Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
IKARUS
Member
Member
IKARUS

Ηλικία : 53
Τόπος : Καπου ψιλα με θεα
Registration date : 26/01/2012

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Δεκ 02 2012, 01:25

Σωστος ο Λευτερης! Πολυ καλα τα IPONE εγω τα αλλαξα στις 5000 χιλ. παρα κατι και ειχαν ακομα ψωμι και με δουλεμα μεσα στην πολη και καλοκαιρι. Να πω πως οτι ειχα βαλει ποιο πριν στις 3500 χιλ. ειχαν γινει χαλια,και απο τις 2500 χιλ. μου τσιμπαγε αρκετο ακομα και τα motul και αυτο γιατι παιζει πολυ μαιμου.

Και καλα πως τα 3000 που ειναι ορυκτελεο ειναι καλυτερα απο τα 5100 που ειναι ημισυνθετικοτι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 61044μηπως γιατι παιζει πολυ μαιμου 5100 η γιατι εχει την μιση τιμη το 3000 και το χρεωνει οσο ενα ημισυνθετικο;scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Apache
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Apache

Ηλικία : 43
Τόπος : Αχαρναί Καρπενήσι
Registration date : 20/06/2009

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Δεκ 02 2012, 01:32

ipone

ποια ομως????????????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Δεκ 02 2012, 01:36

IKARUS έγραψε:
Σωστος ο Λευτερης! Πολυ καλα τα IPONE εγω τα αλλαξα στις 5000 χιλ. παρα κατι και ειχαν ακομα ψωμι και με δουλεμα μεσα στην πολη και καλοκαιρι. Να πω πως οτι ειχα βαλει ποιο πριν στις 3500 χιλ. ειχαν γινει χαλια,και απο τις 2500 χιλ. μου τσιμπαγε αρκετο ακομα και τα motul και αυτο γιατι παιζει πολυ μαιμου.

Και καλα πως τα 3000 που ειναι ορυκτελεο ειναι καλυτερα απο τα 5100 που ειναι ημισυνθετικοτι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 61044μηπως γιατι παιζει πολυ μαιμου 5100 η γιατι εχει την μιση τιμη το 3000 και το χρεωνει οσο ενα ημισυνθετικο;scratch

Τι εννοεις μαιμου 5100 ?
Δεν θυμαμαι σε ποιον το έλεγα, αλλά παρατήρησα το εξής στο δικό μου μηχανάκι.
Με τα χύμα 5100 απο τον Σφακιανάκη, το κιβώτιο μετά τις 2000 άρχιζε και βάραγε, μεγάλη κατανάλωση λαδιού και στις 3000 πηγαίναν για πέταμα.
Την τελευταία φορά φόραγα 5100, συσκευασμένο κανονικά σε 2λίτρο μπουκάλι, απο ένα μαγαζάκι εδώ στη Καλογρέζα. Τα κράτησα μέχρι τις 4000χιλιόμετρα, χωρίς να χτυπάει το κιβώτιο, και με το 1/3 της κατανάλωσης λαδιού που είχα πιο παλιά.
Εψαχνα να βρώ τι μπορεί να παίζει. Με βάζεις σε σκέψεις με αυτό που λες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
theofilos
Member
Member
theofilos

Τόπος : ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Registration date : 14/03/2011

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Δεκ 02 2012, 11:44

μου ειπε οτι το 3000 εχει κατι (δε θυμαμαι πως το ειπε) που ειναι πολυ καλυτερο απο συνθετικο...
αν καταλαβα και καλα απο τα λιγα που ξερω,
τωρα αν το 3000 ειναι απλο ορυκτελαιο δεν ξερω τι γινεται..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Δεκ 02 2012, 12:17

Ipone Road Twin 15/50. Δοκίμασε και μετά πες μας τη γνώμη σου. To motul 3000 δεν το ξέρω αλλά αν όντως είναι ορυκτέλαιο πήγαινε άνοιξε του το κεφάλι και ρίξε το μέσα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
IKARUS
Member
Member
IKARUS

Ηλικία : 53
Τόπος : Καπου ψιλα με θεα
Registration date : 26/01/2012

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Δεκ 02 2012, 13:27

Ολα τα πολυ εμπορικα λαδια κυκλοφορανε και σε μαιμου ποσο μαλλον το 5100 που το βαζει και η κουτση μαρια,τωρα απο κει και περα το λαδι το βλεπεις οντος αν τσιμπαει πολυ απο τις 2000 χιλ. και το μηχανακι δεν σου καιει λαδια κατι βρωμαει,και δεν μηλαμε για ταξιδι εκει θα σου τσιμπισει λιγο ειναι φυσιολογικο.

Εγω θα προτεινα και το 7100 20-50 συνθετικο που ειναι για V κινητηρες και δεν ειναι και τοσο εμπορικο,και μπορεις να το βρεις σε αποθηκη με 50€ το 4τραλυτρο. Εγω που εκανα αλλαγη προσφατα παντος απο τα ipone περασα στα amsoil 20-50 για V παντα και βλεπουμε γιατι το 1000 πιστευω θελει συνθετικο και μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Και χτυπηστε motul να δειτε τα χαραχτυριστικα του καθενος,γιατι τα ορυκτελαια μπορει να εχουν καποια προσθετα αλλα δεν φτανουν τα συνθετικα με τιποτα.Evil or Very Mad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
liakosvol
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
liakosvol

Ηλικία : 60
Registration date : 05/10/2010

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Δεκ 02 2012, 21:15

IPONE ROADTWIN.....Τα βάζω εδώ και δύο έτη κι όλα καλά! Έτσι απλά. Very Happy
Τα αλλάζω κάθε 6000χλμ. Το ίδιο έτσι απλά. Very Happy
Και το φίλτρο λαδιού κάθε 12.000 χλμ (ο κατασκευαστής αναφέρει κάθε 18.000 για το Κ5). Επίσης απλά. Very Happy
Ας μην ππνιγόμαστε με τέτοια απλά θέματα...υπερβολή. Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης



τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Δεκ 08 2012, 15:44

Πηρα το μοτορι και ο προηγουμενος του ειχε αλλαξει λαδια πριν 500 χλμ.
Ρυθμισα συμπλεκτη σε μαστορα,λαδωσα αλυσιδα αλλα το σασμαν πετρα.
οποτε λεω απο δευτερα να παρω λαδακια και σιγα σιγα να τα αλλαξω.
τι να προτιμησω?
διαβασα για τα motul 5100.
15-50 η 10-40?
υποψιν οτι τα τα 4200 μεχρι την επομενη αλλαγη(το μοτορι εχει 7800 τωρα,ε στις 12000 θα κανω σερβις και θα αλλαξω και φιλτρο λαδιου) θα τα κανω μεσα στο χειμωνα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NASOS_p
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
NASOS_p

Ηλικία : 43
Τόπος : Πυργος Ηλειας
Registration date : 07/05/2011

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Δεκ 11 2012, 16:03

Προσωπικα θα συμφωνησω με εναν φιλο παραπανω που ειπε να αποφευγεται η χρηση χοντρου λαδιου.Προσωπικα κατεληξα στα μοτουλ 5100 10w40 και δεν εχω κανενα προβλημα καταναλωσης ή με το σασμαν.Δε θεωρω οτι υπαρχει λογος να πας σε 15w50 λαδι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
REDPOWER
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
REDPOWER

Ηλικία : 42
Τόπος : Μυτιλήνη
Registration date : 27/05/2012

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Δεκ 12 2012, 00:11

NASOS_p έγραψε:
Προσωπικα θα συμφωνησω με εναν φιλο παραπανω που ειπε να αποφευγεται η χρηση χοντρου λαδιου.Προσωπικα κατεληξα στα μοτουλ 5100 10w40 και δεν εχω κανενα προβλημα καταναλωσης ή με το σασμαν.Δε θεωρω οτι υπαρχει λογος να πας σε 15w50 λαδι.

Δεν ξερω αν ισχυει αυτο αλλα σε συζητηση με μαστορα και φιλο μου καλο μου ειπε οτι καλυτερα για τη μηχανη μας ειναι τα 15 50 λογω του οτι οι βαλβιδες μας ειναι ποιο αραιες(απομακρυσμενες) η μια απο την αλλη και σε αυτο βοηθαει καλυτερα το 15 50(πιο παχυ λαδι)...Μπορει να λεει βλακια θελω να ακουσω την αποψη σας...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosdll
Member
Member
nikosdll

Ηλικία : 47
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 07/01/2010

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Δεκ 12 2012, 05:55

Το μαμά φίλτρο από που το προμηθευόμαστε εκτός αντιπροσωπείας?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Apache
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Apache

Ηλικία : 43
Τόπος : Αχαρναί Καρπενήσι
Registration date : 20/06/2009

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Δεκ 12 2012, 11:36

νομιζω μονο αντιπροσωπεια..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NASOS_p
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
NASOS_p

Ηλικία : 43
Τόπος : Πυργος Ηλειας
Registration date : 07/05/2011

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Δεκ 12 2012, 13:56

REDPOWER έγραψε:
NASOS_p έγραψε:
Προσωπικα θα συμφωνησω με εναν φιλο παραπανω που ειπε να αποφευγεται η χρηση χοντρου λαδιου.Προσωπικα κατεληξα στα μοτουλ 5100 10w40 και δεν εχω κανενα προβλημα καταναλωσης ή με το σασμαν.Δε θεωρω οτι υπαρχει λογος να πας σε 15w50 λαδι.

Δεν ξερω αν ισχυει αυτο αλλα σε συζητηση με μαστορα και φιλο μου καλο μου ειπε οτι καλυτερα για τη μηχανη μας ειναι τα 15 50 λογω του οτι οι βαλβιδες μας ειναι ποιο αραιες(απομακρυσμενες) η μια απο την αλλη και σε αυτο βοηθαει καλυτερα το 15 50(πιο παχυ λαδι)...Μπορει να λεει βλακια θελω να ακουσω την αποψη σας...
Τι να σου πω εμενα ο μηχανικος μου ειπε οτι επειδη οι ανοχες δεν ειναι μεγαλες στα suzuki καλυτερα να προτιμησω το πιο λεπτο λαδι.Εφοσον μαλιστα δεν εχω προβλημα με την καταναλωση θα μεινω σε αυτο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
liakosvol
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
liakosvol

Ηλικία : 60
Registration date : 05/10/2010

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Δεκ 12 2012, 23:29

NASOS_p έγραψε:
REDPOWER έγραψε:
NASOS_p έγραψε:
Προσωπικα θα συμφωνησω με εναν φιλο παραπανω που ειπε να αποφευγεται η χρηση χοντρου λαδιου.Προσωπικα κατεληξα στα μοτουλ 5100 10w40 και δεν εχω κανενα προβλημα καταναλωσης ή με το σασμαν.Δε θεωρω οτι υπαρχει λογος να πας σε 15w50 λαδι.

Δεν ξερω αν ισχυει αυτο αλλα σε συζητηση με μαστορα και φιλο μου καλο μου ειπε οτι καλυτερα για τη μηχανη μας ειναι τα 15 50 λογω του οτι οι βαλβιδες μας ειναι ποιο αραιες(απομακρυσμενες) η μια απο την αλλη και σε αυτο βοηθαει καλυτερα το 15 50(πιο παχυ λαδι)...Μπορει να λεει βλακια θελω να ακουσω την αποψη σας...
Τι να σου πω εμενα ο μηχανικος μου ειπε οτι επειδη οι ανοχες δεν ειναι μεγαλες στα suzuki καλυτερα να προτιμησω το πιο λεπτο λαδι.Εφοσον μαλιστα δεν εχω προβλημα με την καταναλωση θα μεινω σε αυτο.


Τα μάνουαλ υα κοίταξε κανείς? Αρκεί να βάζεις ότι λέει το μανουάλι και είσαι οκ. Smile
Μην ταλαιπωρείστε τόσο......αν σκέφτεστε συνέχεια τι λάδι να βάλετε δεν θα σας μείνει χρόνος να χαρείτε το στρώμα σας. Very Happy
Απλά πράγματα.Μάνουαλ και οκ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
endurasx
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
endurasx

Ηλικία : 43
Τόπος : Περιστερι
Registration date : 28/11/2012

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Δεκ 14 2012, 04:41

Λοιπον για να βαλουμε λιγο τα πραγματα στη θεση τους

Τι ειναι το ιξωδες (πχ 10w40 κ.α)
Ιξωδες ονομαζεται η ποιοτητα του ρευστου στοιχειου (στην προκειμενη περιπτωση λαδι) να ρεει σε διαφορες θερμοκρασιες!
πχ 10w40 vs 15w50 το 10 μας λεει οτι σε κρυες εξωτερικες θερμοκρασιες (οπως οταν βαζουμε μπροστα την μηχανη το χειμωνα) το λαδι θα ρεει πιο ευκολα απο οτι το 15!
Ενω αντοιστηχα το 40 θα ρεει πιο δυσκολα οταν θα εχουμε μεγαλες θερμοκρασιες (οταν εχει ζεσταθει η μηχανη!) με αποτελεσμα να μην ειναι τοσο ρευστο και να μην περναει ευκολα στο χωρο καυσης και να τα καιει

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 2d0g9rp



Εχουμε ιδανικο κλιμα για 10w40
Εγω βαζω repsol 10w40 και δεν εχω κανενα θεμα οσων αφορα ταχυτητες οσων αφορα καυση θα ενημερωσω οταν με το καλο τσεκαρω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης



τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Δεκ 15 2012, 15:37

Οντως.
Στην αθηνα τουλαχιστον κατω απο 0 βαθμους δεν θα δεις.
οπως και το καλοκαιρι πανω απο 45 πολυ δυσκολα.οποτε ενα 10-40 ειναι μια χαρα.στη τελικη ενα 10-40 το χειμωνα και ενα 15-50 καλοκαιρι οκ πιστευω.
τωρα μονο με δοκιμες βλεπουμε τι γινεται στη πραξη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miskin
Member
Member
Miskin

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 25/05/2008

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Δεκ 21 2012, 20:16

Παιδιά έχει βάλει κανείς στο μηχανάκι του τα Belray Exs 10w-40; Έχω 62000 χλμ όλα με Motul 5100 15w-50. Τελευταία όμως ακούγεται πολύ το σασμάν και είπα να δοκιμάσω ένα πιο ακριβό λάδι. Πήγα στον Λαμπριανίδη με σκοπό να πάρω τα Torco αλλά δεν είχε και πήρα τα Belray. Θα τα βάλω ούτως ή άλλως απλώς δε βρήκα καμιά πληροφορία στο board γι' αυτά και είπα να ρίξω μια ερώτηση. Να σημειώσω ότι δεν καίει ούτε γραμμάριο το Κ4 με τα Motul, μάλλον λόγω καλού στρωσίματος. Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
George.LG

George.LG

Ηλικία : 60
Τόπος : Χαλκιδα
Registration date : 19/03/2010

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Δεκ 29 2012, 10:51

καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους
χτες έβαλα αυτό το λάδι στο στρομακι μου http://www.castrolmoto.com/gr/our_oils/power1_range.php
ο μηχανικός μου μου είπε ότι το λάδι αυτό το έβγαλε η castrol ειδικά για τα suzuki (έτσι του είπαν από αντιπροσωπεία )
αυξάνει τις επιδόσεις (ροπή επιτάχυνση κλπ)
δεν μπορώ να σας πω για επιδόσεις (δεν έκανα μετρήσεις και ούτε θα κάνω) αυτό που με ενθουσίασε είναι η αίσθηση του σασμάν και το πόσο ομαλά κουμπώνουν οι ταχύτητες, καμία σχέση με πριν (και πριν castol έβαζα , το 15w50) μεγάλη διαφορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sailing
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Sailing

Ηλικία : 46
Τόπος : Μαρούσι
Registration date : 15/06/2012

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Δεκ 29 2012, 12:29

nikosdll έγραψε:
Το μαμά φίλτρο από που το προμηθευόμαστε εκτός αντιπροσωπείας?

Νικόλα εγώ το πήρα από το oilsmotoauto που μας έχει δώσει προσφορά.
Η τιμή του ήταν 7,32 + ΦΠΑ και ημερομηνία αγοράς 13/12/12.
Δεν ξέρω αν είναι πιο φθηνό ή όχι αλλά αφού πήρα τα λάδια από εκεί και το είχε το "χτύπησα" Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
liakosvol
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
liakosvol

Ηλικία : 60
Registration date : 05/10/2010

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Δεκ 29 2012, 21:26

Sailing έγραψε:
nikosdll έγραψε:
Το μαμά φίλτρο από που το προμηθευόμαστε εκτός αντιπροσωπείας?

Νικόλα εγώ το πήρα από το oilsmotoauto που μας έχει δώσει προσφορά.
Η τιμή του ήταν 7,32 + ΦΠΑ και ημερομηνία αγοράς 13/12/12.
Δεν ξέρω αν είναι πιο φθηνό ή όχι αλλά αφού πήρα τα λάδια από εκεί και το είχε το "χτύπησα" Wink
Πολύ καλά έκανες!Κι εγώ απο εκεί αγοράζω εδω και δύο χρόνια τα ίδια φίλτρα και λάδια και τακάκια και όλα οκ!!!! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pibe_doro

pibe_doro

Registration date : 19/10/2012

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Ιαν 28 2013, 18:38

Ρε παιδιά αποφάσισα να αλλάξω μετά από καιρό μόνος μου τα λάδια, αφού τα αγόρασα πήγα να πάρω κ το μαμά φίλτρο αλλά τίποτα.
Μετά από πολύ τρέξιμο βρήκα σε ένα μαγαζί κ ο πωλητής μου είπε ότι ταιριάζει σε v-strom. Μόλις έφτασα σπίτι έκανα μια αναζήτηση στο net και είδα ότι φοράει φίλτρο με κωδικό 16510-03G00-X07 και εγώ αυτό που αγόρασα είναι της suzuki με κωδικό 16510-07J00.
Φοράω Hiflo και δεν μπορώ να το συγκρίνω, μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?
να το βάλω ή δεν είναι το ίδιο και να πάω να το αλλάξω?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pibe_doro

pibe_doro

Registration date : 19/10/2012

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Ιαν 28 2013, 19:28

τελικά βρήκα την άκρη!

http://www.brandedbiker.co.uk/Suzuki-Motorcycles/Suzuki-Genuine-Motorcycle-Oil-Filter-16510-07J00-6355
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης



τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Μαρ 06 2013, 13:55

Προχθες αλλαξα τα λαδια και εγω.
Εβαλα τα motul 5100 10-40.εχω κανει καμια 50αρια χλμ.μια πρωτη αισθηση στο κιβωτιο και στη λειτουργια του κινητηρα ειναι οτι εγινε διαφορετικο το κιβωτιο και πιο γλυκες οι αλλαγες και οσο παει βελτιωνονται.δεν ξερω τι λαδια ειχε μεσα απο τον προηγουμενο.
η λειτουργια του κινητηρα αλλαξε και γουργουριζει λιγο πιο γλυκα.
γενικα ικανοποιημενος...
φιλτρο εβαλα το μαμα suzuki.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
liakosvol
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
liakosvol

Ηλικία : 60
Registration date : 05/10/2010

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Μαρ 06 2013, 23:45

Dante έγραψε:
Προχθες αλλαξα τα λαδια και εγω.
Εβαλα τα motul 5100 10-40.εχω κανει καμια 50αρια χλμ.μια πρωτη αισθηση στο κιβωτιο και στη λειτουργια του κινητηρα ειναι οτι εγινε διαφορετικο το κιβωτιο και πιο γλυκες οι αλλαγες και οσο παει βελτιωνονται.δεν ξερω τι λαδια ειχε μεσα απο τον προηγουμενο.
η λειτουργια του κινητηρα αλλαξε και γουργουριζει λιγο πιο γλυκα.
γενικα ικανοποιημενος...
φιλτρο εβαλα το μαμα suzuki.

Την επόμενη φορά βάλε τα ipon road twin και πες μας τις εντυπώσεις σου...... Smile
Δεν κάνω διαφήμιση αλλά νομίζω είναι καλύτερα.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Macis

Macis

Ηλικία : 51
Τόπος : Χανιά Κρήτη
Registration date : 06/04/2010

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Μάης 06 2013, 01:24

Να πω και εγώ την γνώμη μου στο θέμα αν και πλέον δεν είμαι V-Stromάκιας. Aπο το 2007 που αγόρασα την μηχανή έβαζα λάδια που μου πρότεινε ο μηχανικός εδώ στα Χανιά στο εξουσιοδοτημένο. Συνήθως ήταν Motul 5100, Castrol και Agip. Το σασμάν σε όλες τις περιπτώσεις έκανε το συνήθες ΝΤΟΥΠ ιδίως στην πρώτη. Όσες φορές και αν τον ρώτησα η απάντηση ήταν πως έτσι λειτουργεί η συγκεκριμένη μότο, και δεν μπορεί να αλλάξει κάτι. Αυτό αφομίωσα στο μυαλό μου και έπαψα πλέον να ασχολούμαι με το θέμα. Ντούπ η πρώτη, ε Ντούπ αφού δεν μπορούσα να κάνω κάτι άλλο. Παρατηρούσα και τα άλλα V-Strom στα Χανιά και όλα το ίδιο κάνανε, οπότε συνηδειτοποίησα πως όλα έτσι δουλεύουν. Το καλοκαίρι του 2010 σταματημένος σε φανάρι στα Χανιά έρχεται και σταματά δίπλα μου ένα παληκάρι με V-Strom και λόγο νύχτας είδα το πράσσινο φωτάκι της νεκράς. Ανάβει το φανάρι Ντούπ εγώ, ΒΕΛΟΥΔΟ αυτός. Στα 200 μέτρα επόμενο φανάρι, έχει ανάψει εμένα λίγο η περιέργια μου, τον ακολουθώ σταματάω ξανά δίπλα του, νεκρά και οι δυο, ανάβει ξανά το φανάρι Ντούπ εγώ ξανά ΒΕΛΟΥΔΟ αυτός. Τρίτο φανάρι, πιο κάτω ξανά το ίδιο, οπότε στο τέταρτο φανάρι που σταματήσαμε τον ρώτησα αν μπορεί να κάνει λίγο στην άκρη να τον ρωτήσω. Τον ρώτησα που το πάει για Service το μηχανάκι και τι μαγκιά του έχουνε κάνει και δεν χτυπάνε οι ταχύτητες. Απάντησε πως δεν είναι απο Χανιά αλλά απο Αθήνα και πως η μαγική λέξη είναι Bel-Ray EXP 15W/50 ή 20W/50 ανάλογα με την εποχή. Πραγματικά σας λέω πως αν και η μηχανή μου ήθελε άλλα 2500 χλμ μέχρι την επόμενη αλλαγή, την επόμενη μέρα έκανα αλλαγή φίλτρου και λάδιου και έβαλα τα εν' λόγο λάδια. Πιστέψτε με πραγματικά έγινε ΑΛΛΗ ΜΗΧΑΝΗ το V-Strom. Και στο δούλεμα του μοτέρ αλλά ιδίως στις ταχύτητες. Κανένα μα κανένα Ντούπ και καμοία ασάφεια ή άλλη δυσλειτουργία στο σασμόν. Και κακά τα ψέματα παιδιά το σασμάν του V-Strom δεν είναι ότι καλύτερο. Το 2012 το πούλησα το V-Strom και αγόρασα ένα Burgman 650. Μεταχειρισμένο. Όσοι ξέρετε απο Burgman 650 θα γνωρίζετε πως ακούγετε η μετάδοση στο εν' λόγο Scooter όταν κινήτε. Σαν αεροπλάνο ακούγεται. Όταν το πήγα για Service ήξερα πλέον, και στο μοτέρ και στη μετάδοση λάδια Bel-Ray ΕΧΡ 20W/50. Άλλος θόρυβος, άλλο δούλεμα γενικά άλλο μηχανάκι. Φανταστήτε ότι το άκουσε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης και με ρώτησε τι πείραγμα έκανα στο Scooter και δουλεύει έτσι. Ειλικρινά και φιλικά πάντα παιδιά σας λέω πως τα εν' λόγο λάδια είναι απλά ΦΟΒΕΡΑ και κάνουν τέλεια τη δουλειά τους. Αυτά, καλές βόλτες, πάντα όρθιοι και καλό καλοκαίρι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 3 από 7Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Υγρά....& φίλτρα-
Μετάβαση σε: