Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
SirNik

SirNik

Ηλικία : 47
Τόπος : Salonica
Registration date : 07/01/2011

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 7 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 27 2014, 21:57

Miskin έγραψε:

Υπάρχει μια προσφορά για το forum στα 33?/4λίτρο σε μαγαζί στην Αθήνα. Στην αρχή δε μου άρεσαν καθόλου, όσο δούλευαν όμως τόσο καλύτερα ακουγόταν το σασμάν. Στα 6000 χλμ που τα άλλαξα το σασμάν ήταν καλύτερο από ποτέ! Σε 6000 χλμ έκαψε 500 ml.

Όντως καλή τιμή, αλλά στην περίπτωση μου θα παίξει και κάνα 5? μεταφορικά.
Το θέμα δεν είναι για μένα το αν ακούγεται, αλλά να μην κολλάνε οι ταχύτητες.
Όταν ήμουν στην εγγύηση μου είχε βάλει το εξουσιοδοτημένο(για άλλη μια φορά) το σουζουκο-μοτούλ 5100...
μετά τις 2.000 έκανα αλλαγή μόνος σε castrol γιατί με είχε τσατίσει το θέμα να κολλάνε
οι ταχύτητες ειδικά εν στάση.  Rolling Eyes 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jimkopa
Member
Member
jimkopa

Τόπος : Πτολεμαίδα
Registration date : 06/05/2013

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 7 Icon_minitimeΠεμ Απρ 17 2014, 02:46

Βαζω λαδια Motul 10-40W ( 2500 km) παιδια παρατήρησα τον τελευταιο καιρο oti otan ξεκιναω την μηχανη ειναι βελουδο οι ταχυτητες δεν ακουγονται καθολου .....οταν ζεσταθη η μηχανη 3 γραμουλες και λιγη ωρα ακομη κλατσ κλουτσ οι ταχυτητες ......και κατεληξα στο συμπέρασμα οτι θελει λιγο πιο χοντρο λαδακι 15-50W ή ακομη 20-50W μεσα στο καλοκαιρι ...για αυτο πολλοι το γυρισαν στα 15-50W


Στην επομενη αλλαγη ήθελα να δοκιμασω Bel Ray 10-40 .....αλλα επειδη θα ειανι μεσα στο καλοκαιρι θα δοκιμασω τα 15-50W το πιο σωστο να βγαλω συμπερασμα θα ηταν να βαλω παλι ΜΟτουλ


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kaRdiNi

kaRdiNi

Registration date : 29/12/2015

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤρι Δεκ 29 2015, 23:09

Καιρό έχει να ποστάρει κάποιος στο θέμα κι έτσι είπα να το κάνω εγώ.
Λοιπόν πριν 2 μήνες πήρα το v-strom μου μεταχειρισμένο του '09 με 60.000χλμ.
Ο προηγούμενος του έβαζε τα Motul 5100 10w-40. Ήθελε γύρω στα 1500χλμ ακόμα για το service(6.000) αλλά επειδή είδα οτι μου ψιλοχτυπούσε τις ταχύτητες είπα να το γυρίσω στο bel-ray exp 10w40.
Σημαντικό ρόλο έπαιξαν οι αναφορές που διάβασα και στις 11 σελίδες πάνω στο θέμα αυτό.
Να πω ότι μετά την αλλαγή στα πρώτα 5 χλμ πήγα να ανεβάσω μια τρίτη και δεν σηκώθηκε καν ο λεβιές, δεν θα πω ψέματα. Σταμάτησα στην άκρη γιατί τρόμαξα μήπως έσπασε κάτι.
Είπα να το αφήσω μπας και στρώσει αλλά λίγα πράγματα είδα. Έχω κάνει μόνο 300χλμ από την αλλαγή. Ελάχιστη βελτίωση
Πάντα όταν είναι κρύο όλα μια χαρά, μετά δράμα η κατάσταση. .
Γκραπ γρουπ τα κατεβάσματα, πρώτη πολύ χτύπημα και συνεχίζει στην δευτέρα,τρίτη, τετάρτη και ανέβασμα και κατέβασμα κάποιες φορές να μην κουνιέται καν ο λεβιές. Όσο πιο ζεστό το λάδι, τόσο χειρότερα..
Δεν ξέρω τι να κάνω. Τόση μεγάλη διαφορά το λάδι? Σύμπτωση?

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miskin
Member
Member
Miskin

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 25/05/2008

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤρι Δεκ 29 2015, 23:55

Καταρχήν καλωσήρθες στο φορουμ! Δε φταίνε τα λάδια για το πρόβλημά σου, σχεδόν ποτέ δε φταίνε τα λάδια. Ρύθμισε σωστά αλυσίδα, συμπλέκτη και μετά ασχολήσου με τα λάδια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
rafel
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast


Ηλικία : 34
Τόπος : Άγιοι Ανάργυροι - Σαλαμίνα
Registration date : 19/09/2014

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤετ Δεκ 30 2015, 00:33

Πως επαιξε σημαντικο ρολο οτι εβαλες belray απ τις αναφορες που διαβασες οταν εγινες σημερα μελος;;;αν θελεις περνα απο τα νεα μελη να μας συστηθεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kaRdiNi

kaRdiNi

Registration date : 29/12/2015

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤετ Δεκ 30 2015, 10:22

Φίλε Γιάννη έγινα μέλος στο φόρουμ για να μοιραστώ τις εμπειρίες μου. Αν δεν είσαι μέλος δεν μπορείς να γράψεις παρα μόνο να διαβάσεις. Διάβασα πρώτη φορά και τις 11 σελίδες πριν αλλάξω τα λάδια χωρίς να είμαι μέλος, και χτες έγινα μέλος για να μπορέσω να γράψω. Αν βρω την άκρη στο πρόβλημα μου να είσαι σίγουρος οτι θα την προσθέσω για όλους όσους ίσως έχουν αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο. Νομίζω οτι αυτός είναι ο σκοπός του φόρουμ.
Απλά μου έκανε εντύπωση οτι άλλαξα μόνο λάδια και φίλτρο μαμά, χωρίς να πειράξω αλυσίδα ή λεβιέ ή μανέτα και παρουσιάστηκε αμέσως το πρόβλημα.
Να χαιρετήσω με την σειρά μου όλα τα περήφανα μέλη του φόρουμ! Σίγουρα θα έχουμε πολλά να πούμε και να μάθουμε ακόμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤετ Δεκ 30 2015, 10:44

kaRdiNi έγραψε:
Φίλε Γιάννη έγινα μέλος στο φόρουμ για να μοιραστώ τις εμπειρίες μου. Αν δεν είσαι μέλος δεν μπορείς να γράψεις παρα μόνο να διαβάσεις. Διάβασα πρώτη φορά και τις 11 σελίδες πριν αλλάξω τα λάδια χωρίς να είμαι μέλος, και χτες έγινα μέλος για να μπορέσω να γράψω. Αν βρω την άκρη στο πρόβλημα μου να είσαι σίγουρος οτι θα την προσθέσω για όλους όσους ίσως έχουν αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο. Νομίζω οτι αυτός είναι ο σκοπός του φόρουμ.
Απλά μου έκανε εντύπωση οτι άλλαξα μόνο λάδια και φίλτρο μαμά, χωρίς να πειράξω αλυσίδα ή λεβιέ ή μανέτα και παρουσιάστηκε αμέσως το πρόβλημα.
Να χαιρετήσω με την σειρά μου όλα τα περήφανα μέλη του φόρουμ! Σίγουρα θα έχουμε πολλά να πούμε και να μάθουμε ακόμα.

Εγώ πάντως, την τελευταία φορά έβαλα Belray EXP 15-50 που έβαζα και στο παπάκι μου πριν απο 20 χρόνια.
Μια χαρα ειναι και δεν χτυπάει τίποτα. Απλά μου δίνουν την αίσθηση ότι είναι λίγο πιο παχύρευστα απο τα Motul 15-50 που εβαζα χρονια, διότι "κρατσανάει" περισσότερο το μοτέρ την στιγμή που το βάζεις μπροστα παγωμένο. Με δύο λεπτά ζέσταμα, είναι όλα μια χαρά.
Απο θέμα κιβωτίου , καθώς και στην συνέχεια που ζεσταίνεται δεν έχω κανένα θέμα.
Νομίζω πως θα τα ξαναβάλω.
Τα suzukomotul τα εβαζα χρονια. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι είναι Motul. Τα έκαιγε για πλάκα, δεν έμπαιναν οι ταχύτητες, άθλια ήταν η κατάσταση!
Το 10-40 ειναι λεπτό πιστεύω το λάδι για την Ελλάδα. Φτάσαμε Χριστούγεννα και έχουμε 20 βαθμούς. Σιγά σιγά αποκτούμε κλίμα ισημερινού.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 7 από 7Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Υγρά....& φίλτρα-
Μετάβαση σε: