Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 ...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Marcopolo
gold member
gold member
Marcopolo

Ηλικία : 68
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 29/01/2008

...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!! - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!!   ...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!! - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 13 2012, 12:38

να ξαναλυσεις το βαρελακι κ να βγαλεις τα λαμακια κ ελατηρια.
μετα να βαζεις ενα λαμακι με το ελατηριο κ να βαζεις το κλειδι.πρεπει να μην εξεχει καθολου απο το βαρελακι.αν εξεχει βαλε το λαμακι κ ελατηριο στην επομενη θεση.μετα απο ολα αυτα ολα τα λαμακια πρεπει να μην εξεχουν καθολου απο το βαρελι με το κλειδι μεσα.
ολα αυτα τα λεω γιατι αλλαξα τα λαμακια κ ανοιγω την μπαγκαζιερα γκιβι με το κλειδι της μηχανης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pisherman
Member
Member
pisherman

Ηλικία : 48
Τόπος : ΓΙΩΡΓΟΣ - Αθήνα, Ηράκλειο - Κρήτης
Registration date : 24/10/2011

...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!! - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!!   ...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!! - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 13 2012, 13:05

MARKOS-V έγραψε:
να ξαναλυσεις το βαρελακι κ να βγαλεις τα λαμακια κ ελατηρια.
μετα να βαζεις ενα λαμακι με το ελατηριο κ να βαζεις το κλειδι.πρεπει να μην εξεχει καθολου απο το βαρελακι.αν εξεχει βαλε το λαμακι κ ελατηριο στην επομενη θεση.μετα απο ολα αυτα ολα τα λαμακια πρεπει να μην εξεχουν καθολου απο το βαρελι με το κλειδι μεσα.
ολα αυτα τα λεω γιατι αλλαξα τα λαμακια κ ανοιγω την μπαγκαζιερα γκιβι με το κλειδι της μηχανης

Ναι ακριβώς όπως το λες πάνω το έκανα. Το θέμα είναι ότι το κλειδί της μηχανής δεν έμπαινε καν μέσα στην κλειδαριά - βαρελάκι και ας είχα βγάλει όλα τα λαμάκια και ελατήρια. Το ξέρω ότι όταν βάζεις μέσα το κλειδί τα λαμάκια πρέπει να κλείνουν και μην εξέχουν απο το βαρελάκια για να μπορέσει να γυρνάει. Να φανταστείς ότι επαναπρογραμμάτισα το κλειδί που είχε η μπαγαζίερα γιατί βγάζοντας τα λαμάκια και κάνοντας δοκιμές με το κλειδί της μηχανής έχασα την σειρά τους.

spam on...μάθε τέχνη και άστηνε...πλεόν κλειδαράς lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sailing
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Sailing

Ηλικία : 46
Τόπος : Μαρούσι
Registration date : 15/06/2012

...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!! - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!!   ...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!! - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 25 2012, 11:22

Παιδιά καλημέρα,
Το έχει προσπαθήσει κανείς σε Maxia 55αρα?
Ρωτάω γιατί ναι μεν μπαίνει το κλειδί αλλά δεν μπορώ να πω ότι είναι και σταθερό, ψιλοπαίζει πάνω κάτω λιγάκι. Ίσως και το κλειδί να είναι ελάχιστα φαγωμένο μετά από 5 χρόνια χρήσης αλλά σκέφτομαι το ότι ίσως αφου κάνω την μοντίφα να μπορεί να ανοίγει με οποιδήποτε κλειδί v-strom....
Τα φώτα σας....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pisherman
Member
Member
pisherman

Ηλικία : 48
Τόπος : ΓΙΩΡΓΟΣ - Αθήνα, Ηράκλειο - Κρήτης
Registration date : 24/10/2011

...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!! - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!!   ...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!! - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 25 2012, 11:37

Sailing έγραψε:
Παιδιά καλημέρα,
Το έχει προσπαθήσει κανείς σε Maxia 55αρα?
Ρωτάω γιατί ναι μεν μπαίνει το κλειδί αλλά δεν μπορώ να πω ότι είναι και σταθερό, ψιλοπαίζει πάνω κάτω λιγάκι. Ίσως και το κλειδί να είναι ελάχιστα φαγωμένο μετά από 5 χρόνια χρήσης αλλά σκέφτομαι το ότι ίσως αφου κάνω την μοντίφα να μπορεί να ανοίγει με οποιδήποτε κλειδί v-strom....
Τα φώτα σας....

Πάντως στο αφαλό που πήρα πρόσφατα, ξέρεις από που, (και σε ευχαριστώ ξανά), κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα που περιγράφεις παραπάνω. Ναι, δηλαδή προγραμμάτισα το κλειδί της μηχανής στον συγκεκριμένο αφαλό, αλλά το κλειδί όταν μέσα παίζει πάνω κάτω, σαν να έχει τζόγο. Αυτό που παρατήρησα σε σχέση με τον αφαλό της μαμάς βαλίτσας είναι οτι σε αυτόν της μαμάς, έχει ένα μικρό οδηγό και δεν αφήνει το κλειδί να παίζει. Νομίζω πάντως οτι γενικά δεν υπάρχει πρόβλημα με το μοδιφικατασιον. Τώρα εάν ανοίγει με άλλα κλειδιά αυτό δεν το ξέρω. Το έχω σκεφτεί και εγώ αυτό...και νομίζω οτι εάν έχουν βάλει σκοπό να στο ανοίξουν θα στο ανοίξουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sailing
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Sailing

Ηλικία : 46
Τόπος : Μαρούσι
Registration date : 15/06/2012

...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!! - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!!   ...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!! - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 25 2012, 11:51

Σωστός αγορίνα! Μια δοκιμή θα μας πείσει Wink
Εσύ ποια έχεις?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 40
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!! - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!!   ...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!! - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 25 2012, 14:33

pisherman έγραψε:
Sailing έγραψε:
Παιδιά καλημέρα,
Το έχει προσπαθήσει κανείς σε Maxia 55αρα?
Ρωτάω γιατί ναι μεν μπαίνει το κλειδί αλλά δεν μπορώ να πω ότι είναι και σταθερό, ψιλοπαίζει πάνω κάτω λιγάκι. Ίσως και το κλειδί να είναι ελάχιστα φαγωμένο μετά από 5 χρόνια χρήσης αλλά σκέφτομαι το ότι ίσως αφου κάνω την μοντίφα να μπορεί να ανοίγει με οποιδήποτε κλειδί v-strom....
Τα φώτα σας....

Πάντως στο αφαλό που πήρα πρόσφατα, ξέρεις από που, (και σε ευχαριστώ ξανά), κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα που περιγράφεις παραπάνω. Ναι, δηλαδή προγραμμάτισα το κλειδί της μηχανής στον συγκεκριμένο αφαλό, αλλά το κλειδί όταν μέσα παίζει πάνω κάτω, σαν να έχει τζόγο. Αυτό που παρατήρησα σε σχέση με τον αφαλό της μαμάς βαλίτσας είναι οτι σε αυτόν της μαμάς, έχει ένα μικρό οδηγό και δεν αφήνει το κλειδί να παίζει. Νομίζω πάντως οτι γενικά δεν υπάρχει πρόβλημα με το μοδιφικατασιον. Τώρα εάν ανοίγει με άλλα κλειδιά αυτό δεν το ξέρω. Το έχω σκεφτεί και εγώ αυτό...και νομίζω οτι εάν έχουν βάλει σκοπό να στο ανοίξουν θα στο ανοίξουν.

Προβληματιζομουν και γω όταν το έκανα ,
όσα κλειδια εχω βάλει από άλλα στρομάκια μεχρι στιγμης 5-6 ,
δεν έχει ανοιξει.
Ναι εχει 1 μικρό τζόγο το κλειδί, αλλα εδω και 6 μήνες που το εχω κάνει δουλευει μια χαρα

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!! - Σελίδα 5 33ncnm10...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!! - Σελίδα 5 33e6ee10...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!! - Σελίδα 5 63u2ip10...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!! - Σελίδα 5 Amzm8k10...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!! - Σελίδα 5 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pisherman
Member
Member
pisherman

Ηλικία : 48
Τόπος : ΓΙΩΡΓΟΣ - Αθήνα, Ηράκλειο - Κρήτης
Registration date : 24/10/2011

...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!! - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!!   ...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!! - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 25 2012, 14:54

Sailing έγραψε:
Σωστός αγορίνα! Μια δοκιμή θα μας πείσει Wink
Εσύ ποια έχεις?

Έχω την kappa 49 εάν αυτό ρωτάς!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sailing
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Sailing

Ηλικία : 46
Τόπος : Μαρούσι
Registration date : 15/06/2012

...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!! - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!!   ...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!! - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 26 2012, 14:48

Ναι pisherman!
Ευχαριστώ loverdos11 Cool
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
al_tzamp
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
al_tzamp

Ηλικία : 44
Τόπος : Σέρρες - Αθήνα
Registration date : 29/01/2009

...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!! - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!!   ...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!! - Σελίδα 5 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 29 2013, 01:35

Διάβασα ξανά 8 σελίδες μιά και με ενδιαφέρει πάλι το θέμα.

Διαπίστωσα οτι υπάρχει προβληματισμός για το ποια κλειδιά ταιριάζουν σε ποιές βαλίτσες κτλ.

Βρήκα ενα συνδεσμο που εν μέρει δίνει μια εξήγηση..

http://www.giviluggage.co/givi-product-focus/key-and-barrel-kits-for-monokey-cases-and-panniers-ready-for-publishing/


Όπως είχα παρατηρήσει και στο δικό μου Στρομ το κλειδί της μίζας ταίριαζε στην Ε52 Maxia  που είχα αλλα όχι στις πλαινές Κ961 της Kappa που είχα.  

Λόγω του οτι δεν ήθελα να χρησιμοποιώ το κλειδί της μίζας για τις βαλίτες, κατάφερα να ανοίγω τις πλαινές Kappa και την Top Maxia με ενα κλειδί από τις πλαινές που χωρούσε στην πιό χοντρή σχισμή της Maxia.

To ρεζουμέ είναι οτι δεν έχει να κάνει με Givi vs Kappa για το αν ταιριάζει το κλειδί της μιζας αλλά με τον τύπο της βαλίτσας. Το άρθρο μιλάει για Givi, αλλά οι αντιστοιχείες στις Καππα είναι προφανείς μερικές φορές.  πχ  Ε52 με Κ53...

Καλά πειράματα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Marcopolo
gold member
gold member
Marcopolo

Ηλικία : 68
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 29/01/2008

...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!! - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!!   ...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!! - Σελίδα 5 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 29 2013, 03:02

οταν ειχα παει στην μιχαλακοπουλου στην γκιβι να ρωτησω ποσο εχουν οι πλαινες,μου ειπε οτι θα τις εκανε να ανοιγουν κ οι τρεις ,οι πλαινες κ κεντρικη γκιβι,με το ιδιο κλειδι.
αρα η πατεντα κυκλοφορει κ στην ....γκιβι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
AHTHTOS
Member
Member
AHTHTOS

Ηλικία : 48
Τόπος : ΟΠΟΥ ΓΗΣ ΠΑΤΡΙΣ
Registration date : 20/07/2009

...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!! - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!!   ...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!! - Σελίδα 5 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 29 2013, 11:28

Kαλημερα.
ωραια η μοντιφα να ανοιγουμε τα παντα με ενα κλειδι.
μια ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ εχω να κανω' μην κανετε να ανοιγουν ολα με το κλειδι της μηχανης και ως παθων εξηγω:
επειδη το κλειδι της μηχανης ειναι μεγαλο μπαινει μεσα στον αφαλο της Χ βαλιτσας κατα το 1/4, οταν γυριζουμε
το κλειδι να ανοιξει η βαλιτσα υπαρχει στρεβλωση στο κλειδι μετα απο αρκετα ανοιγματα και πιστεψτε με δεν ειναι θεμα ποιοτητας του κλειδιου γιατι εχω δοκιμασει αρκετα μαμα και αφτερμαρκετ.
Πιστευω αν μπειτε στον κοπο να το κανετε χρησιμοποιηστε 1 κλειδι απο τα υπαρχωντα στις μπαγκαζιερες σας
τα μικρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
massai
gold member
gold member
massai

Ηλικία : 50
Τόπος : Ίλιον
Registration date : 03/11/2008

...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!! - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!!   ...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!! - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 30 2013, 13:06

Πρέπει να είμαι με ένα κλειδί για μηχανή - top case πάνω από 3 χρόνια.
Πρόβλημα ουδέν.
Αρκεί να το φτιάξεις σωστά, με σάλιο και υπομονή Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zorro
Member
Member
zorro

Ηλικία : 37
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Registration date : 24/12/2013

...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!! - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!!   ...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!! - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤετ Ιαν 01 2014, 15:46

Με σαλιο και υπομονη οι βαλιτσες ανοιγουν πια με ενα κεντρικο κλειδι...χαχαχα το εκανα ακριβως οπως λενε οι
οδηγιες του site η πισω βαλιτσα ειναι η simply και οι πλαινες givi το μοντελο που ανοιγει ενα πορτακι με συνδυασμο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
V-cosmo
gold member
gold member
V-cosmo

Ηλικία : 36
Τόπος : Ξεσσαλονίκη
Registration date : 14/04/2012

...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!! - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!!   ...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!! - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 02 2014, 02:07

Εχει καιρο που εκανα τις βαλιτσες μου να ανοιγουν με ενα κλειδι και προσφατα ανακαλυψα οτι η πισω κυρια βαλιτσα μετα τη μοντα ανοιγει και με αλλα κλειδια suzuki !!! Δοκιμαστε αν ανοιγει με κλειδι απο αλλο strom
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

...ένα κλειδί για μηχανή και 3βάλιτσο!!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 5 από 5Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ταξιδιωτικός εξοπλισμός-
Μετάβαση σε: