Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
pantwd
Member
Member
pantwd

Ηλικία : 42
Τόπος : Κατερίνη
Registration date : 28/04/2011

Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!!   Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μάης 13 2011, 01:32

groi1000 έγραψε:
cantona έγραψε:
Είσαι όριο,αλλά δύσκολα θα βρεις κάτι άλλο αρκετά φθηνότερα δυστυχώς.
Αυτό κατάλαβα και γώ Embarassed Όπως και να'χει είναι καλή αγορά ένα ποδηλατάκι Wink
αρκει να το χρησιμοποιεις, να μην το βαριεσαι για να μην καταληξει στην αποθηκη! Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
groi1000
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
groi1000

Ηλικία : 43
Τόπος : ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Registration date : 31/03/2010

Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!!   Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μάης 13 2011, 01:35

pantwd έγραψε:
groi1000 έγραψε:
cantona έγραψε:
Είσαι όριο,αλλά δύσκολα θα βρεις κάτι άλλο αρκετά φθηνότερα δυστυχώς.
Αυτό κατάλαβα και γώ Embarassed Όπως και να'χει είναι καλή αγορά ένα ποδηλατάκι Wink
αρκει να το χρησιμοποιεις, να μην το βαριεσαι για να μην καταληξει στην αποθηκη! Wink
Η κοπελιά μου αυτή την κουβέντα πρέπει να μου την είπε 50-60 φορές από σήμερα το πρωί μέχρι πριν λίγο που την έπεσε Laughing Έχεις δίκιο φιλαράκι,είναι κρίμα να δώσω τόσα λεφτά και να πάνε στο καλάθι των αχρήστων Evil or Very Mad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!!   Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μάης 13 2011, 01:35

cantona έγραψε:
Γιώργο εξαρτάται σε τι δρόμους θα το χρησιμοποιείς.
Δε νομίζω πως το θες για να πηγαίνεις βουνό και δύσβατα μονοπάτια,άρα για μένα το mountain αποκλείεται γιατί στον δρόμο θα σε κουράσει κιόλας.Έχει μικρότερους τροχούς και κοντύτερο λαιμό και πολλά από αυτά έχουν ανάρτηση πίσω πράγμα που πίστεψε δεν το θες με τίποτα.
Για την περίπτωση σου που είναι περίπου ίδια με την δική μου,είσαι για trekking,28αρηδες τροχοί και το πατάει και το χώμα του,σαν το v-strom ένα πράμα. Laughing
Το ergomax που σου προτάθηκε είναι από τις καλύτερες επιλογές,αλλά αν θες να κατέβεις λίγο οικονομικά μπορείς να πας εδώ
http://www.tsirikosbikes.gr/bikes/on-off-road-bikes/ideal-megisto-01.html χωρίς να χάσεις ουσιαστικά κάτι που θα σου λείψει.
Εγώ το έχω 2 χρόνια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Το βασικότερο όμως σε ένα ποδήλατο είναι το σωστό νούμερο,αν κάνεις λάθος θα ξενερώσεις αμέσως και θα το φάει η αποθήκη.
http://nkar-web.hostzi.com/bikefit.htm
http://www.cyclist.gr/article.php?id=1458


Σε σχέση με το GT Που προτάθηκε πιο πριν?
http://www.houtasbikes.gr/product-view.aspx?pid=33516

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cantona
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
cantona

Ηλικία : 51
Τόπος : Λουτσαίος
Registration date : 10/03/2008

Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!!   Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μάης 13 2011, 08:37

andreasp έγραψε:


Σε σχέση με το GT Που προτάθηκε πιο πριν?
http://www.houtasbikes.gr/product-view.aspx?pid=33516


Μια χαρά ποδήλατο είναι,αλλά είναι mountain.Εξαρτάται για τι χρήση το θέλεις,πάντως για τις δικές μας περιπτώσεις θεωρώ ιδανικά τα trekking αφού με τους μεγαλύτερους τροχούς τους μπορούν να πάνε ποιο ξεκούραστα αποστάσεις-βόλτες εντός και εκτός πόλης.
Δε νομίζω πως πρέπει να κοιτάει κάποιος ποδήλατο mountain εκτός αν το θέλει για βουνό extreme καταστάσεις,ή το βρει σε εξαιρετικά φθηνή τιμή,αλλιώς ποιος ο λόγος να δυσκολεύουμε την ευχαρίστηση που θα μας προσφέρει μια ποδηλατάδα. Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!!   Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μάης 13 2011, 09:01

cantona έγραψε:
andreasp έγραψε:


Σε σχέση με το GT Που προτάθηκε πιο πριν?
http://www.houtasbikes.gr/product-view.aspx?pid=33516


Μια χαρά ποδήλατο είναι,αλλά είναι mountain.Εξαρτάται για τι χρήση το θέλεις,πάντως για τις δικές μας περιπτώσεις θεωρώ ιδανικά τα trekking αφού με τους μεγαλύτερους τροχούς τους μπορούν να πάνε ποιο ξεκούραστα αποστάσεις-βόλτες εντός και εκτός πόλης.
Δε νομίζω πως πρέπει να κοιτάει κάποιος ποδήλατο mountain εκτός αν το θέλει για βουνό extreme καταστάσεις,ή το βρει σε εξαιρετικά φθηνή τιμή,αλλιώς ποιος ο λόγος να δυσκολεύουμε την ευχαρίστηση που θα μας προσφέρει μια ποδηλατάδα. Laughing

Πως τα ξεχωρίζουμε? Του Morfea παραπάνω που το πουλάει , τι είναι? Mountain? ή trekking ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
voliotis
Member
Member
voliotis

Τόπος : volos
Registration date : 27/04/2009

Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!!   Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μάης 13 2011, 09:49

λογο του οτι ασχολουμε με ποδηλατα εδω και αρκετο κεροθελω να σου κανω καπιες ερωτησεις.
α> εχεις σκευτει για πια χρυση θελεις το ποδηλατο??? δλδη το θες μονο για την πολη και για τον χαβαλε η θα "μπεις" και χωμα?
β> τα νουμερα του πολδηλατου ειναι ανακοα το υψος του εκαστοτε ενδιαφερομενου αλλα να εχεις υποψην οτι αλαζουν αναλογα με την εταιρια.
Γ> το οτι εχει ολες αυτες τις ταχυτητες δεν σημενει οτι θα σου τεριαξουν.....
δ>χεις σκοπο να αχοληθεις σοβαρα η ειναι η "ζηλεια"της εποχης????
ολα αυτα στα ρωταω φιλε μου ιατι εω προσωπικα εχω σπασει και επισκαυασει δυο φορες το ιδιο ποδηλατο που ηταν μι ποιοτιτα "μετρια"μεχρι να κατασταλαξω τι θελω....μου στυχησε και σε χρονο αλλα και σε χρημα.
φυλικα παντα
οτι θες ρωτα........
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
groi1000
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
groi1000

Ηλικία : 43
Τόπος : ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Registration date : 31/03/2010

Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!!   Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μάης 13 2011, 10:02

voliotis έγραψε:
λογο του οτι ασχολουμε με ποδηλατα εδω και αρκετο κεροθελω να σου κανω καπιες ερωτησεις.
α> εχεις σκευτει για πια χρυση θελεις το ποδηλατο??? δλδη το θες μονο για την πολη και για τον χαβαλε η θα "μπεις" και χωμα?
β> τα νουμερα του πολδηλατου ειναι ανακοα το υψος του εκαστοτε ενδιαφερομενου αλλα να εχεις υποψην οτι αλαζουν αναλογα με την εταιρια.
Γ> το οτι εχει ολες αυτες τις ταχυτητες δεν σημενει οτι θα σου τεριαξουν.....
δ>χεις σκοπο να αχοληθεις σοβαρα η ειναι η "ζηλεια"της εποχης????
ολα αυτα στα ρωταω φιλε μου ιατι εω προσωπικα εχω σπασει και επισκαυασει δυο φορες το ιδιο ποδηλατο που ηταν μι ποιοτιτα "μετρια"μεχρι να κατασταλαξω τι θελω....μου στυχησε και σε χρονο αλλα και σε χρημα.
φυλικα παντα
οτι θες ρωτα........
Καταρχήν καλημέρα.Δε ξέρω αν ρωτάς εμένα ή τον Αντρίκο αλλά όσον αφορά εμένα...
α)Το ποδήλατο το θέλω όπως έγραψα στο αρχικό μου πόστ για εκγύμναση και φυσική κατάσταση την οποία δεν έχω!
β)Είμαι 180cm και σύμφωνα με τα λίνκ των παιδιών θα μετρηθώ και θα πάω έτοιμος για αγορά Laughing
γ)Ούτε καν ξέρω τί παίζει με τις ταχύτητες,ελπίζω να καταλάβω στο κατάστημα πριν φύγω lol!
δ)Θα ασχοληθώ με μέτρο.Να γυμναστώ θέλω και να απολαύσω τη φύση (κατά το δυνατόν).Καμμία ζήλεια,απλά πάντα το θεωρούσα μη αναγκαίο και τώρα που έχω πρόβλημα στη μέση και το περπάτημα με σκοτώνει,στράφηκα στο ποδήλατο Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
groi1000
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
groi1000

Ηλικία : 43
Τόπος : ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Registration date : 31/03/2010

Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!!   Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μάης 13 2011, 10:04

andreasp έγραψε:
cantona έγραψε:
andreasp έγραψε:


Σε σχέση με το GT Που προτάθηκε πιο πριν?
http://www.houtasbikes.gr/product-view.aspx?pid=33516


Μια χαρά ποδήλατο είναι,αλλά είναι mountain.Εξαρτάται για τι χρήση το θέλεις,πάντως για τις δικές μας περιπτώσεις θεωρώ ιδανικά τα trekking αφού με τους μεγαλύτερους τροχούς τους μπορούν να πάνε ποιο ξεκούραστα αποστάσεις-βόλτες εντός και εκτός πόλης.
Δε νομίζω πως πρέπει να κοιτάει κάποιος ποδήλατο mountain εκτός αν το θέλει για βουνό extreme καταστάσεις,ή το βρει σε εξαιρετικά φθηνή τιμή,αλλιώς ποιος ο λόγος να δυσκολεύουμε την ευχαρίστηση που θα μας προσφέρει μια ποδηλατάδα. Laughing

Πως τα ξεχωρίζουμε? Του Morfea παραπάνω που το πουλάει , τι είναι? Mountain? ή trekking ?
Αντρέα από τα λάστιχα και μόνο,για δρόμου μου φαίνεται του Δημήτρη Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!!   Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μάης 13 2011, 10:08

groi1000 έγραψε:

Καταρχήν καλημέρα.Δε ξέρω αν ρωτάς εμένα ή τον Αντρίκο αλλά όσον αφορά εμένα...
α)Το ποδήλατο το θέλω όπως έγραψα στο αρχικό μου πόστ για εκγύμναση και φυσική κατάσταση την οποία δεν έχω!
+1

Παράθεση :

β)Είμαι 180cm και σύμφωνα με τα λίνκ των παιδιών θα μετρηθώ και θα πάω έτοιμος για αγορά Laughing
Full καπνιστής, 1,84 και 125 κιλά.

Παράθεση :

γ)Ούτε καν ξέρω τί παίζει με τις ταχύτητες,ελπίζω να καταλάβω στο κατάστημα πριν φύγω lol!
κάτι θυμάμαι απο το Centurion Mountain που είχα... Smile

Παράθεση :

δ)Θα ασχοληθώ με μέτρο.Να γυμναστώ θέλω και να απολαύσω τη φύση (κατά το δυνατόν).Καμμία ζήλεια,απλά πάντα το θεωρούσα μη αναγκαίο και τώρα που έχω πρόβλημα στη μέση και το περπάτημα με σκοτώνει,στράφηκα στο ποδήλατο Wink

Στην αρχή για την πλάκα μου... αργότερα για τις μετακινήσεις μου στο Ν.Ηράκλειο, Ν.Ιωνία. (γραφείο, τράπεζα, , φούρνος, μπακάλης, καφεδάκι στη πλατεία), αλλά γουστάρω να το πάρω και στο εξοχικό έξω απο την Κόρινθο να κάνω τις βόλτες μου στη θάλασσα.
Νομίζω ότι η χρήση του θα είναι 90% άσφαλτο και 10% χώμα. Δεν έχω σκοπό να πάρω παραμάζωμα όλους τους λόφους και τις λάσπες που θα βρω μπροστά μου. Οχι προς το παρόν τουλάχιστον...
Επίσης το γουστάρω ψυχολογικά, γιατί θυμάμαι ότι πιτσιρικάς είχα μανία με το ποδήλατο. Πρέπει να ποδηλατούσα παραπάνω απο 12 ώρες την ημέρα!
To Ν.Ηράκλειο - Πειραιά και επιστροφή με τον Ηλεκτρικό, το είχα για πλάκα! για χαβαλέ! πιο εύκολο απο ότι το έχω σήμερα με την μηχανή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
groi1000
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
groi1000

Ηλικία : 43
Τόπος : ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Registration date : 31/03/2010

Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!!   Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μάης 13 2011, 10:23

Εδώ στο νησί είναι ότι πρέπει το ποδηλατάκι.Για ότι χρήση γουστάρει ο καθένας.Θέλεις αναβάσεις / καταβάσεις στα βουνά?Θέλεις χαλαρές ποδηλατάδες?Ότι γουστάρεις και ποθείς!Για Αθήνα δε ξέρω αν θα το σκεφτόμουν τόσο πολύ και ειδικά εκεί που μένω Evil or Very Mad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
voliotis
Member
Member
voliotis

Τόπος : volos
Registration date : 27/04/2009

Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!!   Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μάης 13 2011, 10:58

οτι εγραψα μεχρι τωρα δεν το εραψα ια το πεξω εξηπνος αλλα ουτε και για να θηξω ανρθωπους....
τα εγραψα αυτα γιατι την εχω "πατισει" και μου εχει κοστισει.............
groi αν θες στειλε μου το κιν σου με πμ να σε παρω τηλ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
groi1000
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
groi1000

Ηλικία : 43
Τόπος : ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Registration date : 31/03/2010

Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!!   Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μάης 13 2011, 11:07

voliotis έγραψε:
οτι εγραψα μεχρι τωρα δεν το εραψα ια το πεξω εξηπνος αλλα ουτε και για να θηξω ανρθωπους....
τα εγραψα αυτα γιατι την εχω "πατισει" και μου εχει κοστισει.............
groi αν θες στειλε μου το κιν σου με πμ να σε παρω τηλ...
Δεν έθιξες κανέναν ρε σύ,απορώ γιατί το γράφεις.Από κεί και πέρα,γράψε εδώ τις εμπειρίες/γνώσεις σου μιάς και είμαι σίγουρος πως θα τις χρειαστώ Wink Τώρα έχω εργάτες στο σπίτι και δε μπορώ να μιλήσω No
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cantona
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
cantona

Ηλικία : 51
Τόπος : Λουτσαίος
Registration date : 10/03/2008

Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!!   Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μάης 13 2011, 21:42

andreasp έγραψε:
cantona έγραψε:
andreasp έγραψε:


Σε σχέση με το GT Που προτάθηκε πιο πριν?
http://www.houtasbikes.gr/product-view.aspx?pid=33516


Μια χαρά ποδήλατο είναι,αλλά είναι mountain.Εξαρτάται για τι χρήση το θέλεις,πάντως για τις δικές μας περιπτώσεις θεωρώ ιδανικά τα trekking αφού με τους μεγαλύτερους τροχούς τους μπορούν να πάνε ποιο ξεκούραστα αποστάσεις-βόλτες εντός και εκτός πόλης.
Δε νομίζω πως πρέπει να κοιτάει κάποιος ποδήλατο mountain εκτός αν το θέλει για βουνό extreme καταστάσεις,ή το βρει σε εξαιρετικά φθηνή τιμή,αλλιώς ποιος ο λόγος να δυσκολεύουμε την ευχαρίστηση που θα μας προσφέρει μια ποδηλατάδα. Laughing

Πως τα ξεχωρίζουμε? Του Morfea παραπάνω που το πουλάει , τι είναι? Mountain? ή trekking ?

Τα mountain έχουν μέχρι 26" τροχούς τα trekking είναι 28",το ποιο ορατό χαρακτηριστικό.
Του Δημήτρη λοιπόν είναι trekking,αν υπάρχει ακόμα και είναι βέβαια στο νούμερο σου,είναι πολύ καλή περίπτωση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
groi1000
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
groi1000

Ηλικία : 43
Τόπος : ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Registration date : 31/03/2010

Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!!   Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μάης 14 2011, 08:52

Θα μου προτείνει κάποιος και κάποια απαραίτητα extras μαζί με την αγορά ποδηλάτου? merci
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
paulsin
Member
Member
paulsin

Ηλικία : 40
Τόπος : Filirian-Porto Salonico
Registration date : 22/04/2009

Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!!   Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μάης 14 2011, 10:28

Ορίστε ποδήλατο κύριοι.



κράνος και εξοπλισμό MX και είσαι έτοιμος.


Πέραν τις πλάκας, επειδή και γω αγόρασα πρόσφατα ποδήλατο και την έκανα την μλκια.

ο σκελετός πρέπει να ναι αλουμίνιο, όσο πιο ελαφρύ τόσο το καλύτερο

Το σύστημα των ταχυτήτων πρέπει να είναι επώνυμο, (shimano, κτλ) καλής ποιότητας γιατί αλλιώς θα πολεμάς με τα γρανάζια, μέχρι να
κουμπώσουν οι ταχύτητες.

Ανάλογα την χρήση που θέλεις να κάνεις, επιλεγείς και τους τροχούς και τον τύπο ποδηλάτου.

Η ανάρτηση κάλο είναι να υπάρχει και αν σε κουράσει, έχει κάποια μοντέλα που κλειδώνουν οι αναρτήσεις.

Τα V-brakes είναι για τον π....ο, οπότε θα σου πρότεινα κάτι με δισκόφρενο.

Σέλλα-σέλλα-σέλλα! έχει από απλό κάλυμμα με τζελ μέχρι σέλλες που κοστίζουν όσο και το ποδήλατο!

Απο τα γραφόμενα σου σε κόβω πιο πολύ σε trekking ποδήλατο, αν και επειδή έχεις τη μέση σου, όπως και γω
θα προτιμούσα ποδήλατο για δρόμο.

Δεν είμαι κανένας ειδικός, απλά σου λέω την δική μου εμπειρία.

Φιλικά πάντα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΓιαννηςΚ9
Member
Member
ΓιαννηςΚ9

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 12/11/2009

Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!!   Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μάης 14 2011, 12:22

groi1000 έγραψε:
Θα μου προτείνει κάποιος και κάποια απαραίτητα extras μαζί με την αγορά ποδηλάτου? merci

Καλαθακι μπροστα απο το τιμονι,κορνα η κλασικη ποδηλατου και προαιρετικα αν θες φιογκακια στα χερουλια του τιμονιου και εφυγες!!!!!


YOU! YOU! YOU! YOU! YOU! YOU! YOU! YOU! YOU! YOU! YOU! YOU!

Σε πειραζω εννοειται!!!! Οτι ξερω απο ποδηλατα ειναι ενα bmx που σκουριαζει σε ενα γκαραζ.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
groi1000
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
groi1000

Ηλικία : 43
Τόπος : ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Registration date : 31/03/2010

Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!!   Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μάης 14 2011, 15:15

Επειδή με ''δουλεύετε'' Κύριοι ( dead ),θα αναφέρω κάποια extras και εσείς προτείνετε...
1)Τρόμπα
2)Σέλα ή κάλυμμα gel
3)Φτερά μπρός-πίσω
4)Φώτα μπρός-πίσω
5)Κοντέρ
6)Παγουράκι
7)Στάντ (εάν δε δίνεται)
8 )Θήκη/τσαντάκι (για εργαλεία ή ότι γουστάρει η ψυχή μας /κάτω από τη σέλα)
...και άλλα που δε μου'ρχονται τώρα merci
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
.........
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος :
Registration date : 31/03/2010

Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!!   Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μάης 14 2011, 15:32

αφου σε επιασα στα πρασα ρε μπαγασα γιατι το συνεχιζεις? http://vstromhellas.forumgreek.com/t13142p465-topic
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
groi1000
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
groi1000

Ηλικία : 43
Τόπος : ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Registration date : 31/03/2010

Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!!   Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μάης 14 2011, 15:53

4kings (ΓΙΩΡΓΟΣ-k9) έγραψε:
αφου σε επιασα στα πρασα ρε μπαγασα γιατι το συνεχιζεις? https://www.vstromhellasforum.com/t13142p465-topic
kolaraki kolaraki kolaraki kolaraki xaxa XAXAXAXA sm6





Προτείνετεεεεεεεεεεεε.....ακούω γνώμες Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 644705
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosdll
Member
Member
nikosdll

Ηλικία : 47
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 07/01/2010

Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αγορά ποδηλάτου   Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μάης 15 2011, 00:22

Καλησπέρα και από μένα . Λοιπόν εγώ μετά από πού ψάξιμο κατέληξα τελικά στα ktm, και συγκεκριμένα σε .αυτό Πήγαινα για ERGOMAX Ή ΜΕGISTO ΤΟ οποίο είναι οικονομικότερο και σταθερή αξία αλλά έπρεπε να περιμένω πολύ για ναβρω στο μέγεθός μου οπότε κατέληξα στο παραπάνω .
Ο βασικός κανόνας είναι ο πίνακας ύψους που πρέπει να δείς καθώς επίσης ένας πρακτικός τρόπος για να καταλάβεις που βρίκσεσαι είναι όταν κατέβεις από την σέλα και μείνεις όρθιος πάνω από τον σκελετό του ποδηλάτου με τα πέλματα των ποδιών στο έδαφος να ΜΗΝ βρίσκει το καβάλο στον κεντρικό σωλήνα (άξονα ) όπως θές πές το.
Σε πολύ καλή τιμή (370?) κυκλοφορεί το MANHATAN της KTM το χουν σε προσφορά άν το βρείς στο μέγεθός σου θα σου μείνει αξέχαστο.
Ούτε αυτό το βρήκα. Τέλος πάντων μηχανικά μέρη να κοιτάξεις να ναι shimano όπως και τα φρένα , εμένα μου άρεσαν και τα scott και τα merida νομίζω πώς ότι κ να πάρεις θα μείνεις ικανοποιημένος .
Από site έχω να προτείνω αυτό θα σου λύσεις τις περισσότερες απορίες και για το θέμα της σέλας συμφωνώ με τα προαναφερθέντα. Τα αξεσουάρ δέν είναι ακριβά πολύ μην πιέζεσαι στο e-bay γίνεται χαμός και το φορτώνεις σταδιακά.
Εγώ παίρνω μέρος σε πορείες και ποδηλατοβόλτες και γενικά το χρησιμοποιώ σχεδόν κάθε μέρα .
Σε καμιά περίπτωση μήν πάρεις mountain bike αν έχεις πρόβλημα στην μέση . ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ bounce bounce bounce Arrow
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosdll
Member
Member
nikosdll

Ηλικία : 47
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 07/01/2010

Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!!   Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μάης 15 2011, 00:28

nikosdll έγραψε:
Καλησπέρα και από μένα . Λοιπόν εγώ μετά από πού ψάξιμο κατέληξα τελικά στα ktm, και συγκεκριμένα σε .αυτό Πήγαινα για ERGOMAX Ή ΜΕGISTO ΤΟ οποίο είναι οικονομικότερο και σταθερή αξία αλλά έπρεπε να περιμένω πολύ για ναβρω στο μέγεθός μου οπότε κατέληξα στο παραπάνω .
Ο βασικός κανόνας είναι ο πίνακας ύψους που πρέπει να δείς καθώς επίσης ένας πρακτικός τρόπος για να καταλάβεις που βρίκσεσαι είναι όταν κατέβεις από την σέλα και μείνεις όρθιος πάνω από τον σκελετό του ποδηλάτου με τα πέλματα των ποδιών στο έδαφος να ΜΗΝ βρίσκει το καβάλο στον κεντρικό σωλήνα (άξονα ) όπως θές πές το.
Σε πολύ καλή τιμή (370?) κυκλοφορεί το MANHATAN της KTM το χουν σε προσφορά άν το βρείς στο μέγεθός σου θα σου μείνει αξέχαστο.
Ούτε αυτό το βρήκα. Τέλος πάντων μηχανικά μέρη να κοιτάξεις να ναι shimano όπως και τα φρένα , εμένα μου άρεσαν και τα scott και τα merida νομίζω πώς ότι κ να πάρεις θα μείνεις ικανοποιημένος .
Από site έχω να προτείνω αυτό θα σου λύσεις τις περισσότερες απορίες και για το θέμα της σέλας συμφωνώ με τα προαναφερθέντα. Τα αξεσουάρ δέν είναι ακριβά πολύ μην πιέζεσαι στο e-bay γίνεται χαμός και το φορτώνεις σταδιακά.
Εγώ παίρνω μέρος σε πορείες και ποδηλατοβόλτες και γενικά το χρησιμοποιώ σχεδόν κάθε μέρα .
Σε καμιά περίπτωση μήν πάρεις mountain bike αν έχεις πρόβλημα στην μέση . ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ bounce bounce bounce Arrow
Επίσης τα v-brakes δέν είναι άσχημα διότι για να πάς σε καλό δισκόφρενο σε ποδήλατο πρέπει να πάς σε υδρ.κατστάσεις και να τα χώσεις τρελά (άσε που δέν τα χρειάζεσαι) δύσκολα πολύ θα πιάσεις τα 30-35 χλμ/ώρα...ΜΗΝ ΨΑΧΝΕΙΣ ΓΙΑ ΔΙΣΚΟΥΣ...

TO MANHATAN ειναι σε limited edition αλλά πίστεψε με αξίζει πολλά περισσότερα από την αναγραφόμενη τιμή.[b] Κοίταξε μερικοί το έχουν σε κατστήματα IDEAL ΔΈς ΤΟ ΑΝ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioarma
gold member
gold member
ioarma

Ηλικία : 55
Τόπος : ΧΑΛΚΙΔΑ
Registration date : 29/08/2008

Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!!   Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μάης 16 2011, 09:08

μετα απολιγο ψαξιμο..........
ζαχαρωνω ενα της IDEAL prorider κοντα στο 400 ........για να δουμε!!!! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
voliotis
Member
Member
voliotis

Τόπος : volos
Registration date : 27/04/2009

Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!!   Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μάης 16 2011, 12:15

καλημερα σας.
ολοι σας αναφερεστε σε ποδηλατα treckin,city απο τα οποια τα περισοτερα ,αν οχι ολα, ειναι hardtail. τα mtb με αναρτιση????????
εχετε σκευτη την διαφορα ενος hard και ενος mtb με full suspension??????
εχετε σκευτη οτι οπιος εχει "προβλημα" στην μεση και αποφιση να "παει" εστο και το παραμικρο χοματακι θα κοπανιθει σαν κατσικη και οτι ολες οι ανομαλιες του δρωμου θα περνανε ατοφιες στον αναβατη????
αναφερεστε στις σελες σαν να ειναι το πιο μαπα αξεσουαρ του ποδηλατου. για να βγενουν οι σελες "στενες" και λεπτες καπιο ρολο θα πεζουν. ασ πουμε στο να μην ενοχλουν σε καπιο "δυσκολο" κοματι της διαδρομης η στην πολιωρη χρυση της.....υπαρχουν και οι ποδηλατικες βερουμδες με "μαξιλαρακι".
να ξερετε οτι με την χρυση παθενεις σιδεροκολιαση.....
ναι οντος τα v φρενα ειναι οτι πιο μαπα παιζει πανω σε ποδηλατο. εκτος απο υδραβλικα ομως δυσκοφρενα υπαρχουν και με ντιζες. να ξερετε οτι δεν παιζει ρολο το αν ειναι υδραβλικο η ντιζα αλλα τι ποιοτητα εχουν οι δυσκοπλακες και οι δακανες. το κοιτας παντα σαν συνολο και οχι μεμονομενα...
διαβασα οτι οσο πιο ελαφρι ειναι το ποδηλατο ειναι και οτι καλητερο. αυτο ειναι μυθος. μεσος ορος κηλων ειναι τα δωδεκα και ανω......τα πολυ ελαφρια ποδηλατα ειναι μονο για καθαρα αγωνιστικη χρυση και ειναι πανακριβα..........
δεν ειδα κανεναν σας να αναφερει την γεωμετρια του ποδηλατου.......
ο μονος τροπος για να δεις αν το ποδηλατο ειναι σωστο για σενα ειναι καθαρα τι υψος εχεις και οχι το αν βρεισκουν τα "μπομπολια" στον σκελετο. ο σκελετος ειναι καθαρα θεμα σχεδιασης-γεομετριας......το θεμα του τιμονιου το εχετε σκευτει? τι μεγεθος-ανοιγμα εχει??? ποσο βολεβει τον αναβατι????
ειπατε για τις ταχυτητες να ειναι τις simano. σωστο και ειναι οτι πιο hot παιζει στην αγωρα αυτη την στιγμη..τα χοιρηστηρια ομος ειναι λεβγεδακια η ειναι κοιληνδρικα??????????
ναι στο e-bay θα βρεις παρα πολα πραγματα και φτηνα. ξερεις ομος αν κανουν στο ποδηλατο που καβαλας????
ξερεις αν ειναι σωστα στην ποιοτητα τους?????
τα κρανοι και γενικα ο εξοπλησμος για dh ειναι μονο για οσους θελουν να ασχολειθουν με καταβασεις και οχι για την πλακα γιατι θες αρκετο χρημα..
δεν θελω να φανω ειδικος και εξυπνακιας. την εχω "φαει" και εχω μαθει αλλα μεχρι να μαθω μου εχει κοστισει σε χρημα αλλα και σε χρονο....

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
morfeas
Administrator
Administrator
morfeas

Ηλικία : 50
Τόπος : Ηλιούπολη
Registration date : 14/01/2008

Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!!   Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μάης 16 2011, 12:33

groi1000 έγραψε:
Λοιπόν Κύριοι,γράφω εδώ γιατί απλούστατα δεν έβρισκα πού αλλού να γράψω για το εν λόγω θέμα Laughing Θέλω να πάρω ένα καλό ποδήλατο για να αρχίσω να έχω φυσική κατάσταση και να φτύσω σιγά-σιγά το κωλοτσίγαρο μιάς και καβατζώσαμε τα 30 affraid Έχω και ένα ''χ'' βάρος και καταλαβαίνετε ότι το έμφραγμα καραδοκεί pale Twisted Evil silent Κάνοντας σήμερα μια βόλτα σε ποδηλατομάγαζο του νησιού (πολύ ενημερωμένο σε στόκ η αλήθεια είναι),έκανα μια κουβέντα με τον πωλητή και ιδιοκτήτη για το τί περίπου χρειάζομαι.Τον ρώτησα για πίσω ανάρτηση και μου είπε πως με τα κιλά που έχω και για το σκοπό που το θέλω καλό θα ήταν να την αποφύγω.Χαρακτηριστικά μου είπε...''Θα πάς για καμμιά κατάβαση βουνού και θές πίσω ανάρτηση?Εσύ χρειάζεσαι μόνο μπροστά''.Επίσης μου πρότεινε mountain και όχι με λάστιχα δρόμου.Αλουμινένιος σκελετός,24 ταχύτητες και πάει λέγοντας.Η μάρκα των εν λόγω ποδηλάτων είναι η IDEAL και οι τιμές ποικίλλουν από 350 έως 3000 ευρώ περίπου.Εγώ δίνω μέχρι 500 για να γνωρίζετε.Αυτό που θέλω είναι την άποψη όσων κατέχουν το θέμα του ποδηλάτου περί ποιότητας,τιμής καθώς και απαραίτητων extras που ενδεχομένως απαιτούνται (μου είπε για σέλα gel μιας και έχω 20 χρόνια να ανέβω σε ποδήλατο και θα έχω ''θέματα'' lol! ).Περιμένω γνώμες παίδες... merci

Γιώργη , Παίδες καλημέρα,

Είμαι "ενεργός" ποδηλατης σε καθημερινή σχεδόν βάση ένα χρόνο τώρα και δεν κρύβω πως την έχω καταβρεί....μακάρι να είχαμε και υποδομές στην Αθήνα.
αυτό που θα σου πρότεινα εγώ μιας και είμαι σε επίπεδα entry level και όχι αγωνιστικά είναι απλο.

Αγόρασε ένα ποδήλατο σχετικά οικονομικό μέχρι 300 ευρω (μεταχειρισμένο ακόμα καλύτερα) δες αν σου κάνει (εμένα μου κατσε από την αρχή και γιαυτό κόλησα, έχω ΄φίλους που τα πήραμε μαζί...και τώρα σκουριάζουν ) και κατά την ταπεινή μου άποψη πάρε ένα μεικτής χρήσης τρεκινγκ δηλαδή.
στοιχεία που θα προσέξεις

1. Τύπος ποδηλάτου ( mtb, tre, city, etc) (θέλει σκέψη η επιλογή)
2.μέγεθος ποδηλάτου ( σου έχουν επισυννάψει πολύ καλά σαιτ παραπάνω) και είναι και η βασικότερη επιλογή.

από εκεί και πέρα, ένα κρανάκι, μια βερμούδα με μαξιλάρια ή κολάν, φώτα εμπρός πίσω , παγουράκι,τσαντάκι με εργαλεία , τρόμπα...και βουρ.....όσο αναφορά τα δισκόφρενα....τι να σου πώ ρε συ αν έχεις σκοπό να κάνεις λασπόδρομους , κατάβαση λόφων και γενικότερα πολύ οφ διαδρομές τότε ναι , αν όχι τότε με τα vbrakes δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.

αυτό που γράφει ο Βολιώτης για την Μέση πρέπει να το λάβεις υπόψη ( αν έχεις θέμα με την μέση σου , τότε η λύση της πίσω ανάρτησης είναι επιτακτική)

χαλαρές βόλτες στην αρχή μέχρι να μάθει ο (_Ι_)


ότι και να πάρεις στα 300 ευρώ θα είναι μια χαρά αρκεί να έχεις αποφασίσει την χρήση για την οποία το παίρνεις (βουνό , άσφαλτο κλπ ) και να έχεις πάρει σωστό μέγεθος.

αυτά από μένα....καλή αγορά


_________________
Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Motolo10
Δημήτρης K.
mail:info@vstromhellasforum.com
MOTOtaxidiotis
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.mototaxidiotis.gr
voliotis
Member
Member
voliotis

Τόπος : volos
Registration date : 27/04/2009

Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!!   Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μάης 16 2011, 12:54

μονο αυτο ια την μεση ειναι σωστο ρε φιλε???????
ποτε θα μας ερθεις για ποδηλατο βολτα στ ομωρφο πηλιο?????????????????????????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Αγορά ποδηλάτου...Τα ''φώτα'' σας !!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 2 από 5Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ.... :: Ποδήλατο-
Μετάβαση σε: