν δούλεψε... Το πρόβλημα εντοπίστηκε στην ασφάλεια... Ή που ο τυπος δεν μου έδωσε 5 αμπέρ ασφάλεια ή που δεν κάνει 5 αμπέρ ασφάλεια για να δουλέψει το συγκεκριμένο... Κάθε πρόταση για βοήθεια δεκτή...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Skylosofos
Member
Member
Skylosofos

Ηλικία : 42
Τόπος : Νίκαια Πειραιάς
Registration date : 22/02/2010

12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα.   12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μάης 02 2010, 11:32

Τελικά ήθελε ασφάλεια 7,5 αμπέρ και όχι 5...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gstratos



Registration date : 15/09/2009

12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα.   12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μάης 03 2010, 02:23

Απορια? οσοι εχουν χενον χρησιμοποιουν μονο την μια φυσα απο τα φωτα και αυτην μονο για το σημα μικρης -μεγαλης σκαλας.εκεινη η φυσα στελνει κατα περιπτωση 55-60 και 120 watt οταν κανουμε συνιαλο.δεν μπορουμε να παρουμε απο εκει ρευμα (διακοπτομενο )χωρις να τραβηξουμε καθολου γραμμες και να χρησιμοποιησουμε την ασφαλεια των φωτων για το μπριζακι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chdimis
Member
Member
chdimis

Ηλικία : 50
Τόπος : Βέροια
Registration date : 08/08/2008

12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα.   12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μάης 05 2010, 02:33

gstratos έγραψε:
Απορια? οσοι εχουν χενον χρησιμοποιουν μονο την μια φυσα απο τα φωτα και αυτην μονο για το σημα μικρης -μεγαλης σκαλας.εκεινη η φυσα στελνει κατα περιπτωση 55-60 και 120 watt οταν κανουμε συνιαλο.δεν μπορουμε να παρουμε απο εκει ρευμα (διακοπτομενο )χωρις να τραβηξουμε καθολου γραμμες και να χρησιμοποιησουμε την ασφαλεια των φωτων για το μπριζακι?

Θα δουλέψει αλλά σε περίπτωση βραχυκυκλώματος ή υπερφότρωσης του κυκλώματος (φώτα - gps -μύδια - καρύδια) θα σου καεί η ασφάλεια και δεν θα έχεις φώτα.Αν σου γίνει έξω απ το σπίτι κάνεις και τον σταυρό σου αν όχι..... ψάχνε ασφάλειες στη νύχτα.
Καλύτερα είναι - κατά τη δική μου άποψη - να είνα ξεχωριστό το κύκλωμα κα να παίρνει ρεύμα από τη μπαταρία και να ενεργοποιείται είτε με ρελέ από τα φώτα είτε με ξεχωριστό διακόπτη και να ανάβει manual όταν θες εσύ.Αν είναι προπαντώς να μπεί σε βάση και όχι δαχτυλιδι στο τιμόνι καλήτερα να βάλεις κι έναν αδιάβροχο διακόπτη ΟΝ-OFF να το κάνεις κουμάντο όποτε θες.

Αυτό του motoraid που "έρχεται" με ασφαλειοθήκη η ασφάλειά του μέσα είναι στα 15Α.Αν δεν έχεις το gps -κινητό κουμπωμένο βάζεις αναπτήρα κάνεις και τσιγάρο on the road.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα.   12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 13 2013, 23:06

Να κάνω μια ερώτηση για το πόσο αδιάβροχο είναι το μπριζάκι?? Το έχω τοποθετημενο πάνω στην μηχανή (σε τρύπα στο δεξι μερος του μαυρου πλαστικου του καντραν) εδω και 1,5 χρόνο και δόξα τω Θεο δεν έχει βάλει σταγόνα, ούτε μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα μιας και είναι αδιάβροχο όταν δεν χρησιμοποιείται και είναι κλειστό από πάνω...Το θέμα είναι τί κάνουμε εαν την ώρα που έχουμε το gps στην πρίζα και ενώ το gps είναι στην αδιάβροχη θηκούλα του, το μπριζάκι βρέχεται? Υπάρχει περιπτωση προβλήματος, βραχυκυκλώματος κτλ ή είναι αδιάβροχο ακομη και εαν το χρησιμοποιούμε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
σαλιγκάρι
gold member
gold member
σαλιγκάρι

Ηλικία : 50
Τόπος : Περιστέρι
Registration date : 11/09/2008

12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα.   12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 14 2013, 00:02

nikos147 έγραψε:
Να κάνω μια ερώτηση για το πόσο αδιάβροχο είναι το μπριζάκι?? Το έχω τοποθετημενο πάνω στην μηχανή (σε τρύπα στο δεξι μερος του μαυρου πλαστικου του καντραν) εδω και 1,5 χρόνο και δόξα τω Θεο δεν έχει βάλει σταγόνα, ούτε μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα μιας και είναι αδιάβροχο όταν δεν χρησιμοποιείται και είναι κλειστό από πάνω...Το θέμα είναι τί κάνουμε εαν την ώρα που έχουμε το gps στην πρίζα και ενώ το gps είναι στην αδιάβροχη θηκούλα του, το μπριζάκι βρέχεται? Υπάρχει περιπτωση προβλήματος, βραχυκυκλώματος κτλ ή είναι αδιάβροχο ακομη και εαν το χρησιμοποιούμε?

Νικο αν μιλαμε για το γνωστο πριζακι απο τα ναυτιλιακα ειδη , το εχω και εγω τοποθετημενο στο πλαστικο εδω και κανα τριαρι χρονια , εχει δουλεψει αρκετες φορες με βροχη και δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα.   12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 14 2013, 00:18

Το μπριζάκι είναι αδιάβροχο μόνο όταν είναι κλειστό το καπάκι του. Όταν του κουμπώσεις φις αυτομάτως παύει να είναι αδιάβροχο. Αν βάλεις πχ το φορτιστή του κινητού σου, δεν νομίζω πως είναι αδιάβροχος, ε? Άρα περισσότερο σε νοιάζει αυτό που κούμπωσες παρά η τρύπα. Η τρύπα και βραχυκύκλωμα να κάνει θα σου κάψει την ασφάλεια... δεν έγινε και τίποτα (αρκεί να έχεις βάλει ασφάλεια)!

Στα ναυτιλιακά που το έχουμε προμηθευτεί οι περισσότεροι υπάρχει και αντίστοιχο αρσενικό φις για το συγκεκριμένο μπριζάκι το οποίο εφαρμόζει καλύτερα και έχει και τσιμούχα στεγανοποίησης ώστε να μη περνάει νερό από πουθενά. Όμως δεν μας εξυπηρετεί κάπου γιατί οι συσκευές που δίνουν τέτοια τροφοδοσία έχουν ενσωματωμένο το κύκλωμα τροφοδοσίας μέσα στο φις... άρα δεν γίνεται να το καταργήσουμε. Το συμπέρασμα είναι πως αν σου κάτσει βροχή και χρειαστείς το μπριζάκι τότε είναι λίγο λαχείο το να μη σου πάρει νερό και να μη γίνει βραχυκύκλωμα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα.   12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 14 2013, 00:38

Eγω το έχω συνδεδεμένο με την μαμα φύσα για τα θερμαινόμενα γκριπς οπότε πιστεύω η μαμα suzuki έχει προνοήσει και έχει βάλει ασφάλεια για το συγκεκριμένο κύκλωμα...άρα ο αδύναμος κρίκος είναι το καλώδιο ή καλύτερα ο μετασχηματιστης του gps και όχι το μπριζάκι! Οπότε τι μπορούμε να κάνουμε? Απλά ξεσυνδέουμε εαν πιάσει γερή βροχή?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

12 βολτο πριζακι για vstrom 650 απο αθηνα.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: